Obserwatorium mediów
7-13 grudnia 2015 r.

Spór o Trybunał – ciąg dalszy

 13.12.2015 

A. Tydzień w skrócie

  1. W minionym tygodniu najważniejszym tematem dla mediów był spór o Trybunał Konstytucyjny oraz o stan polskiej demokracji. Krytycy działań PiS pisali o „procesie putinizacji polskiej demokracji, pełzającym zamachu stanu” (Adam Michnik), „rewolucji nihilistycznej” (Jarosław Kurski), „ponurym spektaklu bezprawia, kłamstwa, podłości, pychy i nienawiści z Kaczyńskim w roli głównej” (Stefan Niesiołowski) oraz nadchodzącej „paradzie oszustów, ciemniaków i ludzi bez honoru” (Wojciech Sadurski). Ich przeciwnicy dostrzegli w działaniach opozycji: „rokosz klasy panującej” (Rafał Ziemkiewicz), „marsz lemingów” (Tomasz Teluk), „powtórkę z Targowicy” (Jan Pietrzak) czy „absurdalne skowyty umierającej postkomuny” (fronda.pl).
  2. W wywiadzie dla „Newsweeka” Krystian Lupa ostro krytykował oblicza polskiego patriotyzmu z Marszu Niepodległości: „Po marszach 11 listopada flaga biało-czerwona stała się dla mnie straszna. Niczym nie różni się od flagi ze swastyką”.
  3. W rozmowie opublikowanej na fronda.pl ks. Stanisław Małkowski brawurowo wiązał współczesne wydarzenia ze śmiercią ks. Jerzego Popiełuszki: „Należy też jak najprędzej podjąć śledztwo w sprawie zamordowania ks. Jerzego Popiełuszki. Jak wskazuje wiele poszlak i jak wskazują tacy autorzy, jak Wojciech Sumliński czy Aleksander Ścios, był to mord założycielski III RP”.

B. Fragmenty artykułów:

Punkt 1. Prawa mniejszości, rodzina, przemiany obyczajowe.

INTERNET

„Czy gej satanista jest zabójcą Ewy Tylman?”, fronda.pl, 7 grudnia 2015, dostęp 11 stycznia 2016, godz. 17.49.

http://www.fronda.pl/a/czy-gej-satanista-jest-zabojca-ewy-tylman,61769.html

[całość notki wiążącej morderstwo z orientacją seksualną]

Punkt 2. Katastrofa smoleńska i jej konsekwencje.

INTERNET

Wywiad z ks. Stanisławem Małkowskim, „Ks. Stanisław Małkowski dla Fronda.pl: Zbrodnia na ks. Jerzym ma ścisły związek ze zbrodnią smoleńską”, fronda.pl, 13 grudnia 2015, dostęp 10 stycznia 2016, godz. 14.52 [RÓWNIEŻ PKT 3].

http://www.fronda.pl/a/ks-stanislaw-malkowski-dla-frondapl-zbrodnia-na-ks-jerzym-ma-scisly-zwiazek-ze-zbrodnia-smolenska,62023.html

„Po stronie kłamstwa katyńskiego przez długie dziesięciolecia byli przedstawiciele władzy komunistycznej i PRL. Kontynuatorzy tej władzy, powiązani rodzinnie, organizacyjnie czy mentalnie, podtrzymują kłamstwo smoleńskie na tej samej zasadzie, na jakiej tamci rozpowszechniali kłamstwo katyńskie. Sprawstwo i zakłamanie zbrodni smoleńskiej jest w pewnej mierze analogiczne ze sprawą zbrodni katyńskiej.”

Punkt 3. Polityka historyczna, formy patriotyzmu, święta narodowe.

PRASA PAPIEROWA

Krystian Lupa w rozmowie z Jackiem Tomczukiem, „Czuję się tutaj chory”, „Newsweek”, nr 50/2015, s. 42-45.

Po marszach 11 listopada flaga biało-czerwona stała się dla mnie straszna. Niczym nie różni się od flagi ze swastyką. To nie było tak, że na te pochody każdy wziął coś biało-czerwonego, co tam akurat miał. To wyglądało na celową produkcję flag, by uzyskać tę demoniczną jednakowość, widoczna była intencja, by uzyskać efekt, który uzyskiwał Hitler na swoich manifestacjach. To ekstremalne ruchy zawłaszczyły biało-czerwoną flagę, to nie jest już moja flaga. Biało-czerwona agresja, biało-czerwona tępa buta, biało-czerwona bezmyślność… […] Kaczyński z całą zaciekłością swoich największych wariatów, jak Zbigniew Ziobro, Antoni Macierewicz, Mariusz Kamiński, wystawił na pierwszą linię. I oni zaraz zaczną tańczyć swoje rytualne wojenne tańce.”

