Obserwatorium mediów
25-30 kwietnia 2016 r.

List byłych prezydentów i stanowisko Sądu Najwyższego

 30.04.2016 

A. Tydzień w skrócie

  1. W opisywanym tygodniu na plan pierwszy wysunęła się kwestia krytycznego wobec rządu listu podpisanego przez trzech byłych prezydentów RP: Lecha Wałęsę, Aleksandra Kwaśniewskiego i Bronisława Komorowskiego. Sygnatariusze ci zostali w mediach prawicowych m.in. określeni mianem „gorszych od Targowiczan” oraz utożsamieni z siłami, które chcą zdestabilizować Polskę.
  2. W zebranym materiale odbicie znalazło również stanowisko Sądu Najwyższego o respektowaniu wyroków Trybunału Konstytucyjnego – przy tej okazji pojawiły się m.in. oskarżenia wobec prezes SN o silne związki z PO.
  3. W dziedzinie materiałów wizualnych tygodnik „wSieci” na okładce porównuje „Wiadomości” i „Fakty” z tytułem „Informacja kontra agitacja”.

B. Fragmenty artykułów:

Pkt. 3. Historia. Polityka historyczna, formy patriotyzmu, święta narodowe.

INTERNET

Katarzyna Gójska-Hejke, „Ostatnia twierdza postkomuny”, niezależna.pl (za „Gazetą Polską”), 30 kwietnia 2016, dostęp 30 maja 2016, godz. 02.02.

http://niezależna.pl/79765-ostatnia-twierdza-postkomuny

Nawet ta horda odszczepieńców, ludzi mentalnie tkwiących w bolszewizmie, która dzisiaj wije się, by choć trochę popsuć atmosferę tego nieprawdopodobnego wydarzenia [pogrzebu „Łupaszki”]. Na nic zdadzą się seanse nienawiści obrońców lub po prostu potomków katów wielkiego Pana Majora, dziś już Pana Pułkownika. To już naprawdę rezerwat. Kurczące się towarzystwo wzajemnej adoracji lub – precyzyjniej – ostatnia twierdza postkomuny. Polska jest przy grobie Zygmunta Szendzielarza. Będzie przy mogiłach wszystkich Żołnierzy Antykomunistycznego Podziemia. Tego nie zmieni już żadna propaganda.

„Co za wstyd! I ten człowiek uchodzi za znawcę Polski?!”, fronda.pl, 25 kwietnia 2016, dostęp 30 maja 2016, godz. 01.12.

http://www.fronda.pl/a/co-za-wstyd-i-ten-czlowiek-uchodzi-za-znawce-polski,70479.html

Niejaki Norman Davies, tytułujący się, o zgrozo, profesurą, wygłosił najbardziej absurdalną ocenę polskiej polityki, jaką tylko można sobie wyobrazić.”

„Rząd Prawa i Sprawiedliwości zdecydował, że należy połączyć ze sobą Muzeum II Wojny Światowej oraz Muzeum Westerplatte, celem stworzenia Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 roku. Miałoby to zapobiec ewentualnym odchyłom ideologicznym władz muzeum w stronę wizji niemieckiej i lewackiej, zakłamującej rzeczywistość.”

PRASA PAPIEROWA:

Renata Kim, Ewelina Lis, Weronika Bruździak, „Wiadomo, kto wróg”, „Newsweek”, nr 18/2016, 25 kwietnia – 1 maja 2016 r., s. 28-33. [tytuł z okładki: „Idą brunatni”]

Nie lubią obcych: Arabów, Żydów, gejów i lewaków. Boją się, nie chcą ich tutaj. Młodzi Polacy. Młodzi rasiści? […][O ONR w Białymstoku] – To wyglądało jak Hitlerjugend. […] – mówi Jacek Harłukowicz, dziennikarz wrocławskiej ‘Gazety Wyborczej’ […]. […] faszyzm to nie tylko problem Białegostoku, na marszu ONR byli przecież młodzi ludzie z całej Polski.

[do dyskusji – krzywdzące uogólnienia?, brak precyzyjnego określenia pojęcia „faszyzm” włączonego w kontekst np. z uroczystości szkolnych upamiętniających tzw. Żołnierzy Wyklętych]

Pkt 6. Obcy-Inny. Stosunek do imigrantów i mniejszości narodowych.

