Obserwatorium mediów
12-18 października 2015 r.

Aksamitna dyktatura? Przed wyborami parlamentarnymi

 18.10.2015 

A. Tydzień w skrócie

  1. Tematyka „uchodźcza” wciąż pojawia się w monitorowanych mediach, ale daje się zauważyć zmniejszanie się ilości treści z nią związanej. W opisywanym tygodniu brak było konkretnych wydarzeń, które wprowadziłyby w ten obszar nowe interpretacje czy określenia.
  2. Na plan pierwszy zaczyna wysuwać się polityka polska i zbliżające się wybory parlamentarne wyznaczone na 25 października. W raporcie zostały zawarte przykłady radykalnego języka używanego na określenie Platformy Obywatelskiej przez środowiska związane z PiS lub prawicowe (np. oskarżenia o koncesje na rzecz „elektoratu esbeckiego”) oraz – rzadziej – analogiczne ataki na Prawo i Sprawiedliwość (oskarżenia o chęć zaprowadzenia dyktatury na wzór Rosji formułowane przez Adama Michnika czy Tomasza Lisa).

B. Fragmenty artykułów:

Punkt 1. Gender. Prawa mniejszości, rodzina, przemiany obyczajowe.

INTERNET:

„Abp Stankiewicz: Łotwa mocno walczy z ideologią gender!”, fronda.pl, 14 X 2015, dostęp 9 XI 2015, 22.35.

http://www.fronda.pl/a/abp-stankiewicz-lotwa-mocno-walczy-z-ideologia-gender,58567.html

[tytuł]

Tomasz Terlikowski, „Terlikowski: Rzecznik Bezprawia Antyludzkiego”, fronda.pl, 13 X 2015, dostęp 9 XI 2015, godz. 22.20.

http://www.fronda.pl/a/terlikowski-rzecznik-bezprawia-antyludzkiego,58520.html

„Adam Bodnar niestety pokazuje swoją prawdziwą twarz. A jego urząd zamiast bronić prawdziwych praw obywatelskich, zaczyna służyć cywilizacji śmierci.”

„Co oznacza ta biurokratyczna nowomowa? Otóż w największym skrócie tyle, że rzecznik chciałby, aby ministerstwo zdrowia przygotować listę miejsc, w których można zabić własne dziecko. Ta prośba niestety jest mocnym dowodem na to, że rzecznik praw obywatelskich niewiele ma wspólnego i z prawem i z obywatelskością. U źródeł jego myślenia o świecie leży bowiem uznanie za prawo czegoś, co jest w istocie głębokim bezprawiem.”

Punkt 2. Katastrofa smoleńska i jej konsekwencje.

PRASA PAPIEROWA:

Agnieszka Kublik, Wojciech Czuchnowski, „Szydło kłamie o Smoleńsku”, „Gazeta Wyborcza”, 14 X 2015, s. 2.

„-Nie wiem, co się stało w Smoleńsku. Wiem jedno: państwo polskie nie zrobiło niczego, by wyjaśnić tę katastrofę – oznajmiła Beata Szydło (PiS) w poniedziałkowej «Kropce nad i» w TVN 24. […] [opis wszelkich działań polskiej prokuratury, ekspertów od wypadków lotniczych oraz służb specjalnych] […] Mówiąc, że polskie państwo «niczego nie zrobiło w sprawie Smoleńska» kandydatka PiS na szefową rządu kłamie. Państwo zrobiło wszystko, co mogło, by wyjaśnić przyczyny tej tragedii. […] PiS od 5 lat wmawia nam bzdury o zamachu i wybuchach, zawłaszcza pamięć o ofiarach, obraża polskich prokuratorów, urzędników i ekspertów pracujących nad śledztwem, oskarża ich o zdrad, udział w «zbrodni» i zaprzaństwo. Wbrew faktom i naukowym dowodom partia Kaczyńskiego zaprzęgła Smoleńsk do kampanii zohydzania państwa polskiego. Tylko po to, by za wszelką cenę – również za cenę prawdy – przejąć w tym państwie władzę.”

Punkt 3. Historia. Polityka historyczna, formy patriotyzmu, święta narodowe.

