OBSERWATORIUM MEDIÓW 2-8 marca 2015 r.
Spory o „Idę” i krytyka feminizmu
Zespół Obserwatorium
08.03.2015
Spory o „Idę” i krytyka feminizmu
A. Tydzień w skrócie
- Tydzień ubogi w radykalizacje. W gazetach przede wszystkim informacje dot. kampanii wyborczej oraz śmierci Borysa Niemcowa.
- Pojedyncze artykuły w poszczególnych sekcjach badania: Rafał Ziemkiewicz („Do Rzeczy”) krytykuje feministki i porównuje je do komunistycznych towarzyszy; Cezary Michalski („Newsweek”) pisze o projektach à la „resortowe dzieci” jako o „genealogii dla idiotów”; Maciej Pawlicki zabiera głos w sporze o „Idę”, pisząc, że jest ona „zrobiona na zamówienie najzagorzalszych polakożerców” („W Sieci”).
B. Fragmenty artykułów
Punkt 1. Rodzina, przemiany obyczajowe
- Rafał Ziemkiewicz, „Nierozwiązywalne sprzeczności”, „Do Rzeczy”, 2-8 III, s. 7.
[Po numerze „Wysokich Obcasów Extra”, w których krytykuje się nieskuteczność polityczną feminizmu] publicysta pisze następująco: „Przecież nie wchodzi w grę, że całe ideolo, małpowane bezmyślnie z krajów o innej zupełnie tradycji i historii, jest o kant potłuc. Nie, przyczyny trzeba szukać w niedoskonałości ludzkiej! Po prostu partia oderwała się od mas robotniczych… Ups, przepraszam, znów ta cholerna starcza pamięć – po prostu, feminizm oderwał się od problemów, którymi żyją masy kobiece, od, wiecie towarzyszki, bolączek codziennego życia. No, trudno, masy mamy ciemne i nieuświadomione, one nie rozumieją problemów lesbijek i «praw reprodukcyjnych», trzeba im mówić o żłobku, urlopie macierzyńskim i płacach. A na tym odcinku, uderzmy się w biusty, powstały pewne zaniedbania”.
Punkt 7. Polityka i media
- Cezary Michalski, „Dzieci Kaczyńskiego”, „Newsweek”, 2-8 III, s. 22-25.
[Wokół tematyki „resortowych dzieci”] „U progu ubiegłego wieku działacz socjalistyczny August Bebel nazwał antysemityzm socjalizmem dla głupców. To, co robi dziś antysalon, te genealogiczne rozważania Targalskiego, Kani, Marosza, Gmyza czy Ziemkiewicza, to już jest genetyka dla durniów, genealogia dla idiotów. Która – trudno to przyznać – w każdej epoce ma wzięcie. Jeśli jednak zabawić się w podobne determinizmy i zależności w odniesieniu do samych «niepokornych», nie trzeba sięgać do przodków, by wyjaśnić tajemnicę antysalonu, jego stronniczości, absolutnej jednolitości i banalności poglądów”.
Punkt 8. Inne.
Spór o „Idę”
- Maciej Pawlicki, „Nienawiść zamiast strachu”, „W Sieci”, 2-8 III, s. 36-37.
„«Ida» to film paskudny, skrajnie nieuczciwy. Podobnie jak «Nasza Klasa» [Tadeusza Słobodzianka] jakby zrobiony pod zamówienie najzagorzalszych polakożerców, którzy całkowicie ignorują historyczne realia, chcą kłamać i bezcześcić pamięć ofiar dwóch totalitaryzmów, by tylko dokopać Polaczkom. A Polaczki zachwycone, że ich na świecie poklepują po pleckach, jak to malowniczo na siebie napluli. Znowu tak pięknie wyznali, jacy są podli i żałośni. Nasz towar eksportowy: haniebne kłamstwo o nas samych”.