INTERNET

Tadeusz Grzesik, „Grzesik: Wykopać trupa gen. Jaruzelskiego z Alei Zasłużonych”, fronda.pl, 13 grudnia 2015, dostęp 10 stycznia 2016, godz. 14.44.

http://www.fronda.pl/a/grzesik-wykopac-trupa-gen-jaruzelskiego-z-alei-zasluzonych-1,62136.html

„Polska potrzebuje oczyszczenia z mętów i szamba PRL, jakie zakonserwowali nam Adam Michnik i służby specjalne przy Okrągłym Stole. Trzeba zdegradować i napiętnować komunistycznych zbrodniarzy PRL choćby pośmiertnie. Trzeba wykopać komunistycznych zbrodniarzy i zdrajców Polski z Alei Zasłużonych na Powązkach. Pośmiertną degradacje należy rozpocząć od zdegradowania gen.Wojciecha Jaruzelskiego. Należy wykopać trupa Jaruzelskiego i pochować go na cmentarzu, gdzie leżą żołnierze rosyjscy. To będzie dopiero znak dla Polaków .Znak prawdziwego odrodzenia!”

Wywiad z ks. Stanisławem Małkowskim, „Ks. Stanisław Małkowski dla Fronda.pl: Zbrodnia na ks. Jerzym ma ścisły związek ze zbrodnią smoleńską”, fronda.pl, 13 grudnia 2015, dostęp 10 stycznia 2016, godz. 14.52 [RÓWNIEŻ PKT 2.].

http://www.fronda.pl/a/ks-stanislaw-malkowski-dla-frondapl-zbrodnia-na-ks-jerzym-ma-scisly-zwiazek-ze-zbrodnia-smolenska,62023.html

„Trzeba wyjaśnić motywy i sposób przeprowadzenia tej zbrodni, a także cele założone pierwotnie, jak i realizowane w wyniku pewnej zmiany, oferty złożonej przez Mazowieckiego i Geremka przedstawicielom władzy komunistycznej i PRL.”

Punkt 6. Obcy-Inny. Stosunek do imigrantów i mniejszości narodowych. Życie międzynarodowe.

PRASA PAPIEROWA

Jan Pietrzak, „Szkoda Europy”, „wSieci”, nr 49/2015, 7-13 grudnia 2015, s. 14.

Ideologia multikulti wprowadzana na siłę przez lewactwo jest tak samo niemądra jak komunizm, i też powoduje niepowetowane szkody. Skąd to świństwo się bierze? Można jedynie domniemywać, że są jakieś tajemne gremia zwalczające europejską tradycję, rodzinę, narodowe patriotyzmy, chrześcijaństwo i ciągle szukające nowych destrukcyjnych pomysłów. Ale po co? W imię czego? […] Doszło bowiem do tego, że Niemcy muszą wysłać swoich żołnierzy do walki z IS, podczas gdy młodzi Syryjczycy piją piwo w barach Monachium i domagają się bonów na seks.”

INTERNET

„Oto postęp po niemiecku: Arabskie gangi sieją spustoszenie w Berlinie!”, fronda.pl, 10 grudnia 2015, dostęp 11 stycznia 2016, godz. 17.01.

http://www.fronda.pl/a/oto-postep-po-niemiecku-arabskie-gangi-sieja-spustoszenie-w-berlinie,61976.html

„Jak widać, Niemcy nie radzą sobie z muzułmanami, nie jest to odkrycie nowe, problem istnieje już od wielu lat. Tak kończy się promocja multi-kulti, diabelskiego pomysłu na urozmaicanie sobie – na siłę – rzeczywistości!”

„Abott: Kultury nie są równe! Zachód ma wyższość nad islamem”, fronda.pl, 9 grudnia 2015, dostęp 11 stycznia 2016, godz. 17.36.

http://www.fronda.pl/a/abott-kultury-nie-sa-rowne-zachod-ma-wyzszosc-nad-islamem,61874.html

„Były premier Australii Tony Abbott po raz kolejny zabiera bardzo racjonalny głos w dyskusji nad islamem. Polityk mówi wprost to, czego wielu ogłupionych lewackimi farmazonami na Zachodzie boi się powiedzieć: «Kultury nie są równe. Zachód powinien ogłosić swoją wyższość nad islamem»”.

„Duński pastor: Prawdziwy islam ma twarz Państwa Islamskiego. Pokojowi muzułmanie działają wbrew islamowi!”, fronda.pl (za euroislam.pl), 7 grudnia 2015, dostęp 11 stycznia 2016, godz. 17.44.

http://www.fronda.pl/a/dunski-pastor-prawdziwy-islam-ma-twarz-panstwa-islamskiego-pokojowi-muzulmanie-dzialaja-wbrew-islamowi,61780.html

[tytuł i treść wypowiedzi duńskiego pastora]

Punkt 7. Polityka i media. Rywalizacja między partiami i środowiskami światopoglądowymi. Język konfliktu.

PRASA PAPIEROWA

Jacek Karnowski, „Inaczej się nie da”, „wSieci”, nr 49/2015, 7-13 grudnia 2015 r., s. 3.

„Minęło kilka tygodni od wyborczego zwycięstwa PiS, a już powróciło to wszystko, co pamiętamy z lat 2005-2007, co zwykło się określać jako «przemysł pogardy». Najcięższe oskarżenia ścielą się gęsto, histeria sięga zenitu. Powstał Komitet Obrony Demokracji, na pomoc wzywa się berlińskich i brukselskich strażników porządku.”