INTERNET

Prof. Jan Żaryn dla Fronda.pl: Gloryfikując UPA, Ukraina stawia się poza cywilizacją Europy”, fronda.pl, 16 X 2015, dostęp 19 XI 2015, godz. 23.45.

http://www.fronda.pl/a/prof-jan-zaryn-dla-frondapl-gloryfikujac-upa-ukraina-stawia-sie-poza-cywilizacja-europy,58658.html

[wypowiedź Jana Żaryna] „Tak jak wszyscy, którzy otarli się bądź byli w PZPR, nie posiada skłonności do rozumienia, że nie wolno odseparować systemu wartości od polityki.”

„Zamkną Grossa na 3 lata za kłamstwa o Polakach?”, fronda.pl, 15 X 2015, dostęp 9 XI 2015, godz. 23.08.

http://www.fronda.pl/a/zamkna-grossa-na-3-lata-za-klamstwa-o-polakach,58654.html

„Jan Tomasz Gross, antypolski historyk od dawna znieważający nasz naród, może trafić do więzienia.”

[poza tym – artykuł de facto jest o wszczęciu śledztwa po wpłynięciu zawiadomień]

PRASA PAPIEROWA:

Paweł Lisicki, „Myśmy mordowali”, „Do Rzeczy”, nr 42/2015, 12-18 X 2015, s. 2.

„Ledwo minęła burza rozpętana przez Jana Tomasza Grossa, który obwieścił światowym mediom, że Polacy w czasie wojny mordowali głównie Żydów i dlatego teraz nie chcą przyjmować do siebie imigrantów z Bliskiego Wschodu, na firmamencie zabłysła nowa gwiazda samobiczowania, Olga Tokarczuk […] – Trzeba będzie stanąć z własną historią twarzą w twarz i spróbować napisać ją trochę od nowa, nie ukrywając tych wszystkich strasznych rzeczy, które robiliśmy jako kolonizatorzy, większość narodowa, która tłumiła mniejszość, jako właściciele niewolników czy mordercy Żydów – mówiła autorka «Ksiąg Jakubowych». […] Głupiutkie to bardzo i tanie, na pewno. Doprawdy, ci modni twórcy, którzy każdą okazję muszą wykorzystywać do plucia na przeszłość i do manifestowania tego, jak bardzo jest im nie po drodze z polską historią, robią wręcz groteskowe wrażenie. Zohydzanie polskości jest dla wielu, obawiam się, niczym odruch psa Pawłowa.”

Punkt 4. Religia. Stosunek do Kościoła katolickiego i katolików; stosunek do mniejszości wyznaniowych, stosunek do ludzi niewierzących i ateistów. 

INTERNET:

Andrzej Gąsiorowski, „Siła złej woli”, natemat.pl, 16 X 2015, dostęp 18 XI 2015, godz. 2.39.

http://andrzejgasiorowski.natemat.pl/157623,sila-zlej-woli

„Konstytucja z 1997 r. jest bowiem konstytucją wielowymiarowo konfesyjną. Wysiłki jej twórców zmierzały przecież do tego, żeby za pozorami wolności sumienia, ukryć niepodzielną władzę istoty określanej mianem «Boga», a stanowiącej maskę dla władzy dobrze sytuowanych panów w garniturach i – w mniejszej części – pań w garsonkach.”

„Czując już niemalże tłumy rozwścieczonych prawaków napierających na ogrodzenie, niczym żywi umarli w znanym serialu, pragnę zapewnić, iż nie jestem ani wrogiem religii (choć zapewne pojmuję ją inaczej), ani szczególnym orędownikiem postępu i oświecenia.”