INTERNET:

„Tak skończy się Europa: Pod butem islamskich barbarzyńców”, fronda.pl, 27 kwietnia 2016, dostęp 30 maja 2016, godz. 01.38.

http://www.fronda.pl/a/tak-skonczy-sie-europa-pod-butem-islamskich-barbarzyncow,70588.html

[tytuł]

PRASA PAPIEROWA:

Wojciech Wencel, „Falanga z krzyżem”, „wSieci”, nr 17/2016, 25 kwietnia – 1 maja 2016 r., s. 70.

„Pamiętam jak podczas ubiegłorocznego Święta Młodych w Poznaniu, [abp Gądecki] mówił, że ‘chrześcijanie, którzy opierają się przyjmowaniu uchodźców, nie mają ducha Chrystusowego’. I gorszył się, że większość ochrzczonych Polaków nie przygotowała dotąd we własnych domach pokoju dla islamskiej rodziny. Nie chodzi – dodam od siebie – o żadne luksusy, wystarczy stół, kilka łóżek i szafa do przechowywania ładunków wybuchowych…”

Lech Makowiecki, „Pouczanie”, „wSieci”, nr 17/2016, 25 kwietnia – 1 maja 2016 r., s. 71.

„Infantylne, lewackie rządy same sprosiły do Szwecji obcych kulturowo i wrogich im Somalijczyków. Zaskoczeni idiotyzmem gospodarzy barbarzyńcy poczuli się jak lisy w kurniku i pościągali swe liczne ‘rodziny’. Teraz oni wszyscy doją szwedzkie państwo (czyli szwedzkiego podatnika). I ani im w głowie integrować się czy podejmować uczciwą pracę. Rośnie przestępczość, a prawo szariatu obowiązuje już w całych dzielnicach Sztokholmu czy Göteborga.”

Pkt 7. Polityka i media. Rywalizacja między partiami i środowiskami światopoglądowymi. Język konfliktu.

INTERNET:

Jan Pospieszalski, „WIĘŹ-niowie własnych uprzedzeń”, niezależna.pl (za „Gazetą Polską”), 30 kwietnia 2016, dostęp 30 maja 2016, godz. 02.06.

http://niezależna.pl/79764-wiez-niowie-wlasnych-uprzedzen

„W Polsce trwa eskalacja nienawiści. Parę lat temu doprowadziła nawet do morderstwa. Ofiarą był działacz prawicy, śp. Marek Rosiak.”

Lech Makowiecki, „Jubel Trybunału”, niezależna.pl (za „Gazetą Polską Codziennie”), 29 kwietnia 2016, dostęp 30 maja 2016, godz. 02.09.

http://niezależna.pl/79727-jubel-trybunalu

„Prawdopodobnie z okazji 30-lecia Trybunału Konstytucyjnego Europejskie Centrum Solidarności gościć będzie w swoich progach sędziów TK i ich fanów. […] Mniemam, że ECS, znane wcześniej z honorowania wyłącznie dobieranych według platformerskiego klucza działaczy Solidarności, tym razem nie będzie wyłącznie miejscem beztroskiej zabawy. Ciemna (a właściwie czerwona) strona mocy zwiera szeregi.”

[wywiad z Krzysztofem Wyszkowskim], „Wyszkowski dla Fronda.pl: Targowica na zamówienie zagranicy”, fronda.pl, 29 kwietnia 2016, dostęp 30 maja 2016, godz. 01.50.

http://www.fronda.pl/a/wyszkowski-dla-frondapl-targowica-na-zamowienie-zagranicy,70744.html

„Powiem więcej – takie rzeczy odbywają się na zamówienie zagranicy. Przecież wiemy, gdzie zarabiają ci ludzie, którzy podpisują się pod takimi listami. Lech Wałęsa się nawet skarżył niedawno, że jego prezydencka emerytura w wysokości 6 tys. zł miesięcznie nie starcza mu na przeżycie i musi zbierać swoje miliony, jeżdżąc po świecie. A kto płaci, ten wymaga. Podobnie zresztą z Kwaśniewskim. Natomiast Bronisław Komorowski to nieodrodne dziecko kamienicy resortowej. Nie potrafił już wyjść ze związania się z WSI i długim ramieniem Moskwy. Ci ludzie nie mają jednak szacunku do samych siebie, do funkcji, jaką sprawowali i do społeczeństwa. […]

Bardzo słusznie zauważył, że ta ww. trójka prezydentów i inni działają na użytek zagranicy. Co warte podkreślenia, opublikowali oni ten list, zapewne nie zdając sobie z tego sprawy, w 224 rocznicę podpisania przez polskich magnatów Targowicy. To znaczy mowa tu o podpisaniu w Petersburgu jeszcze przed oficjalnym ujawnieniem, które nastąpiło później. Generał Popowski vel. Popow wtedy to porozumienie napisał, a magnaci podpisali. Nie wiem, jaki to współczesny Popowski pisał list w «Wyborczej», może Michnik, może Wachowski, ale to że zrobili to właśnie w tę rocznicę, mówi wszystko.”

