Obserwatorium mediów
25-31 stycznia 2016 r.

Debata o Polsce w Parlamencie Europejskim

 31.01.2016 

A. Tydzień w skrócie

  1. W omawianym tygodniu większość treści dotyczy zagadnień opisywanych we wcześniejszych raportach – przede wszystkim ataków ze strony mediów wspierających rząd na działania opozycji, przedstawiane jako opór tych, którzy stracili posady, a w ich obronie gotowi są do „donoszenia na Polskę” i przyjmowania roli „Targowiczan”. Szczególną rolę przypisywano debacie o polskiej demokracji w Parlamencie Europejskim.
  2. W wymiarze międzynarodowym dyskutuje się o przypadkach molestowania seksualnego w Niemczech, przedstawianych jako jedno ze świadectw islamskiej wojny z Europą.
  3. Na okładce tygodnika „Polityka” Władimir Putin chwali Jarosława Kaczyńskiego, wołając: „Kaczyński, maładiec!” – „Kaczyński, zuch!”.

B. Fragmenty artykułów:

Pkt. 1. Gender. Prawa mniejszości, rodzina, przemiany obyczajowe.

INTERNET:

„Zdemaskował morderców nienarodzonych dzieci. Postawiono mu zarzuty. PODPISZ PETYCJĘ!”, fronda.pl, 28 stycznia 2016, dostęp 22 lutego 2016.

http://www.fronda.pl/a/zdemaskowal-mordercow-nienarodzonych-dzieci-postawiono-mu-zarzuty-podpisz-petycje,64891.html

[tytuł]

Tomasz Teluk, „Horror w Belgii. Krwawe żniwo cywilizacji śmierci”, fronda.pl, 28 stycznia 2016, dostęp 22 lutego 2016, godz. 11.24.

http://www.fronda.pl/a/horror-w-belgii-krwawe-zniwo-cywilizacji-smierci,64871.html

[tytuł]

„Eliminacja osób nieuleczalnie chorych przypomina praktyki stosowane w nazistowskiej III Rzeszy, gdzie ustawowo eksterminowano osoby nieprzydatne z punktu widzenia ideologii hitlerowskiej, a do takich zaliczano osoby nieuleczalnie chore czy niepełnosprawne”

Tomasz Terlikowski, „Terlikowski: Planned Parenthood uniewinione. Kiedy czas na Mengelego?”, fronda.pl, 26 stycznia 2016, dostęp 22 lutego 2016, godz. 11.44.

http://www.fronda.pl/a/terlikowski-planned-parenthood-uniewinione-kiedy-czas-na-mengelego,64740.html

„Idąc dalej tym tropem trzeba uniewinnić zbrodniarzy nazistowskich, a skazać tych, co o tym informowali i zniszczyli świetny biznes i wspaniałe źródło tkanek do badań, jakim były obozy koncentracyjne. Wtedy bowiem transporty narządów (za dobrą opłatą) wycinano z więźniów i przewożono do kliniki. A przeszkadzało to nielicznym. Tyle, że teraz to tych nielicznych czcimy jako bohaterów. Wierzę, że podobnie będzie za lat kilkadziesiąt. Aktywiści Planned Parenthood, jeśli nawet nie zostaną skazani w pokazowych procesach, to będą traktowani tak jak obecnie ocenia się nazistów.”

Pkt. 2. Katastrofa smoleńska i jej konsekwencje.

