Obserwatorium mediów
4-10 kwietnia 2016 r.

6. rocznica katastrofy smoleńskiej i dyskusja o aborcji

 10.04.2016 

A. Tydzień w skrócie

  1. Pierwszym z dominujących w tym tygodniu tematów jest 6. rocznica katastrofy smoleńskiej. Przy tej okazji w mediach prawicowych mówi się o kłamstwie smoleńskim, napuszczaniu przez rząd PO –PSL „znarkotyzowanej tłuszczy” na obrońców krzyża oraz podtrzymywaniu przez dziennikarzy „moskiewskich agitek”. Z kolei na okładce „Polityki” widnieje obraz zniszczonego samolotu i tytuł „6 lat kłamstwa smoleńskiego. Czy da się wybrnąć z teorii zamachu?”.
  2. Drugim głównym tematem są protesty przeciw zaostrzeniu przepisów dotyczących aborcji. W odniesieniu do ich uczestników w prawicowych mediach używa się terminów w rodzaju „lewacka nienawiść”, pojawiają się również porównania do ZOMO.
  3. W obszarze bieżącego konfliktu politycznego najbardziej wyrazistym motywem była okładka tygodnika „Do Rzeczy” – zdjęcie Wojciecha Cejrowskiego i podpis: „Wojciech Cejrowski w rozmowie z «Do Rzeczy» o dzisiejszej opozycji: Komuchy, syny komuchów, wnuki komuchów i neokomuchy”.

B. Fragmenty artykułów:

Punkt 1. Prawa mniejszości, rodzina, przemiany obyczajowe.

INTERNET:

Małgorzata Terlikowska, „Ten lekarz ma krew polskich dzieci na rękach”, fronda.pl, 9 kwietnia 2016, dostęp 17 maja 2016, godz. 14.32.

http://www.fronda.pl/a/ten-lekarz-ma-krew-polskich-dzieci-na-rekach,69505.html

„Dr Janusz Rudziński – warto zapamiętać to nazwisko. Swoją popularność zawdzięcza zabijaniu. Zabijaniu dzieci. […] Dr Mengele, gdyby żył, byłby dumny ze swoich wiernych uczniów.”

Philo, „Kobieta z wieszakiem w Polsce to margines – społeczny!”, fronda.pl, 8 kwietnia 2016, dostęp 17 maja 2016, godz. 14.19.

http://www.fronda.pl/a/kobieta-z-wieszakiem-w-polsce-to-margines-spoleczny,69475.html

[tytuł]

wbw, „Szok! Włochy nie są już krajem katolickim!”, fronda.pl, 8 kwietnia 2016, dostęp 17 maja 2016, godz. 14.17.

http://www.fronda.pl/a/szok-wlochy-nie-sa-juz-krajem-katolickim,69469.html

[grafika]

„Czy Polska uchroni Europę przed zniszczeniem rodziny i islamizacją? Niech Bóg błogosławi Polskę!”, fronda.pl, 8 kwietnia 2016, dostęp 17 maja 2016, godz. 14.13.

http://www.fronda.pl/a/czy-polska-uchroni-europe-przed-zniszczeniem-rodziny-i-islamizacja-niech-bog-blogoslawi-polske,69418.html

[tytuł]

Igor Szczęsnowicz, „Miejcie odwagę zdefiniować”, niezależna.pl (za „Gazetą Polską Codziennie”), 5 kwietnia 2016, dostęp 17 maja 2016, godz. 14.59.

http://niezależna.pl/78578-miejcie-odwage-zdefiniowac

„Nie powiem, ucieszył mnie fakt, że cotygodniowe protesty «w obronie konstytucji» działaczy Komitetu Obrony Demokracji zlały się w jedno z protestami w obronie prawa do zabijania dzieci, szumnie nazywanego aborcją. Spór, w którym aktywiści jednej ze stron nazywają siebie obrońcami demokracji, a jednocześnie są obrońcami prawa do mordowania ludzi, powoduje, że sprawa staje się jaśniejsza, niż była. Oto do niedawna «silniejsi», których pozbawia się obecnie przeróżnych przywilejów i odcina od źródeł kasy, stają ramię w ramię z ludźmi oburzonymi na Kościół, że śmie bronić życia ludzkiego i piątego przykazania.”

