Obserwatorium mediów
2-8 listopada 2015 r.

Ocena kampanii wyborczej

 08.11.2015 

A. Tydzień w skrócie

  1. Dziennikarze próbowali opisać zakończoną kampanię wyborczą, w tym również sposób działania mediów. Krzysztof Feusette z „wSieci” zaobserwował „drżączkę na salonach”, pisze również o „medialnych hejterach”, do których zaliczył m.in. dziennikarzy „Gazety Wyborczej”, która przypomina mu „gazetkę Ku-Klux-Klanu”. Rafał Ziemkiewicz w „Do Rzeczy” pisze o „presstytutkach”, zaś Wojciech Sadurski w natemat.pl wspomina o „hordach PiS-owskich pismaków”.
  2. Prawica dalej cieszy się zwycięstwem wyborczym – przegraną „Partii Obłudy” (Jan Pietrzak), nieuchronnym „końcem postkomunistycznej III RP” (fronda.pl) oraz „żałobą pogrobowców Polski ludowej”, czyli „Newsweeka” (niezależna.pl).
  3. Fronda.pl stale informuje o zagrożeniu związanym z migracją muzułmanów. Trwa już „III wojna światowa” związana z ekspansją islamu. Autorzy portalu informują również, że „kamieniowanie kobiet w islamie to norma”.

B. Fragmenty artykułów:

Punkt 1. Prawa mniejszości, rodzina, przemiany obyczajowe.

PRASA PAPIEROWA

Paweł Lisicki, „Polski idiom”, „Do Rzeczy”, nr 45/2015, 2-8 listopada 2015, s. 4.

„Jeszcze kilka lat temu Janusz Palikot chwalił się, wraz ze wspierającymi go komentatorami, że dziejowym zwycięstwem Polski jest wprowadzenie do Sejm pierwszego transwestyty. Dzisiaj widać, że Polacy en masse, a młodzi Polacy w szczególności, zachodnie nowinki odrzucają.” [Anna Grodzka jest osobą transseksualną, a nie transwestytą]

INTERNET

Philo, „Polscy lewicowcy chcą ciot a nie mężczyzn. I jak tu z nimi prowadzić dialog”, fronda.pl, 7 listopada 2015, dostęp 6 grudnia 2015, godz. 23.23.

http://www.fronda.pl/a/polscy-lewicowcy-chca-ciot-a-nie-mezczyzn-i-jak-tu-z-nimi-prowadzic-dialog,60018.html

„Napis ten oddaje w 100 procentach złotą myśl polskich lewaków. Chodzi im po prostu o to, że nienawidzą normalności. Normalność czyli życie zgodne z naturą, z rolą, miejscem itd. Tak nie znoszą tego, że kobiety wychowują dzieci a nie dokonują aborcji, że mężczyźni pracują i dbają o rodziny a nie stają się gejami, że Polak wyznaje wartości katolickie (nie tyle chrześcijańskie co właśnie katolickie), że Kościół wciąż stoi a nie został zburzony, że postanowili wyjść dziś na ulice i pokazać swoje prawdziwe JA. […] ważne jest to  że ten mały, krótki manifest odkrył pewną idee jaka przyświeca podrygującym partyjkom prokomunistycznym w stylu Razem. Ni mniej ni więcej chcą nam zafundować państwo rządzone przez «cioty», a nie mężczyzn. Z tym wiąże się fakt, że Polska jak dziś jest jutro by zniknęła.”

„Marsz lewaków i Michnik płaczący nad grobem przyjaciela są pewnym znakiem, tego, że jeszcze istnieją w wolnej Polsce takie intelektualne potworki, które nadal pragną unicestwić nasz kraj.”

„Francja: Homoseksualiści będą mogli oddawać krew. Nie mogli ze względu na AIDS”, fronda.pl, 5 listopada 2015, dostęp 6 grudnia 2015, godz. 23.58.

http://www.fronda.pl/a/francja-homoseksualisci-beda-mogli-oddawac-krew-nie-mogli-ze-wzgledu-na-aids,59901.html

„To kolejny krok w kierunku unicestwienia populacji Europy – mówi dr Zbigniew Hałat, epidemiolog. – Obecnie mamy epidemię kiły w USA i w Australii, właśnie w środowiskach homoseksualistów, którym jest zupełnie wszystko jedno, czy narażają swoje zdrowie i życie, czy też innych osób. Utrzymywanie przekonania, że to są prawa człowieka, w sprawach, w których ktoś zagraża innemu człowiekowi, zupełnie nieświadomemu ryzyka, człowiekowi zupełnie spoza tego kręgu subkulturowego, jest po prostu nieludzkie – podkreśla dr Zbigniew Hałat.”