INTERNET:

Katarzyna Gójska-Hajke, „Propagandysta nie będzie dziennikarzem, tak jak pedofil nie będzie opiekunem dzieci”, niezależna.pl (za „Gazetą Polską”), 30 stycznia 2016, dostęp 22 lutego 2016, godz. 12.09.

http://niezależna.pl/75655-propagandysta-nie-bedzie-dziennikarzem-tak-jak-pedofil-nie-bedzie-opiekunem-dzieci

„Najpoważniejszym egzaminem dla polskiego dziennikarstwa po 1989 r. był 10 kwietnia 2010 r. Wtedy nawet ci, którzy wcześniej mieli wiele na sumieniu, mogli zmyć z siebie winy postkomunistycznej propagandy. Wystarczyło chociażby odmówić powtarzania jak mantry kremlowskiego przekazu. Ale dla znakomitej większości okazało się to albo za trudne, albo po prostu nieopłacalne. Po dramacie smoleńskim widać jak na dłoni, iż masa ludzi określanych w Polsce mianem dziennikarzy specjalizuje się w blokowaniu debaty publicznej wtedy, gdy jest ona niekorzystna dla środowisk postkomunistycznych. Ich działalność jest zaprzeczeniem demokracji.”

„Prof. Wolniewicz walczy z oszczerstwami wobec Federacji Rosyjskiej. V kolumna Putina w akcji”, fronda.pl, 30 stycznia 2016, dostęp 22 lutego 2016, godz. 10.59.

http://www.fronda.pl/a/prof-wolniewicz-walczy-z-oszczerstwami-wobec-federacji-rosyjskiej,65042.html

[tytuł]

Pkt 6. Obcy-Inny. Stosunek do imigrantów i mniejszości narodowych.

INTERNET:

„Gadowski: Czy uda się przerobić wyznawców Allaha w wyborców Nowej lewicy?”, fronda.pl, 29 stycznia 2016, dostęp 22 lutego 2016, godz. 11.10.

http://www.fronda.pl/a/gadowski-czy-uda-sie-przerobic-wyznawcow-allaha-w-wyborcow-nowej-lewicy,64982.html

„Nowa lewica, spod znaku Adorno i Gramsciego, od wielu lat realizuje ten sam scenariusz: chce przebudować Europę tak, aby zniknęły narody. Ma powstać jedno, homogeniczne, wymieszane – społeczeństwo. Wystarczy czytać ich pisma z lat osiemdziesiątych, aby widzieć plany strategii nasycania kontynentu jak największą liczbą «uchodźców».”

Wywiad z Marianem Piłką, „Piłka dla Frondy: Trzecia fala inwazji islamu na Europę”, fronda.pl, 27 stycznia 2016, dostęp 22 lutego 2016, godz. 11.29.

http://www.fronda.pl/a/pilka-dla-frondy,64788.html

„Mamy do czynienia, historycznie rzecz biorąc, z trzecią falą inwazji islamu na Europę. Pierwsza została powstrzymana pod Poitiers w 732 r. Druga trwała od XV do XVII w. i zakończyła się zwycięstwem Sobieskiego pod Wiedniem. Teraz jesteśmy świadkami trzeciego najazdu, który nie ma charakteru militarnego ale ma charakter demograficzny. Tej inwazji sprzyja polityka multikulturalizmu, która była wymierzona przeciwko chrześcijańskim korzeniom państw europejskich. Ta polityka niszczy chrześcijaństwo, które jest jedynym zasobem duchowym, które może zmobilizować europejczyków do obrony własnej cywilizacji.”

„UWAGA! We Francji islamscy imigranci postrzelili chrześcijan”, fronda.pl, 27 stycznia 2016, dostęp 22 lutego 2016, godz. 11.32.

http://www.fronda.pl/a/uwaga-we-francji-islamscy-imigranci-postrzelili-chrzescijan,64816.html

„Islamscy imigranci postrzelili trzy osoby – chrześcijan, dwóm innym zadano ciosy nożem. […] Oto prawdziwe motywację islamskich imigrantów!”

wbw, „Niemcy zabrali Polakom córki, żeby je bić i gwałcić”, fronda.pl, 26 stycznia 2016, dostęp 22 lutego 2016, godz. 11.39.

http://www.fronda.pl/a/niemcy-zabrali-polakom-corki-zeby-je-bic-i-gwalcic,64775.html

Hitlerowski, pardon, hanowerski urząd postąpił przy tym w zgodnej ocenie pełnomocników Polaków po prostu bez żadnej podstawy.”

