Obserwatorium mediów
21-27 grudnia 2015 r.

Ateiści – zagrożenie dla Polski

 27.12.2015 

A. Tydzień w skrócie

  1. W ankiecie z okazji 1050-lecia chrztu Polski w tygodniku „Do Rzeczy” swoimi przemyśleniami dzielili się m. in. Janusz Korwin-Mikke i Grzegorz Braun. Korwin-Mikke stwierdził, że „ateiści są dla Polski większym zagrożeniem niż islam”, zaś Braun, że: „Kościół – nie tylko zresztą u nas – ma poniekąd stałych, po wielokroć zdeklarowanych prześladowców: Żydów, masonerię i rewolucję światową, która aktualnie z braku leninowskiego lumpenproletariatu szczególnie chętnie aktywizuje np. sodomitów”.
  2. Trwa spór polityczny wokół Trybunału Konstytucyjnego oraz nowej ustawy o mediach. Zwolennicy rządu piszą, że sympatycy KOD-u to „dzisiejsi Targowiczanie”, „Stronnictwo na Rzecz Państw Sąsiednich”, „Paniska na resortowych emeryturach” (fronda.pl). Krytycy rządu mówią o języku polityków PiS jako „języku jak za Gomułki” (Ireneusz Krzemiński) oraz „komunistycznych plwocinach” (Tomasz Lis).

B. Fragmenty artykułów:

Punkt 1. Prawa mniejszości, rodzina, przemiany obyczajowe.

INTERNET

Gabriel Kayzer, „Kayzer dla Fronda.pl: Aborcja to totalitaryzm herodiański, który dehumanizuje istotę ludzką”, fronda.pl, 23 grudnia 2015, dostęp 19 stycznia 2016, godz. 00.45.

http://www.fronda.pl/a/kayzer-dla-frondapl-aborcja-to-totalitaryzm-herodianski-ktory-dehumanizuje-istote-ludzka,62719.html

„Odmawia się tym dzieciom prawa do narodzin tylko dlatego, że nie są one «pełnowartościowymi» istotami ludzkimi, zasługującymi na prawną ochronę. Wszystko to przypomina nazistowską politykę czystości rasowej. Kategoria podludzi, została jednak w III RP zastąpiona kategorią «upośledzonych płodów».”

„Prawo powinno przede wszystkim chronić życie ludzi, w tym przypadku tych, którzy nie zdążyli się jeszcze narodzić. W innym przypadku bowiem mamy do czynienia z karykaturą demokracji, a wręcz z nowym totalitaryzmem – totalitaryzmem herodiańskim, który dehumanizując istoty ludzkie, prowadzi pod maską postępu – do zgodnego z prawem  – zabijania wybranej przez siebie kategorii ludzi.”

marek, „I co powiecie na to lewacy! Antykoncepcja szkodzi zdrowiu!”, fronda.pl, 22 grudnia 2015, dostęp 19 stycznia 2016, godz. 00.57.

http://www.fronda.pl/a/i-co-powiecie-na-to-lewacy-antykoncepcja-szkodzi-zdrowiu,62609.html

„Informacja przeklejona przez portal wp.pl stanowi kolejny dowód na to, że antykoncepcja zażywana przez kobiety to czysta śmierć.”

Punkt 2. Katastrofa smoleńska i jej konsekwencje.

INTERNET

Marcin Wolski, „Jedno pytanie”, niezależna.pl (za „Gazetą Polską”), 27 grudnia 2015, dostęp 19 stycznia 2016, godz. 14.41 [RÓWNIEŻ PKT 7].

http://niezależna.pl/74315-jedno-pytanie

„Gdzie byliście, kiedy poniewierano człowieka, piastującego z wyboru społeczeństwa najwyższy urząd w państwie, gdy lżono go, ośmieszano, a na koniec tak mu zorganizowano wizytę, że poleciał na nią bezbronny? Gdzie się podziewaliście, kiedy premier polskiego rządu oddawała śledztwo bezwarunkowo w ręce potencjalnie najbardziej podejrzanych, kiedy hańbiono pamięć zmarłych i pozbawiając szacunku ludzi jedynie pragnących obchodzić żałobę?”

