Obserwatorium mediów
14-20 grudnia 2015 r.

Właściciele III RP i dyktatura ciemniaków

 20.12.2015 

A. Tydzień w skrócie

  1. Omawiany tydzień jest kolejnym, w którym dominowały treści związane z krajową polityką. Były to tematy takie jak: konflikt wokół Trybunału Konstytucyjnego oraz demonstracje Komitetu Obrony Demokracji. Media związane lub przychylne rządowi Zjednoczonej Prawicy określały działania opozycyjne różnorodnie – jako opór „właścicieli III RP”, „spadkobierców czerwonej zarazy” czy „lewactwa”, układu „rozkradającego Polskę”; Trybunał Konstytucyjny był też określany mianem „komunistycznego”. Przypominano również historię zabójstwa Marka Rosiaka oraz insynuowano, że jego morderca szedłby dziś w pochodzie KOD, a opozycja gotowa jest na wszystko, byleby odzyskać władzę.
  2. W mediach przeciwnych nowemu rządowi pojawiały się określenia takie jak „dyktatura ciemniaków”, „okupanci” czy „szaleniec” – w odniesieniu do Jarosława Kaczyńskiego.

B. Fragmenty artykułów:

Punkt 1. Prawa mniejszości, rodzina, przemiany obyczajowe.

INTERNET

„Wolność po amerykańsku. Popierasz życie? Płać na aborcję”, fronda.pl, 17 grudnia 2015, dostęp 17 stycznia 2016, godz. 19.26.

http://www.fronda.pl/a/wolnosc-po-amerykansku-popierasz-zycie-plac-na-aborcje,62393.html

„W Stanach Zjednoczonych wolność sumienia jest bardzo poważnie ograniczana. Wszystko za sprawą administracji lewicowego prezydenta Baracka Obamy, która z promowania «prawa» kobiet do zabijania własnych dzieci uczyniła kwestię najwyższej wagi. Administracja Obamy dąży do tego, by nikt, niezależnie od swoich przekonań, nie mógł uniknąć obowiązku płacenia za mordowanie dzieci.”

Punkt 6. Obcy-Inny. Stosunek do imigrantów i mniejszości narodowych. Życie międzynarodowe.

INTERNET

„Syryjscy muzułmanie popierają terroryzm”, fronda.pl (za euroislam.pl), 16 grudnia 2015, dostęp 17 stycznia 2016, godz. 19.33.

http://www.fronda.pl/a/syryjscy-muzulmanie-popieraja-terroryzm,62338.html

„Syryjczycy to naród zwolenników terroryzmu. Nie stało się tak z dnia na dzień z powodu Arabskiej Wiosny czy wojny w Iraku. Syryjczycy nie są ofiarami amerykańskiej polityki zagranicznej, zbrojnego islamu czy innych popularnych wymówek. Poparli islamski terroryzm. Miliony z nich nadal go popiera. Nie są Żydami uciekającymi przed nazistowskim Holokaustem. Są nazistami próbującymi uciec z bombardowanego Berlina.”

„Ci łagodni imigranci mają w iphonach… zdjęcia tortur i egzekucji!”, fronda.pl, 16 grudnia 2015, dostęp 17 stycznia 2016, godz. 19.36.

http://www.fronda.pl/a/ci-lagodni-imigranci-maja-w-iphonach-zdjecia-tortur-i-egzekucji,62351.html

[nic nie wiadomo np. na temat tego, ilu uchodźców dotyczy ta sensacyjna informacja]

Punkt 7. Polityka i media. Rywalizacja między partiami i środowiskami światopoglądowymi. Język konfliktu.