Antoni Zankowicz, „Lewacka nienawiść w Święto Miłosierdzia”, niezależna.pl (za „Gazetą Polską Codziennie – Dodatek dla Warszawy”), 5 kwietnia 2016, dostęp 17 maja 2016, godz. 16.15.

http://niezależna.pl/78574-lewacka-nienawisc-w-swieto-milosierdzia

[tytuł]

[wywiad z ks. Tomaszem Kancelarczykiem], „Ks. Tomasz Kancelarczyk: Szatan szaleje. Zależy mu na zniszczeniu istoty ludzkiej. Zawsze należy bronić życia!”, fronda.pl, 5 kwietnia 2016, dostęp 17 maja 2016, godz. 00.57.

http://www.fronda.pl/a/ks-tomasz-kancelarczyk-szatan-szaleje-zalezy-mu-na-zniszczeniu-istoty-ludzkiej-zawsze-nalezy-bronic-zycia,69253.html

„Środowiska lewackie bardzo mocno występują przeciwko wartości życia, posuwając się do robienia ohydnych rzeczy – to wyrażenie jest adekwatne do tej sytuacji, bo nawet ZOMO nie wchodziło do świątyni tylko pałowało przed budynkiem. Są to środowiska, które nie zważają na wrażliwość, świętość. Dlaczego robią takie rzeczy? Ponieważ wiedzą, że w wartości życia człowieka tkwi sedno sprawy. Gdyby wartość życia była chroniona w wymiarze społecznym, byłby to dla nich początek ich końca. Gdyby Naród, nie tylko prawnie poprzez Parlament, ale także w wymiarze wychowawcy prawa – skłaniał się ku ochronie każdego człowieka, to dla tych środowisk jest to po prostu klęska. Stąd bierze się ta wścieklizna, by zachować ten «kompromis».”

„Igor Janke: W latach 80. nawet ZOMO nie wchodziło do kościołów. Dziś feministki to robią. Tak się kończy zachodnia cywilizacja”, fronda.pl, 4 kwietnia 2016, dostęp 17 maja 2016, godz. 00.46.

http://www.fronda.pl/a/igor-janke-w-latach-80-nawet-zomo-nie-wchodzilo-do-kosciolow-dzis-feministki-to-robia-tak-sie-konczy-zachodnia-cywilizacja,69186.html

[przytoczony tweet Igora Jankego]

Punkt 2. Katastrofa smoleńska i jej konsekwencje.

INTERNET:

Tomasz Sakiewicz, „Tomasz Sakiewicz na 6. rocznicę tragedii smoleńskiej: Nie złamali nas”, niezależna.pl (za „Gazetą Polską Codziennie”), 10 kwietnia 2016, dostęp 17 maja 2016, godz. 15.57.

http://niezależna.pl/78839-tomasz-sakiewicz-na-6-rocznice-tragedii-smolenskiej-nie-zlamali-nas

„Rząd i wspierające go media napuszczały na modlących się znarkotyzowaną tłuszczę, która posuwała się do najbardziej ohydnych ataków na symbole naszej wiary. Pamięć o Smoleńsku miała stać się czymś niewłaściwym, wyjętym ze społecznej akceptacji, a czasem czymś przynoszącym realne szkody w życiu zawodowym i publicznym. Po sześciu latach możemy powiedzieć, że kłamstwo przegrało. Polacy nie wierzą w ustalenia Rosjan i wspierających ich sześć lat temu władz.”

„Jacek Żakowski w TVN24: pewnych pytań o Smoleńsk nie można zadawać”, niezależna.pl, 10 kwietnia 2016, dostęp 17 maja 2016, godz. 15.32.

http://niezależna.pl/78844-jacek-zakowski-w-tvn24-pewnych-pytan-o-smolensk-nie-mozna-zadawac

„W TVN24 – stacji, która zasłynęła propagowaniem kłamstw na temat Smoleńska – nic się nie zmienia.”

Anita Gargas, „Ustawka Kraśki”, niezależna.pl (za „Gazetą Polską Codziennie”), 10 kwietnia 2016, dostęp 17 maja 2016, godz. 15.21.

http://niezależna.pl/78843-ustawka-kraski

„Przez sześć kolejnych lat dziennikarze propagandyści zachowywali się tak, jak Kraśko 10 kwietnia – podtrzymując moskiewską agitkę.”