Tomasz Terlikowski, „Terlikowski: Miara paranoi polskiego prawa: dziecko gwałciciela śmierć, a gwałciciel 15 lat”, fronda.pl, 4 listopada 2015, dostęp 7 grudnia 2015, godz. 00.29.

http://www.fronda.pl/a/terlikowski-miara-paranoi-polskiego-prawa-dziecko-gwalciciela-smierc-a-gwalciciel-15-lat,59806.html

„Gwałciciel – i to taki, który okalecza kobietę – może zostać skazany na piętnaście lat, ale gdyby z tego ohydnego aktu poczęło się dziecko, to ono może zostać, w majestacie prawa, skazane na karę śmierci.

Punkt 3. Polityka historyczna, formy patriotyzmu, święta narodowe.

INTERNET

Jan Pospieszalski, „Opowieść wolnych ludzi”, niezależna.pl [za „Gazetą Polską”], 6 listopada 2015, dostęp 7 grudnia 2015, godz. 01.36.

http://niezależna.pl/72693-opowiesc-wolnych-ludzi

„Dziś, gdy obóz patriotyczny obejmuje władzę, możliwe staje się to, co w ćwierćwieczu III RP było niewykonalne. Wspólnota bezkarności ufundowana na strachu i amnezji utraciła wreszcie narzędzia kształtowania polityki historycznej i kulturalnej. W najnowszym tygodniku «Do Rzeczy» Krzysztof Kłopotowski postuluje, by polityka kulturalna Prawa i Sprawiedliwości odniosła się do „pedagogiki wstydu”, którą środowisko «Gazety Wyborczej» tresowało Polaków. Skoro słyszeliśmy, że mamy czuć się odpowiedzialni za zbrodnie popełnione przez naszych rodaków na Żydach w latach II wojny, to potomkowie żydokomuny powinni odpowiedzieć za zbrodnie swoich ojców i dziadków dokonane na Polakach.”

„Nareszcie tracą moc argumenty, że nie można nakręcić ważnych filmów, bo PISF nie da dotacji. Że postkomuniści, do spółki z Platformą, nie dadzą zgody na lokalizację Muzeum Historii Polski w centrum stolicy, więc trzeba brać, co dają – czyli cytadelę.”

Punkt 4. Stosunek do Kościoła katolickiego i katolików; stosunek do mniejszości wyznaniowych, stosunek do ludzi niewierzących i ateistów.

PRASA PAPIEROWA

Tomasz Bielecki, „Ciemna kasa Watykanu”, „Gazeta Wyborcza”, 4 listopada 2015 (środa), s. 1.

„Watykan to finansowa stajnia Augiasza. Franciszek próbuje ja czyścić, ale napotyka wielki opór części podwładnych – taki obraz wyłania się dwóch nowych książek opartych na przeciekach z Watykanu.”

Magdalena Środa, „Cztery końce prof. Glińskiego”, „Gazeta Wyborcza”, 4 listopada 2015 (środa), s. 2.

„Już wiadomo, że w ciągu najbliższych czterech lat grantu nie dostanie ktoś, kto zajmuje się problematyką gender czy queer, feminizmem, różnorodnością, integracją albo kosmopolityzmem europejskim. Tymczasem myśl Jana Pawła II została już dogłębnie przebadana, dziedzictwo św. Faustyny również, na Smoleńsk jest zbyt wielu chętnych, pora więc zabrać się do innych tematów teologicznych, bo teologia króluje wśród grantobiorców. […] Pytanie tylko, czy w tygodniu uczeń będzie miał więcej lekcji z tożsamości, czy z Trójcy Świętej.” [brak uzasadnienia czy podania źródeł dla tezy o tym, że teologia „króluje wśród grantobiorców”]

Punkt 6. Obcy-Inny. Stosunek do imigrantów i mniejszości narodowych. Życie międzynarodowe.