INTERNET

„Jan Pietrzak bez ogródek: Są trzy wielkie media, które służą do niszczenia Polski”, niezależna.pl, 20 grudnia 2015, dostęp 17 stycznia 2016, godz. 21.22

http://niezależna.pl/74136-jan-pietrzak-bez-ogrodek-sa-trzy-wielkie-media-ktore-sluza-do-niszczenia-polsk

[wypowiedzi Jana Pietrzaka] „To jest skutek 45 lat komunizmu i 25 lat lewackich mediów. Oni to w telewizjach bez przerwy słyszą. Trzy, cztery pokolenia zostały wychowane na oszustwie. Są dziś trzy wielkie media, które służą do niszczenia Polski i eksterminacji narodu polskiego. Nie udało się w czasie wojny, więc teraz trzeba niszczyć. Jak? Rozkraść przemysł, młodzież wysłać na saksy, a nam zostaną rezerwaty natury z żubrami dla niemieckich wycieczek. Taka jest ich ideologia, chcą aby rząd był antypolski. Nie chcą oddać władzy Polakom”.

„KOD broni komunistycznego Trybunału. W Olecku ważniejszy protest – przeciw uchodźcom”, niezależna.pl, 19 grudnia 2015, dostęp 17 stycznia 2016, godz. 21.27.

http://niezależna.pl/74103-kod-broni-komunistycznego-trybunalu-w-olecku-wazniejszy-protest-przeciw-uchodzcom

[tytuł]

Dorota Kania, „Kompromitacja szczujni”, niezależna.pl (za „Gazetą Polską Codziennie”), 19 grudnia 2015, dostęp 17 stycznia 2016, godz. 20.44.

http://niezależna.pl/74096-kompromitacja-szczujni

[tytuł]

„Odloty Holland na proteście antypolskim”, fronda.pl, 19 grudnia 2015, dostęp 17 stycznia 2016, godz. 19.01.

http://www.fronda.pl/a/odloty-holland-na-protescie-antypolskim,62535.html

[tytuł]

„Bo kończy się wreszcie era demontażu i drenowanie Polski. Holland na stałe mieszkająca we Francji nie raz dawała świadectwo, że polskością gardzi!”

Komitet Obrony Koryta znów na ulicach. Gdzie był KOD kiedy PO razem z TK okradła Polaków?”, fronda.pl, 19 grudnia 2015, dostęp 17 stycznia 2016, godz. 19.07.

http://www.fronda.pl/a/komitet-obrony-koryta-znow-na-ulicach-gdzie-byl-kod-kiedy-po-razem-z-tk-okradla-polakow,62505.html

[tytuł]

Jan Pospieszalski, „Kolęda mocniejsza niż wrzask”, niezależna.pl (za „Gazetą Polską”), 18 grudnia 2015, dostęp 17 stycznia 2016.

http://niezależna.pl/74085-koleda-mocniejsza-niz-wrzask

„Zdesperowane towarzystwo «ludzi na pewnym poziomie» w końcu wyszło na ulicę. Starzy i nowi komuniści, resortowe dzieci, bankowcy, politycy Platformy, celebryci i niedobitki Unii Wolności zameldowali się pod Trybunałem, a z nimi kilkanaście tysięcy ludzi.”

„Histerię wzbudza fakt, że trzeba oddać władzę. Właściciele III RP, «ojcowie założyciele» i beneficjenci transformacji utracili kontrolę nad państwem. Wraz z nimi kontrolę mogą utracić zagraniczne instytucje, banki i fundusze. Władzę w «tym kraju» przejęli ci, co nie powinni. Dlatego ten wrzask.”

Lewacka ofensywa kulturowa i legislacyjna, jaką obserwowaliśmy w drugiej kadencji rządu PO–PSL, została zatrzymana”.

Lech Makowiecki,  „Nie będzie Niemiec pluł nam w twarz…”, niezależna.pl (za „Gazetą Polską Codziennie”), 18 grudnia 2015, dostęp 17 stycznia 2016, godz. 20.49.

http://niezależna.pl/74072-nie-bedzie-niemiec-plul-nam-w-twarz

„[Martin Schulz] Reprezentuje naród odpowiedzialny za zagładę dziesiątków milionów ludzi, w tym milionów Polaków. Większość hitlerowskich zbrodniarzy nigdy nie poniosła żadnej kary za grabieże w skali makro i masowe, perfekcyjnie zorganizowane zbrodnie ludobójstwa. Sam przewodniczący Parlamentu Europejskiego nie jest wzorem cnót, wykształcenia i dobrych manier. Osobiście będzie winien zagłady własnego narodu. Niemcy właśnie wprowadzają cenzurę internetu przed mową nienawiści. To oznacza, że żadne gwałty i przestępstwa muzułmańskich imigrantów nigdy i nigdzie nie ujrzą światła dziennego! Zachodnie narody zginą jak żaba gotowana na wolnym ogniu.”