„Rodzice podczas spotkań z dziećmi wydzielanych przez hitlerowskich, pardon!, hanowerskich urzędników, zauważyli, że na ciele dzieci są siniaki i skaleczenia.”

Małgorzata Terlikowska, „Terlikowska: Gwałciciele lepszego sortu”, fronda.pl, 25 stycznia 2016, dostęp 22 lutego 2016, godz. 12.00.

http://www.fronda.pl/a/terlikowska-gwalciciele-lepszego-sortu,64676.html

„Narracja, która płynie ze strony środowisk lewicowych, paradoksalnie walczących z wszelką przemocą, a już seksualną w ogóle, jest co najmniej zaskakująca, jeśli nie powiedzieć, że kuriozalna i niebezpieczna. Okazuje się, że ci, którzy dopuścili się gwałtów na ulicach europejskich miast, to de facto «gwałciciele lepszego sortu». Im można wybaczyć, ich zachowanie można, a nawet trzeba zrozumieć.”

„Feministki tak bardzo uwierzyły w politycznie poprawny przekaz każący w uchodźcach widzieć biednych sfrustrowanych mężczyzn, że nawet gwałt są im w stanie wybaczyć. I teraz dwoją się i troją, żeby broń Boże gwałty nie rzutowały na postrzeganie uchodźców.”

PRASA PAPIEROWA:

Łukasz Warzecha, „Ale cyrk”, „wSieci”, nr 4/2016, 25-31 stycznia 2016, s. 20.

„Niemcy, zalewani przez muzułmanów zajmujących się dla rozrywki gwałceniem miejscowych kobiet, masowo rzucili się do sklepów z bronią. […] To najzupełniej racjonalna i zrozumiała reakcja na islamski najazd, który zafundowała nam pani Merkel.”

Dariusz Grzędziński, Unia chce nas zmusić do przyjęcia uchodźców, „Fakt”, 26 stycznia 2016 r. (wtorek), s. 5.

„Unia nie radzi sobie z rozdziałem uchodźców napływających z Afryki i Bliskiego Wschodu. Ma na to nowy pomysł: koniec z dobrowolnością! Nowe prawo azylowe ma sprawić, że przybysze będą przydzielani głównie krajom, które mają ich najmniej. A więc i Polsce! Bez pytania nas o zdanie!”.

ŁSZ, Uchodźcy staną się terrorystami!, „Fakt”, 27 stycznia 2016 r. (środa), s. 3.

„Poszczególne kraje UE nie są już w stanie zapanować nad liczbą uchodźców, którzy szturmują nasz kontynent. A europejska policja alarmuje, że coraz więcej imigrantów radykalizuje się i daje wciągać w zbrodniczą działalność islamskich terrorystów. I to oni mogą w najbliższym czasie ogromnym zagrożeniem!”

Pkt 7. Polityka i media. Rywalizacja między partiami i środowiskami światopoglądowymi. Język konfliktu.

INTERNET:

Piotr Piętak, Prof. Staniszkis – agentka czy użyteczna idiotka?, fronda.pl (za salon24.pl), 31 stycznia 2016, dostęp 22 lutego 2016, godz. 10.52

http://www.fronda.pl/a/prof-staniszkis-agentka-czy-leninowska-idiotka,65038.html

[tytuł Frondy – trawestacja „leninowskiej idiotki w oryginale – który nie ma nic wspólnego z treścią przedrukowanego tekstu]

wbw, Polskością PO prostu gardzą. Szydzą nawet z Chrztu Polski, fronda.pl, 31 stycznia 2016, dostęp 22 lutego 2016, godz. 10.54

http://www.fronda.pl/a/polskoscia-po-prostu-gardza-szydza-nawet-z-mieszka,65078.html

[tytuł]

Paszoł won ruski pachołku z TVP!, fronda.pl, 30 stycznia 2016, dostęp 22 lutego 2016, godz. 11.01

http://www.fronda.pl/a/paszol-won-ruski-pacholku-z-tvp,65030.html

[tytuł]

