Obserwatorium mediów
14-20 marca 2016

Po wyroku Trybunału

 20.03.2016 

A. Tydzień w skrócie

  1. Wydarzeniem tygodnia był wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł o niekonstytucyjności ustawy o TK przygotowanej przez koalicję rządzącą. Prezes Rady Ministrów zapowiedziała niepublikowanie tego wyroku. Na okładce „Newsweeka” pojawiło się hasło: „Precz z dyktaturą”, na okładce „Polityki” zaś – tytuł „Konstytucyjny zamach stanu”. Krytycy decyzji Trybunału pisali, że postawił się on „ponad narodem, państwem i prawem” (Wojciech Reszczyński, „wSieci”), że TK stoi „na straży aktu prawnego, przyjętego przez partie postkomunistyczne i ich kolaborantów” (Krzysztof Rybiński, „Do Rzeczy”) i że broni on „bantustanu III RP” (Grzegorz Stremecki, fronda.pl).
  2. Wśród innych tematów wymienić można krytykę działań Komitetu Obrony Demokracji („Kod nienawiści”, „marsze V kolumny”) oraz powracające ostrzeżenia przed islamem („islamski potop”, „V kolumna dżihadu”).

B. Fragmenty artykułów:

Punkt 1. Prawa mniejszości, rodzina, przemiany obyczajowe

Punkt 2. Katastrofa smoleńska i jej konsekwencje

Punkt 3. Polityka historyczna, formy patriotyzmu, święta narodowe

PRASA PAPIEROWA

Ryszard Makowski, „Brawo, pan Maciek!!!”, „wSieci’, nr 11/2016, 14-20 marca 2016, s. 10.

„Niby myląc się, aktor i kabareciarz [Maciej Stuhr podczas gali rozdania nagród filmowych Orły] zachęcił podstępnie widownię, by szydziła z Żołnierzy Wyklętych, z enigmatycznego wypadku prezydenta Andrzeja Dudy, no i na finał z tupolewa, grobowca 96 Polaków pod Smoleńskiem. […] Nie ma się co czepiać. Obnażenie środowiska selekcjonowanego od początku III RP przez «gazetowowyborczych» demiurgów, tępiących wszelkie przejawy patriotyzmu czy wręcz polskości, bez zarzutu.”

INTERNET

Dorota Kania, „Faszyści z NSZ według PSL”, niezalezna.pl (za „Gazetą Polską Codziennie”), 17 marca 2016, dostęp 18 kwietnia 2016, godz. 18.51.

http://niezalezna.pl/77770-faszysci-z-nsz-wedlug-psl

Bożena Żelazowska, była zastępczyni szefa (w randze podsekretarza stanu!) Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, działaczka Polskiego Stronnictwa Ludowego, na jednym z portali społecznościowych nazwała Żołnierzy Wyklętych «faszystami», którzy «mordowali wszystkich obywateli polskich wyznania mojżeszowego». […] Rodzi się zatem pytanie, czy jej poglądy są prywatne, czy też reprezentują linię partii? Partii, która – przypomnijmy – wywodzi się ze Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego, a z PSL Wincentego Witosa nie ma nic wspólnego. Korzenie obecnego PSL tkwią w ZSL, czyli w Moskwie, a towarzysze zza wschodniej granicy mieli jeden przekaz na temat Żołnierzy Wyklętych: faszyści i bandyci. Jabłko padło więc niedaleko od jabłoni.”

Punkt 4. Stosunek do Kościoła katolickiego i katolików; stosunek do mniejszości wyznaniowych, stosunek do ludzi niewierzących i ateistów

Punkt 5. Ekonomia. Obraz związków zawodowych – obraz pracodawców

Punkt 6. Obcy-Inny. Stosunek do imigrantów i mniejszości narodowych. Życie międzynarodowe

PRASA PAPIEROWA

Lech Makowiecki, „Nie udawaj Greka”, „wSieci”, nr 11/2016, 14-20 marca 2016, s. 66.

„Grecy – mitologiczni prekursorzy wojennych forteli (vide: koń trojański) – sami dziś wprowadzają do Europy V kolumnę dżihadu! […] Czy Hellada utonie w islamskim potopie? Na oczach świata europejskie lewactwo niszczy dziś państwa narodowe. […] Komu służy samobójcza polityka imigracyjna Niemiec (i pośrednio – całej Europy) przeprowadzana z ogromną determinacją wbrew woli Niemców (Europejczyków)?”