Ryszard Makowski, „Być opozycją”, „wSieci”, nr 49/2015, 7-13 grudnia 2015 r., s. 10.

„Parlamentarne chamstwo Platformy i przybudówek uświadamia nam, jak kulturalną i cywilizowaną opozycją było PiS przez osiem lat dyktatury. […] Powściągliwa postawa będącego w opozycji PiS jest tym bardziej godna pochwały, że władza PO i być może prezydentura Bronisława Komorowskiego nie musiały wcale pochodzić z woli ludu, tylko z czeluści «ruskich serwerów».”

Zbigniew Ziobro w rozmowie z J. i M. Karnowskimi, „Nie złamią nas”, nr 49/2015, 7-13 grudnia 2015 r., s. 20-24.

„Sądzę, że TK został tak pomyślany, czyli jako blokada na ewentualną utratę władzy przez ludzi wiernych logice okrągłego stołu. […] Kilku panów uznało, że może wysadzić w powietrze polską demokrację, że ma siłę zanegować wolę milionów wyborców, i to w bardzo elementarnych, podlegających głosowaniu demokratycznemu, sprawach. Jasno widać, że te karty są znaczone. Wynik wyborów może sobie być, jaki chce, ale III RP będzie taka, jaka była. Do tego zmierzają. To się nazywa państwo prawa? Wolne żarty. To instrumentalne traktowanie prawa. W sumie z punktu widzenia standardów świata demokracji zachodniej dość żałosne.”

Stanisław Janecki, „Komitet Obrony Draństwa”, „wSieci”, nr 49/2015, 7-13 grudnia 2015 r., s. 28-29.

KOD jest w istocie rodzajem Ochotniczej Rezerwy Poprawności Politycznej przyprawionej konformizmem i filisterstwem.”

Rafał Ziemkiewicz, „Rokosz klasy panującej”, „Do Rzeczy”, nr 50/2015, 7-13 grudnia 2015 r., s. 18-20.

„O co chodzi w tej walce? O demokrację? To tylko hasło kryjące obronę hierarchii i pozycji w establishmencie, często dziedziczonych jeszcze po założycielach «czerwonych dynastii» z czasów stalinowskich.”

Tomasz Lis, „My, naród”, „Newsweek”, nr 50/2015, 7-13 grudnia 2015 r., s. 8.

„W nadchodzącej PRL-PiS, pardon, w PRL-bis, suwerenem też ma być naród. Jakie tam prawo – mówi użyteczny poputczik PiS-owców, Kornel Morawiecki – najważniejsza jest wola narodu. A uosabia ją sejmowa większość.”

[na okładce „Newsweeka”: trumna z napisem „Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej”]

Adam Michnik, „Dekoracja zamiast demokracji”, „Gazeta Wyborcza”, 9 grudnia 2015 r. (środa), s. 1.

„Prezydent Andrzej Duda unicestwił Trybunał Konstytucyjny. Odtąd demokracja w Polsce zmierzać będzie nieuchronnie ku państwu dekoracji obsadzanych przez pisowskich aparatczyków. […] Polska wolność jest krok po kroku zadeptywana. Postępuje proces putinizacji polskiej demokracji, pełzający zamach stanu. […] Przez nasze wybory lub zaniechania Polską rządzi mafia polityczna. Ich świat jest światem odwróconych znaków. Nie jest to straszenie PiS-em. To PiS straszy sobą.”

Jarosław Kurski, „Szykują kaganiec na media”, „Gazeta Wyborcza”, 12-13 grudnia 2015 r. (sobota-niedziela), s. 1.

„Państwo PiS usiłuje przetrącić kręgosłup trzeciej władzy – sądowniczej. […] Szykują się więc do kolejnego skoku. Rozprawić się z «czwartą władzą» – repolonizować media z zagranicznym kapitałem, wziąć za twarz media publiczne i zadusić prywatne. […] Niebawem maszynka PiS przegłosuje ustawę. Samodzielnie myślący dziennikarze zostaną wyrzuceni z Polskiego Radia i TVP. Zrobią miejsce służalcom PiS – funkcjonariuszom mediów rządowych. Tak się robi rewolucję nihilizmu, tak się odwraca znaki – kłamstwo nazywając prawdą, a występek cnotą.”

INTERNET

Stefan Niesiołowski, „Dostali ostrzeżenie”, natemat.pl, 13 grudnia 2015, dostęp 12 stycznia 2016, godz. godz. 1.38.

http://stefanniesiolowski.natemat.pl/165141,dostali-ostrzezenie

„Zaledwie po miesiącu autorytarnych rządów, po ponurym spektaklu bezprawia, kłamstwa, podłości, pychy i nienawiści z Kaczyńskim w roli głównej w kilku miastach odbyły się wielkie manifestacje, w których łącznie wzięło udział około 100 tysięcy ludzi.”

„Dokładnie tak jak mobilizowaliśmy się w czasach PRL-u tak teraz zmobilizowaliśmy się przeciwko pisowskim rządom. Droga do wolności jest jeszcze długa.”