Dorota Kania dla Fronda.pl: Do KOD przylgnęli agenci, fronda.pl, 29 stycznia 2016, dostęp 22 lutego 2016, godz. 11.15

http://www.fronda.pl/a/kania-do-kod-przylgneli-agenci,64917.html

„Nie, nie można absolutnie powiedzieć, że są wspierane [Nowoczesna i KOD] przez agenturę, ale są to osoby, do których przylgnęli byli agenci służb specjalnych peerelu. To widać po zdjęciach pokazujących, kto bierze udział w manifestacjach Komitetu Obrony Demokracji.”

Marcin Wolski, Wolność i demokracja, 28 stycznia 2016, dostęp 22 lutego 2016, godz. 12.12

http://niezależna.pl/75556-wolnosc-i-demokracja

„Tego bronicie? Polskojęzycznych mediów zarządzanych przez właścicieli gardzących narodem, banków i hipermarketów transferujących za granicę polski majątek narodowy? Wolno wam! Demokracja, która podobno jest niszczona, pozwala wam na to.Wolałbym jednak, gdybyście występowali pod prawdziwymi hasłami. Np.: „Bronimy naszych posad, bronimy naszych mocodawców. Wyprzedajmy się do końca. Wszystkie media w ręce niemieckie. Rzepliński na prezydenta!”.”

Dorota Kania, „Newsweek” plagiatuje Kiszczaka, niezależna.pl (za „Gazetą Polską Codziennie”), 28 stycznia 2016, 22 lutego 2016, godz. 12.15

http://niezależna.pl/75522-newsweek-plagiatuje-kiszczaka

„Cezary Michalski na łamach „Newsweeka” – niemieckiego tygodnika kierowanego przez Tomasza Lisa – zajął się mną oraz dr. Jerzym Targalskim. Pretekstem był mój tekst na temat Ryszarda Petru i jego pobytu w Ośrodku Badań Jądrowych w Dubnej, nadzorowanym przez sowieckie służby specjalne. Michalski stwierdził w swoim tekście, że ja i dr Targalski (razem z Maciejem Maroszem napisaliśmy „Resortowe dzieci”) jesteśmy wariatami. Posłużył się taką samą metodą jak Czesław Kiszczak w wywiadzie „Kto jest kim w Polsce inaczej”.  Oddany Moskwie generał o osobach, które go krytykowały, mówił, że są chore psychicznie albo mają coś nie w porządku z głową. Długą drogę przebył Cezary Michalski od biurka w „Życiu z kropką”, prawicowego dziennika, do biurka „Newsweeka”, przy którym wysługuje się Tomaszowi Lisowi i wywodzącemu się z resortowych rodzin tak zwanemu establishmentowi.”

Oto czerwona przeszłość Ryszarda Petru!, fronda.pl, 28 stycznia 2016, dostęp 22 lutego 2016, godz. 11.17

http://www.fronda.pl/a/oto-czerwona-przeszlosc-ryszarda-petru,64921.html

[tytuł]

[grafika]

Uczniowie „tolerancji”od Urbana, Michnika i Palikota atakują księży!, fronda.pl, 28 stycznia 2016, dostęp 22 lutego 2016, godz. 11.22

http://www.fronda.pl/a/w-polsce-ksieza-sa-dyskryminowani,64870.html

[podczepienie nazwisk z tytułu pod treść artykułu]

Wojciech Sadurski, Marzenie blogera, natemat.pl, 27 stycznia 2016, dostęp 22 lutego 2016, 13:37

http://wojciechsadurski.natemat.pl/169549,marzenie-blogera

„A tytuł Człowieka Wolności? No cóż, niezły. Z jedną korektą. Ja bym go nazwał: „Człowiek NA wolności”. Do czasu. Aż Trybunał Stanu, w demokratycznej Polsce, rozpozna kwalifikację prawną jego czynów.”

wbw, Stary komuch u Olejnik lży prezydenta, fronda.pl, 27 stycznia 2016, dostęp 22 lutego 2016, godz. 11.49

http://www.fronda.pl/a/stary-komuch-u-olejnik-lzy-prezydenta,64811.html

[tytuł]

„Włodzimierz Cimoszewicz, przed laty idący w awangardzie sowieckiego projektu budowy w Polsce komunizmu, poszedł do Olejnik. Powód? Zelżyć prezydenta Andrzeja Dudę.”

