Obserwatorium mediów
31 sierpnia - 6 września 2015 r.

Kryzys migracyjny

 06.09.2015 

A. Tydzień w skrócie

  1. Opisywany tydzień zdominowany został przez kryzys migracyjny. W mediach o orientacji prawicowej, szczególnie na portalu fronda.pl, prezentowana jest wizja islamskiego, azjatyckiego najazdu na Europę, hord „młodych mężczyzn” urządzających „piekło” mieszkańcom obszarów, na które przybyli.
  2. Podobnie jak w poprzednich tygodniach, również w opisywanym okresie w różnych kontekstach – przede wszystkim na portalu fronda.pl – pojawiła się kategoria „gender”. Jest ona przedstawiana jako zagrażająca wolności, a wręcz „szatańska” ideologia, personalizuje się ją również jako rezultat działań konkretnych osób – Ewy Kopacz, Joanny Kluzik-Rostkowskiej czy Małgorzaty Fuszary.
  3. W mediach kojarzonych z sympatiami wobec Prawa i Sprawiedliwości („wSieci”, niezalezna.pl) widoczne są treści piętnujące – w myśl ich redaktorów – nagonkę i „przemysł pogardy” wymierzone przez media i polityków innych orientacji w prezydenta Andrzeja Dudę.
  4. Znacząca dla polskiej historii rocznica porozumień sierpniowych (31 sierpnia) pojawiła się w kontekście radykalizacji na łamach portalu niezalezna.pl, którego publicyści wskazywali na to, że podjęta w 1980 r. walka wcale się nie skończyła, a dzisiejszego przeciwnika zestawić można z ówczesnym – chociażby z ZOMO.

B. Fragmenty artykułów:

Punkt 1. Gender. Prawa mniejszości, rodzina, przemiany obyczajowe.

INTERNET

„W Polsce Fuszary, Kluzik i Kopacz będą więźniowie Gender?”, fronda.pl, dostęp 2.10.2015, godz. 15.41.

http://www.fronda.pl/a/w-polsce-fuszary-kluzik-i-kopacz-beda-wiezniowie-gender,56384.html

[w tytule: „Polska Fuszary, Kluzik i Kopacz”]

„W USA pierwsi więźniowie sumienia, ofiary Gender.”

„Empik w szponach diabła! Sprzedaje dzieciom okultystyczną grę!”, fronda.pl, dostęp 2.10.2015, godz. 21.23.

http://www.fronda.pl/a/empik-w-szponach-diabla-sprzedaje-dzieciom-okultystyczna-gre,56359.html

„To oznacza, że Empik proponuje małym dzieciom głęboką deprawację ich dusz, zachęcając je do kontaktowania się ze światem demonicznym i odrzucaniem Bożego przykazania przeciwnego czarom. Widać stąd jasno, że efekty szatańskiej i aborcyjnej kampanii reklamowej z ubiegło roku trzymają się mocno: diabeł w Empiku to już po prostu codzienność.”

 

„W Unii Europejskiej znowu łeb podnosi szatan”, fronda.pl, dostęp 2.10.2015, godz. 22.10.

http://www.fronda.pl/a/w-unii-europejskiej-znowu-leb-podnosi-szatan,56233.html

„Jak podaje «Radio Maryja», Unia Europejska zamierza wzmocnić pozycję szatańskiej ideologii gender. Liliana Rodrigues, członek Komisji Praw Kobiet i Równouprawnienia Parlamentu Europejskiego, przygotowała projekt rezolucji pt. «W sprawie wzmacniania pozycji dziewcząt przez edukację w UE». Niestety, nie chodzi tu o żadne «wzmacnianie pozycji» dziewcząt, ale po prostu o zakłamywanie rzeczywistości i próbę odwrócenia świata do góry nogami. Próbę, dodajmy, skazaną na porażkę – mogącą jednak wyrządzić niebywale wiele złego ludzkim duszom. I nie tylko duszom, bo rezolucja zajmuje się także mordowaniem dzieci nienarodzonych, oczywiście promując ten wołający o pomstę do nieba proceder.”