Tomasz Teluk, „Stop terroryzmowi politycznemu PO!”, fronda.pl, 18 grudnia 2015, dostęp 17 stycznia 2016, godz. 19.09.

http://www.fronda.pl/a/stop-terroryzmowi-politycznemu-po,62499.html

„Skrajne nieodpowiedzialne wypowiedzi polityków Platformy Obywatelskiej, przedstawicieli KOD i Lecha Wałęsy mogą doprowadzić do niekontrolowanego wybuchu przemocy, skierowanej w zwolenników obozu władzy.”

„Przeciwnicy Jarosława Kaczyńskiego, podburzani przez wypowiedzi polityków, opętani nienawiścią są w stanie zrobić wszystko.”

„Okazuje się, że układ PO-SLD-PSL.Nowoczesna ma bardzo krótką pamięć. Przecież w 2010 r. krzyczący «nienawidzę Jarosława Kaczyńskiego!» mężczyzna wtargnął do biura PiS w Łodzi i zabił urzędującego tam Marka Rosiaka, asystenta europosła tej partii i ranił nożem drugiego pracownika. To był faktyczny «mord polityczny», jak określiła to, nie, nie Fronda.pl, ale TVN24. Fakty są takie, że to zwolennicy III RP, podburzani przez odchodzących w niesławie liderów, nie cofają się przed niczym, nawet przed przemocą.”

Wojciech Sadurski, „Prostactwo w akcji”, natemat.pl, 17 grudnia 2015, dostęp 17 stycznia 2016, godz. 22.31.

http://wojciechsadurski.natemat.pl/165481,prostactwo-w-akcji

„Weszliśmy, jak to już wskazywałem wcześniej, w okres dyktatury ciemniaków; ludzi pozbawionych inteligencji, uczciwości i honoru […]”.

Oleksiy Radynsky, „Kto nie skacze…”, „Dziennik Opinii” nr 351/2015, 17 grudnia 2015, dostęp 17 stycznia 2016, godz. 21.47.

http://www.krytykapolityczna.pl/felietony/20151217/kto-nie-skacze-radynski

Antymajdan w Polsce narodził się 13 grudnia. Mimo że był kolejnym wydaniem corocznej imprezy PiS-u, tym razem odbywał się w cieniu o dzień wcześniejszego opozycyjnego wiecu w Warszawie. Buntownicza retoryka niedzielnego marszu nie pozostawia złudzeń: była to przede wszystkim demonstracja uległości i służalczego konformizmu wobec aktualnej władzy, antymajdan jak się patrzy!”

Samuel Pereira, „Karuzela histerii i nienawiści”, niezależna.pl (za „Gazetą Polską Codziennie”), 17 grudnia 2015, dostęp 17 stycznia 2016, godz. 20.54.

http://niezależna.pl/74047-karuzela-histerii-i-nienawisci

„Na widok obrazków sprzed kilku dni wróciły wspomnienia z akcji urządzanych na Krakowskim Przedmieściu przez «przeciwników krzyża». Wtedy również Platformie Obywatelskiej opłacało się rozhuśtać nastroje społeczne. Co po kilku miesiącach skończyło się mordem, kiedy to Ryszard Cyba, były członek PO, wszedł do biura PiS-u w Łodzi, krzycząc, że «chce zabić Kaczyńskiego». Zastrzelił Marka Rosiaka, a Pawła Kowalskiego zaatakował paralizatorem, rażąc go w nogi, a następnie zadawał ciosy nożem, próbując mu poderżnąć gardło. W swoim manifeście wygłoszonym na sali sądowej powtórzył prawie słowo w słowo przekaz polityczny Platformy Obywatelskiej. Dziś morderca siedzi w więzieniu, ale z dużą dozą prawdopodobieństwa można stwierdzić, że gdyby Cyba był na wolności, przyjechałby ze swojej Częstochowy do Warszawy i maszerował z Komitetem Obrony Demokracji, by następnego dnia ruszyć pod dom Jarosława Kaczyńskiego.”