Punkt 3. Polityka historyczna, formy patriotyzmu, święta narodowe.

PRASA PAPIEROWA

Bogdan Musiał w rozmowie z Maciejem Pieczyńskim, „Antypolonizm trzeba zwalczać edukacją”, „Do Rzeczy”, nr 52/2015, 21-27 grudnia 2015, s. 83-85.

„Niestety, na Zachodzie największą siłę przebicia ma antypolska narracja «Gazety Wyborczej» i «Krytyki Politycznej». Na szczęście w Polsce przynajmniej tej ostatniej prawie nikt nie czyta. To oderwani od rzeczywistości antypolscy propagandyści, którzy przy kawie i kawiorze tworzą zakłamany obraz polskiego faszysty. […] [pytanie: [Czy Martin Schulz] «Jest kontynuatorem polityki Bismarcka i Hitlera?»] W pewnym sensie tak. Od powstania Prus nic się nie zmieniło. […] w ich świadomości [ludzie intelektualnego pokroju Schulza] Polacy są znów cwaniakami i rabusiami.”

Punkt 4. Stosunek do Kościoła katolickiego i katolików; stosunek do mniejszości wyznaniowych, stosunek do ludzi niewierzących i ateistów.

PRASA PAPIEROWA

Janusz Korwin-Mikke, „Ateiści to zagrożenie dla Polski” [wypowiedź w ramach ankiety: „Rocznica chrztu Polski”], „Do Rzeczy”, nr 52/2015, 21-27 grudnia 2015, s. 27.

Ateiści są dla Polski większym zagrożeniem niż islam. Człowiek, który nie wierzy w Boga, czyli w życie pozagrobowe, z pragmatycznych powodów nie będzie ryzykował życia doczesnego dla dobra ojczyzny. Dlatego wiara sama w sobie jest pożyteczna dla państwa. Co nie oznacza, że nie ma różnicy, czy Polak jest chrześcijaninem, czy przyjmie islam. Nasz naród wyrósł na gruncie tradycji chrześcijańskiej, dlatego bez sensu przyjmować inną.”

Grzegorz Braun, „Kościołowi brakuje męstwa” [wypowiedź w ramach ankiety: „Rocznica chrztu Polski”], „Do Rzeczy”, nr 52/2015, 21-27 grudnia 2015, s. 28.

Kościół – nie tylko zresztą u nas – ma poniekąd stałych, po wielokroć zdeklarowanych prześladowców: Żydów, masonerię i rewolucję światową, która aktualnie z braku leninowskiego lumpenproletariatu szczególnie chętnie aktywizuje np. sodomitów.”

Punkt 6. Obcy-Inny. Stosunek do imigrantów i mniejszości narodowych. Życie międzynarodowe.

INTERNET

Shamirian Stefanos, „UWAGA! Dżihadyści maszerują na Europę!”, fronda.pl (za euroislam.pl), 24 grudnia 2015, dostęp 19 stycznia 2016, godz. 00.28.

http://www.fronda.pl/a/uwaga-dzihadysci-maszeruja-na-europe,62784.html

[tytuł]

„Na każde 10 000 Syryjczyków… 1300 popiera ISIS”, fronda.pl (za euroislam.pl), 21 grudnia 2015, dostęp 19 stycznia 2016, godz. 01.00.

http://www.fronda.pl/a/na-kazde-10-000-syryjczykow-1300-popiera-isis,62631.html

[artykuł, który był już cytowany w raporcie z 14-20 grudnia 2015] tu jeszcze:

„Syryjczycy to naród zwolenników terroryzmu”

„Syryjscy muzułmanie to naród zwolenników terroryzmu. Zniszczyli swój własny kraj. Nie pozwólmy im zniszczyć naszego.”