INTERNET

wg, „Bolszewicki najazd na ulice Warszawy”, niezalezna.pl, 19 marca 2016, dostęp 18 kwietnia 2016, godz. 20.37.

http://niezalezna.pl/77877-bolszewicki-najazd-na-ulice-warszawy

[tytuł]

„Dziś ulicami Warszawy przejdzie marsz przeciwko rasizmowi. Jego idea to wspieranie uchodźców i walka z rzekomo zakorzenionym w Polsce rasizmem. W marszu udział wezmą m.in. działacze z zagranicy i skrajnie lewicowe organizacje, również te wprost nawiązujące do zbrodniczej ideologii komunistycznej.”

„W Bydgoszczy ujęto islamskiego bojownika”, fronda.pl, 19 marca 2016, dostęp 17 kwietnia 2016, godz. 23.57.

http://www.fronda.pl/a/w-bydgoszczy-ujeto-islamskiego-bojownika,68146.html

[podkręcanie napięcia w oparciu o bardzo wątłe podstawy]

Punkt 7. Polityka i media. Rywalizacja między partiami i środowiskami światopoglądowymi. Język konfliktu

PRASA PAPIEROWA

Krzysztof Feusette, „Kod nienawiści”, „wSieci”, nr 11/2016, 14-20 marca 2016, s. 25-27.

„Dla ludzi, którzy usyfili przestrzeń publiczną życzeniami śmierci dla drugiego człowieka, nie powinno być miejsca nie tylko w debacie publicznej, lecz i po prostu – na wolności. […] Dziś wprowadzają oni [sympatycy Komitetu Obrony Demokracji] do debaty publicznej nowy, koszmarny element – marzenia o zgonie politycznych przeciwników.” [artykuł o wpisach na facebookowym koncie KOD-u po wypadku limuzyny Andrzeja Dudy]

Wojciech Reszczyński, „Ponad narodem, państwem i prawem”, „wSieci”, nr 11/2016, 14-20 marca 2016, s. 63.

„Gdyby żył Stanisław Car, szef Kancelarii Prezydenta Gabriela Narutowicza, prawa i prawnicza ręka marszałka Józefa Piłsudskiego, minister sprawiedliwości, marszałek sejmu II RP, niezmiernie by się zdziwił, że ponad narodem, państwem i prawem może jeszcze istnieć coś takiego jak Trybunał Konstytucyjny wydający ostateczne, niepodważalne wyroki.”

Piotr Semka, „Rzepliński idzie na całość”, „Do Rzeczy”, nr 11/2016, 14-20 marca 2016, s. 10.

„Ostatni werdykt Trybunału Konstytucyjnego oznacza kurs na zdarzenie z większością sejmową. […] Kluczem do całej sprawy jest osoba prezesa Andrzeja Rzeplińskiego. To on rozpoczął ten kryzys, niemal jawnie współuczestnicząc w wiosennym «skoku na Trybunał». Potem doskonale odnalazł się w roli obrońcy demokracji, który brzydzi się politycznymi targami.”

Krzysztof Rybiński, „Czas na nową konstytucję”, „Do Rzeczy”, nr 11/2016, 14-20 marca 2016, s. 84.

„Zatem na straży czego stoi Trybunał? Na straży aktu prawnego, przyjętego przez partie postkomunistyczne i ich kolaborantów. Czy teraz lepiej widać, o co naprawdę chodzi? Czas na zmiany. Polsce nie jest potrzebny TK w obecnej formie, tylko nowa konstytucja, która odzwierciedlałaby poglądy i wartości obecnego społeczeństwa Polski.”

Stanisław Pięta w rozmowie z Elizą Olczyk, „Wprost”, nr 11/2016, 14-20 marca 2016, s. 22-23.

Od 17 września 1939 r. toczy się w Polsce spór o to, kto ma być gospodarzem w naszym kraju – czy my, Polacy, czy spadkobiercy tych, którzy przyjechali tutaj na sowieckich czołgach. Do dzisiaj nie jesteśmy w stanie rozstrzygnąć tego sporu. […] Ja jestem zwolennikiem prostych rozwiązań – trzeba czytać Józefa Mackiewicza, z żyjących pisarzy – Jarosława Marka Rymkiewicza, a w polityce należy słuchać Jarosława Kaczyńskiego.”