„Uruchomiony został scenariusz ulicznej konfrontacji, w obliczu ubezwłasnowolnienia Parlamentu, jedyny możliwy, który najpewniej doprowadzi do erozji i upadku tej odrażającej władzy.”

„Jeśli ta władza niczego nie zrozumie, okaże się niereformowalna i niezdolna do stosowania reguł demokratycznych to czeka ją polski Majdan.”

Katarzyna Gójska-Hejke, „ZOMO idzie pod dom Kaczyńskiego”, niezależna.pl (za „Gazetą Polską”), 13 grudnia 2015, dostęp 11 stycznia 2016, godz. 22.16.

http://niezależna.pl/73873-zomo-idzie-pod-dom-kaczynskiego

„Garstka tych, którzy to do tej pory czerpali profity z ograniczonej demokracji, nagle wcieliła się w role „oswobodzicieli” ciemiężonej przez prezydenta oraz rząd Prawa i Sprawiedliwości Polski. Przez całe lata wspierali słowem, czynem, radą system, który gwarantował nietykalność komunistycznym zbrodniarzom, pozwalał bezkarnie ograniczać prawa obywateli opozycyjnych wobec władzy, kneblować niezależne media i zwyczajnie łupić Polaków różnej maści peerelowskim kacykom, tajnym współpracownikom bezpieki czy samej bezpiece.”

„Cały okres postkomuny przyzwyczaił nas do niebywałej hipokryzji tak zwanych elit rządzących. Aktualna operacja «zamach» w zasadzie nie jest niczym nowym. Już to w Polsce było ćwiczone. Obóz niepodległościowy po prostu musi być maksymalnie zdeterminowany w rozprawianiu się z postkomunistycznymi patologiami.”

„To zapowiedź protestu przed domem Jarosława Kaczyńskiego w rocznicę stanu wojennego. Protestować przyjdą oto ci, którzy przez lata chronili zbrodniarzy – autorów prawdziwego zamachu na naród z 13 grudnia – kosztem ofiar. […] Bo całą swoją działalnością pokazali, że w ocenie 13 grudnia i jego pomysłodawców są po stronie ZOMO, a nie ludzi pragnących wolności.”

Tomasz Teluk, „Tomasz Teluk: Fałszowanie historii”, fronda.pl, 13 grudnia 2015, dostęp 10 stycznia 2016, godz. 14.28.

http://www.fronda.pl/a/tomasz-teluk-falszowanie-historii,62135.html

Marsz lemingów, zorganizowany przez postkomunistów wraz z ugrupowaniami, które odziedziczyły po nich niemal absolutną władzę w ostatnich latach, jest cyniczną próbą fałszowania historii, ustawiania ofiar w roli agresorów i odwrotnie.”

„W pro-PO-owskich i pro-.Nowoczesnych telewizjach informacyjnych można było na własne oczy przekonać się, że nie jest to żaden spontan, lecz polityczna agitka i kim są owi rewolucjoniści, którzy wyszli na ulice. To uciśnieni karierowicze z brodami, w płaszczach za 1000 zł i okularach od dobrego projektanta, wymachujący konstytucją Kwaśniewskiego. Oni też chcieli poczuć się antysystemowcami i nawet zaczęli sobie skakać, bo podpatrzyli to u patriotów. Na barykady wniesiono flagi „wolności” – tęczową flagę mniejszości homoseksualnych oraz flagi Unii Europejskiej, bo jak wiadomo wolność to wyłącznie prawa homoseksualistów, a już największą wolność niesie nam Unia Europejska, co też widać w telewizji, gdy otwiera drzwi na oścież islamskiej zarazie, opanowującej Zachód Europy. Takiej „wolności” demonstrujący chcą też dla Polaków.”

„Właśnie tego najbardziej – utraty intratnych stanowisk, tak panicznie i histerycznie obawia się układ, który drenował Polskę przez ostatnie ćwierć wieku”.

Andrzej Saramonowicz, „Polska zasługuje na więcej”, natemat.pl, 12 grudnia 2015, dostęp 12 stycznia 2015, godz. 1.33.

http://andrzejsaramonowicz.natemat.pl/165041,polska-zasluguje-na-wiecej

„Nikt od stuleci – łącznie z zaborcami, okupantami i komunistami po 1945 roku – nie potrafił podzielić Polaków bardziej dotkliwie i osłabiająco co Jarosław Kaczyński”.

Jarosław Makowski, Kazimierz Bem, „Bohaterowie pełzającego puczu”, „Dziennik Opinii”, nr 346/2015, 12 grudnia 2015, dostęp 12 stycznia 2016, godz. 00.52.

http://www.krytykapolityczna.pl/artykuly/opinie/20151212/bohaterowie-pelzajacego-puczu-makowski-bem

„Można powiedzieć, że przy naszej cichej akceptacji wyrosły pokolenia ksenofobicznej i nacjonalistycznej młodzieży. Dziś to oni stanowią brunatne zaplecze PiS-u, ruchu Kukiza i fanów prezydenta Dudy na Facebooku, powielając brednie o układzie w Trybunale.”