Punkt 7. Polityka i media. Rywalizacja między partiami i środowiskami światopoglądowymi. Język konfliktu.

PRASA PAPIEROWA

Tomasz Wróblewski, „Kasandra nasza narodowa”, „Wprost”, nr 52/2015, 21-27 grudnia 2015, s. 4.

„Jak już pogrzebaliśmy demokrację, to teraz przyszedł czas na koniec państwa prawa. […] Praworządność umiera, bo PiS chce, żeby sędziowie Trybunału Konstytucyjnego zamiast dwóch dni w tygodniu za 20 tys. zł miesięcznie pracowali w pełnym składzie i to intensywniej. […] Faktycznie w dwa dni czasem nie da się opędzić od roboty na urzędzie i mieć czas na chałtury. Trzeba będzie posiedzieć.”

Ireneusz Krzemiński w rozmowie z Agnieszką Kublik, „Język jak za Gomułki”, „Gazeta Wyborcza”, 21 grudnia 2015 r. (poniedziałek), s. 7.

„Jestem zszokowany takim językiem [Jarosława Kaczyńskiego]. To rekonstrukcja mowy ideologicznej. Rozmowa z jakimkolwiek przedstawicielem PiS przebiega jak spotkanie z dawnym sekretarzem partii komunistycznej. Język PiS jest skonstruowany w taki sposób, by głosić jedyną słuszną bezwzględnie prawdę […] To język rewolucji, która chce zniszczyć zło. Nic dziwnego, że zewsząd czyhają wrogowie. To taki język, jak choćby język Władysława Gomułki, I sekretarza KC PZPR.”

Ewa Siedlecka, „Budzimy się w Pisolandzie”, „Gazeta Wyborcza”, 23 grudnia 2015 (środa), s. 2.

„PiS przeprowadził przez Sejm zmianę ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, która całkowicie go sparaliżuje. Nie jest znany na świecie precedens, by jakikolwiek sąd miał obowiązek sądzić sprawy w kolejności ich wpływu. […] Tymczasem najwyższym prawem staje się nie konstytucja, ale program PiS. Za chwilę zamiast Polski będziemy mieli Pisoland.”

INTERNET

Marcin Wolski, „Jedno pytanie”, niezależna.pl (za „Gazetą Polską”), 27 grudnia 2015, dostęp 19 stycznia 2016, godz. 14.41 [RÓWNIEŻ PKT 2].

http://niezależna.pl/74315-jedno-pytanie

„Gdzie was wyniosło, kiedy wysyłano PKW na szkolenia do Moskwy, kiedy fałszowano wybory, kiedy wysyłano policję przeciw demonstrantom, kiedy zamykano ludzi bez sądów, kiedy nękano uczciwych (ale nie „swoich”) przedsiębiorców? Gdzie się podziewaliście, gdy władze Rzeczypospolitej, czepiając się pańskich klamek, podporządkowywali interes narodu swoim osobistym światowym karierom?”

Dorota Kania, „Rzepliński na liście hańby”, niezależna.pl [za „Gazetą Polską Codziennie”], 25 grudnia 2015, dostęp 19 stycznia 2016, godz. 14.45.

http://niezależna.pl/74272-rzeplinski-na-liscie-hanby

„Andrzej Rzepliński zaciekle broniący panowania zwróconej ku Moskwie i Berlinowi „klasy próżniaczej” znakomicie wpisuje się w mentalność typów z listy Stefana Kisielewskiego.”