„Fundamentalną sprawą jest to, że rzecz jest niezgodna z prawem naturalnym. Pokazuje, że w Unii Europejskiej, niestety, obecne są silne moce diabelskie.”

„Choćby mały kroczek w tym kierunku można wykonać, podpisując stosowną petycję na stronie CitizenGo. Nieco większy – głosując w wyborach parlamentarnych przeciwko partiom zdegenerowanym moralnie, jak PO–PSL, SLD i tak dalej.” 

„Tvp 2 Homerotyk na POżegnanie”, fronda.pl, dostęp 3.10.2015, godz. 15.24.

http://www.fronda.pl/a/szok-tvp-promuje-homoseksualizm-za-nasze-pieniadze,56140.html

[obecność skrótu PO wplecionego w tytuł]

„Telewizja polska promuje homoseksualizm! W czwartek zostanie wyemitowany film o homoseksualistach, w którym będziemy mogli obejrzeć odrażające sceny!”

Punkt 2. Historia. Polityka historyczna, formy patriotyzmu, święta narodowe.

INTERNET

„Apel do ministra Kunerta: Poczekajmy na Rotmistrza!”, niezalezna.pl, dostęp 3.10.2015, godz. 18.04.

http://niezalezna.pl/70545-apel-do-ministra-kunerta-poczekajmy-na-rotmistrza

[przytoczenie apelu kibiców Śląska Wrocław] „Drogi Polaku, Droga Polko! Jak sami widzicie po 89’ r. niewiele się zmieniło. Zdrajcy, złodzieje i sprzedawczyki rozkradają nasz kraj. Rozkradają nie tylko z dóbr materialnych, ale i moralnych. Zakłamują historię, wysławiają pod niebiosa lewackie pseudo autorytety śmiejąc się w twarz prawdziwym bohaterom, ludziom którzy sercem, myślą i czynem aż do ofiary życia swego oddani byli Polsce i wartością od tak dawna nam znanym i przez nas hołdowanym jak – Bóg, Honor, Ojczyzna.

I właśnie w dniu dzisiejszym, jedni z największych i najwierniejszych – Żołnierze Wyklęci potrzebują naszej pomocy! Pomimo tego, że nie ukończono jeszcze prac ekshumacyjnych na powązkowskiej «Łączce», z «nieznanych» przyczyn rozpoczynają się prace mające na celu budowę niby panteonu. Wygląda to tak jakby władza nie mogąc uciszyć tematu chciała pozbyć się bohaterów z masowego grobu, jakim jest niewątpliwie kwatera «Ł» i jak najszybciej uciszyć temat, obdzierając Ich z glorii, sławy i wdzięczności jaką jesteśmy Im winni. Zamiast Santo Campo, drugiego po Łyczakowskim Cmentarzu Obrońców Lwowa, minister Kunert chce nam zafundować coś, co w zamierzeniu ma ginąć w cieniu kwater czerwonych zdrajców, płatnych pachołków Rosji.”

„Dziś modlimy się za pomordowanych w Rewolucji Francuskiej!”, fronda.pl, dostęp 2.10.2015, godz. 21.25.

http://www.fronda.pl/a/dzis-modlimy-sie-za-pomordowanych-w-rewolucji-francuskiej,56350.html

„A przecież Rewolucja Francuska przelała jeszcze o wiele, wiele więcej krwi… Módlmy się dziś za wszystkich tych, których wówczas i dzisiaj – myślimy tu choćby o dzieciach nienarodzonych – życia pozbawił rozpasany, szatański kult liberalizmu i człowieka.”