„Wówczas nawet fałszywy demagog obiecujący być „niezależnym prezydentem” nie mógłby po swoim wyborze bredzić o „mandacie wyborczym”, by deptać Konstytucję i ignorować orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, a państwo traktować jako folwark swojej partii.”

„Wówczas pośpieszne elekcje albo nocne zaprzysiężenia sędziów Trybunału – przypominające inicjację członków gangu – byłyby trudniejsze do przeprowadzenia.”

Anita Gargas, „Już dość”, niezależna.pl (za „Gazetą Polską Codziennie”), 12 grudnia 2015, dostęp 11 stycznia 2016, godz. 22.20.

http://niezależna.pl/73865-juz-dosc

„Dość tych pseudoautorytetów, którzy – jak Andrzej Rzepliński czy Adam Michnik – dla niskiego interesu politycznego gotowi są rozwalić instytucje państwa. Dość dla wygłaszanego z rozmaitych trybun szczucia – jak to o podpaleniu siedziby PiS‑u. Dość już tej pasożytniczej kasty, która wrzeszczy, że – choć nie minęły nawet trzy tygodnie od czasu, gdy zaprzysiężony został rząd Beaty Szydło – należy go usunąć, bo niczego nie dokonał. Dość inspirowanej przez Moskwę i Berlin nagonki medialnej na polskiego prezydenta. Tak. Już dość postkomuny, kryptokomuny oraz neokomuny. I agentury we wszelkich postaciach.”

wg, „Układ Okrągłego Stołu wyszedł na ulicę. Kontrmanifestują narodowcy”, niezależna.pl, 12 grudnia 2015, dostęp 11 stycznia 2016, godz. 23.05.

http://niezależna.pl/73854-uklad-okraglego-stolu-wyszedl-na-ulice-kontrmanifestuja-narodowcy

[tytuł]

Jerzy Jachowicz, „Jachowicz: Komsomołki dziennikarstwa”, fronda.pl (za sdp.pl), 12 grudnia 2015, dostęp 10 stycznia 2016, godz. 14.57.

http://www.fronda.pl/a/jachowicz-komsomolki-dziennikarstwa,62113.html

[tytuł]

Matka Kurka [Piotr Wielgucki], „Matka Kurka: To nie była demonstracja w obronie demokracji, ale wiec najtwardszych antykaczystów”, fronda.pl, 12 grudnia 2015, dostęp 10 stycznia 2016, godz. 15.00.

http://www.fronda.pl/a/matka-kurka-to-nie-byla-demonstracja-w-obronie-demokracji-ale-wiec-najtwardszych-antykaczystow,62105.html

„Po nich jeden ruch społeczny, o ile tak można nazwać złogi po Palikocie i esbecję peerelowską.”

„Żaden z wiecujących nie poszedł w pochodzie z powodu obrad sejmu i wyroków Trybunału Konstytucyjnego, ponieważ to są suche i nudne procedury poza zasięgiem percepcji tłumu. Ludzi wzburzają tylko i wyłącznie emocje. Jakie emocje połączyły ten dziesięciotysięczny tłum? Nie emocje, ale emocja – nienawiść do Kaczyńskiego. Nic innego poza nienawiścią, obrzydzeniem, w najlepszym razie brakiem tolerancji dla uczestnictwa Kaczyńskiego i PiS w życiu publicznym, tych ludzi nie połączyło. Prócz emocji jest jeszcze interes polityczny i interes w czystej postaci. Większość protestujących jest najzwyczajniej w świecie zdesperowana, tracą stanowiska, pieniądze, władzę, wpływy.”

„Podsumowując. Polacy idą po swoje, najgorszy sort zmobilizował 2 promile […]”

Wywiad z Janem Pietrzakiem, „Jan Pietrzak dla Frondy: Nowa Targowica nie da rady. Polska wreszcie zwycięży!”, fronda.pl, 12 grudnia 2015, dostęp 10 stycznia 2015, godz. 15.05.

http://www.fronda.pl/a/pietrzak-dla-frondy-nowa-targowica-nie-da-rady-polska-wreszcie-zwyciezy,61985.html

„Od 25 lat w mediach władzę mają ośrodki wrogie Polsce, niszczące polską mentalność, polskie myślenie.”

„To powtórka – może w małej skali, ale cały mechanizm jest powtórką z Targowicy.”

kad, „Michnik i KOD «bronią demokracji», a co na to Polacy?”, fronda.pl, 12 grudnia 2015, dostęp 10 stycznia 2016, godz. 16.32.

http://www.fronda.pl/a/michnik-i-kod-bronia-demokracji-a-co-na-to-polacy,62099.html

„Z najnowszego sondażu przeprowadzonego przez TNS Polska w dniach 4-9 grudnia wynika jednoznacznie, że Polacy mają w głębokim poważaniu absurdalne skowyty umierającej postkomuny.”

Hk, „Kto był na marszu «demokratów»? Patrioci?”, fronda.pl, 12 grudnia 2015, dostęp 11 stycznia 2016, godz. 9.47.

http://www.fronda.pl/a/kto-byl-na-marszu-demokratow-patrioci,62098.html

„Platformersi. Ci sami ludzie, którzy nie protestowali, gdy to Platforma 47 zignorowała postanowienia Trybunału Konstytucyjnego, a gdy PiS chce TK zmienić, drze się, jak gdyby walił się świat. Bo też wali się świat – ich świat, świat postkomuny…”

„Kto więc dziś manifestował? Patrioci czy obóz lewicowo-liberalnego zaprzaństwa?”