Małgorzata Terlikowska, „Terlikowska: W czym religia jest gorsza od wiedzy o tańcu?”, fronda.pl, 14 X 2015, dostęp 9 XI 2015, godz. 22.37.

http://www.fronda.pl/a/terlikowska-w-czym-religia-jest-gorsza-od-wiedzy-o-tancu,58574.html

„W Polsce w imię świeckości szkoły takiej możliwości [zdawania religii na maturze] zainteresowani nie mają. Na szczęście mogą jeszcze studiować teologię, nie w salkach katechetycznych, ale na wydziałach uniwersyteckich. Ale pewnie do czasu, bo za chwilę ruszy pewnie akcja «świecki uniwersytet» albo jakaś podobna, bo domyślam się, że dla wielu autorytetów laickiego świata wydziały te są solą w oku. Zamiast matury z religii będzie więc obowiązkowo zdawana edukacja seksualna, a wydziały teologii przekształcą się w gender studies. Ot, oto przyszłość polskiej edukacji.”

Piotr Lisiewicz, „Cyrkowcy z TVN-u”, niezależna.pl (za „Gazetą Polską Codziennie”), 12 X 2015, dostęp 18 XI 2015, godz. 1.21.

http://niezależna.pl/71807-cyrkowcy-z-tvn-u

„Nie przypadkiem dziś media, dla których polskość to nienormalność, walczą też z księżmi, choćby organizując cyrk wokół sprawy ks. Charamsy. Ta propaganda ma nie tylko antyreligijny, ale także antypolski wymiar.”

Punkt 5. Praca. Ekonomia. Obraz związków zawodowych – obraz pracodawców.

INTERNET:

Marian Piłka, „Narodowy a nie zagraniczny kapitalizm ratunkiem dla Polski!”, fronda.pl, 13 X 2015, dostęp 9 XI 2015, godz. 22.17.

http://www.fronda.pl/a/narodowy-a-nie-zagraniczny-kapitalizm-ratunkiem-dla-polski,58521.html

„W rezultacie polityki Balcerowicza i jego kontynuatorów doprowadzono do zbudowania gospodarki o charakterze neokolonialnym, z dominująca  rolą kapitału obcego, gospodarki opartej o tania siłę roboczą i transferującą zyski poza granice naszego państwa. Gospodarki, która nie ma szans dogonić najbardziej rozwiniętych gospodarek naszego kontynentu. Neokolonialny charakter tej gospodarki najbardziej widać w handlu, który nie tylko został zdominowany przez kapitał obcy, ale dziś mamy do czynienia z dobijaniem polskiego handlu.”

Punkt 6. Obcy-Inny. Stosunek do imigrantów i mniejszości narodowych.

INTERNET:

„W Olsztynie już tresują z multi-kulti!”, fronda.pl, 18 X 2015, dostęp 10 XI 2015, godz. 00.23.

http://www.fronda.pl/a/w-olsztynie-juz-tresuja-z-multikulti,58815.html

[tytuł]

„Niemcy tresują polskich uczniów z multi-kulti!”, fronda.pl, 17 X 2015, dostęp 9 XI 2015, godz. 23.55.

http://www.fronda.pl/a/niemcy-tresuja-polskich-uczniow-z-multi-kulti,58769.html

[tytuł]

„Sęk w tym, że z biegiem czasu dostając się w orbitę wpływów przywódców duchowych, lub politycznych dzieci dziś tak niewinne mogą się upodobnić do hord imigrantów szturmujących Węgry.”

„Ale czy tygodniowe ćwiczenia kilkunastu dzieciaków rzeczywiście mogą w jakikolwiek sposób zmienić wrogi stosunek islamu do cywilizacji zachodu i sprawić, że w Europie nastanie pokój i szczęśliwość? A może raczej rozmiękczą naturalne mechanizmy obronne Europejczyków i tak już zniszczonych przez lewicową ideologię?”

„Imigranci przywiozą nam… epidemię cholery”, fronda.pl, 16 X 2015, dostęp 9 XI 2015, godz. 23.27.

http://www.fronda.pl/a/imigranci-przywioza-nam-epidemie-cholery,58693.html

[tytuł, po którym sama fronda stwierdza, że nie wiadomo, czy epidemię i czy cholery]

„Postrach podstawówki w sosie politycznej poprawności”, fronda.pl, 16 X 2015, dostęp 9 XI 2015, godz. 23.19.

http://www.fronda.pl/a/postrach-podstawowki-w-sosie-politycznej-poprawnosci,58668.html

„Powyższy problem, czyli aklimatyzacja muzułmańskiego chłopca w polskiej szkole oraz problemy z integracją i obawy rodziców o bezpieczeństwo ich dzieci może się wydawać jednostkowym przypadkiem. Jednak wraz z przybyciem do naszego kraju imigrantów, których dostaliśmy w przydziale od UE podobnych historii na pewno będzie więcej. Czy polski system oświaty faktycznie jest przygotowany na to, by poradzić sobie z przystosowaniem tak dużych ilości arabskich imigrantów?”