Dorota Kania, „Lewactwo walczy z Polską”, niezależna.pl (za „Gazetą Polską Codziennie”), 17 grudnia 2015, dostęp 17 stycznia 2016.

http://niezależna.pl/74017-lewactwo-walczy-zpolska

„Czytając o założeniach i działaniach KPP, aż trudno się oprzeć wrażeniu, że dzisiejsi potomkowie komunistów – zarówno genetyczni, jak i mentalni – chcą tego samego. Wystarczy posłuchać wystąpień przedstawicieli KOD-u, polityków niedawnego układu rządzącego czy byłego doradcy Leszka Balcerowicza. Wszelkiej maści lewactwo walczy z Polską, tak jak przed laty KPP walczyła z marszałkiem Piłsudskim. Jak się to skończyło – wiemy z historii.”

Grzegorz Wierzchołowski, „Kto broni konstytucji za niemieckie pieniądze. „GP” opisuje obrońców interesu Berlina”, niezależna.pl, 16 grudnia 2015, dostęp 17 stycznia 2016, godz. 21.30.

http://niezależna.pl/73975-kto-broni-konstytucji-za-niemieckie-pieniadze-gp-opisuje-obroncow-interesu-berlina

[tytuł]

Tomasz Sakiewicz, „Róbmy swoje”, niezależna.pl (za „Gazetą Polską”), 16 grudnia 2015, dostęp, 17 stycznia 2016, godz. 21.01.

http://niezależna.pl/74004-robmy-swoje

„To, co się obecnie dzieje, to zwykła próba elit systemu postkomunistycznego zablokowania wprowadzenia normalnej demokracji.”

„Jest oczywiste, że gdyby nie sprowadzenie Polski przez rządy PO–PSL do statusu wasala Berlina, tego typu wypowiedzi by nie padły.”

Wywiad z Krzysztofem Wyszkowskim, „Krzysztof Wyszkowski dla Fronda.pl: PiS chce Polskę wzmocnić. TK byłby wielką przeszkodą”, fronda.pl, 16 grudnia 2015, dostęp 17 stycznia 2016, godz. 19.40.

http://www.fronda.pl/a/krzysztof-wyszkowski-dla-frondapl-pis-chce-polske-wzmocnic-tk-bylby-wielka-przeszkoda,62330.html

„Dzięki ustawowemu przymiotowi ostateczności swoich wyroków Trybunał może stać się zaporą dla koniecznych przemian w państwie. Jest to obstrukcja, przy której obstają ludzie Platformy i inne partie reprezentujące układ Okrągłego Stołu. Te środowiska przez 25 lat układ konserwowały, korzystając z usankcjonowanego wówczas prawa do rozkradania Polski. Ludzie ci stali się odpowiednikami właścicieli PRL – można mówić o nich jako o właścicielach III RP, będącej w istocie PRL-bis, obsadzonej ludźmi Polskę rozkradającymi i chcącymi robić to nadal.”

Tomasz Teluk, „Opozycyjna mowa nienawiści”, fronda.pl, 16 grudnia 2015, dostęp 17 stycznia 2016, godz. 19.51.

http://www.fronda.pl/a/opozycyjna-mowa-nienawisci,62317.html

„Poziom agresji i cynizmu ze strony opozycji przekracza wszelkie granice. Jest to wynik zabiegów, które PO i jej akolici stosowali od dawna. Mianowicie dehumanizacji swoich przeciwników politycznych, odbierania im nie tylko prawa do posiadania odmiennych poglądów, ale po prostu negowania ich czci i godności. To jest właśnie esencja mowy nienawiści, której obfitość jak rzeka rozlewa się w mediach.”