Tomasz Truskawa, „Po Sierpniu znów sierpień”, niezalezna.pl [za „Gazetą Polską Codziennie”], dostęp 4.10.2015, godz. 22.24.

http://niezalezna.pl/70492-po-sierpniu-znow-sierpien

„Czyż możemy bowiem z pełnym przekonaniem powiedzieć, że w ciągu tych lat, które upłynęły od odzyskania Niepodległości, udało się nam zbudować społeczeństwo obywatelskie, czy rzeczywiście mieliśmy większe poczucie podmiotowości niż w ciągu 16 miesięcy pomiędzy Sierpniem 1980 roku a Grudniem 1981? Moim zdaniem na oba te pytania trzeba odpowiedzieć negatywnie. Nie wynika to z jakiejś wady genetycznej Polaków, tylko z warunków, jakie stworzyło państwo; zawłaszczone przez cwaniaków i komunistycznych aparatczyków.”

Ryszard Terlecki, „Czy wróci Solidarność?”, niezalezna.pl [za „Gazetą Polską Codziennie”], dostęp 4.10.2015, godz. 22.25.

http://niezalezna.pl/70464-czy-wroci-solidarnosc

„Solidarność, wielki ruch wspierający zmiany, znów jest potrzebna. Znów ZOMO stoi po drugiej stronie stoczniowej bramy: inne, w innych mundurach, wyposażone w medialne miotacze i propagandowe pałki.”

Punkt 4. Religia. Stosunek do Kościoła katolickiego i katolików; stosunek do mniejszości wyznaniowych, stosunek do ludzi niewierzących i ateistów.

INTERNET

Cezary Michalski, „Referendum przeciwko Oświeceniu”, „Dziennik Opinii”, nr 246/2015, dostęp 4.10.2015, godz. 23.06.

„Już nie katolicki, już nie chrześcijański, ale Kościół zwulgaryzowanego religijnego darwinizmu sprawdzający co rano w swoich zelektryfikowanych księgach, «czy naszego katolickiego gatunku przybyło czy ubyło, czy przybyło wrogiego gatunku protestanckiego, islamskiego, buddyjskiego, hinduistycznego czy – o zgrozo – ateistycznego». A tuż obok islamski fundamentalizm mówi mniej więcej to samo swoim milusińskim. W Polsce przechodzi to w jeszcze prostszy i bardziej tępy rasizm, bo w zelektryfikowanych księgach swojego ludzkiego ZOO arcybiskup Hoser widzi «coraz mniej białych katolików», a towarzyszą mu w rasistowskich lamentach Lisicki, Zdort, Sasin i cały legion samozwańczych hodowców ludzi.”

PRASA PAPIEROWA

Ireneusz Krzemiński, „Skąd ta nienawiść? Z Kościoła”, „Gazeta Wyborcza”, 3 IX (czwartek), s. 8.

„Za dużą część nienawiści i moralnego potępienia rządzącej partii oraz za apoteozę PiS-u odpowiada Kościół: znacząca część kleru i katolickie media na czele z politycznym przewodnikiem Kościoła polskiego – o. Rydzykiem.”

Punkt 5. Praca. Ekonomia. Obraz związków zawodowych – obraz pracodawców.

INTERNET

„Polski handel pójdzie w drzazgi”, niezalezna.pl [za „Gazetą Polską Codziennie”], dostęp 3.10.2015, godz. 17.47.

http://niezalezna.pl/70587-polski-handel-pojdzie-w-drzazgi

[tytuł]

„Oznaczałoby to bowiem, że również Francuzi przystępują do niszczenia polskich sklepów przy wparciu międzynarodowych struktur.”

PRASA PAPIEROWA

Jan Śpiewak w rozmowie z Marcinem Makowskim, „Nowe już nadchodzi”, „Do Rzeczy”, nr 36/2015, 31 VIII – 6 IX.