Marcin Wolski, „Co musi się jeszcze zdarzyć?”, niezależna.pl (za „Gazetą Polską Codziennie”), 15 X 2015, dostęp 18 XI 2015, godz. 1.10.

http://niezależna.pl/71942-co-musi-sie-jeszcze-zdarzyc

„Nie ma instytucjonalnej cenzury, brak Świętego Oficjum czy indeksu ksiąg zakazanych, a przecież spróbujcie wystąpić z czymś, co nie pasuje do oficjalnej wersji świata – spróbujcie dyskusji o jednym z wielkich tematów tabu – homoseksualizmie, roli Żydów w świecie, «globalnym ociepleniu» czy wspomnianym islamie. Zostaniecie wyśmiani, wyklęci, ukrzyżowani, zanim jeszcze otworzycie usta. W naszych czasach rzekomej posthistorii kłamstwo poprawnościowe zaczyna dorównywać kłamstwom komunistycznym.”

„Zastanawiam się, co musiałoby się zdarzyć, żeby przynieść otrzeźwienie rządów i narodów Zachodu, skoro nawet wędrówka ludów nie wystarcza? Jakieś nowe sacco di Roma? Cóż, zniszczenie Watykanu ucieszyłoby wielu postępaków, mimo krokodylich łez nad losem zabytków. Przecież nawet 11 września nie zaowocował jakąś poważniejszą refleksją na temat natury zjawiska „zderzenia cywilizacji”. Jedni uważają to za wybryk „fundamentalizmu”, nie przyjmując do wiadomości, że mimo werbalnych zaprzeczeń ten fundamentalizm w duchu popiera ponad pół miliarda ludzi.”

„Miriam Shaded dla Fronda.pl: Islamiści będą w Polsce gwałcić i mordować. Tak nakazał im Mahomet”, fronda.pl, 15 X 2015, dostęp 9 XI 2015, godz. 23.11.

http://www.fronda.pl/a/miriam-shaded-dla-frondapl-islamisci-beda-w-polsce-gwalcic-i-mordowac-tak-nakazal-im-mahomet,58546.html

[wypowiedzi Miriam Shaded]

„Przede wszystkim trzeba zdelegalizować propagowanie islamu i jego totalitarnych praktyk. Po drugie imigrantów trzeba układać rodzinami, jednocześnie odseparowując chrześcijan od muzułmanów. Muzułmańskie kobiety powinny obowiązkowo przynajmniej raz na miesiąc odbywać wizytę u  psychologa, tak, by lekarz monitorował to, co się z nimi dzieje.”

Islam jako system totalitarny wymaga postępowania w bardzo konkretny sposób pod groźbą kary śmierci.”

„Islam trzeba traktować tak, jak komunizm. Należy wpisać do konstytucji zakaz praktykowania totalitarnych nakazów islamu i całkowicie zakazać szariatu.”

PRASA PAPIEROWA:

Piotr Ibrahim Kalwas w rozmowie z Martą Urzędowską, „Brodate demony islamu”, „Gazeta Wyborcza”, 17-18 X 2015, s. 26–27.

Pogodzić islam z demokracją? To tak, jakby próbować pogodzić z nią faszyzm czy komunizm. […] Kiedyś fascynował mnie tamtejszy [egipski] tradycjonalizm, ale dziś, żyjąc w nim, wiem, jak wielką powoduje brutalność – obrzezanie kobiet, szlachtowanie zwierząt na ulicach, zbrodnie honorowe, molestowanie, zakłamanie religijne. Brzmi źle? Ostatnio co rusz słyszę, że jestem islamofobem, wręcz apostatą. To znaczy, że jako muzułmanin nie mam prawa krytykować swojej religii czy muzułmańskiej obyczajowości? Nonsens. […] Demokracja oparta jest na wolności człowieka, a tam [w islamie] jej po prostu nie ma. […] chodzi o ten sam [co w komunizmie czy faszyzmie] mechanizm totalitarnego myślenia. […] ale wierzę, że ta wykładnia się kiedyś zreformuje.”