INTERNET

„Jak poprawnie ukamienować kobietę”, fronda.pl, 7 listopada 2015, dostęp 6 grudnia 2015, godz. 23.42.

http://www.fronda.pl/a/jak-poprawnie-ukamienowac-kobiete,59874.html

„Kamieniowanie kobiet w islamie to norma. Nic nowego.”

Zygmunt Kwiatkowski, „III wojna światowa «w kawałkach»”, fronda.pl (za „Nasz Dom Japoński”), 4 listopada 2015, dostęp 7 grudnia 2015, godz. 00.22.

http://www.fronda.pl/a/iii-wojna-swiatowa-w-kawalkach,59781.html

„III wojna światowa trwa, a jej znakiem rozpoznawczym jest między innymi fala uchodźców, która się nieustannie przewala przez europejskie drogi z jej krańca południowego, kierując się ku północy.”

„Więcej imigrantów to więcej terroryzmu”, fronda.pl, 4 listopada 2015, dostęp 7 grudnia 2015, godz. 00.37

http://www.fronda.pl/a/wiecej-imigrantow-to-wiecej-terroryzmu,59787.html

[upraszczający i alarmujący tytuł]

Punkt 7. Polityka i media. Rywalizacja między partiami i środowiskami światopoglądowymi. Język konfliktu.

PRASA PAPIEROWA 

Ryszard Makowski, „Rodacy, radujmy się!”, „wSieci”, nr 44/2015, 2-8 listopada 2015, s. 10.

„Sytuacja ułożyła się bajkowo. Mamy prezydenta, rząd, Sejm, Senat, reszta też w zasięgu ręki. […] Tę niespodziewaną zmianę zawdzięczamy PSL. Tak, tak, właśnie PSL. Gdyby nie poprawiali głosów podczas wyborów samorządowych w 2014 r. tak ordynarnie, gdyby nie wyprodukowali ok. 20 proc. kart nieważnych, to PKW nie musiałoby się podawać do dymisji. A tak nawet leśnym dziadkom przeszkolonym w Moskwie puściły nerwy i zdezerterowali.”

Jan Pietrzak, „Wolność, radość, niepodległość!”, „wSieci”, nr 44/2015, 2-8 listopada 2015, s. 14.

„Przerżnęła wybory Partia Obłudy, choć do końca łgała jak najęta. […] szanowny elektorat 25 października zrozumiał ten fenomen i odebrał władzę anty-Polakom.”

Krzysztof Feusette, „Drżączka na salonach”, „wSieci”, nr 44/2015, 2-8 listopada 2015, s. 46-47.

„[W «mediach mainstreamowych»] Rysowano krytyków władzy platformersko-ludowej jako osób co najmniej niepoczytalnych, ogarniętych wyłącznie żądzą krwi i zemsty, wysyłano ich do psychiatry, czasem nawet na cmentarz. […] Cóż mogą zrobić dzisiaj medialni hejterzy? […] To był czas hańby […] Nie ma za to możliwości, by drogą kompromisu poszło środowisko «Gazety Wyborczej». Histeria plus hejt, plus rechot – to plan minimum. […] Specjalne, wyborcze wydanie «GW», w którym niemalże na wzór gazetek Ku-Klux-Klanu redaktorzy z «Czerskiej» odsądzają od czci i wiary największą partię opozycyjną, to był z pewnością bilet w jedną stronę. […] A gdy przed kamerami policja będzie skuwać kolejnego Ryszarda Cybę, chorzy z nienawiści redaktorzy bezradnie rozłożą macki. A potem znowu zaczną kłamać w żywe i nieżywe oczy.”

Rafał Ziemkiewicz, „Nienawistny brak zemsty”, „Do Rzeczy”, nr 45/2015, 2-8 listopada 2015, s. 14.

„Na pierwszy ogień poszedł Tomasz Lis. Wywalić z mediów publicznych, rozliczyć z horrendalnych zarobków (śmieszne swoją drogą, dlaczego wszystkie presstytutki tak się boją powrotu PiS w TVP – przecież to właśnie PiS za swych rządów tam Lisa zasadził). Muszę zaprotestować: Hola, koledzy, hola! Lisowi włos z głowy spaść nie może. On musi nadal być twarzą, autorytetem moralnym i wizytówką obozu Polski Racjonalnej. Powinniśmy trzymać za niego kciuki. Jeśli, oczywiście, nie życzymy sobie, aby ten obóz podniósł się z upadku i wrócił do władzy, a przeciwnie, chcemy jego dalszego uwiądu i marginalizacji.”