Tomasz Lis, „Druga Solidarność”, „Newsweek”, nr 12/2016, 14-20 marca 2016, s. 2.

Jarosław Kaczyński wypowiedział wojnę milionom Polaków, których obraża, państwu prawa, które niszczy, depcząc konstytucję i cywilizowanemu światu, którego głosy ignoruje. Kaczyński tę wojnę przegra. Ale nie będzie ona krótka. […] j, który się teraz zaczyna, jest najważniejszą batalią po 1989 r. To bitwa o kształt i fundamenty polskiej państwowości, ale też o charakter naszej wspólnoty. Choć jest to bitwa z uzurpatorami, którzy rozszerzając realny wyborczy mandat, niszczą i państwo prawa, i wspólnotę, to przede wszystkim jest to bitwa o przyszłość. […] Politycy PiS nazywają go [Jarosława Kaczyńskiego] naczelnikiem państwa (prawie rok temu napisałem, że o taki tytuł mu idzie), ale na razie jest on naczelnym szkodnikiem państwa. […] Nastał czas drugiej Solidarności – kolejnego obywatelskiego zrywu w imię odzyskania przez społeczeństwo podmiotowości.”

Prof. Mirosław Karwat w rozmowie z Renatą Kim, „Dzielenie i jątrzenie”, „Newsweek”, nr 12/2016, 14-20 marca 2016, s. 30-33.

Kaczyński mówi wyborcom: uczestnicy marszów KOD to zdrajcy, płatni agenci, pożyteczni idioci Putina. To coś więcej niż mowa nienawiści, to ewidentne szczucie. […] Banalny, choć groźny wypadek prezydenckiej limuzyny jest niebezpieczny dla wyznawców religii smoleńskiej. […] Lepiej byłoby, gdyby autorytarny reżim PiS został pokonany przez ludzi świadomych, pryncypialnych, zjednoczonych jakąś ideą, a nie tylko przez własne awanturnictwo i nieudolność. Ale w Polsce mamy deficyt ludzi myślących i mających poglądy.”

Wanda Nowicka, „PiS poszedł na wojnę z KOD”, „Gazeta Wyborcza”, 15 marca 2016 (wtorek), s. 8.

„PiS wypowiedział regularną wojnę Komitetowi Obrony Demokracji. […] Kaczyński nie potrafi ukryć wściekłości z tego powodu, że KOD odwołuje się do symboli narodowych, zwłaszcza flagi polskiej, ewidentniej czując się jej dysponentem czy wręcz właścicielem. Za nim cała sfora PiS-owska powtarza słowa prezesa i twórczo je rozwija.”

Jerzy Baczyński, „Zamach marcowy”, „Polityka”, nr 12/2016, 16-22 marca 2016, s. 12-14.

Aroganckie i butne, na oczach całego zachodniego świata, łamanie konstytucji, w tym kontekście traci charakter radosnej zabawy w politykę i rewolucję, a zaczyna pachnieć więzieniem. […] Autorzy tej anarchii, ataku na państwo, będą musieli kiedyś odpowiedzieć nie tylko przed Bogiem i Historią. […] Głównym napędem rewolucji pisowskiej jest propaganda, mielenie jęzorami. Przynajmniej na razie. Nie wolno jednak nie doceniać tego, jakie mogą być skutki takiej długotrwałej medialnej pedagogiki pisowskiej, poniżania, odczłowieczania i pomawiania przeciwników, pompowania w społeczeństwo strachu przed uchodźcami, Niemcami, Rosją, Europa, korporacjami, agentami, terrorystami, bezbożnikami. […] To może być polska wersja autorytaryzmu, scalanego nie jakąś nagą siłą, a nieczystościami.”

