Obserwatorium mediów
27 kwietnia - 3 maja 2015 r.

O antysemityzmie i „pedagogice wstydu”

 03.05.2015 

A. Tydzień w skrócie

  1. Duże kontrowersje wywołała wypowiedź szefa FBI, Jamesa Comeya, który Polaków i Węgrów wymienił jako współodpowiedzialnych za Holocaust. Grzegorz Górny w „Do Rzeczy” protestował i wskazywał, że tego typu wypowiedzi są konsekwencjami długoletniej „pedagogiki wstydu” prowadzonej przez elity III RP (za pomocą książek Jana Tomasza Grossa oraz filmów: „Pokłosie” i „Ida”). Paweł Śpiewak komentował wypowiedź Comeya w „Rzeczpospolitej”, ale odniósł się również do publikacji w „Newsweeku”, w której poinformowano o żydowskim pochodzeniu teścia Andrzeja Dudy: „Uważam, że Tomasz Lis jest antysemitą. Ten tekst był świadomym i politycznie wykalkulowanym użyciem antysemickich klisz. Takie zachowanie jest niegodne”. W dniu publikacji tego wywiadu Tomasz Lis zapowiedział, że pozwie Pawła Śpiewaka za te słowa.
  2. Tomasz Krzyżak w „Rzeczpospolitej” wzywa do nieprzyjmowania krwi od honorowych dawców-homoseksualistów. Uważa że należą oni do grupy ryzyka – takiej jak prostytutki, narkomani i osoby zmieniające często partnerów seksualnych. „Pozostaje mieć nadzieję, że [Europa] ma jeszcze odrobinę rozsądku i nie przyzwoli na świadomą zagładę swoich mieszkańców [poprzez przyjmowanie krwi od osób homoseksualnych]”.

B. Fragmenty artykułów:

Punkt 1. Prawa mniejszości, rodzina, przemiany obyczajowe.

1. Tomasz Krzyżak, „Uchronić Europejczyków przed zagładą”, „Rzeczpospolita”, 30 IV-1 V, s. A2.

„Europa, która ciągle szafuje hasłami równouprawnienia doszła do ściany. Francuski gej Geoffrey Leger, któremu w 2009 roku odmówiono prawa do honorowego oddania krwi – bo przyznał się do utrzymywania kontaktów seksualnych z mężczyznami – poskarżył się na swoje państwo do Trybunału Sprawiedliwości za rzekomą dyskryminację [Francja przyjęła takie prawo w 1983 r. w związku z tym, że geje byli w grupie wysokiego ryzyka zakażeniem HIV]. […] Ten problem może dotyczyć także Polski. Z oddawania krwi w naszym kraju na stale wykluczone są bowiem osoby należące do grup, «które ze względu na swoje zachowania seksualne są szczególnie narażone na zakażenie poważnymi chorobami mogącymi przenosić się drogą krwi». I choć nikt wprost nie mówi tu o homoseksualistach (mówi się o narkomanach, prostytutkach, osobach często zmieniających partnerów seksualnych […] – nie ma wątpliwości, że nikt od nich krwi nie pobierze. […] Pozostaje mieć nadzieję, że [Europa] ma jeszcze odrobinę rozsądku i nie przyzwoli na świadomą zagładę swoich mieszkańców”.

Punkt 3. Polityka historyczna, formy patriotyzmu, święta narodowe.

1. Grzegorz Górny, „Polacy na ławie oskarżonych”, „W Sieci”, 27 IV – 3 V s. 38-41.

„[…] na pierwszy plan coraz bardziej wysuwała się pedagogika wstydu. Polacy wciąż dowiadywali się z mediów głównego nurtu, iloma ciemnymi plamami wypełniona jest ich historia, a w związku z tym nie mają prawa uważać się za naród ofiar”.

Punkt 7. Polityka i media. Rywalizacja między partiami i środowiskami światopoglądowymi. Język konfliktu.

1. Paweł Śpiewak w rozmowie z Elizą Olczyk, „Szef FBI nic nie rozumie”, „Rzeczpospolita”, 29 IV (środa), s. A5.

[Po publikacji artykułu w „Newsweeku”, w którym pojawia się informacja o tym, że teść Andrzeja Dudy jest Żydem] „Uważam, że Tomasz Lis jest antysemitą. Ten tekst był świadomym i politycznie wykalkulowanym użyciem antysemickich klisz. Takie zachowanie jest niegodne. […] Fakty są takie, że z premedytacją użył najbardziej ohydnej antysemickiej kliszy. Takich rzeczy się nie robi, zwłaszcza w Polsce”.

Wypowiedz się