Łucja Czechowska, „Tej HAŃBY im nie zapomnimy. Władze stolicy chciały wymazać pamięć o Smoleńsku”, niezależna.pl (za „Gazetą Polską Codziennie – Dodatek dla Warszawy”), 8 kwietnia 2016, dostęp 17 maja 2016, godz. 16.06.

http://niezależna.pl/78733-tej-hanby-im-nie-zapomnimy-wladze-stolicy-chcialy-wymazac-pamiec-o-smolensku

„Straż miejska atakująca ludzi chcących oddać hołd ofiarom tragedii smoleńskiej, legendarne już aresztowania tulipanów, czyli uniemożliwienie składania kwiatów ku czci śp. Marii Kaczyńskiej. Sprzeciw wobec budowy pomnika śp. Lecha Kaczyńskiego i pozostałych ofiar. Urzędnicy Hanny Gronkiewicz-Waltz i ona sama w pełni świadomie, w imię partyjnego interesu, poszli na wojnę. Wojnę z pamięcią.”

Jakub Augustyn Maciejewski, „Smoleńsk: pognębić za życia, upokorzyć po śmierci”, niezależna.pl (za „Gazetą Polską”), 8 kwietnia 2016, dostęp 17 maja 2016, godz. 16.07.

http://niezależna.pl/78718-smolensk-pognebic-za-zycia-upokorzyc-po-smierci

[lead redakcyjny] „Kampania medialna po 10 kwietnia nie zatrzymała się na obarczeniu Lecha Kaczyńskiego winą za tragedię, obrzydzeniu Jarosława Kaczyńskiego Polakom ani upodleniu narodu przed Rosją i Putinem. Po Smoleńsku odbył się ostatni akt «pierekowki» duszy polskiej – na szczęście nieudany. Ale było blisko.”

PRASA PAPIEROWA:

Maciej Pawlicki, „Rozłupać naród”, „wSieci”, nr 14/2016, 4-10 kwietnia 2016, s. 28-30.

„Tuż po 10 kwietnia ktoś zobaczył w objawionej wtedy polskiej solidarności zagrożenie dla siebie i dla ustroju III RP. Ustroju zbudowanego na podsycaniu egoizmów i rozrywaniu wspólnotowych więzi. […] Tragifarsa niby-śledztwa, jaką ekipa Tuska urządziła Polakom i całemu światu (bo – wbrew temu, co nam wmawiano – świat się nam przyglądał i tę autokompromitację dobrze widział), przesunęła nas do grupy państewek niepoważnych, wasalnych, tchórzliwych i sprzedajnych. […] Jeśli w Smoleńsku dokonano zamachu, jeśli zamordowano polskiego prezydenta i połowę polskiej elity politycznej, to była to wielka skomplikowana operacja, rozpisana na wiele etapów. I ta operacja trwa, agenci wpływu inspirują użytecznych idiotów, a wystraszony i wciąż wystraszany ludek boi się pytać. […] kilkunastu, może kilkudziesięciu naganiaczy nienawiści i pogardy nie jest w stanie rozłupać narodu.”

Lech Makowiecki, „Smoleńska lekcja”, „wSieci”, nr 14/2016, 4-10 kwietnia 2016, s. 121.

Smoleńska lekcja nie poszła na marne. Polacy coraz krytyczniej zaczęli oceniać rządy PO-PSL, coraz więcej rozumieć z panoszącej się wokół niesprawiedliwości, z tej dewastacji moralnej (zaprzaństwo, gender, lewactwo), ekonomicznej (rozkradanie kraju, niespłacalne zadłużenie), zapaści militarnej, z tego pośpiesznego wyzbywania się polskości w imię… No właśnie – w imię czego? Bezideowego europejskiego nihilizmu? Kosmicznej głupoty zachodnich «elit»? Tej multikulturowości, przez którą morduje się dziś bezkarnie przerażone zachodnie społeczeństwa?”

Marek Król, „Kastracja umysłu”, „wSieci”, nr 14/2016, 4-10 kwietnia 2016, s. 127.

„Niestety mimo zakazu lobotomia jest stosowana na masową skalę wobec społeczeństw szczególnie żywotnych. I tak po katastrofie smoleńskiej Tusk, rządząca PO i jej dominujące media zastosowali lobotomię wobec Polaków. Pod hasłem, że nie warto badać przyczyn katastrofy, bo i tak nie przywróci ona życia ofiarom, dokonywano kastracji umysłów obywateli.”

Grzegorz Rzeczkowski, „Smoleńsk: kłamstwo i mit”, „Polityka”, nr 15/2016, 6-12 kwietnia 2016, s. 10-12.