„Polacy ufają pierwszemu prawdziwie polskiemu rządowi”, fronda.pl, 28 kwietnia 2016, dostęp 30 maja 2016, godz. 01.53.

http://www.fronda.pl/a/jedna-trzecia-polakow-chce-glosowac-na-pis-spadek-po,70704.html

[tytuł]

Jakub Augustyn Maciejewski, „Dziś rocznica Targowicy. Trzy powody, dla których ONI są jeszcze gorsi”, niezależna.pl, 27 kwietnia 2016, dostęp 30 maja 2016, godz. 02.23.

http://niezależna.pl/79615-dzis-rocznica-targowicy-trzy-powody-dla-ktorych-oni-sa-jeszcze-gorsi

„Prowadzone na jej forach dyskusje, podejmowane uchwały, opinie i rekomendacje nie są «ingerencją w wewnętrzne sprawy Polski» – tłumaczą się autorzy wiadomo jakiego listu. Zapewniają i oburzają się na nazywanie ich Targowicą, kiedy wobec śladowych, ale faktycznych zasług dawniejszych oligarchów pozostają cieniem nawet sługusów Katarzyny II.”

Katarzyna Gójska-Hejke, „Kto potrzebuje KOD-u”, niezależna.pl (za „Gazetą Polską Codziennie”), 27 kwietnia 2016, dostęp 30 maja 2016, godz. 02.10.

http://niezależna.pl/79644-kto-potrzebuje-kod-u

„Komitet Obrony Demokracji jest potrzebny jako uzasadnienie antypolskich działań podejmowanych na arenie europejskiej i międzynarodowej. Bo przecież trzeba coś pokazywać, by uzasadniać brutalne akcje przeciw Polsce, podejmowane głównie przez polityków niemieckich, wspieranych ochoczo i posłusznie przez establishment III RP. A obrazki z niemal cotygodniowych protestów świetnie się do tego nadają. Nie można mieć żadnych złudzeń: trwa operacja obalania władzy w Polsce, a co najważniejsze, jest to operacja mająca na celu uczynienie z nas na powrót przedmiotu, a nie podmiotu relacji międzynarodowych. Niestety, niejedna odsłona tego planu jeszcze przed nami.”

„Jachowicz dla Frondy: Przeżarte komunistyczną rdzą środowisko sędziowskie stawia silny opór”, fronda.pl, 27 kwietnia 2016, dostęp 30 maja 2016, godz. 01.45.

http://www.fronda.pl/a/jachowicz-dla-frondy-przezarte-komunistyczna-rdza-srodowisko-sedziowskie-stawia-silny-opor,70608.html

[wypowiedź Jerzego Jachowicza dla frondy.pl] „Wśród trzech kluczowych środowisk w Polsce, stanowiących filary demokracji – sądownictwa, mediów, nauki – środowisko sędziowskie jest najbardziej patologiczne. Owszem, wszystkie wymienione grupy przeżarte są komunistyczną rdzą, jednak środowisko sędziowskie dotknięte jest tym w największym stopniu. Nic zatem dziwnego, że tak silny jest jego opór. Najpierw słyszeliśmy tylko pojedyncze głosy. Teraz zwarli się i idą legionami. To zrozumiałe: Bronią starych, wygodnych układów.”

„Co ma wisieć nie utonie!”, fronda.pl, 27 kwietnia 2016, dostęp 30 maja 2016, godz. 01.24.

http://www.fronda.pl/a/co-ma-wisiec-nie-utonie,70573.html

[grafika]

„SN staje po stronie TK. A skąd się wzięła prezes SN?”, fronda.pl, 26 kwietnia 2016, dostęp 30 maja 2016, godz. 01.21.

http://www.fronda.pl/a/sn-staje-po-stronie-tk-a-skad-sie-wziela-prezes-sn,70557.html

„Skąd to wszystko się bierze? A może należy zwrócić uwagę na prof. Małgorzatę Gersdorf, prezes Sąd Najwyższego? Może coś stanie się jasne, gdy uświadomimy sobie, że na to stanowisko panią Gersdorf powołał… tak, tak, Bronisław Komorowski. Peowski prezydent, peowskie sądy, peowskie wyroki…”

Stefan Niesołowski, „Nie chcieć nic od PiS-u”, natemat.pl, 25 kwietnia 2016, dostęp 30 maja 2016, godz. 02.39.

http://stefanniesiolowski.natemat.pl/178161,nie-chciec-nic-od-pis-u

„Polska w wielu obszarach nie jest już państwem demokratycznym, a pisowska inwazja na Polskę trwa nadal.”