[Pytanie: „Często zamiast «modernizacja» używasz słowa «pendolinizacja». Co dokładnie masz na myśli?”] „To pozorna modernizacja dla wybranych. […] To nie jest produkt dla każdego, bo nie każdy mieszka w Krakowie czy Warszawie. Centrum handlowe to symbol nie rozwoju, lecz ekonomicznego podporządkowania. Żaden kraj na świecie nie pozwala sobie na tyle dyskontów i centrów handlowych w miastach, bo konkurują one z drobnym handlem i wyprowadzają zyski za granicę. […] Myślenie o rozwoju w perspektywie wylewania masy betonu, budowania galerii handlowych i kupienia jednej kolejki z Włoch jest po prostu postkolonialne. Uzewnętrzniają się kompleksy elit wobec Zachodu, które kopiują modernizację, ale w wydaniu «kseromodernizacji». […] [o katastrofie smoleńskiej] To są składowe państwa z dykty, będącego na bakier z przestrzeganiem przepisów, które samo ustanawia”.

Punkt 6. Obcy-Inny. Stosunek do imigrantów i mniejszości narodowych.

INTERNET

„Imigranci powodem napięć w Europie. Policja otwiera ogień do manifestujących lewaków. WIDEO”, niezalezna.pl, dostęp 3.10.2015, godz. 16.47.

http://niezalezna.pl/70624-imigranci-powodem-napiec-w-europie-policja-otwiera-ogien-do-manifestujacych-lewakow-wideo

„W piątek doszło do regularnej bitwy na ulicach greckiej wyspy Lesbos. Do rozruchów doszło, gdy hordy nielegalnych imigrantów próbowały wtargnąć na prom płynący w stronę Grecji kontynentalnej.”

„Apel papieża Franciszka: Przyjmijcie po jednej rodzinie…”, fronda.pl, dostęp 2.10.2015, godz. 14.01.

http://www.fronda.pl/a/papiez-wzywa-niech-kazda-parafia-kazdy-klasztor-przyjmuja-uchodzcow,56465.html

„Ojciec Święty mówi, by przyjmować rodziny uchodźców, a nie grupy młodych mężczyzn! Chodzi więc o kobiety i dzieci, o tych, którzy przybyli do Europy być może naprawdę potrzebując pomocy. Papież nie zachęca wcale do bezmyślnego przyjmowania imigrantów jak leci, tak, jak proponuje to europejska lewica, kierowana nieuświadamianym pragnieniem samozagłady.”

Jarosław Warzecha, „Czy premier Kopacz okłamuje Polaków ws. nielegalnych imigrantów?” [za: salon24.pl], fronda.pl, dostęp 2.10.2015, godz. 14.08.

http://www.fronda.pl/a/czy-premier-kopacz-oklamuje-polakow-ws-nielegalnych-imigrantow,56442.html

„Obserwatorzy na dworcu Keleti w Budapeszcie mówią zgodnie: Muzułmańscy migranci to w ponad 95 procentach zdrowi, dobrze odżywieni mężczyźni w wieku 20–30 lat. Większość ubrana w drogie markowe koszulki z nowoczesnymi smartfonami  w dłoniach. Bardziej sprawiają wrażenie jakiejś armii niż biednych uciekinierów. Agresywni i roszczeniowi w swojej masie. Niektóre grupy wydają się być wewnętrznie zorganizowane. Odmawiają rejestracji i identyfikacji. Nie mają żadnych dokumentów, mogących w jakikolwiek sposób dać orientację, co do ich obywatelstwa i pełnionych w kraju pochodzenia stanowisk czy wykształcenia. Do bajania na imieninach u cioci można zatem zaliczyć zapewnienia i premier Kopacz, i pani minister Piotrowskiej, że jakiekolwiek polskie służby zdołają dokonać choćby podstawowej selekcji. Obie panie albo świadomie okłamują Polaków, albo są aż tak dalece niekompetentne w tej sprawie. Tertium non datur.”

Gazeta Szczująca ogłasza, że stać nas na przyjęcie co najmniej 30 tysięcy islamskich migrantów. Oczywiste, że w tym kontekście 7 tysięcy wydaje się liczbą niewielką. Klasyczny sposób propagandowej manipulacji.”

„Jaką grę w sprawie muzułmańskich migrantów toczy z Polakami, ciągle jeszcze premier, Kopacz? Bo niepokojące sygnały wskazują, że nie jest to gra czysta.”