Wiara w zamach w Smoleńsku, która początkowo wydawała się szaleństwem garstki radykałów, staje się, przez dojście PiS do władzy, religią państwową. […] Po raz pierwszy rocznicę katastrofy smoleńskiej będziemy obchodzić pod rządami partii, która odrzuciła ustalenia państwowej komisji, złożonej z wybitnych i kompletnie niepartyjnych ekspertów i, forsując całkowicie kłamliwy obraz tragedii nakreślony przez amatorów, zbudowała mit o zamachu w Smoleńsku. […] Wiara, jeśli ma być żywa, musi mieć swych wyznawców i proroków – głosicieli. Wirus zamachowy zaczął się namnażać i rozprzestrzeniać dzięki publicyście Janowi Pospieszalskiemu i reżyserce Ewie Stankiewicz, którzy jeszcze przed pogrzebem prezydenckiej pary zjawili się wśród zgromadzonych przed Pałacem Prezydenckim. […] Teraz wiara smoleńska umacniania będzie już nie tylko podczas miesięcznic, które od niedawna odbywają się z wojskową asystą, nie tylko podczas odsłaniania przez Kaczyńskiego kolejnych tablic ku czci ‘poległych’ na kolejnych katedrach i kościołach. […] gdy fakty i interpretacje będą się mieszać i zacierać, coraz trudniej będzie ostatecznie obalić hodowane od lat smoleńskie kłamstwo o zamachu.”

[religijny język: wiara smoleńska, nieodróżnianie w tym pojęciu upamiętniania ofiar od głoszenia tezy o zamachu]

Wojciech Czuchnowski, „Smoleńsk: wyjątkowo smutna rocznica”, „Gazeta Wyborcza”, 9-10 kwietnia 2016 r. (sobota-niedziela), s. 1.

Szarlatani nie są w stanie udowodnić zamachu, bo zamachu nie było. Ich ustalenia nie będą miały żadnego znaczenia dla profesjonalnych instytucji międzynarodowych. Uda im się jednak – już się udało – zdezorientować część społeczeństwa, zastraszyć i opluć tych, których jedyną winą było to, że starali się rzetelnie wykonywać swoją pracę. [eksperci lotniczy i prokuratorzy dotąd prowadzący sprawę]”

Punkt 4. Stosunek do Kościoła katolickiego i katolików; stosunek do mniejszości wyznaniowych, stosunek do ludzi niewierzących i ateistów.

INTERNET:

Dorota Majewska, „Jezus kochał ludzi, więc czemu polski Episkopat tak ich nienawidzi?”, natemat,.pl, 4 kwietnia 2016, dostęp 18 maja 2016, godz. 01.48.

http://dorotamajewska.natemat.pl/176093,jezus-kochal-ludzi-wiec-czemu-polski-episkopat-tak-ich-nienawidzi

„Oto banda klerykalnych szaleńców z Episkopatu, wpadła na pomysł uczczenia przymusowego„chrztu Polski”. Na ołtarzu ofiarnym postanowili złożyć polskie kobiety, których tak bardzo nie rozumieją i tak ogromnie nienawidzą.”

„Chyba już nadszedł czas, żeby stanowczo i radykalnie powiedzieć NIE, całemu kościołowi katolickiemu w Polsce.”

„Zachęcam więc do całkowitego bojkotu kościoła. To już nie jest wiara, to nie jest religia, to jest chora sekta, groźna dla ludzkiego życia i zdrowia. Tych ludzi trzeba leczyć psychiatrycznie i uciekać przed nimi. Polską sektę katolicką należy zdelegalizować. Kto ma jakąś moralność i sumienie, po prostu przestanie do takiego kościoła – siedziby największego zła, rozpusty i deprawości – chodzić.”

PRASA PAPIEROWA:

Wojciech Maziarski, „Narodowo-pogański Kościół polski”, „Gazeta Wyborcza”, 7 kwietnia 2016 r. (czwartek), s. 2.

„Tacy hierarchowie jak abp Michalik, szczujący wiernych na politycznych wrogów i oskarżający krytyków PiS o to, że są «targowicą», czy abp Jędraszewski, z pogardą mówiący o Adamie Michniku per «ten człowiek», nie są przecież chrześcijanami. To raczej szamani jakiegoś narodowo-pogańskiego wyznania sprzymierzeni z obecnymi władzami Polski w nadziei, że sojusz ze świecką władzą zapewni im uprzywilejowaną pozycję.”