Tomasz Lis, „Krajobraz po bitwie”, „Newsweek”, nr 45/2015, 2-8 listopada 2015, s. 2-3.

„Będzie więc zmiana. Raczej groźna niż dobra. Czy PiS okiełzna swe autorytarne ciągotki, zobaczymy. Czy zrealizuje absurdalne obietnice wyborcze – nie wiemy. […] Bez silnych, niezależnych mediów nic nie powstrzyma prącej do totalnej dominacji nowej władzy. […] Nie ma czasu na lamenty czy na histerię. Otwarta, tolerancyjna, liberalna, obywatelska Polska może się skutecznie obroni, a za jakiś czas zwyciężyć. Potrzebne są jednak determinacja i konsekwencja.”

INTERNET

Kinga Dunin, „Mogę pojechać na Maltę”, „Dziennik Opinii”, nr 313/2015, 8 listopada 2015, dostęp 7 grudnia 2015, godz. 16.57.

http://www.krytykapolityczna.pl/felietony/20151108/moge-poleciec-na-malte

„Wśród nas, prawie staruszków, panuje najniższy poziom niechęci do obcych (32 proc.). Jak już mam denerwować interbandę, to może jeszcze zaryzykuję hipotezę, że to ten straszny PRL tak nas wychował. Nie było wtedy Facebooka ani religii w szkołach.”

Wanda Zwinogrodzka, „Wiatr historii”, niezależna.pl [za „Gazetą Polską Codziennie”], 8 listopada 2015, dostęp 7 grudnia 2015, godz. 01.31.

http://niezależna.pl/72720-wiatr-historii

„Za kilka dni rozpocznie pracę pierwszy Sejm, w którym nie będzie spadkobierców PZPR‑u. Ten fakt wtrącił w żałobę pogrobowców Polski Ludowej – «Newsweek», żeby dać upust swojej rozpaczy, na okładce wydrukował klepsydrę […]”

Tomasz Sakiewicz, „III RP umiera bez sądu”, niezależna.pl [za „Gazetą Polską Codziennie”], 6 listopada 2015, dostęp 7 grudnia 2015, godz. 01.44.

http://niezależna.pl/72667-iii-rp-umiera-bez-sadu

„Śmierć Czesława Kiszczaka jest postscriptum do agonii systemu trzeciej RP. Tomasz Lis pożegnał ją na okładce «Newsweeka» jako otwartą i tolerancyjną. Była tolerancyjna dla takich zbrodniarzy jak Kiszczak czy Jaruzelski. Zupełnie inaczej traktowała zwykłych obywateli, a nawet ofiary systemu komunistycznego. Wielu z nich zostało skazanych na biedę i wykluczenie. Ci, którzy to krytykowali, byli na różne sposoby gnębieni. Trzecia RP w zamian za obronę tej «tolerancji» doskonale opłacała się popierającym ją mediom i dziennikarzom.”

Philo, „Biedna reżyserka Holland znowu straszy Jarosławem!”, fronda.pl, 7 listopada 2015, dostęp 6 grudnia 2015, godz. 23.21.

http://www.fronda.pl/a/biedna-rezyserka-holland-znowu-straszy-jaroslawem,60021.html

„Pani Holland przyłączyła się do opluwaczy naszej wiary, opluwa również tradycję polską, którą gardziła polityka PO–PSL. Kolejna postać, która powina czym prędzej przenieść się do kraju mlekiem i komunizmem płynącego.”

Mark, „Michnik nad grobem Kiszczaka znieważa pamięć Przemyka!”, fronda.pl, 7 listopada 2015, dostęp 6 grudnia 2015, godz. 23.26.

http://www.fronda.pl/a/michnik-nad-grobem-kiszczaka-zniewaza-pamiec-przemyka,60016.html

[trudno znaleźć w tekście to, o czym mowa w tytule]

„Nasza Polska to piękny kraj… i wreszcie nasz!”, fronda.pl, 7 listopada 2015, dostęp 6 grudnia 2015, godz. 23.37.

http://www.fronda.pl/a/nasza-polska-to-piekny-kraj-i-wreszcie-nasz,59958.html

„Czasy postkomunistycznej III Rzeczypospolitej nieuchronnie zbliżają się do upragnionego końca. Polacy po latach odzyskują swój kraj.”