Punkt 7. Polityka i media. Rywalizacja między partiami i środowiskami światopoglądowymi. Język konfliktu.

INTERNET:

Tomasz Lis, „Moja obsesja na punkcie Kaczyńskiego”, natemat.pl, 18 X 2015, dostęp 18 XI 2015, godz. 2.22.

http://tomaszlis.natemat.pl/158491,moja-obsesja-na-punkcie-kaczynskiego

„Otóż wolnością jest niepoddawanie się politycznej poprawności i prawo do bluzgania na wszystkich według uznania, na wszelkich wrogów i szatanów. Zgodnie z tą definicją najbardziej wolnymi państwami na świecie są Państwo Islamskie, Rosja, Białoruś i Korea Północna. Polska jeszcze nie. Jeszcze przez tydzień na pewno nie.

Nie chcę tu zanudzać czytelników opisami tego, co jest w projektach PiS-u na temat prokuratury, sądów, mediów, podziału władz itd. Z lektury tych dokumentów wynika jedno. Kaczyński chce wprowadzić w Polsce ordynarny zamordyzm, którego nie powstydziłby się Putin.

I dlatego, tak, mam obsesję na jego punkcie. Człowiek ten stanowi bowiem ogromne zagrożenie, dla Polski, dla polskiej demokracji, dla pozycji Polski i dla wizerunku Polski. I tak, nie chcę, by ten opętany nienawiścią, skrajnie cyniczny człowiek, siadł za sterami samolotu Polska.”

[wywiad z Arturem Górskim] „Górski dla Fronda.pl: Kopacz to poddana carycy Merkel”, fronda.pl, 18 X 2015, dostęp 10 XI 2015, godz. 00.05.

http://www.fronda.pl/a/gorski-dla-frondapl-kopacz-to-poddana-carycy-merkel,58770.html

[wypowiedź Artura Górskiego]

„Ależ premier Ewa Kopacz jest wiernym wykonawcą polityki niemieckiej i nigdy nie zdecydowała by się na ryzyko własnego zdania, a tym bardziej na reprezentowania polskiego interesu narodowego kosztem woli niemieckiej. I Niemcy wiedzą, że są w Polsce wybory i Ewa Kopacz czuje przed wyborami ciśnienie wyborcze, słyszy pomruki niezadowolenia obywateli. Dlatego zgodzono się, aby przyjęła pozę twardej i zdecydowanej, ale zaraz po wyborach ta poza zniknie i znów Ewa Kopacz, za Donaldem Tuskiem, wróci potulnie do niemieckiego rydwanu.”

Jerzy Borowczak, „Zakłamana rzeczywistość – Część 2”, natemat.pl, 17 X 2015, dostęp 18 XI 2015, godz. 2.33.

http://jerzyborowczak.natemat.pl/157711,zaklamana-rzeczywistosc-czesc-2

„Cała kampania prezydencka oparta była na jednym wielkim kłamstwie. Każde publiczne wystąpienie czołowych przedstawicieli PiS, to albo przeinaczenie omawianych faktów, albo w czystej postaci kłamstwo.”

Matka  Kurka [Piotr Wielgucki], „Matka Kurka: «Salon» wyleciał z Matrixu i kona w rzeczywistości”, fronda.pl, 17 X 2015, dostęp 10 XI 2015, godz. 00.01.

http://www.fronda.pl/a/matka-kurka-salon-wylecial-z-matrixu-i-kona-w-rzeczywistosci,58789.html

„Po 1989 roku Trybunę Ludu zastąpiła Gazeta Wyborcza, TVP pozostała taka sama. Pierwszym wielkim portalem internetowym był Onet, później WP, obie witryny należały do spuścizny PRL. Jeśli powstawały jakieś nowe telewizje, radia, prasa o zasięgu ogólnopolskim, to zawsze właścicielem byli odpowiedni ludzie. Ten patologiczny model rozciągał się niemal na każdą dziedzinę życia i tworzył znany podział.”