Tadeusz Witkowski, „KOD-owcy to dzisiejsi Targowiczanie” [tytuł od redakcji], fronda.pl, 25 grudnia 2015, dostęp 19 stycznia 2016, godz. 00.22.

http://www.fronda.pl/a/kod-owcy-to-dzisiejsi-targowiczanie,62776.html

[tytuł]

„Tak czy inaczej, stajemy się świadkami czegoś, co można porównać z działalnością obrońców wolności, którzy w czasach Sejmu Wielkiego zawiązali Konfederację Targowicką i zwrócili się o pomoc do obcego monarchy, carycy Katarzyny. Przy istotnych różnicach oczywiście. Dzisiejsza Targowica jest w swych działaniach o wiele bardziej nowoczesna.”

„Komunizm poszedł jeszcze dalej, podporządkował bowiem klasyczną definicję prawdy politycznej utopii, która nieuchronnie prowadziła do zbrodni i legitymizacji kłamstwa. To właśnie z tych tradycji wydają się czerpać obficie autorzy haseł przygotowywanych na demonstracje KOD-u.”

„KOD – Stronnictwo na rzecz Państw Sąsiednich?”, fronda.pl, 25 grudnia 2015, dostęp 19 stycznia 2016, godz. 00.26.

http://www.fronda.pl/a/kod-stronnictwo-na-rzecz-panstw-sasiednich,62842.html

[tytuł]

Wywiad z Arturem Górskim, „Artur Górski dla Frondy: Przywrócimy Polsce polskość”, fronda.pl, 24 grudnia 2015, dostęp 19 stycznia 2016, godz. 00.33.

http://www.fronda.pl/a/artur-gorski-dla-frondy-przywrocimy-polsce-polskosc,62785.html

„Polakom życzę, wiary, nadziei i miłości – wiary w Boże miłosierdzie, zaufania do rządu Prawa i Sprawiedliwości, odporności na ataki lewactwa różnych odcieni i sprzedajnych mediów. Nie bójmy się tej kliki. Wspierajcie nas, a my przywrócimy w Polsce POLSKOŚĆ.”

Tomasz Sakiewicz, „Dzień dziś wesoły”, niezależna.pl (za „Gazetą Polską”), 23 grudnia 2015, dostęp 19 stycznia 2016, godz. 14.48.

http://niezależna.pl/74224-dzien-dzis-wesoly

„Przecież III RP była po to, by koledzy mogli się solidnie nażreć. Wie o tym nawet sędzia Rzepliński, który z obrony swoich 20 tys. uczynił istotę demokracji. Zapewne doskonale wyczuł sprawę poseł od Kukiza. Jak tylko wykryto mu niejasności w deklaracji majątkowej, zaraz wstąpił do Nowoczesnej. U Petru za kompromitujące mogliby uznać to, gdyby w deklaracji było wszystko jasne.”

„To oczywiste, że Polakom nie wolno było wybrać PiS. A gdzie zgoda Martina Schulza albo Jaruzelskiego i Kiszczaka?”

„Ich naprawdę nie ma tak dużo, jak pokazują w telewizji, i nie są tak silni. Bez tej całej propagandy są nawet trochę zabawni. Krzyczą i grożą. A jak mają nie krzyczeć i nie grozić? Gdzie znajdą teraz takie koryto jak III RP?”

„Zmarł Maciej Szczepański propagandysta Gierka klasy Michnika!”, fronda.pl, 23 grudnia 2015, dostęp 19 stycznia 2016, godz. 00.43.

http://www.fronda.pl/a/zmarl-maciej-szczepanski-propagandysta-gierka-klasy-michnika,62739.html

[tytuł]

„Maciej Szczepański, komunistyczny propagandysta polityki sukcesu za rządów Edwarda Gierka, nie żyje. Stał się wzorem dla dzisiejszych telewizyjnych propagandystów.”