Matka Kurka [Piotr Wielgucki], „Matka Kurka: Żydzi z Gazety Wyborczej zapraszają islamskich fanatyków – będzie ubój rytualny”, fronda.pl, dostęp 2.10.2015, godz. 14.12.

http://www.fronda.pl/a/matka-kurka-zydzi-z-gazety-wyborczej-zapraszaja-islamskich-fanatykow-bedzie-uboj-rytualny,56443.html

„A kto zacz? Ano przede wszystkim naród, a właściwie plemię nie uznające żadnych innych plemion, którym podrzyna gardła. Normalnie to się nazywa faszyści, ale tym razem «nasi bliźni potrzebujący pomocy».”

„W ramach otwartości i gościnności, miejscowa hołota, miejscowy margines ideologiczny nienawidzący kraju, w którym żyje, gotowy jest na wszystko, żeby tylko okazać swoją nienawiść dla wroga największego – Polaka i katolika. Dzicz założy burki, zniesie wezwania imama o 5.00 rano z minaretu, zapomni o parytecie, srecie, seksizmie sryzmie i ochronie rozwielitki uszatej. Ba! Oni zniosą obecność największych antysemitów świata, którzy kwestię żydowską rozwiążą historyczną powtórką. Wszystko w jednym celu, żeby polską rękę, która karmi wszelkiej proweniencji fundacje, instytucje, «artystów», «dziennikarzy», «postępowych polityków», odgryźć i obsrać.”

„Żydzi z Gazety Wyborczej oraz pozostali piewcy baby bez cycków i chłopa bez jaj, czują respekt tylko wobec tych, którzy się z nimi nie liczą i mają za nic. Tak było w przypadku Związku Radzieckiego i stalinowskich doktrynerów z czasów PRL, którzy poczuli się «demokratamií dopiero w 1968, gdy przestali w kazamatach torturować i zabijać, a sami stali się zwierzyną łowną. Tak się dzieje w przypadku islamskiej dziczy wywołującej paniczny strach i dzięki temu szacunek.”

„Uchodźcy zgotowali im piekło. «Boimy się, jesteśmy zagrożeni. Są już wszędzie». WIDEO”, niezalezna.pl, dostęp 3.10.2015, godz. 16.49.

http://niezalezna.pl/70620-uchodzcy-zgotowali-im-pieklo-boimy-sie-jestesmy-zagrozeni-sa-juz-wszedzie-wideo

Hordy nielegalnych imigrantów powoli zamieniają życie mieszkańców greckiej wyspy Lesbos w prawdziwe piekło.”

„Nie chcemy u siebie islamskich hord na ulicach? Unia zablokuje nam fundusze”, niezalezna.pl, dostęp 3.10.2015, godz. 17.19.

http://niezalezna.pl/70600-nie-chcemy-u-siebie-islamskich-hord-na-ulicach-unia-zablokuje-nam-fundusze

[„islamskie hordy” w tytule]

Jacek Jan Pawłowicz, „Humanizm – też ma swoje granice”, fronda.pl, dostęp 2.10.2015, godz. 14.19.

http://www.fronda.pl/a/humanizm-tez-ma-swoje-granice,56445.html

„Media chętnie pokazują obrazy dzieci i kobiet koczujących na dworcach i placach np. Budapesztu, wyspy Lesbos, Kos itd. Skoda, że z taką samą chęcią nie pokazują rozbojów jakich dokonują hordy tych pseudo-imigrantów, jak atakują policję, rabują, gwałcą itd.”

„Orban się nie szczypie z nielegalnymi imigrantami. Wyśle policje i wojsko na granicę!”, fronda.pl, dostęp 2.10.2015, godz. 14.21.

http://www.fronda.pl/a/orban-sie-nie-szczypie-z-nielegalnymi-imigrantami-wysle-policje-i-wojsko-na-granice,56434.html

„Niech Polska uczy się od Orbana jak zapewnić bezpieczeństwo naszemu państwu i co powinno być priorytetem dla naszych polityków. Bo trwa obecnie prawdziwa inwazja obcej kultury, która zagraża chrześcijańskiej tradycji Europy.”