Wojciech Sadurski, „Racja kościelna, racja publiczna”, „Gazeta Wyborcza”, 7 kwietnia 2016 r. (czwartek), s. 7. [podtytuł: „Polityka PiS-u zmierza ku teokracji”]

„Dziś – zapewne rozzuchwalony władzą ostentacyjnie rozmodloną i mają polityczny dług do spłacenia – Kościół nie kryje się z żądaniami zmiany prawa stanowionego na podstawie kategorii i dogmatów wyłącznie religijnych. […] Gdy jedynym uzasadnieniem, podawanym na rzecz danego prawa, są argumenty czysto religijne – prawa takie nie mają racji bytu w państwie demokratycznym. […] Są natomiast czymś zupełnie naturalnym w państwie wyznaniowym, w teokracji.” 

Punkt 6. Obcy-Inny. Stosunek do imigrantów i mniejszości narodowych. Życie międzynarodowe.

Wojciech Reszczyński, „Islam i masoneria”, „wSieci”, nr 14/2016, 4-10 kwietnia 2016, s. 123.

„Od wielu lat próbuje się nam przekazać fałszywą wiedzę o naturze islamu. Mówi się, że islam nie jest wrogi wobec chrześcijaństwa. Ukrywa się podstawowe dogmaty […]. Chrześcijanin, który wierzy w śmierć Chrystusa na krzyżu i Jego zmartwychwstanie, jest dla muzułmanina heretykiem, osobą niewierną i jako taka zasługuje na śmierć. […] Dr Stanisław Krajski, jeden z nielicznych polskich naukowców specjalizujących się w historii i zagadnieniach masonerii […] stawia znak równości między masonerią a współczesnym islamem. […] O ile islam siłą narzuca swoje dogmaty i wartości, masoneria do nich przymusza subtelniej, piorąc ludziom mózgi, indoktrynując ich przez szkołę, media, modę, przesłania celebrytów i «naukowych autorytetów».”

Punkt 7. Polityka i media. Rywalizacja między partiami i środowiskami światopoglądowymi. Język konfliktu.

INTERNET:

Piotr Lisiewicz, „Wszyscy święci ubekistanu. III RP niczym sekta samobójcy Jima Jonesa”, niezależna.pl (za „Gazetą Polską”), 9 kwietnia 2016, dostęp 17 maja 2016, godz. 16.01.

http://niezależna.pl/78816-wszyscy-swieci-ubekistanu-iii-rp-niczym-sekta-samobojcy-jima-jonesa

[tytuł]

„Mechanizm podobny do tego, który zastosował Jim Jones, elity III RP konsekwentnie wykorzystywały przez lata. Ich celem nie było doprowadzanie Polaków do fizycznego samobójstwa, lecz do samobójstwa narodowego. W III RP nasi «najbardziej przyjaźni ludzie na świecie» lansowani byli na świętych długo, natomiast w ostrych starciach politycznych używani byli rzadko, ale zawsze w najbardziej kluczowych momentach, gdy interesy establishmentu były poważnie zagrożone. Oprócz Ochojskiej i Owsiaka podobny status mieli przez pewien czas nieżyjący już Bronisław Geremek, Władysław Bartoszewski czy Andrzej Szczypiorski. Podobny status próbowano też później nadać Henryce Krzywonos.”

Córka esbeka Monika Olejnik mogła przepytywać Jarosława Kaczyńskiego, pałając moralnym oburzeniem, jak to on, mały, nienawistny polityk, śmie atakować powstańca i więźnia Auschwitz Władysława Bartoszewskiego! I większość widzów podzielała jej oburzenie i zniesmaczenie.”

Katarzyna Gójska-Hejke, „Schnepf i sowiecka propaganda”, niezależna.pl (za „Gazetą Polską”), 9 kwietnia 2016, dostęp 17 maja 2016, godz. 15.18.

http://niezależna.pl/78823-schnepf-i-sowiecka-propaganda

„Zatem jeśli Ryszard Schnepf ma ochotę poszukać antysemitów z ’68 r., to niech prześledzi biografie autorytetów «Wyborczej» czy bywalców TVN. W tym gronie na bank znajdzie autorów obrzydliwych antysemickich wystąpień.”