Wojciech Sadurski, „Gdy rozum śpi, budzi się Zybertowicz”, natemat.pl, 11 grudnia 2015, dostęp 12 stycznia 2016, godz. 1.25.

http://wojciechsadurski.natemat.pl/164883,gdy-rozum-spi-budzi-sie-zybertowicz

„Otóż musimy zdać sobie sprawę, że nowa władza w Polsce to nie tylko oszukańcza polityka i podważanie Konstytucji. To także, na poziomie dużo bardziej dostępnym zmysłom słuchu i wzroku, dojście do najbardziej widocznych funkcji państwowych ludzi szalenie marnej jakości, rozmaitych moralnych i intelektualnych zer, zakompleksionych arywistów.”

„Domniemany przestępca skazany za rażące przekroczenie urzędowych uprawnień zostaje ministrem od tajnej policji, a obłąkany minister obrony narodowej wysyła «asystę» wojskową, by uciszyć wyrzuty sumienia lidera, który nie odradził był bratu-bliźniakowi lotu w kierunku nieprzygotowanego lotniska, spowitego mgłą.”

„Będziemy mieli paradę oszustów, ciemniaków i ludzi bez honoru. Przy zachowaniu wszelkich proporcji, jest to podobne do okresu tuż po Marcu 1968, kiedy nagle z jakichś zakamarków wypełzły różne szumowiny, a ludzie normalni przecierali ze zdumienia oczy: skąd tacy się wzięli? Teraz właśnie mamy okres takiego wypełzu.”

JW, „Andrzej Gwiazda będzie na marszu 13 grudnia. «Sprawa TK to operacyjnie zaplanowana akcja»”, niezależna.pl, 11 grudnia 2015, dostęp 11 stycznia 2016, godz. 23.11.

http://niezależna.pl/73815-andrzej-gwiazda-bedzie-na-marszu-13-grudnia-sprawa-tk-operacyjnie-zaplanowana-akcja

[wypowiedzi Andrzeja Gwiazdy] „Bieruty, Bermany, Mince, Radkiewicze czy Brystygierowe „zaprowadzali porządek” pod hasłem zaprowadzania demokracji. […] Dziś prawdopodobnie «bronią demokracji» wnukowie tych ludzi, którzy wrócili w koleiny dziadków. W sensie werbalnym jest to bezpośrednia kontynuacja tych, których Stalin wysłał wtedy do rządzenia Polską. Oni już wzywają do używania przemocy.”

Tomasz Sakiewicz, „Poprzyjmy polskie zmiany”, niezależna.pl (za „Gazetą Polską Codziennie”), 11 grudnia 2015, dostęp 11 stycznia 2016, godz. 22.24.

http://niezależna.pl/73820-poprzyjmy-polskie-zmiany

„Bronią się siły systemu postkomunistycznego ulokowane w mediach, sądach i części biznesu. Otrzymują przy tym wsparcie Berlina i Moskwy.”

Marcin Wolski, „Rubikon”, niezależna.pl (za „Gazetą Polską”), 10 grudnia 2015, dostęp 11 stycznia 2016, godz. 22.27.

http://niezależna.pl/73799-rubikon

„Trybunał Konstytucyjny, zdominowany przez opozycję w stosunku 12:3, w dodatku rozzuchwalony własną wszechmocą i wściekły z powodu krytyki, zablokowałby wszelkie reformatorskie działania sejmu i rządu.”

plk,Henryka Krzywonos czule o swoim mężu zomowcu: Najważniejsze, że nie pije”, niezależna.pl, 10 grudnia 2015, dostęp 11 stycznia 2016, godz. 23.17.

http://niezależna.pl/73785-henryka-krzywonos-czule-o-swoim-mezu-zomowcu-najwazniejsze-ze-nie-pije

„Hasło: «Byłeś w ZOMO, byłeś w ORMO, teraz jesteś za Platformą» zyskało całkiem nową jakość. Dzięki Henryce Krzywonos-Strycharskiej – poseł PO – która w jednym z kolorowych pism opowiedziała o swoim mężu. Okazało się, że Krzysztof Strycharski ma za sobą zaskakującą przeszłość – był zomowcem.”

Grzegorz Strzemecki, „PO z Modern-Petru-Porno! Na pohybel PiSowi! Incitatus do Trybunału Konstytucyjnego!”, fronda.pl, 10 grudnia 2015, dostęp 11 stycznia 2016, godz. 17.04.

http://www.fronda.pl/a/po-z-modern-petru-porno-na-pohybel-pisowi-incitatus-do-trybunalu-konstytucyjnego,61964.html

„Dla kryjącej się za fasadą kolejnych światłych rządów mafii, która włada III RP bez żadnego mandatu, wybrany w powszechnych wyborach najwyższy organ państwa nie może być jakimkolwiek faktycznym organem władzy.”