PRZYPOMINAMY: Czas zabrać się za zdrajców!, fronda.pl, 26 stycznia 2016, dostęp 22 lutego 2016, godz. 11.51

http://www.fronda.pl/a/przypominamy-czas-zabrac-sie-za-zdrajcow,64729.html

[tytuł]

Halicki i Pomaska zagłosowali za debatą ws Polski. Targowiczanie?, fronda.pl, 25 stycznia 2016, dostęp 22 lutego 2016, godz. 11.54

http://www.fronda.pl/a/halicki-i-pomaska-zaglosowali-za-debata-ws-polski-targowiczanie,64686.html

[tytuł]

PRASA PAPIEROWA:

Jacek Karnowski, „Strasburg, czyli wypracowane zwycięstwo”, „wSieci”, nr 4/2016, 25-31 stycznia 2016, s. 3.

„[…] ta sesja w PE pokazała, że nasza suwerenność naprawdę była w kiepskiej kondycji. Atak na Polskę ma w tle zagrożone interesy, ale nie tylko. Sporą rolę odgrywa szok mentalny, który przeżywają nasi dotychczasowi «opiekunowie». Fakt, że nie chcemy już słuchać jawnych i niejawnych poleceń, odbierają jako bezczelność.”

Ryszard Makowski, „Zwykłe łachudry”, „wSieci”, nr 4/2016, 25-31 stycznia 2016, s. 15.

Platforma Donosicielska urządziła sobie w Brukseli piękny międzynarodowy pogrzeb. Plan był genialny. Unia Europejska nakręcona przez różnych takich byle jakich krajowych macherów zmiażdży rząd Beaty Szydło. […] przygotowany przez światowych banksterów Komitet Obrony Demokracji zorganizuje uliczne burdy. […] Swetru Petru GRU truje swoje, a p.o. szef PO, po rejteradzie przewodniczącej Kopacz, Pan Nikt Sławomir… jakoś tam, odgraża się i nadal straszy Brukselą. […] Ach… zwykłe łachudry.”

Krzysztof Feusette, „Drewniani chłopcy”, „wSieci”, nr 4/2016, 25-31 stycznia 2016, s. 16.

„Przepraszam, ale nie umiem, jak widać, odnaleźć w sobie współczucia dla tracących dziś pracę aparatczyków minionego systemu. Może dlatego, że żadni z nich dziennikarze, a propaganda, jaką uprawiali, w prostej linii biegła, zwłaszcza przed wyborami, od Jaruzelskiej telewizji stanu wojennego?”

Marek Król, „Demokracja opozycyjna”, „wSieci’, nr 4/2016, 25-31 stycznia 2016, s. 95.

„Według nowej doktryny demokratury europejskiej, jeśli w jakimś kraju np. na Węgrzech czy w Polsce, zwycięży niesłuszna formacja, to przede wszystkim nie powinna się pchać do władzy. […] Nadgorliwy Martin Szczujca nie musiałby wtedy zwoływać Parlamentu Europejskiego, by wychłostać Polskę za doktrynalne trzymanie się demokracji. Szczujca niemiecki mógłby wyklepać plecy z wzajemnością drugiemu Szczujcy, Donaldowi Tuskowi.”

Dariusz Grzędziński, Marta Linnik, Córka Rostowskiego oczernia Polskę w BBC, „Fakt”, 25 stycznia 2016 r. (poniedziałek), s. 4.

[podtytuł: Czy tata jest dumny ze swojej córki?]