Wywiad z Andrzejem Gwiazdą, „Andrzej Gwiazda dla Fronda.pl: Mam nadzieję, że III RP właśnie się kończy!”, fronda.pl, 16 grudnia 2015, dostęp 17 stycznia 2016, godz. 19.54.

http://www.fronda.pl/a/andrzej-gwiazda-dla-fronda-pl-mam-nadzieje-ze-iii-rp-wlasnie-sie-konczy,62297.html

„Natomiast faktem jest, że ani PRL-owi, ani III RP nie zależało na dobru Polski i interesie Polaków. Te wartości były jedynie rozpatrywane pod kątem tego, żeby oszukując obywateli, nakłonić ich do oddania głosu. Oba te twory są jak najdalej od tego, by reprezentować rzeczywisty interes i honor Polski i Polaków. Można powiedzieć, że III RP jest jeszcze dalej od tego niż PRL. Polska Rzeczpospolita Ludowa była dla Moskwy ośrodkiem przemysłowym i ośrodkiem myśli technicznej. Gierek odwoływał się do patriotyzmu, co prawda tylko werbalnie. Natomiast III RP, poza nielicznymi wyjątkami uważa patriotyzm za coś, czego powinniśmy się wstydzić i coś, czego powinniśmy pozbyć się jak najszybciej. Za PRL-u nauka historii była skrzywiona, ale w tej chwili jest zażarcie wycofana.”

Jakub Bierzyński, „Polska w rękach szaleńca”, natemat.pl, 15 grudnia 2015, dostęp 17 stycznia 2016, godz. 22.37.

http://jakubbierzynski.natemat.pl/165217,polska-w-rekach-szalenca

„Obawiam się, że Polska jest w rękach przebiegłego szaleńca. Szaleńca nie ponoszącego żadnej odpowiedzialności.”

„Natalia Niemen mocno o KOD-zie – spadkobierców czerwonej zarazy!”, fronda.pl, 15 grudnia 2015, dostęp 17 stycznia 2016, godz. 19.59.

http://www.fronda.pl/a/natalia-niemen-mocno-o-kod-zie-spadkobiercow-czerwonej-zarazy,62308.html

[przytoczenie wpisu Natalii Niemen, tytuł]

Wywiad z Ryszardem Legutką, „Prof. Ryszard Legutko dla Fronda.pl: Tak, są tacy Polacy, którzy chcą, by rządził nami obcy suweren”, fronda.pl, 15 grudnia 2015, dostęp 17 stycznia 2016, godz. 20.21.

http://www.fronda.pl/a/prof-ryszard-legutko-dla-frondapl-tak-sa-tacy-polacy-ktorzy-chca-by-rzadzil-nami-obcy-suweren,62234.html

„Słusznie powiedział pan poseł Wojciechowski, że jeżeli ktoś chce zdobyć nad Polską władzę środkami siłowymi, to raczej opozycja.”

„Jeśli mamy natomiast rząd lewicowy lub dobrze przez tę lewicę widziany, potulny wobec Brukseli, który mówi o prawach homoseksualistów, o LGBT… O, taki rząd może robić z opozycją, co chce! Może gwałcić jej prawa w sposób najbardziej drastyczny, jak miało to miejsce w Polsce przez ostatnie 8 lat, czy tak jak miało to miejsce na Węgrzech za rządów socjalistów. Rząd, który podoba się europejskiej lewicy, może robić wszystko zupełnie bezkarnie i nikt się nie odezwie! Niestety, Unia Europejska jest obsadzona niemal całkowicie przez lewicę. Nie dajmy się oszukać frazeologią praw człowieka i swobód obywatelskich. Akurat lewica ma kompletnie w nosie prawa i swobody obywatelskie, a używa ich tylko jako broni przeciwko tym, których nie lubi.”