Wojciech Sadurski, „Dyzenteria, tyfus, PiS i inne przypadłości”, natemat.pl, 16 X 2015, dostęp 18 XI 2015, godz. 2.27.

http://wojciechsadurski.natemat.pl/158277,dyzenteria-tyfus-pis-i-inne-przypadlosci

„Dlatego ponawiam: żadnych rozmów, żadnych debat, żadnych negocjacji koalicyjnych. Działacze PiS muszą poczuć, że należą do partii, która jest trująca i zaraźliwa.”

Jan Pospieszalski, „Zakończmy czas nieodpowiedzialności”, niezależna.pl (za „Gazetą Polską”), 16 X 2015, dostęp 18 XI 2015, godz. 1.06.

http://niezależna.pl/71975-zakonczmy-czas-nieodpowiedzialnosci

„Ewa Kopacz ponosi odpowiedzialności za śmierć kilku tysięcy Polaków. […] Ci ludzie zmarli na świńską grypę podczas pandemii grypy w latach 2009 i 2010. Mogli żyć, gdyby nie świadome wprowadzenie opinii publicznej w błąd przez ówczesną minister zdrowia Ewę Kopacz. To ona, będąc odpowiedzialna za zakupy szczepionek, zrezygnowała ze sprowadzenia ich do Polski, a usprawiedliwiając decyzję, celowo bagatelizowała zagrożenie. «Gazeta Polska» już dwa lata temu, podejmując ten temat, postawił odważną tezę – to rząd Platformy Obywatelskiej ponosi odpowiedzialność za śmierć kilku tysięcy Polaków.”

Ryszard Kapuściński, „Nadzieja umiera ostatnia”, niezależna.pl (za „Gazetą Polską Codziennie”), 16 X 2015, dostęp 18 XI 2015, godz. 1.08.

http://niezależna.pl/71952-nadzieja-umiera-ostatnia

„Co się dzieje, że pomimo zrezygnowania z Roku Kultury Polskiej w Rosji godzimy się na organizację Roku Kultury Rosyjskiej u nas? Dlaczego wystawiane są widowiska profanujące wartości dla nas święte, kręcone filmy, które plugawią naszą historię, honorowane książki, które nas obrażają? Dlaczego nie reagujemy? Tak nas ogłupili? Czy jest jakaś nadzieja? Czy tą ostatnią nadzieją są zbliżające się wybory?”

Matka Kurka [Piotr Wielgucki], „Matka Kurka: Hycel z ubeckim genem pozazdrościł Lisowi i próbował z Zelnika zrobić Karolaka”, fronda.pl, 16 X 2015, dostęp 9 XI 2015, godz. 23.38.

http://www.fronda.pl/a/matka-kurka-hycel-z-ubeckim-genem-pozazdroscil-lisowi-i-probowal-z-zelnika-zrobic-karolaka,58741.html

„Do głowy, by mi nie przyszło, żeby zajmować się takim łajnem, jakie wyprodukował resortowy błazen, którego nazwiska, z szacunku dla samego siebie, nie wymienię. Ofiarą esbeckiego genu, padł sympatyczny i odważny człowiek, aktor Jerzy Zelnik.”

„Aktor oświadczył, że jego rozmowa z lewackim błaznem została prymitywnie poszatkowana i zmontowana. Do kretyńskich pytań ubecki syn dostosował odpowiedzi wyjęte z zupełnie innego kontekstu.”

Tadeusz Grzesik, „Miniorędzie wyborcze Michnika do Pani Haliny”, fronda.pl, 16 X 2015, dostęp 9 XI 2015, godz. 23.30.

http://www.fronda.pl/a/minioredzie-wyborcze-michnika-do-pani-haliny,58700.html

„Tłumy rozhisteryzowanych czytelników „Gazety Wyborczej”, organu sekty okrągłostołowych Towarzyszy Kiszczaka, pogrążone w depresji przedwyborczej uprosiły tysiącami listów redaktora naczelnego z Czerskiej o słowo ku pokrzepieniu serc zatroskanych o przyszłość III RP.”