INTERNET

plk, „PAN przybudówką KOD? Trudno uwierzyć, co tam wyprawiają”, niezalezna.pl, 20 marca 2016, dostęp 18 kwietnia 2016.

http://niezalezna.pl/77911-pan-przybudowka-kod-trudno-uwierzyc-co-tam-wyprawiaja

[tytuł]

„Współczesna Targowica to KOD i niektórzy politycy opozycji!”, fronda.pl, 20 marca 2016, dostęp 17 kwietnia 2016, godz. 23.42.

http://www.fronda.pl/a/wspolczesna-targowica-to-kod-i-niektorzy-politycy-opozycji,68212.html

[tytuł]

Anita Gargas, „Antypolskość nazwać wprost”, niezalezna.pl (za „Gazetą Polską Codziennie”), 19 marca 2016, dostęp 18 kwietnia 2016, godz. 18.40.

http://niezalezna.pl/77885-antypolskosc-nazywac-wprost

„A jak zachowali się parę dni temu eurodeputowani PO, gdy profesjonalista Janusz Wojciechowski z PiS-u walczył o stanowisko audytora w Europejskim Trybunale Obrachunkowym? Lobbowali przeciwko! Ich zachowanie zaliczam do tej samej kategorii, co uczestnictwo prezydenta Bronisława Komorowskiego w uroczystościach upamiętniających antypolskiego Stauffenberga albo rozliczanie Polaków za Jedwabne w dniu otwarcia Muzeum Polaków Ratujących Żydów. To antypolskość. Najwyższa pora, by anty-Polaków nazywać po imieniu.”

„Deptała prawa człowieka w PRL, dziś broni TK i Rzeplińskiego”, fronda.pl, 19 marca 2016, dostęp 17 kwietnia 2016.

http://www.fronda.pl/a/deptala-prawa-czlowieka-w-prl-dzis-broni-tk-i-rzeplinskiego,68143.html

„Trybunał Konstytucyjny przedstawiany jest przez wiele osób, szczególnie przez działaczy KOD jako ostoja polskiej demokracji. Ale czy ostoją demokracji może być instytucja, w której żywo uczestniczą osoby, które niegdyś stanowiły filary PRL? Za jedną z takich osób z pewnością można uznać sędzię Trybunału Konstytucyjnego Sławomirę Wronkowską-Jaśkiewicz, która w latach osiemdziesiątych nie tylko należała do PZPR, ale była też w radzie legislacyjnej rządu komunistycznego, wspomagając ekipy Mieczysława Rakowskiego i Czesława Kiszczaka. […] Czy tym samym Komitet Obrony Demokracji rzeczywiście broni… demokracji?”

„Prof. Krasnodębski: Wołanie o ingerencję z zewnątrz źle się skończy nie dla rządu, czy PiS, tylko dla POLSKI!”, fronda.pl, 18 marca 2016, dostęp 17 kwietnia 2016.

http://www.fronda.pl/a/prof-krasnodebski-wolanie-o-ingerencje-z-zewnatrz-zle-sie-skonczy-nie-dla-rzadu-czy-pis-tylko-dla-polski,68093.html

[przytoczenie wpisu Krasnodębskiego na Fb z komentarzem „Nic dodać, nic ująć”] „Niestety przykład Ryszarda Cyby pokazuje, że sianie nienawiści – kiedyś pod hasłem polityki miłości, dziś obrony rzekomej zagrożonej demokracji – może źle się skończyć.”

„Prof. Krystyna Pawłowicz dla Frondy: KOD chce PRZEMOCĄ obalić rząd, chce, by polała się krew!”, fronda.pl, 18 marca 2016, dostęp 18 kwietnia 2016, godz. 00.13.

http://www.fronda.pl/a/prof-krystyna-pawlowicz-dla-frondy-o-sporze-wokol-tk,68069.html

„Ten spór to wyłącznie walka o powrót do władzy tych, którzy przegrali wybory i nie są w stanie pogodzić się z tym, że jak w każdym demokratycznym kraju wygrywa partia, która zdobywa więcej głosów. Wybory w 2015 roku wygrało PiS i trzeba to przyjąć do wiadomości. PO też powinna włożyć więcej pracy, tak jak Prawo i Sprawiedliwość, by odzyskać władzę, zamiast tupać nogami, wyłamywać drzwi, wybijać szyby w naszym polskim domu czy donosić na Polskę do Brukseli.”

„Wydaje im się, że doprowadzą do rozruchów, które obalą rząd. Ich celem jest zmiana tego rządu. Chcą dokonać tej zmiany przemocą, rękoma zdezorientowanych Polaków. To właśnie oni dokonują zamachu na demokrację, ponieważ wzywanie do obalenia legalnego rządu jest działaniem antykonstytucyjnym.”