Stefan Niesiołowski, „Powrót PRL-u”, natemat.pl, 9 grudnia 2015, dostęp 12 grudnia 2015, dostęp 12 stycznia 2016, godz. 1.42.

http://stefanniesiolowski.natemat.pl/164743,powrot-prl-u

„To oczywiście ma znaczenie, ale istota reżimu obecnego i komunistycznego jest podobna. Inny jest mandat tej i tamtej władzy, inne uwarunkowania zewnętrzne, diametralnie inne możliwości i wola oporu społeczeństwa, ale zasadniczy model sprawowania władzy i stopień ograniczenia demokracji zdumiewająco podobny.”

„Istotą PRL-u było zablokowanie mechanizmów dialogu społecznego, a debatę parlamentarną zastępowały strajki, rozruchu, manifestacje, protesty i w efekcie różnego typu nieformalne umowy i porozumienia. Ten czas powraca. Nie ma sensu debatować z politykami PiS-u skoro i tak decyzje podejmuje Kaczyński rozumiejący, tak samo jak komuniści, wyłącznie język siły. I dlatego prawdopodobnie manifestacje zamiast pod sejmem będą odbywać się pod siedzibą PiS-u na Nowogrodzkiej, a być może komitet tej partii spłonie tak, jak kiedyś płonęły komitety PZPR? Ciekawe, czy tylnym wyjściem będzie uciekał obecny tow. Szmaciak, czy może skorzysta z helikoptera?”

„Dlatego nacisk Unii na pisowski reżim jest istotnym elementem walki o demokrację i wolność w Polsce. Tak jak byłem wdzięczny Prezydentowi Reaganowi za sankcje przeciwko reżimowi Jaruzelskiego, tak będę wdzięczny politykom Unii z działania na rzecz przywrócenia praw człowieka w moim kraju. Rolę prasy podziemnej doskonale spełnia internet. Ta rola wzrośnie w obliczu przywrócenia cenzury poprzez zapowiedziane podporządkowanie mediów publicznych pisowskiej szczujni. Trzeba będzie wrócić do bojkotu pisowskiej telewizji tak jak bojkotowaliśmy telewizję stanu wojennego.”

Tomasz Sakiewicz, „Wściekli”, niezależna.pl (za „Gazetą Polską”), 9 grudnia 2015, dostęp 12 stycznia 2016, godz. 22.37.

http://niezależna.pl/73726-wsciekli

„Ile trzeba było samozaparcia, by przeciwstawić się całej machinie niszczenia tych, którzy się wyłamali, aż trudno to dzisiaj opisać. Gdzie wtedy byli obrońcy praw, demokracji, trybunałów i sutej pensji Tomasza Lisa? Gdzie były ich protesty, gdy próbowano nas wsadzać do więzienia, robiono rewizje, a przy pomocy prokuratury i służb grzebano w naszym prywatnym życiu? Może nie krzyczeliśmy tak głośno jak oni dzisiaj, bo nie zawsze wydawało się to honorowe i męskie. Zaczęliśmy krzyczeć po Smoleńsku, ale nasz krzyk i tak był głuszony przez rechot tłuszczy cieszącej się z poniżania ludzi inaczej myślących niż głowy z okienka TVN. Kopanie staruszek i plucie na krzyż nie wywołało debaty w europejskim parlamencie. Nie było interwencji rzecznika praw obywatelskich.”

Krzysztof Karnkowski, „Kreatorzy fałszywych analogii”, niezależna.pl (za „Gazetą Polską Codziennie”), 9 grudnia 2015, dostęp 11 stycznia 2016, godz. 22.39.

http://niezależna.pl/73724-kreatorzy-falszywych-analogii

„Był więc [okres rządów PO] na swój sposób podobny może nie tyle do samego stanu wojennego, ile do „małej stabilizacji” lat 80. Nie było masowych aresztowań, choć zdarzały się indywidualne represje – jak choćby wobec Wojciecha Sumlińskiego. Była inwigilacja na niespotykaną dotąd skalę, również dziennikarzy i opozycjonistów. Poznanie jej rozmiarów jest dopiero przed nami, nawet ostatnie godziny przynoszą nowe informacje na ten temat. Nie było politycznych morderstw i nieznanych sprawców, zastąpił ich «seryjny samobójca»”.

„ZBoWiD odżył po wyborach”.

„Kiedy dziś aktywiści KOD wzywają do protestu przed domem Jarosława Kaczyńskiego, nietrudno mieć wrażenie, że jeśli ktoś z nich był przed willą generała, to raczej po tej drugiej, dozgonnie wdzięcznej mu stronie.”