Irena Szafrańska, „Petrugate”, niezależna.pl, (za „Gazetą Polską Codziennie”), 15 X 2015, dostęp 9 XI 2015, godz. 1.15.

http://niezależna.pl/71915-petrugate

„Moja teoria spiskowa jest prosta jak cep, którym zrobiona była od początku «Nowoczerska.pl» Ryszarda Petru. Mimo stałej obecności w mediach i pompowania do granic wytrzymałości materiału, pan Rysiek, zwany potocznie «Rumunem Balcerowicza», nie jest w stanie przekroczyć progu wyborczego. W dodatku jego 4-procentowe poparcie to głosy odebrane Platformie, co sprowadza ją w okolice 12 proc. I to właśnie dlatego służby podsuwają Zbigniewowi Stonodze e-maile sztabu «nowoczesnych», z których m.in. wynika, jaki bank finansuje projekt gen. Dukaczewskiego i kolegów, a także że prawdziwym mózgiem projektu jest prezes Stronnictwa Demokratycznego, blisko związany z Pawłem Piskorskim.”

„Bronisław Wildstein dla Fronda.pl: Propaganda Platformy skuteczniejsza niż komunistyczna”, fronda.pl, 15 X 2015, dostęp 9 XI 2015, godz. 23.16.

http://www.fronda.pl/a/wildstein-dla-frondapl-oczywistym-jest-to-ze-pis-wygra,58661.html

[wypowiedź Bronisława Wildsteina] „Wydawałoby się, że PSL, .Nowoczesna, Platforma i Lewica mogą różnić się programami, jednak paradoks polega na tym, że dla nich wszystkich podstawową sprawą jest obrona status quo – jest to element oligarchicznego porządku, który panuje w Polsce.”

„PO zawsze wierna byłym służbom”, fronda.pl, 14 X 2015, dostęp 9 XI 2015, godz. 22.30.

http://www.fronda.pl/a/szok-przed-wyborami-kopacz-dala-podwyzki-esbekom,58555.html

[tytuł]

[grafika]

„Kopacz zadbała o esbecki elektorat. W ostatniej chwili dała podwyżki starym funkcjonariuszom”, niezależna.pl, 13 X 2015, dostęp 18 XI 2015, godz. 00.50.

http://niezależna.pl/71869-kopacz-zadbala-o-esbecki-elektorat-w-ostatniej-chwili-dala-podwyzki-starym-funkcjonariuszom

[tytuł]

„Czabański: Lis to funkcjonariusz propagandowy”, fronda.pl, 13 X 2015, dostęp 9 XI 2015, godz. 22.28.

http://www.fronda.pl/a/czabanski-lis-to-funkcjonariusz-propagandowy,58539.html

[przytoczenie wypowiedzi Krzysztofa Czabańskiego dla wp.pl] „Dla Tomasza Lisa w obecnym wydaniu nie ma miejsca w mediach publicznych. W tej chwili on nie jest dziennikarzem. Jest funkcjonariuszem propagandowym, wykonującym zadania zlecone przez władze”.

Dorota Kania, „Sikorski też miał resortową rodzinę. Stryj byłego ministra walczył z Żołnierzami Wyklętymi”, niezależna.pl (za „Gazetą Polską”), 12 X 2015, dostęp 18 XI 2015, godz. 00.53.

http://niezależna.pl/71814-sikorski-tez-mial-resortowa-rodzine-stryj-bylego-ministra-walczyl-z-zolnierzami-wykletymi

[tytuł]

PRASA PAPIEROWA:

Adam Michnik, „Gorzki smak aksamitnej dyktatury”, „Gazeta Wyborcza”, 17-18 X 2015 (sobota-niedziela), s. 16-17.