„Teraz gotowi są więc zrobić wszystko, by podgrzać nastroje, sprowokować kogoś do «rzucenia kamieniem», doprowadzić do rewolty. Jest to gra na najniższych antypolskich instynktach.”

„Oto jak europosłowie PO zdradzają Polskę!”, fronda.pl, 17 marca 2016, dostęp 18 kwietnia 2016, godz. 00.19.

http://www.fronda.pl/a/oto-jak-europoslowie-po-zdradzaja-polske,68051.html

[tytuł]

„Schetyna judzi i donosi na Polskę do Brukseli”, fronda.pl, 17 marca 2016, dostęp 18 kwietnia 2016, godz. 00.20.

http://www.fronda.pl/a/schetyna-judzi-i-donosi-na-polske-do-brukseli,68036.html

[tytuł]

„Grzegorz Schetyna chce prosić o pomoc Merkel ws. Polski. Zdrada?”, 17 marca 2016, dostęp 18 kwietnia 2016, godz. 00.21.

http://www.fronda.pl/a/grzegorz-schetyna-chce-prosic-o-pomoc-merkel-ws-polski-zdrada,68014.html

Zdrada? Na to wygląda!”

„Gadowski konkretnie: Proszę odczytywać marsze KOD-u, jako marsze V kolumny, szkodzącej niegdyś Polsce!”, fronda.pl, 17 marca 2016, dostęp 18 kwietnia 2016, godz. 00.22.

http://www.fronda.pl/a/gadowski-konkretnie-prosze-odczytywac-marsze-kod-u-jako-marsze-v-kolumny-szkodzacej-niegdys-polsce,68005.html

[przytoczenie wypowiedzi Witolda Gadowskiego] „W krótkim planie, chodzi o to, żeby w Warszawie nie odbył się szczyt NATO. To jest akcja wspólna: rosyjska i niemiecka, wymierzona w organizację szczytu NATO w Warszawie. Już ta akcja została podchwycona przez niemieckie pisma. «Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung» opublikował duży tekst, mówiący o tym, że w Warszawie nie powinien odbyć się szczyt NATO, bowiem Polska jest krajem w którym nie obowiązują standardy prawne. To jest oczywiście pokrętne i to jest część agresji na Polskę, część przeciwdziałania temu, aby Polska stawała się jednak niepodległym krajem i pokazuje, że Niemcy już uznały Polskę za strefę swoich wpływów i takie kondominium – jak kiedyś nazywał to Jarosław Kaczyński. Proszę odczytywać marsze KOD-u, jako marsze V kolumny, szkodzącej niegdyś Polsce.”

Katarzyna Gójska-Hejke, „Polska potrzebuje radykalności”, niezalezna.pl (za „Gazetą Polską Codziennie”), 16 marca 2016, dostęp 18 kwietnia 2016, godz. 18.55.

http://niezalezna.pl/77708-polska-potrzebuje-radykalnosci

„Najtrudniejszym zadaniem jest przeoranie świadomości Polaków. Taka zmiana sytuacji w kraju: ustroju, prawa, by obywatele Rzeczypospolitej odzyskali poczucie godności i wolności. Droga do tego celu jest tylko jedna – radykalna walka z postkomuną.”

Jan Maria Jackowski, „W Polsce są dwie partie”, niezalezna.pl (za „Gazetą Polską Codziennie”), 16 marca 2016, dostęp 18 kwietnia 2016, godz. 19.01.

http://niezalezna.pl/77703-w-polsce-sa-dwie-partie

„Książę Adam Jerzy Czartoryski, mając w pamięci upadek Rzeczypospolitej, mawiał, że w Polsce widział tylko dwie partie: «Partię polską i antypolską, ludzi godnych i ludzi bez sumienia, tych, którzy pragnęli ojczyzny wolnej i niepodległej, i tych, którzy woleli upadlające obce panowanie». Ze smutkiem trzeba przyznać, że jego spostrzeżenie poraża aktualnością i przenikliwością.”

rz, „Doktoranci PAN przerażeni. Indoktrynacja KOD pod płaszczykiem cyklu wykładów?”, niezalezna.pl, 16 marca 2016, dostęp 18 kwietnia 2016, godz. 20.42.

http://niezalezna.pl/77751-doktoranci-pan-przerazeni-indoktrynacja-kod-pod-plaszczykiem-cyklu-wykladow