„Triumf Targowiczan. W środę rezolucja PE ws. Polski”, fronda.pl, 7 kwietnia 2016, dostęp 17 maja 2016, godz. 13.50.

http://www.fronda.pl/a/triumf-targowiczan-w-srode-rezolucja-pe-ws-polski,69374.html

[tytuł]

Targowica załatwiła w PE rezolucję o Polsce”, fronda.pl, 6 kwietnia 2016, dostęp 17 maja 2016, godz. 01.03.

http://www.fronda.pl/a/targowica-zalatwila-w-pe-rezolucje-o-polsce,69315.html

[tytuł]

„Kijowski donosi na Polskę w Waszyngtonie”, fronda.pl, 6 kwietnia 2016, dostęp 17 maja 2016, godz. 01.02.

http://www.fronda.pl/a/kijowski-donosi-na-polske-w-waszyngtonie,69292.html

[tytuł]

Stefan Niesiołowski, „Kłamstwa Kaczyńskiego”, natemat.pl, 5 kwietnia 2016, dostęp 18 maja 2016, godz. 9.52.

http://stefanniesiolowski.natemat.pl/176393,klamstwa-kaczynskiego

„Sytuacja w Polsce pod wieloma względami przypomina czasy stalinowskie tyle, że bez terroru, więźniów politycznych (co jest różnicą podstawową) i likwidacji sektora prywatnego, chociaż antychłopska kołchozowa ustawa o zakazie sprzedaży ziemi świadczy, że wszystko na tym polu jest możliwe.”

„Niemiecki rząd uczy dziennikarzy, jak sztorcować PiS”, fronda.pl, 5 kwietnia 2016, dostęp 17 maja 2016, godz. 00.52.

http://www.fronda.pl/a/niemiecki-rzad-uczy-dziennikarzy-jak-sztorcowac-pis,69220.html

[grafika]

Tomasz Lis, „Wypowiedzieli nam wojnę”, natemat.pl, 4 kwietnia 2016, dostęp 18 maja 2016, godz. 9.46.

http://tomaszlis.natemat.pl/176191,wypowiedzieli-nam-wojne

„PiS-owska władza wypowiedziała wojnę normalnej Polsce i normalności w ogóle.”

„A język PiS-u, jest językiem ONR-u, językiem propagandystów 68-go roku i propagandystów stanu wojennego. Wszystkich myślących inaczej ta władza obraża jak chyba nikt inny wcześniej.”

„To skrzyżowanie chińskiej rewolucji kulturalnej z inkwizycją, paleniem na stosie czarownic i wprowadzaniem w życie odpowiednio przemodelowanych ustaw norymberskich – każdemu wrogowi, choćby domniemanemu, grzebie się w życiorysie, lustruje się wroga i jego przodków. W ciągu pół roku rządów PiS-u Polska cofnęła się o lat kilkadziesiąt. Wizerunek naszego państwa jest mniej więcej taki jak w marcu 68 roku i w grudniu 82 roku.

PRASA PAPIEROWA:

Paweł Lisicki, „Wspólny interes”, „Do Rzeczy”, nr 14/2016, 4-10 kwietnia 2016, s. 3.

„[…] nie wiadomo, co miałyby przynieść dalsze demonstracje. Są wprawdzie antypisowscy fanatycy pokroju Tomasza Lisa, którzy marzą o Majdanie w Warszawie, jednak ich liczba systematycznie spada. Na razie na konflikcie najwięcej zyskał Komitet Obrony Demokracji i wydaje się, że tylko jemu może odpowiadać dalsza eskalacja konfliktu.”

Wojciech Cejrowski w rozmowie z Maciejem Pieczyńskim, „Potrzebna nam konstytucja na groźny czas”, „Do Rzeczy”, nr 14/2016, 4-10 kwietnia 2016, s. 20-24.

[Komentarz do wypowiedzi Sławomira Sierakowskiego] „Nie mam zamiaru analizować wypowiedzi czwartego pokolenia komuchów. Panu też odradzam. Komunizm jest wredny, wyznawcy komunizmu podobnie. Komunizm to najbardziej zbrodniczy z systemów w historii ziemi i wcale się nie skończył – trwa w Korei, na Kubie, rozmnaża się w Wenezueli, Boliwii. W Polsce też mamy czynnych działaczy komunistycznych typu Miller Leszek… Oni siebie teraz nazywają socjaldemokratami, ale komuna to komuna, niezależnie od nazwy. Tak jak rak to rak, niezależnie od studium zaawansowania. Współczesna europejska socjaldemokracja to ten sam rak, jakim jest komunizm chiński, koreański czy stalinowski, ten sam rak, tylko w delikatniejszej formie. […] Proszę mnie nie pytać o opozycję, bo nie umiem być obiektywny – komuchów nie lubię, a dzisiejsza opozycja to są komuchy, syny komuchów, wnuki komuchów oraz neokomuchy.”

Wypowiedz się