„Antypisowska nienawiść przybrała rozmiary chorobliwe. Należy ciągle przypominać, że jej skutkiem był mord polityczny, jaki popełniono przed kilku laty na Marku Rosiaku, członku Prawa i Sprawiedliwości. Ludzie opętani tą nienawiścią zrobią dla pozbawienia PiS władzy wszystko. Dosłownie wszystko.”

Tomasz Lis, „Neron Kaczyński”, natemat.pl, 14 grudnia 2015, dostęp 17 stycznia 2016, godz. 22.20.

http://tomaszlis.natemat.pl/165165,neron-kaczynski

„Kaczyński mówił dziś o obronie «zwykłych ludzi». Premier Szydło też mówiła o potrzebie obrony «zwykłych ludzi». Populizm posługuje się jednolitym przekazem. Idzie o to, by ludzie uznali, że władza chce dać, a garstka przeciw temu protestuje. To znana taktyka populistów wszelkiej maści. Takim językiem mówił Hitler, a w Polsce Gomułka (protestował przeciw elementom antysocjalistycznym żerującym na klasie robotniczej), Putin i Łukaszenka, Chavez i Orban.”

PRASA PAPIEROWA

Ryszard Makowski, „Pierwsza gwiazdka”, „wSieci”, nr 50-51/2015, 14-27 grudnia 2015, s. 10.

„Mamiono nas, jakoby to, co nam fundują okrągłostołowi macherzy, to najwspanialsza wersja egzystencji. Na nic lepszego nie zasługujecie i nic lepszego wam się nie przytrafi. […] Pokonani w uczciwym starciu nie umieją tego zaakceptować. Wywołują zamęt i wichrzycielstwem usiłują zabrać nam chwałę zwycięstwa. Ale my się nie damy. Nie zejdziemy z drogi, która jest oczywista dla każdego, kto żyje w Polsce, a nie w «tym kraju». […] Nas prowadzą wiara przodków, tradycja i miłość do ojczyzny. Ten puklerz chronił przez wieki naszych ojców, ochroni i nas. Wrogowie to wiedzą, dlatego tak drżą targani bezsilną hucpą. […] Jesteśmy katolickim narodem i nie damy sobie wydrzeć krzyża ani radości w ten najpiękniejszy dzień w roku, jakim jest Wigilia.”

Jan Pietrzak, „Powtórka z targowicy”, „wSieci”, nr 50-51/2015, 14-27 grudnia 2015, s. 14.

„Istotą afery Trybunału Konstytucyjnego jest próba zawłaszczenia tej instytucji przez szajkę nazwaną przy okazji afery Rywina «grupą trzymającą władzę». […] Po tegorocznych wyborach, kiedy pojawiła się wizja pożegnania z władzą na długie lata, strach i nienawiść odebrały im resztki godności. Wściekają się na sali sejmowej, plują z telewizorów, ślą donosy w świat na demokratycznie wybrany rząd. […] To szczególnie paskudne zachowanie, o znamionach zdrady narodowej. Patrzcie, ludzie, jak podle atakują swój kraj dzisiejsi magnaci, mentalni potomkowie targowicy. […] I pamiętajcie o starym haśle – telewizja kłamie! Kiedy włączacie telewizory mainstreamu, trwa codzienny festiwal targowicy.”

Maciej Pawlicki, „Polska odwaga”, „wSieci”, nr 50-51/2015, 14-27 grudnia 2015, s. 72-74.

„Odbudujemy polską tożsamość. Tę, którą tsunami antypolskich bluzgów mocno pokiereszowało. Przez lata wmawiano nam na wszystkie możliwe sposoby – i nadal się wmawia – że jesteśmy od prawdziwej Europy gorsi. Głupsi, mniej uczciwi, mniej pracowici, brudniejsi, o fatalnej przeszłości, której trzeba się wstydzić. […] Odbudujemy polską wspólnotę. Z taką zaciekłością niszczoną przez fanatyczną sektę michnikoidów, w swych poprzednich wcieleniach objawiającą się jako targowiczanie, folksdojcze i jaruzelscy służalczo meldujący imperatorowi, że straszne niepokoje w Warszawie.”