Marian Piłka, „Piłka: To nie kryzys imigracyjny, to muzułmańska inwazja na Europę!”, fronda.pl, dostęp 2.10.2015, godz. 14.40.

http://www.fronda.pl/a/pilka-to-nie-kryzys-imigracyjny-to-muzulmanska-inwazja-na-europe,56353.html

„Mamy do czynienia z muzułmańską inwazją na Europę. To nie jest kryzys imigracyjny. To jest agresja wymierzona przeciwko Chrześcijaństwu i przeciwko naszej cywilizacji.”

„Dzisiejsza sytuacja Europy przypomina upadek Cesarstwa Rzymskiego.”

„Koncepcja podzielenia się imigrantami z państwami Europy środkowo-wschodniej, tylko zachęca muzułmanów do wzmożenia inwazji. W efekcie coraz więcej młodych muzułmańskich mężczyzn zmierza w kierunku naszego kontynentu.”

„Dziś potrzebna jest obrona Europy przed muzułmańską inwazją.”

„Potrzebna jest zdecydowana obrona naszego kontynentu wszelkimi możliwymi środkami, nie wyłączając środków militarnych. Nie polityka przyjmowania imigrantów i ich rozprowadzania po różnych krajach, ale deportacja wszystkich nielegalnych imigrantów i zawracanie statków na morzu mogą tylko powtrzymać tą inwazję.”

Wojciech Sadurski, „Po co komu Węgry?”, natemat.pl, dostęp 4.10.2015, godz. 23.23.

http://wojciechsadurski.natemat.pl/153631,po-co-komu-wegry

„Małe, złośliwe państewko – przesiąknięte kompleksami i poczuciem żalu do całego świata (Trianon); tonące w toksycznej atmosferze połączenia smuty z agresywnością wobec słabych. […] jako peryferium europejskiego imperium, biedniejszy kuzyn Wiednia I Pragi, jako państwo Unii Europejskiej – powód do wstydu I zażenowania. […] Orban buduje dziś mur od spodu, ale ponieważ kraik jest mały, miałbym propozycję, by pociągnął wzdłuż całej granicy. Tak odgrodzone od Europy Węgry niech zamienią się w jakiś skansen autorytaryzmu, złośliwości, gdzie będzie można zadumać się nad małością ludzkiego ducha, a potem skosztować gulaszu, zakąsić salami i popić Tokajem. Ale w małych ilościach, bo szkodliwe dla zdrowia.”

„Dantejskie sceny na wyspie Lesbos. Imigranci biją się z Grekami. ZOBACZ”, fronda.pl, dostęp 2.10.2015, godz. 15.32.

http://www.fronda.pl/a/dantejskie-sceny-na-wyspie-lesbos-imigranci-bija-sie-z-grekami-zobacz-1,56397.html

„Z powodu liberalnej polityki ws. uchodźców, którzy tysiącami maszerują do Europy z Afryki i Bliskiego Wschodu, Europa staje się dziś polem wojny cywilizacyjnej.”

Tadeusz Grzesik, „Grzesik: ABW nie ochroni Polski. Za uchodźcami kroczy terroryzm”, fronda.pl, dostęp 2.10.2015, godz. 21.21.

http://www.fronda.pl/a/grzesik-abw-nie-ochroni-polski-za-uchodzcami-kroczy-terroryzm,56356.html

„Tymczasem do Polski zmierza dziesięciotysięczna fala, złożona w przeważającej mierze z młodych muzułmańskich mężczyzn. Wśród nich już teraz może być wielu zorganizowanych terrorystów. Dokładając frustrację, jakiej przybysze doświadczą niewątpliwie w tylko teoretycznie istniejącym państwie polskim, która popchnie niejednego w objęcia islamskiego fundamentalizmu, staje się jasne, że przed jakim wyzwaniem stajemy.”