Podobieństwa pomiędzy dyktaturą komunistyczną (PRL-em), a obecną dyktaturą są uderzające. Ten sam język propagandy, skundleni propagandyści gotowi do uzasadnienia każdej podłości władzy, to samo fałszowanie historii, wymyślanie nowych bohaterów w miejsce autentycznych (Lech Kaczyński zamiast Lecha Wałęsy), straszenie Zachodem, głównie Unią, używanie tradycyjnych pojęć w nowym znaczeniu zaprzeczającym ich treści (między innymi: ustawa naprawcza w rzeczywistości demolująca TK, dobra zmiana naprawdę wprowadzenie dyktatury, żołnierze wyklęci jako patroni PiSu – przywrócił pamięć o nich Prezydent Komorowski, przywrócenie pluralizmu w mediach faktycznie wprowadzenie cenzury).”

„Ta walka moim zdaniem skończy się uliczną konfrontacją, gdyż kierowane przez nie do końca obliczalnego, pełnego kompleksów, mściwego, obłudnego i podławego, niewysokiego frustrata, PiS się nie cofnie i dopiero opór społeczny zakończy tę ponurą dyktaturę nieudaczników (podobieństwo do Władysława Gomułki nie jest przypadkowe).”

„W tym sensie mamy do czynienia z klasyczną partią typu leninowskiego, zorganizowaną mafijną kliką, gdzie obowiązuje zasada wodzostwa dyscypliny i bezmyślnego posłuszeństwa. Wszelka dyskusja i podawanie racjonalnych argumentów jest stratą czasu. Dyskusja jest pretekstem do prezentowania propagandowego przekazu dnia, a najbardziej rozsądny argument spotyka się z bełkotem lub powtarzaniem znanych kłamstw i krętactw. Nic nie jest bardziej irytujące niż zwracanie się np. w Sejmie do posłów PiS-u o «zrozumienie», «wzięcie pod uwagę», «zastanowienie się» dla dobra kraju. Dla PiS-u liczy się to, czy to się podoba dyktatorkowi i czy służy utrzymaniu władzy. Apele opozycji i reakcja ryczących posłów PiS-u bardzo przypomina reakcję posłów PZPR na interpelację Koła Znak w sprawie pobitych w marcu 1968 roku studentów. Dlatego nic nie należy chcieć od PiS-u, a zgłaszanie własnych projektów i poprawek do ich projektów uważam za zbyteczne, należy raczej wykazywać szkodliwość, cynizm, obłudę i propagandowy charakter pisowskich ustaw i tzw. reform.”

„Senator PiS o hipokryzji germanofilskich Targowiczan”, fronda.pl, 25 kwietnia 2016, dostęp 30 maja 2016, godz. 01.17.

http://www.fronda.pl/a/senator-pis-o-hipokryzji-germanofilskich-targowiczan,70485.html

[tytuł]

bjad, „Jak Niemcy polskimi rękami niszczą Polskę!”, fronda.pl, 25 kwietnia 2016, dostęp 30 maja 2016, godz. 01.16.

http://www.fronda.pl/a/jak-niemcy-polskimi-rekami-niszcza-polske,70478.html

Właśnie tak Niemcy niszczą Polskę i polskość. Robią swoje – grają o własny interes. W naszym kraju niestety folksdojczów i sprzedawczyków nie brakuje, więc mają Niemcy grunt naprawdę podatny. Czas wreszcie, by media w Polsce stały się polskie!”

[wywiad z Ryszardem Makowskim], „Ryszard Makowski dla Fronda.pl: Bolkowy Triumwirat, czyli ludzie, w których życiorysach są rzeczy, których nie chciałby mieć żaden porządny człowiek”, fronda.pl, 25 kwietnia 2016, dostęp 30 maja 2016, godz. 01.04.

http://www.fronda.pl/a/ryszard-makowski-dla-frondapl-bolkowy-triumwirat-czyli-ludzie-w-ktorych-zyciorysach-sa-rzeczy-ktorych-nie-chcialby-miec-zaden-porzadny-czlowiek,70455.html

„Ten list jest cementowaniem tych sił, które próbują destabilizować Polskę i wywrócić wszystko co się stało po pierwszych niesfałszowanych wyborach. Moim zdaniem w zeszłym roku po raz pierwszy mieliśmy do czynienia z niesfałszowanymi wyborami, a jeśli nawet doszło do fałszerstw to w minimalnym stopniu. Jak się okazuje, mało sfałszowane wybory zagroziły demokracji.”