Rafał Ziemkiewicz, „Taka demokracja”, „Do Rzeczy”, nr 51/2015, 14-20 grudnia 2015, s. 16.

[uwagi o używaniu pojęcia „demokracja” w PRL-u] „[…] felieton dotyczy sprawy jak najbardziej aktualnej i tylko dla niej sięgam do czasów, gdy dziadkowie z PPR, UB, Informacji Wojskowej i stalinowskiej prokuratury zakładali dynastie, których kolejni przedstawiciele pozostają do dziś niezwykle wpływowi w polskich elitach, w światku artystycznym i akademickim, w establishmencie prawniczym i służbach. I którzy rozdzierają togi, garnitury oraz mundury nad pogrzebaną konstytucją, nad dokonanym pełzająco, względnie hybrydowo, zamachem stanu, wzywając Polaków do wyjścia na ulice, do walki – o demokrację właśnie. Przeciwko biało-czerwonemu faszyzmowi. Otóż tę retorykę – walczymy z faszyzmem, bronimy demokracji – wielu z nich ma, w całym tego słowa znaczeniu, we krwi i sięgnięcie po nią było naturalne. Tak się po prostu dziwnym trafem losy kompradorskiej elity PRL kołem potoczyły i kończą się tym samym, czym się zaczęły, wycieraniem sobie ust słowem «demokracja».”

Tomasz Lis, „Krajobraz po samobóju”, „Newsweek”, nr 51/2015, 14-20 grudnia 2015, s. 8.

„[…] za chwilę dojdzie do kolejnych paroksyzmów smoleńskiego amoku, ekscesów parcianej propagandy i erupcji buraczanego narodowo-patriotycznego patosu, odruch wymiotny będzie silniejszy. Pytanie, czy do momentu, gdy się pojawi, PiS nie pozamiata już wszystkich instytucji państwa prawa i liberalnej demokracji.”

Marek Jakubiak w rozmowie z Elizą Olczyk, „Sędziom chodzi o kasę”, „Wprost”, nr 51/2015, 14-20 grudnia 2015, s. 32-33.

„W tej nowelizacji zapisano podwyżki dla sędziów TK, sześciomiesięczne odprawy, czy zwroty ryczałtów mieszkaniowych. Czy sędzia Rzepliński milczał, bo miał interes, czy milczał, bo nie wiedział, co się dzieje? W obu przypadkach jest to dla niego kompromitujące.”

Paweł Wroński, „Marsz ku demokracji czy marsz ku dyktaturze, „Gazeta Wyborcza”, 14 grudnia 2015 (poniedziałek), s. 1.

„[Protestujący] Uważają, że demokracja nie polega na tym, że to Kaczyński winien decydować, jak mają żyć, co mają robić, które gazety czytać, do którego teatru chodzić, ani o tym, czy być w Kościele. Nade wszystko nie zgadzają się, by to Kaczyński decydował, kto jest dobrym, a kto nie jest dobrym Polakiem. To nie przypadek, że oba marsze szły niemal tą samą trasą, lecz w odwrotnych kierunkach. Jeden – od siedziby Trybunał Konstytucyjnego, drugi – do Trybunału. Jeden marsz szedł ku demokracji. Drugi – śmiało podążał ku dyktaturze.”

Wojciech Maziarski, „Rząd PiS zaatakował i okupuje Polskę”, „Gazeta Wyborcza”, 17 grudnia 2015 (czwartek), s. 2.

„To nie jest zwyczajna powyborcza zmiana warty – zwycięski PiS zachowuje się jak okupant, który chce podporządkować sobie tubylców na podbitym terytorium. Wprowadza drakońskie prawa i likwiduje instytucje, w których mógłby się ogniskować opór. […] Opór społeczny tężeje. […] Okupanci jeszcze się łudzą, że zdołają to powstrzymać.”

Wypowiedz się