„Już wkrótce do telefonów na policję i straży miejskiej o zagłuszaniu nocnego spokoju przez młodzież odpalającą na festynach petardy mogą dojść te o wybuchach bomb.”

„Zmarły 3-latek. Degeneracja mediów poraża”, fronda.pl, dostęp 2.10.2015, godz. 21.50.

http://www.fronda.pl/a/degeneracja-europejskich-i-polskich-mediow-poraza,56335.html

„Prawda jest taka, że setki tysięcy uciekinierów ekonomicznych brutalnie wykorzystują naiwną litość Europejczyków i pod płaszczykiem uchodźcy szukają po prostu dobrobytu, jednocześnie niosąc nam zagrożenie islamskiego zakażenia cywilizacji. O ile jeśli tę kochającą obsceniczność cywilizację da się jeszcze bardziej zepsuć.”

PRASA PAPIEROWA

Tomasz Terlikowski, „Kościół i nowa inwazja barbarzyńców”, „Do Rzeczy”, nr 36/2015, 31 VIII – 6 IX, s. 74-75.

„Kolejne zamachy dokonywane przez muzułmańskich imigrantów, groźby formułowane przez Państwo Islamskie pod adresem Europy, a także rosnąca liczba osób próbujących się przedostać do Unii Europejskiej sprawiają, że problem «nowej inwazji barbarzyńców» staje się coraz istotniejszy. […] rzesze imigrantów oraz ich potomków […] zamierzają walczyć nie tylko o pełnię praw obywatelskich (które już mają), lecz przede wszystkim o to, by prawa te zastąpić szariatem. […] Obrona takich placówek [Europy] jest jeszcze trudniejsza, gdy na ich czele stoją inni barbarzyńcy, dla których od wartości Europy ważniejsza jest obrona praw gejów, prawo do odurzania się marihuaną i celebrowanie praw mniejszości etnicznych oraz wyznaniowych zamiast ich inkulturacji.”

Tomasz Wróblewski, „Cywilizacja niemożności”, „Wprost”, nr 36/2015, 31 VIII – 6 IX, s. 4.

„Bezładna rzeka ludzi, poruszając obrazki z Calais, z miasteczek na peryferiach Węgier, Czech. […] Najpotężniejsze narody świata, niegdyś dyktujące prawa, narzucające światu swoją wiarę, wartości i mowę, teraz – połączone w jedną wielką Unię – same stały się celem kolonizacji. […] Zanim pomyślimy o wyjściu z opresji, zastanówmy się, co przez te blisko 2 tys. lat stanowiło o sile zachodniej cywilizacji. […] To nie będzie politycznie poprawna wykładnia europejskiej świetności. To saga nieujarzmionego żywiołu rywalizacji, etosu walki, krwawych podbojów, rabunków, wypraw krzyżowych, plądrowania «dzikich pól» czy wiosek indiańskich. […] [O imigrantach/uchodźcach] Nie wszyscy są ofiarami wojny w Syrii. Ta masa ludzka ciągnie z odległych krajów: Indonezji, Afganistanu, Czadu, Etiopii. Tak jak konkwistadorzy, purytanie, kolonizatorzy, a przed nimi Goci, Hunowie, Słowianie wabieni są bogactwem nowej ziemi i bezsilnością jej mieszkańców.” [Na okładce „Wprost” hasło: „Imigranci – męczennicy czy najeźdźcy?”]

Punkt 7. Polityka i media. Rywalizacja między partiami i środowiskami światopoglądowymi. Język konfliktu.