[tytuł]

[wywiad z ks. Stanisławem Małkowskim] „Ks. Stanisław Małkowski: Przynależności do KOD-u nie da się pogodzić z praktyką wiary katolickiej”, fronda.pl, 16 marca 2016, dostęp 18 kwietnia 2016, godz. 00.27.

http://www.fronda.pl/a/ks-stanislaw-malkowski-przynaleznosci-do-kod-u-nie-da-sie-pogodzic-z-praktyka-wiary-katolickiej,67986.html

Przynależności do KOD-u nie da się pogodzić z praktyką wiary katolickiej, z przyjmowaniem Komunii Świętej. KOD związany z obecną opozycją, a poprzednią władzą, popiera to, do czego poprzednia władza dążyła i dąży nadal, jako opozycja. Czyli do osłabienia państwa polskiego na rzecz «mafii», oligarchów, służb specjalnych i budowania na gruzach Polski pewnego rodzaju kondominium rosyjsko-niemiecko-izraelskiego.

[wywiad z Janem Pietrzakiem] „Jan Pietrzak dla Fronda.pl: Oszuści się nakradli, a teraz atakują PiS i bronią demokracji”, fronda.pl, 16 marca 2016, dostęp 18 kwietnia 2016, godz. 00.36.

http://www.fronda.pl/a/jan-pietrzak-dla-frondapl-oszusci-sie-nakradli-a-teraz-atakuja-pis-i-bronia-demokracji,67955.html

„PiS chce robić rzeczy korzystne dla Polski. Targowica tego nie chce. Są to zdrajcy Narodu, oszuści, ci którzy nakradli przez dwadzieścia lat, czy robili niezasłużone kariery, wyłącznie dlatego, że byli członkami mafii, tzw. układu.”

„Są już tak przećwiczeni w kłamstwie, że muszą załgać oczywiste pojęcia, żeby nie było języka do porozumiewania się. Na tym polega ta dywersja. Próbuje się zniszczyć aparat pojęciowy, by ludzie nie mogli się dogadać. A dlaczego nienawidzą Prawa i Sprawiedliwości? Bo to jest jedyna uczciwa partia i jedyny najwybitniejszy polityk, który jest nieprzekupny.”

„Codziennie niemieckie gazety nas atakują – to się samo nie dzieje, ktoś tym steruje. Dlaczego? Dlatego, że Niemcy są zwolennikami putinowskiej Rosji. Świadczy o tym choćby rurociąg Ribbentrop – Mołotow, Nordstream. Rosja i Niemcy chcą żyć naszym kosztem, tak jak przez całe wieki i stulecia. Mamy potężnych nieprzyjaciół. Mają duże wpływy i nie mogą pojąć tego jak to się stało, że przegrali wybory, kiedy wszystko posiadali. Banki, duże media, administracja państwowa, Trybunał Konstytucyjny, Berlin, Moskwa i Bruksela – wszystko było przeciwko rządowi PiS i prezydentowi Andrzejowi Dudzie. To była potężna koalicja olbrzymich instytucji, wielkich pieniędzy przeciwko rządom uczciwych Polaków.”

[wywiad z Dorotą Kanią] „Dorota Kania dla Fronda.pl: Postawa prof. Staniszkis nie zaskakuje. Nie tylko przez fakt, że córka jest z Nowoczesnej…”, fronda.pl, 16 marca 2016, dostęp 18 kwietnia 2016, godz. 00.42.

http://www.fronda.pl/a/dorota-kania-dla-frondapl-postawa-prof-staniszkis-nie-zaskakuje-nie-tylko-przez-fakt-ze-corka-jest-z-nowoczesnej,67965.html

„Nie mam absolutnie żadnych wątpliwości, że za KOD-em stoją byłe służby specjalne PRL-u i ludzie związani z PRL-em, a także związani z Platformą Obywatelską. Służby specjalne PRL-u miały się doskonale w czasach Platformy i PSL-u, są także osoby, które świetnie prosperowały w tym czasie.

Wystarczy spojrzeć na wiek uczestników protestów – większość  osób jest w wieku 65 plus. Są to ludzie, którzy swoją karierę przeżywali  w Polsce Ludowej lub na początku III RP. Osoby, którym bardzo odpowiadał układ III RP.  Przedsiębiorcy, którzy mieli intrantne zlecenia w tym czasie, ludzie, którzy zostali wychowani przez «Gazetę Wyborczą», tzw. «Pokolenie Gazety Wyborczej».”