„Piotr Semka dla Fronda.pl: Michnik jest moralnie odpowiedzialny za bezkarność Kiszczaka”, fronda.pl, 6 listopada 2015, dostęp 6 grudnia 2015, godz. 23.50.

http://www.fronda.pl/a/semka-dla-frondapl-michnik-jest-moralnie-odpowiedzialny-za-bezkarnosc-kiszczaka,59950.html

[wypowiedź PS] „Wychodzenie z postkomunizmu jest bardzo długim procesem. Bezkarność Kiszczaka i Jaruzelskiego wyraźnie to pokazuje. Trzeba też mocno podkreślić: Adam Michnik był moralnie odpowiedzialny za bezkarność tych zbrodniarzy. Trzeba to cały czas głośno powtarzać wszystkim tym, którzy będą opowiadać o Adamie Michniku jako o bohaterze «Solidarności». Tak, był w tym ruchu, ale potem swoim zachowaniem w latach 90. przekreślił wszystkie swoje zasługi z tamtych lat.”

„Wyszkowski dla Fronda.pl: Macierewicz jest nieprzekupny”, fronda.pl, 6 listopada 2015, dostęp 6 grudnia 2015, godz. 23.56.

http://www.fronda.pl/a/wyszkowski-dla-frondapl-macierewicz-jest-nieprzekupny,59872.html

[wypowiedź Krzysztofa Wyszkowskiego] „Nieprzekupność jest potrzebna w sytuacji, kiedy III RP jest pogrążona po uszy, po czubek głowy w korupcji, nie tylko czysto finansowej, polegającej na złodziejstwie, ale i korupcji politycznej. Mówię także o korupcji wobec zagranicy. Wiemy dziś, że Donald Tusk startował do polityki za pieniądze Służby Bezpieczeństwa i za pieniądze CDU, które przekazywało Bundesnachrichtendienst, czyli niemieckie służby specjalne. Zaufani ludzie KGB, jak Miller, Kwaśniewski itd. startowali z kolei za pieniądze, które Mieczysław Rakowski załatwiał w KGB. Korupcja polityczna to uzależnienie od najróżniejszych ośrodków władzy, nie mówię tylko o Rosji i Niemczech, ale i o Ameryce.”

Marcin Wolski, „Stół z powyłamywanymi nogami”, niezależna.pl [za „Gazetą Polską Codziennie”], 5 listopada 2015, dostęp 7 grudnia 2015, godz. 01.46.

http://niezależna.pl/72648-stol-z-powylamywanymi-nogami

„Za sprawą klęski lewicowej koalicji i  dekapitacji drużyny PSL można rzec – parafrazując Szczepkowską – „skończył się w Polsce postkomunizm”! Jeszcze większe zamieszanie panuje w obozie przegranych. Poplątały się języki cynglom i szczwaczom.”

„Nie chce być protektoratem Brukseli czy kondominium ościennych potęg. Zachowanie w obliczu islamskiej inwazji przelało kielich.”

„Odchodzą, pozostają po nich dziury w budżecie, zdewastowana gospodarka, tony afer do rozliczenia i winnych do ukarania. A nade wszystko mebel, który winien zostać symbolem III RP – Okrągły Stół z (wreszcie!) powyłamywanymi nogami!”

Joanna Lichocka, „Sejm bez komuny”, niezależna.pl (za „Gazetą Polską Codziennie”), 5 listopada 2015, dostęp 7 grudnia 2015, godz. 01.50.

http://niezależna.pl/72624-sejm-bez-komuny

„Wielka zmiana – nie ma Leszka Millera, Wandy Nowickiej ani zblatowanego z esbeckimi środowiskami Janusza Palikota. Żadnych kumpli Urbana, Kiszczaka czy wielbicieli Jaruzelskiego – po prostu ich nie ma. Mamy Sejm bez komuny. I mimo że jej funkcję w ostatnich latach III RP przejęła PO, i pewnie będzie ją pełniła nadal, to jednak nie to samo.”