INTERNET

„Ludzie nauki przeciw kolejnej brutalnej fali «przemysłu pogardy»”, niezalezna.pl, dostęp 4.10.2015, godz. 21.52.

http://niezalezna.pl/70506-ludzie-nauki-przeciw-kolejnej-brutalnej-fali-przemyslu-pogardy

[przytoczone oświadczenie Akademickich Klubów Obywatelskich im. Lecha Kaczyńskiego] „Tymczasem w części mediów  misja Prezydenta stała się obiektem stronniczej kampanii propagandowej, która jakże często przybiera formy nienawistnej, personalnej nagonki, określanej nazwą «przemysłu pogardy»”.

PRASA PAPIEROWA

Marzena Nykiel, „Kilometrowe kłamstwa”, „wSieci”, nr 35/2015, 31 VIII – 6 IX, s. 2.

Kartonowe państwo PO przygniecione kupą kamieni gnije wśród platformerskich zaniedbań. Nie ma mowy, by ta ekipa potrafiła się zająć na poważnie sprawami Polski. Wyssane z palca oskarżenia Lisowego pisma powtarzane są bezmyślnie przez polityków PO dzień za dniem. Mimo że Andrzej Duda jeszcze raz wyraźnie podkreślił, iż zarzuty tygodnika to «potwarz i oszustwo», Platforma oraz jej media udają, że nie słyszą tych wyjaśnień.”

Bronisław Wildstein, „Sikorski, czyli III RP raz jeszcze”, „wSieci”, nr 35/2015, 31 VIII – 6 IX, s. 13.

„Jeśli rezygnujemy z podmiotowości w polityce zagranicznej, a to oznaczało «płynięcie w głównym nurcie», jeśli rezygnujemy z suwerenności, a do tego doprowadziły berlińskie hołdy ministra Sikorskiego, to po co nam w ogóle dyplomacja? Jeśli nasza kultura ma się zrzec tożsamości i zredukować do imitacji tego, co płynie do nas z europejskich centrów, to po co ją eksponować? Tylko po co nam w takim razie państwo?”

Stanisław Janecki, „Bez hamulców”, „wSieci”, nr 35/2015, 31 VIII – 6 IX, s. 24-26.

„W brudnej kampanii obozu władzy mamy podział na zmasowane bombardowania PiS oraz na punktowe operacje specjalne wymierzone w prezydenta Andrzeja Dudę.”

Zdzisław Krasnodębski w rozmowie z Jackiem i Michałem Karnowskimi, „Nawet władza jest już sobą zmęczona”, „wSieci”, nr 35/2015, 31 VIII – 6 IX, s. 40-43.

Przemysł pogardy będzie działał, przeciwko opozycji będą wykorzystywane środki prawne. To jednak nic nowego, z tym mamy do czynienia od lat. […] Ludzie politycznie myślący, ludzie zaangażowani, którzy nie są powiązani interesami z władzą, oni wszyscy są po naszej stronie. I to już od dawna.

Tomasz Lis, „Pytania do prezydenta aktualne”, „Newsweek”, nr 36/2015, 31 VIII – 6 IX, s. 2.

„Jedni uważają, że Andrzej Duda jest aż, ale jednak tylko prezydentem. Inni, że jest bożym pomazańcem, znakiem od Ducha Świętego i ucieleśnieniem polskości. […] Inni, że jako znak, ucieleśnienie, tchnienie Ducha Świętego [Andrzej Duda] nabrał przymiotów gwarantujących mu immunitet absolutny.”

Cezary Michalski, „Władcy chaosu”, „Newsweek”, nr 36, 31 VIII – 6 IX, s. 26-28.

„Grozi nam, że na referendalnej drodze rozwoju naszej demokracji, która zniszczy mieszczaństwo powstanie Polska rządzona przez aparatczyka z PiS, bankiera ze SKOK i proboszcza.”

AK, „Opuszczony Karolak?”, „Polityka”, nr 36, 2-8 IX, s. 8.

„Aktor w udzielonym w lipcu propisowskiemu tygodnikowi «wSieci» wywiadzie zarzucał PiS cenzorskie zapędy i ignorancję w dziedzinie kultury, jednocześnie jednak dość niezręcznie tłumacząc się z poparcia dla Komorowskiego.”

Wypowiedz się