„Jak PO z obywatelami wojowała”, fronda.pl, 16 marca 2016, dostęp 18 kwietnia 2016, godz. 00.48.

http://www.fronda.pl/a/jak-po-z-obywatelami-wojowala,67926.html

„KODowicze wycierają sobie gęby słowem:  «demokracja» i oskarżają PiS o tworzenie zrębów państwa totalitarnego. Tymczasem mogą sobie protestować bezpiecznie i do woli, obrażając nawet bezkarnie konstytucyjne organy państwa. W «demokracji à la PO» byłoby to nie do pomyślenia. Symbolem myślenia totalitarnego PO, KOD, Nowoczesnej jest uwięzienie gniazdowego kibiców stołecznej Legii – Starucha.”

kemir, „KODziarzem (nie) być…”, fronda.pl (za salon24.pl), 16 marca 2016, dostęp 18 kwietnia 2016, godz. 00.52.

http://www.fronda.pl/a/kodziarzem-nie-byc,67920.html

„Kiedy ich zapytać, po co maszerują, to odpowiadają zazwyczaj w sposób mało gramatyczny, z trudem klecą zdnia, żeby te ułożyły się w coś, co od biedy można nazwać sensem. Oni tak naprawdę nie wiedzą po co maszerują – ichtwarze «mordy» mówią same za siebie i nie potrafią przekazać widzowi celu ich marszu. Jedyny przekaz, to jakaś bezbarwna nienawiść, międolona z tępym poczuciem własnej bezradności i swojego antypisowskiego jestestwa.”

„Wszak nie liczba, ale siła  naszego polskiego entuzjazmu, która skruszyła twarde, komunistyczne mury, skruszy i obróci w perzynę także to, z tego muru w Polsce zostało.”

Ryszard Kapuściński, „Złodzieje historii”, niezalezna.pl (za „Gazetą Polską Codziennie”), 15 marca 2016, dostęp 18 kwietnia 2016, godz. 20.01.

http://niezalezna.pl/77698-zlodzieje-historii

„KOD i partia na «N» celowo profanują symbole i wydarzenia, które Polacy pamiętają w konkretnym kontekście historycznym. Hasło «chodźcie z nami», wpinanie oporników, śpiewanie «Murów» przez nierozumiejący przesłania Jacka Kaczmarskiego tłum wywołują zdumienie, że można upaść tak nisko. Oczywiście jest to celowe działanie; chodzi o splugawienie naszej historii, wyśmianie wszystkiego, co w pamięci Polaków jest jasnym punktem odniesienia. Granicą między złem a dobrem. Wszystko ma być ambiwalentne i bezwartościowe, a na jednoznaczne postawy moralne ma nie być miejsca.”

Stefan Niesiołowski, „Walka o demokrację”, natemat.pl, 14 marca 2016, 18 kwietnia 2016, godz. 21.41.

http://stefanniesiolowski.natemat.pl/174315,walki-o-demokracje-i-wolnosc-ciag-dalszy

„Polska nie jest już krajem demokratycznym.”

„W mediach publicznych obowiązuje de facto cenzura, a przeciwnicy są opluwani w stylu stalinowskim, parlament zatwierdza ustawy pisane w partyjnym lokalu PiS-u, władza należy do zakompleksiałego mściwego dyktatorka i obejmuje większość obszarów, ludzie są pozbawiani pracy z powodów politycznych, prokuratura zależna od rządu itp.”

„To oznacza jakąś formę majdanu nie musi to być droga krwawa jak straszy niezawodna w takich momentach pisowska szczujnia.”

Jacek Liziniewicz, „Salomonowe wyjście”, niezalezna.pl (za „Gazetą Polską Codziennie”), 14 marca 2016, dostęp 18 kwietnia 2016.

http://niezalezna.pl/77612-salomonowe-wyjscie

„Druga, tzn. KOD-owo-sądowa, stawia jedynie żądania i straszy eskalacją społecznego napięcia. Ponadto wzywa do interwencji zewnętrznej i nałożenia na Polskę sankcji. Na razie w szukaniu poparcia sięga na Zachód, ale niewykluczone, że to dopiero początek. Wszak już towarzysz Jaruzelski własnego układu chciał bronić za pomocą sowieckich bagnetów. Tradycja targowicy trwa. Patrząc z tej perspektywy, Polak nie powinien mieć dylematów, po której stronie sporu się opowiedzieć.”