Igor Szczęsnowicz, „KOD im. Moszczeńskiego”, niezależna.pl (za „Gazetą Polską Codziennie”), 22 grudnia 2015, dostęp 19 stycznia 2016, godz. 14.53.

http://niezależna.pl/74186-kod-im-moszczenskiego

„22 grudnia 1792 r. konfederaci targowiccy sformowali Regiment Pieszy pod im. Konfederacji Wolnych. Jego dowódcą był organizator opozycji przeciwko Konstytucji 3 maja, jeden z najzagorzalszych targowiczan Adam Moszczeński. […] Myślę, że wszelkie ruchy pod egidą tzw. KOD‑u mogłyby ustanowić Moszczeńskiego swoim patronem. W końcu jeśli Ryszard Petru lub ktokolwiek inny z tego towarzystwa odsunie PiS od władzy i przywróci w Polsce «wolność», też ciepłą posadkę w Brukseli lub Moskwie ma zagwarantowaną.”

„Joanna Lichocka dla Fronda.pl: Lisem nie warto się zajmować”, fronda.pl, 22 grudnia 2015, dostęp 19 stycznia 2016, godz. 00.48.

http://www.fronda.pl/a/joanna-lichocka-dla-frondapl-lisem-nie-warto-sie-zajmowac,62643.html

[wypowiedzi Joanny Lichockiej] „Jestem w ogóle przeciwna temu, żeby zajmować się tym panem. Tomasz Lis to osoba, która już dawno postawiła się poza zdolnością honorową, czyli zdolnością do podjęcia z nim jakiejkolwiek dyskusji.”

„W ogóle bym się tym panem nie zajmowała. To jest tak, jakbyśmy się zajmowali tym, co robi redaktor naczelny tygodnika «NIE», czy śledzili wypowiedzi Grzegorza Woźniaka z Dziennika Telewizyjnego w PRL.”

„Ślązacy to nie mniejszość, a RAŚ to V kolumna Putina”, fronda.pl, 22 grudnia 2015, dostęp 19 stycznia 2016, godz. 00.54.

http://www.fronda.pl/a/pis-autonomistow-slaskich-nie-poprze,62657.html

[tytuł]

Tomasz Lis, „Plujki nowej władzy”, natemat.pl, 21 grudnia 2015, dostęp 19 stycznia 2016, godz. 15.47.

http://tomaszlis.natemat.pl/165989,plujki-nowej-wladzy

„KOD doprowadził PiS do absolutnej furii, a dowodem na to są wściekłe wypowiedzi prezesa Kaczyńskiego, gomułkowskie zaklęcia pani Szydło i szaleństwo rozpętywane w internecie przez PiS-owską hejciarnię.”

„Całe PiS nie jest przecież na proszkach. Przystępuje więc do furiackiego ataku jak PZPR przeciw syjonistom w roku 1968.”

„Do pełni obrzydliwej propagandowej kampanii, przypominającej rok 1968 brakuje jeszcze bananowej młodzieży, Michników, Blumsztajnów i Dojczgewandów.”

„Apeluję więc nie o to, by się komunistycznymi plwocinami PiS-u nie przejmować.”

Piotr Lisiewicz, „Michnikowcy i gówniarze”, niezależna.pl (za „Gazetą Polską Codziennie”), 21 grudnia 2015, dostęp 19 stycznia 2016, godz. 15.00.

http://niezależna.pl/74142-michnikowcy-i-gowniarze

„Co najbardziej zwraca uwagę na manifestacjach KOD‑u? Duża liczba starszych ludzi ubranych w drogie ciuchy. […] Paniska na resortowych emeryturach, pozwalających na luksus. Dzieci też mają ustawione, a nie na zmywaku. […] A teraz postkomunistyczna sitwa broni się z użyciem TVN-ów, «autorytetów», sędziów i sondażowni.

wbw, „Za rządów PO Polska była państwem kolonialnym”, fronda.pl, 21 grudnia 2015, dostęp 19 stycznia 2016, godz. 00.58.

http://www.fronda.pl/a/za-rzadow-po-polska-byla-panstwem-kolonialnym,62644.html

[tytuł]

„Po dziesięcioleciach komunizmu i 26 latach rządów postkomuny naprawdę jest co naprawiać…”

Wypowiedz się