„Byli prezydenci na baczność przed Wojciechem Jaruzelskim, mordercą Polaków. Teraz prawią morały”, fronda.pl, 25 kwietnia 2016, dostęp 30 maja 2016, godz. 01.02.

http://www.fronda.pl/a/byli-prezydenci-na-bacznosc-przed-wojciechem-jaruzelskim-morderca-polakow-teraz-prawia-moraly,70457.html

[w kontekście listu podpisanego przez byłych prezydentów RP]

„Lis opluł «Łupaszkę» i oddających Mu cześć.”, fronda.pl, 25 kwietnia 2016, dostęp 30 maja 2016, godz. 01.00.

http://www.fronda.pl/a/lis-oplul-lupaszke-i-oddajacych-mu-czesc,70446.html

„Jakże skomentować takie słowa, jeśli nie tak bardzo trafnym określeniem o walce trzeciego pokolenia AK z trzecim pokoleniem UB.”

PRASA PAPIEROWA:

Bronisław Wildstein, „Prezydent i naczelnik”, „wSieci”, nr 17/2016, 25 kwietnia – 1 maja 2016, s. 15.

„Zjednoczony front totalitarnej opozycji szuka nawet najlżejszego pretekstu, aby ogłosić napięcie między prezydentem a szefem PiS Jarosławem Kaczyńskim.”

Marek Król, „Towarzysz Timmermans”, „wSieci”, nr 17/2016, 25 kwietnia – 1 maja 2016, s. 95.

„Coraz częściej czuję się jak Winston Smith z «Roku 1984» Orwella. […] to, co opisał Orwell, dzieje się każdego dnia na naszych oczach. Frans Timmermans, niedoszły gość bufetowej wszech czasów Hanny Gronkiewicz-Waltz, to osobnik z «Roku 1984». […] Myślozbrodnią jest sugerowanie, że narastanie przestępstw i gwałtów w Europie jest skutkiem napływu fali emigrantów. Tak orzekli komisarze UE. «Jeżeli chodzi o przestępstwa w Kolonii, to są one kwestią porządku publicznego i nie mają powiązania z kryzysem uchodźczym» – stwierdził na tym posiedzeniu wiceszef Komisji Europejskiej Timmermans.”

Prof. Bogusław Wolniewicz w rozmowie z Maciejem Pieczyńskim, „Polacy tylko żreć się ze sobą potrafią”, „Do Rzeczy”, nr 17/2016, 25 kwietnia – 1 maja 2016, s. 60-62

KOD to po prostu agentura. […] Mówiąc o agenturze, mam na myśli organizatorów tych protestów. […] Trzeba znaleźć obszary, w których jako Polacy jesteśmy jednomyślni. Na przykład w niezgodzie na wpuszczanie do Polski tych hord muzułmańskich. [Maciej Pieczyński: Niektórzy chcą przyjmować imigrantów…] To jest właśnie agentura. Tych trzeba od dyskusji odsunąć. […] [O migrantach] To są dorosłe chłopy, niech walczą u siebie o własną wolność, a nie pchają się do nas na darmową wyżerkę. […] Ci od ruchu pro-life to ekstremiści, prawicowy odpowiednik KOD.”

Jan Dworak w rozmowie z Martinem Stysiakiem, „Telewizja propagandowa”, „Gazeta Wyborcza”, 25 kwietnia 2016 (poniedziałek), s. 6.

„Telewizja Polska stała się telewizją rządową, a «Wiadomości» są tubą propagandową obozu rządzącego.”

Agnieszka Kublik, „Narodowe, bo płaci naród”, „Gazeta Wyborcza”, 30 kwietnia – 1 maja 2016, s. 1.

„Czystka objęła już grubo ponad sto osób w radiu i telewizji. «Wiadomości» zieją nienawistną propagandą. Publicystyka TVP 1 promuje nacjonalistyczny, faszyzujący ONR. TVP 2 przed projekcją «Idy» nadaje pogadankę, że to «żydowski punkt widzenia». Żadna to misja publiczna. To misja prezesa. «Narodowa» tylko w tym sensie, że cały naród ma za tę propagandę płacić 15 zł miesięcznie.”

Wypowiedz się