„UWAGA! We Francji masowo powstają Komitety Obrony Demokracji!”, fronda.pl, 9 grudnia 2015, dostęp 11 stycznia 2016, godz. 17.31.

http://www.fronda.pl/a/uwaga-we-francji-masowo-powstaja-komitety-obrony-demokracji,61895.html

[grafika]

Wojciech Sadurski, „W Polsce PiS, wyobraźnia nie ma szansy z rzeczywistością”, natemat.pl, 8 grudnia 2015, dostęp 12 stycznia 2016, godz. 1.29.

http://wojciechsadurski.natemat.pl/164495,w-polsce-pis-wyobraznia-nie-ma-szansy-z-rzeczywistoscia

Kaczyński wiedział dobrze, w jakim kręgu szukać ludzi, którym takie względy jak honor i uczciwość nie staną na przeszkodzie przed realizowaniem woli Prezesa. Dlatego właśnie najmocniejsze wsparcie publicystyczne Kaczyński otrzymuje też od byłych komuchów; Krystyny Grzybowskiej, Marka Króla, Tomasza Domalewskiego, Marcina Wolskiego i Jerzego Targalskiego, a sam zaczyna mówić Cyrankiewiczem („ręka podniesiona na Kościół…” itp.). Tak oto, w 25 lat po Okrągłym Stole, w Polsce naprawdę zapanował post-komunizm. Rzeczywistość dogoniła i przegoniła wyobraźnię”.

Jacek Liziniewicz, „Lewacka manifestacja w rocznicę stanu wojennego. Ideowi spadkobiercy SB atakują demokrację”, niezależna.pl, 8 grudnia 2015, dostęp 11 stycznia 2016, godz. 23.29.

http://niezależna.pl/73685-lewacka-manifestacja-w-rocznice-stanu-wojennego-ideowi-spadkobiercy-sb-atakuja-demokracje

„To szyderstwo z ofiar stanu wojennego i gloryfikacja jego autorów. Lewaccy aktywiści organizują manifestację przed domem Jarosława Kaczyńskiego. – 13 grudnia 1981 r. przed domem Jarosława Kaczyńskiego stali funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa, teraz wracają ich ideowi spadkobiercy – mówi poseł PiS-u Maciej Wąsik, były inicjator protestów przed domem Wojciecha Jaruzelskiego.”

Krystyna Kofta, „Wampiryzm po polsku”, natemat.pl, 7 grudnia 2015, dostęp 12 stycznia 2016, godz. 1.17.

http://krystynakofta.natemat.pl/164409,wampiryzm-po-polsku

„Formacja PiS bazowała na ludziach, którzy jeździli i zakłócali uroczystości pogrzebowe! To buczenie na cmentarzu było dla mnie zapowiedzią zwycięstwa szumowiny. To co się dzieje to dopiero początek «dyktatury proletariatu», ingerencji w nasze życie kulturalne”.

Oleksij Radynski, „Kijów nad Wisłą”, „Dziennik Opinii” nr 341/2015, 7 grudnia 2015, dostęp 12 stycznia 2016, godz. 1.12.

http://www.krytykapolityczna.pl/felietony/20151207/radynski-kijow-nad-wisla

„Kaczyńskiemu wydaje się, że buduje Budapeszt nad Wisłą. To niezbyt ambitna wizja. Czy naprawdę szczytem marzeń rewanżyzmu polskiego ma być prowincjonalny reżim autorytarny? Czemu nie postawić sobie bardziej dalekosiężnego celu? Na przykład zbudowanie nad Wisłą Moskwy. W końcu Kaczyńskiego od Putina różni niewiele. Przede wszystkim to, że Putin ma wrak, a Kaczyński nie. Ani Moskwy, ani nawet Budapesztu nad Wisłą jednak nie będzie. Podręcznikowo wręcz kopiując działania Orbana po dojściu do władzy, Kaczyński nie widzi, że tak naprawdę odtwarza sytuację, która miała miejsce bliżej w czasie i przestrzeni. To, co obecnie dzieje się w Warszawie, już widzieliśmy w Kijowie w 2010 roku – tuż po dojściu do władzy Janukowycza.”

Joanna Lichocka, „To tylko taka gra”, niezależna.pl (za „Gazetą Polską Codziennie”), 7 grudnia 2015, dostęp 11 stycznia 2016, godz. 22.50.

http://niezależna.pl/73668-tylko-taka-gra

„Faktem jest jednak, że PO i wspierające ją środowiska – w skrócie postkomuna – uruchamiają wszystkie swoje aktywa do walki z nową władzą w środowiskach prawniczych, naukowych czy medialnych.”

Piotr Lisiewicz, „Postkolonialne zombie”, niezależna.pl (za „Gazetą Polską Codziennie”), 7 grudnia 2015, dostęp 11 stycznia 2016, godz. 22.51.

http://niezależna.pl/73657-postkolonialne-zombie

„Jej [Gesine Schwan] słowa wynikają ze znajomości z typem Polaków, który dominował w postkolonialnych elitach III RP.”

plk, „Smutny spektakl w programie córki esbeka. Oddał prezydencki order, bo jest za Platformą”, niezależna.pl, 7 grudnia 2015, dostęp 11 stycznia 2016, godz. 23.31.

http://niezależna.pl/73684-smutny-spektakl-w-programie-corki-esbeka-oddal-prezydencki-order-bo-jest-za-platforma

„Smutno było patrzeć i słuchać, jak były opozycjonista kompromitował się w programie prowadzonym przez córkę wysoko postawionego funkcjonariusza Służby Bezpieczeństwa. Odpowiednio skomentowali to również internauci…”

Wypowiedz się