„Pietrzak dla Fronda.pl: Agenci boją się Macierewicza”, fronda.pl, 5 listopada 2015, dostęp 7 grudnia 2015, godz. 00.05.

http://www.fronda.pl/a/pietrzak-dla-frondapl-agenci-boja-sie-macierewicza,59868.html

[wypowiedź Jana Pietrzaka] „Kandydaturę Antoniego Macierewicza mogą sabotować i przeciwstawiać się jej tylko „agenci okupacyjnych mocarstw”. Tak bym określił wszystkich, którzy podnoszą niezrozumiały szum w związku z osobą Antoniego Macierewicza. Jest to reakcja Moskwy i Berlina na zagrożenie oraz ich miejscowych funkcjonariuszy, którzy nie życzą sobie, żeby uczciwi Polacy zarządzali Polską, bo wolą skorumpowane szajki uzależnionych od nich agentów, które sprawowały władzę w tym kraju niemal nieprzerwanie przez ostatnie ćwierćwiecze”.

„Rottenberg szczuje na Polskę w niemieckich mediach”, 4 listopada 2015, dostęp 7 grudnia 2015, godz. 00.26.

http://www.fronda.pl/a/rottenberg-szczuje-na-polske-w-niemieckich-mediach,59818.html

[tytuł]

„Dla Donalda Tuska Polska mogłaby nie istnieć!”, fronda.pl, 4 listopada 2015, dostęp 7 grudnia 2015, godz. 00.30.

http://www.fronda.pl/a/dla-donalda-tuska-polska-moglaby-nie-istniec,59804.html

„Widać, że Polska dl Tuska nie był nigdy najważniejsza, jedynie środkiem prowadzącym do celu. I dobrze że Donald Tusk pozwolił na publikacje swoich wypowiedzi. Wiemy teraz że były premier Polski po prostu nie znosi wszystkiego co polskie.”

Maciej Świrski, „Pozbawić Grossa Orderu Zasługi”, niezależna.pl (za „Gazetą Polską Codziennie”), 3 listopada 2015, dostęp 7 grudnia 2015, godz. 01.54.

http://niezależna.pl/72575-pozbawic-grossa-orderu-zaslugi

„Gross to wyjątkowo szkodliwy oszczerca, który pod pozorem pracy naukowej prowadzi przeciwko Polsce kampanię zniesławień i zniewag. Nie wiemy, co jest motywem działania Grossa. Można jego motywacje sytuować na skali od patologicznej nienawiści do Polski, «kraju jego urodzenia», jak sam to nazywa, aż po motywacje finansowe – jego znieważające Polskę książki przynoszą autorowi najprawdopodobniej wysokie honoraria”.

„Czarnecki dla Fronda.pl: Gross tańczy na grobach Polaków, którzy zginęli, ratując Żydów”, fronda.pl, 3 listopada 2015, dostęp 7 grudnia 2015, godz. 00.45.

http://www.fronda.pl/a/czarnecki-dla-frondapl-gross-tanczy-na-grobach-polakow-ktorzy-zgineli-ratujac-zydow,59746.html

„Radziłbym skoncentrować się nie tylko na haniebnych wypowiedziach z przeszłości pana Grossa, który jest fałszerzem historii Polski i po prostu szkodnikiem, a do tego nie ma szacunku wśród historyków, bo jest osobą, która uprawia tanią kłamliwą publicystykę historyczną, zamiast opierać się na materiałach źródłowych. Natomiast pokazałbym to w szerszym kontekście pewnej ofensywy antypolskiej, która, jak można się spodziewać, będzie miała miejsce.”

„To nie tylko godzi w dobre imię Polski. Gross tańczy na grobach Polaków, którzy zginęli, bo pomagali Żydom. To jest moralnie haniebne.”

Wojciech Sadurski, „Pożyteczni idioci IV RP”, natemat.pl, 2 grudnia 2015, dostęp 7 grudnia 2015, godz. 17.56.

http://wojciechsadurski.natemat.pl/160397,pozyteczni-idioci-iv-rp

„Czy zwycięska partia, która nagle zyskała tak wielu nowych sojuszników, kiedykolwiek odwołała wszystkie swoje idiotyzmy, wredności i łgarstwa, stanowiące część jej programowej tożsamości?”

„Czy PiS kiedykolwiek odcięło się od tego pazernego cwaniaka z Gdańska, który, korzystając z politycznej ochrony PiS i gabinetu Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, stał się multimilionerem dzięki bezwstydnym kruczkom prawnym, zamieniając przeznaczone na cele publiczne fundusze na własne, prywatne miliony, z których następnie utrzymywał m.in. hordy PiS-owskich pismaków, a teraz ponownie wszedł do parlamentu RP, tak kupując sobie immunitet?”

Wypowiedz się