„Maya Rostowska nie pracuje już w podległym MSZ Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych. Odnalazła się w BBC Newsnight i zajmuje się Polską. To ona była producentką materiału ‘Czy Polska się putinizuje?’, który kilka dni temu wzbudził ogromne kontrowersje. (…) Sześciominutowy filmik zdaje się przenosić nas w szare klimaty lat 80. (…) W roli przedstawiciela autorytarnej władzy występuje poseł Jacek Sasin (47 l.) (…).”

Krzysztof Rybiński, „Zdrajcy narodu z matriksa”, „Do Rzeczy”, nr 4/2016, 25-31 stycznia 2016, s. 88.

Przedstawiciele grup interesów odstawionych od koryta w wyniku demokratycznych wyborów w Polsce rozpoczęli gwałtowny atak na polski rząd i na Polaków, którzy ten rząd wybrali. Opluwają Polskę w światowych mediach, inicjują działania przeciw Polsce na poziomie Unii Europejskiej oraz w agencjach ratingowych, inicjują protesty społeczne, które mają stworzyć wrażenie, że Polska jest krajem niestabilnym i niepraworządnym. Celem tych działań jest odsunięcie od władzy obecnego rządu i powrót grup interesów do koryta. Trudno inaczej określić działania tych grup niż zdrada narodu i swojego kraju. O ile oczywiście te grupy interesów w ogóle identyfikują się z Polską, ponieważ w minionych ośmiu latach patriotyczne postawy były zwalczane, a samo słowo «patriotyzm» stawiano na równi z faszyzmem. Walczono z rodziną, szczególnie wielodzietną i promowano związki miłośników wielofunkcyjnego odbytu. Walczono z Kościołem.”

Tomasz Lis, „Ani kroku dalej”, „Newsweek”, nr 5/2016, 25-31 stycznia 2016, s. 2.

„Mamy w Polsce władzę totalną. […] PiS jest mistrzem emocjonalnego sondażu i brudnej propagandy. Jego funkcjonariusze bezpardonowo zapędzają opozycję do narożnika. […] PiS-owscy propagandyści pod ręką mają ściągi z goebbelsowskiej i moczarowskiej propagandy. Moralny szantaż wobec oponentów PiS jest standardem.”

Krystyna Janda w rozmowie z Jackiem Tomczukiem, „Jestem artystką polską, a nie narodową”, „Newsweek”, nr 5/2016, 25-31 stycznia 2016, s. 32-36.

„Jestem z Ursusa. Pani Pawłowicz też, obie mamy na imię Krystyna, może nawet chodziłyśmy do jednej szkoły. Nie ośmieliłabym się jednak tak zachowywać. Przypuszczam, że ta kobieta ma klimakterium w ostrym stadium. I ja to znam: uderzenia gorąca, nieopanowane ruchy. Tylko ja na to biorę plastry. Jeżeli na Polskę ma wpływać klimakterium Krystyny Pawłowicz, to ja przepraszam. […] ja się zaczynam zwyczajnie bać.”

Jacek Żakowski, „Dżihadi John znad Wisły”, „Gazeta Wyborcza”, 25 stycznia 2016 r. (poniedziałek), s. 2.

Nie da się proputinowskich działań ukryć za antyrosyjską retoryką i absurdalnym oskarżaniem innych. Wiadomo, kto jedności Zachodu stara się przeciwstawić jedność antyzachodniego Wschodu, kto blokuje paliwa odnawialne, zwiększa uzależnienie od rosyjskiej ropy, opóźnia zakup patriotów, generuje antyzachodnie obsesje kulturowe, antyniemieckie fobie i pogardę dla Unii, kto przesuwa Polskę na Wschód i tworzy sojusze ze środowiskami podejrzewanymi o służenie agresywnym interesom Putina. Nie wiadomo tylko, kto robi to z własnej – może szlachetnej – głupoty, kto pod wpływem inspirowanych z Kremla doradców, a kto wprost na zamówienie ze Wschodu.”

Wypowiedz się