Anita Gargas, „Kod resortu”, niezalezna.pl (za „Gazetą Polską Codziennie”), 14 marca 2016, dostęp 18 kwietnia 2016, godz. 20.06.

http://niezalezna.pl/77606-kod-resortu

Ze zbieraniny resortowych dzieci, które obowiązkowo pojawiają się na demonstracjach antypisowskich, szczególnie symboliczna jest Anna Komorowska. Była prezydentowa to córka pracowników zbrodniczego Ministerstwa Bezpieczeństwa.”

Matka Kurka [Piotr Wielgucki], „Matka Kurka: Moim marzeniem są Tęczowo-Zielone Niemcy i podzielona prawica”, fronda.pl (za kontrowersje.net), 14 marca 2016, dostęp 18 kwietnia 2016, godz. 00.57.

http://www.fronda.pl/a/matka-kurka-moim-marzeniem-sa-teczowo-zielone-niemcy-i-podzielona-prawica,67836.html

„Mistrzowie politycznych, społecznych i kulturowych rozgrywek, czyli Żydzi, nigdy by sobie nie pozwolili na tak niedorzeczne zachowanie. Talmudyczna reguła: «co jest dobre dla goja jest złe dla żyda i odwrotnie», pozwala narodowi wybranemu skutecznie rozgrywać poślednie narody. Przy odrobinie rozsądku i refleksji Polacy powinni się pomodlić o to, żeby Niemcy zalewała tęczowa patologia, ekologiczny terroryzm i cała pula pozostałych chorób zakaźnych związanych z lewacką ideologią.”

„Wszystko co jest dobre dla Polaka jest złe dla Niemca i odwrotnie.”

„PiS miażdży lewaków? Mało… To jest totalny pogrom! SONDAŻ”, fronda.pl, 14 marca 2016, dostęp 18 kwietnia 2016, godz. 00.59.

http://www.fronda.pl/a/pis-miazdzy-lewakow-malo-to-jest-totalny-pogrom-sondaz,67822.html

„Nowoczesna, Platforma, PSL – wszystkie te lewackie partie mają marginalne poparcie.”

„Co to oznacza? Ano tyle tylko, że Polacy całkowicie popierają linię Prawa i Sprawiedliwości.”

Grzegorz Strzemecki, „Nowa Targowica broni bantustanu III RP”, fronda.pl, 14 kwietnia 2016, dostęp 18 kwietnia 2016, godz. 01.00.

http://www.fronda.pl/a/nowa-targowica-broni-bantustanu-iii-rp,67813.html

„Przegrywając partię szachów prywatny niby-trybunał przewodniczącego Rzeplińskiego wywrócił szachownicę i zamienił grę w polityczną wolną amerykankę, w której stawką jest utrzymanie przez Polskę statusu półkolonii.”

„Jednak niby-trybunał Rzeplińskiego nie mógł zachować się zgodnie z Konstytucją, ponieważ byłoby to niedopuszczalną i niewyobrażalną porażką «niezawisłego» i «obiektywnego» przewodniczącego i jego niby-trybunału, ich POnowoczesnych wspólników i popleczników, porażką całej III RP.”

„To spuszczanie krwi polskiej gospodarce tak jednak korzystne dla zagranicznych koncernów, trwające jak widać przez cały okres rządów PO zostało zagrożone wyborczym zwycięstwem stronnictwa zapowiadającego pilnowanie gospodarczych interesów Polski. To wyjaśnia furię zachodnich polityków i ich determinację by utemperować polskie mrzonki o suwerenności. Dla takich kwot warto rozpętać pod dowolnym pretekstem nagonkę przeciwko demokratycznie wybranemu rządowi. Niewielki procent z takich kwot starczy na zaspokojenie ambicji rodzimej Targowicy, która nie może się doczekać powrotu do roli zarządców nadzorujących niezakłócone i bezkarne dojenie polskiego bantustanu pod berlińsko-brukselskim protektoratem.”

Wypowiedz się