„Jeśli ktoś jest ciekaw, jak może wyglądać Polska pod rządami Kaczyńskiego i Macierewicza, niech spojrzy na Rosję rządzoną przez Putina. […] Obawiam się inwazji putinowskiego ducha i modelu państwa. […] Zastanawiamy się przeto: dlaczego szalbierstwo ludzi niepohamowanych ambicji, egoizmu, brutalności i obłudy zwycięża w sporze ze zdrowym rozsądkiem? To nie są specyficznie polskie pytania, choć przecież dotyczą również Polaków. […] Rzec by można: po epoce aksamitnych rewolucji nadszedł czas aksamitnych tyranii. Powiadam: aksamitnych, bo nawet w Moskwie w księgarniach panują demokracja i pluralizm; ale w sądach obowiązuje już sprawiedliwość bolszewicka. Zresztą próbkę czegoś podobnego Polska przeżyła podczas rządów partii Jarosława Kaczyńskiego w latach 2005-2007. […] ohydna kampania przeciw uchodźcom świetnie rymuje się z pogromami ludzi o kaukaskich twarzach na ulicach Moskwy. Kaczyński straszy uchodźcami jako roznosicielami chorób. W latach okupacji hitlerowskiej naziści rozwieszali plakaty: «Żydzi, wszy, tyfus plamisty». Czy Lech Kaczyński przewraca się w grobie?”

Tomasz Lis w rozmowie z Maciejem Stasińskim, „Mogą wygrać wybory, ale nie mogą nam zabrać Polski”, „Gazeta Wyborcza”, 17-18 X 2015 (sobota-niedziela), s. 26-27.

Prawicowe media działają podobnie jak komunistyczne, a wcześniej ONR-owskie. Ten sam język piętnujący wszystkich, którzy nie głoszą chwały narodu. […] Język moczaroskiego nacjonalizmu zakrapiany święconą wodą. […] Stawką w wyborach jest to, czy wybierzemy liberalną demokrację czy autorytaryzm. To referendum – akceptujemy dotychczasowy model tworzony przez 25 lat czy go odrzucamy. […] Po zwycięstwie PiS-u nie będzie obywateli, lecz jedność narodu pod nadzorem państwa i kierowniczej roli partii. [pytanie Macieja Stasińskiego: «Liberalna demokracja jest zawsze słabsza w starciu z politycznym bandytyzmem. Smoleńsk to zamach, Komorowski to Komoruski, Polsko to kondominium rosyjsko-niemieckie rządzone przez agentów i zdrajców… Ustawicznie sączony jad.»] […] Uderzające jest to, że najgorsze demony – eksplozja nacjonalizmu i nienawiści – budzą się, gdy Polska ma najlepszy moment w swojej historii. […] Wirtuozem gry na czarnych klawiszach polskiej duszy okazał się Jarosław Kaczyński. On je czuje, rozumie, nazywa i używa. […] Kampania prezydencka była polem walki o pamięć III RP. PO nie zdawała sobie sprawy, że nie chodzi o kampanię partyjną, ale o obronę reduty, po której utracie przyjdzie tsunami. […] «Kto Żydem, decyduję ja» – mówił Goebbels. Kto patriotą, decyduje Jarosław Kaczyński”

Wojciech Cejrowski, „Platforma won!”, „Do Rzeczy”, nr 42/2015, 12-18 X 2015, s. 18-23.

„Chciałbym zobaczyć odsunięcie komunistów od władzy. SLD won, PSL won, Platforma won, Nowoczesna won – czyli odsunięcie komunistów od władzy. […] Nic o nim [Ryszardzie Petru] nie wiadomo, a to powoduje, że facet wygląda jak komuch albo jakaś agentura. Skąd się wziął? Znikąd – tak jak Kulczyk, Solorz i cała masa innych. […] Czy miał dziadka z Wehrmachtu, czy z AK? Czy ma ojca profesora, jak Duda, czy może czerwonego zbrodniarza jak resortowe dzieci? Kim jest ten Pan?!! […]  PO popiera zabijanie dzieci nienarodzonych, popiera pederastów, transwestytów i innych zboczeńców, a ostatnio wciska nam na siłę islamistów, wbrew woli większości. […] Kopacz to nieudolny, wredny, brzydki babsztyl. […] A PiS, jeśli rzeczywiście chce wygrać wybory, powinien natychmiast iść w oficjalną ksenofobię – powinien ostro protestować przeciwko wpuszczaniu Arabów do Europy.

Wypowiedz się