Obserwatorium mediów
8-14 lutego 2016 r.

Gross, Smoleńsk, Polska

 14.02.2016 

A. Tydzień w skrócie

  1. W opisywanym tygodniu, obok znanych już tematów (uchodźcy i polski konflikt polityczny), wybijają się dwa inne: sprawa ewentualnego odebrania Krzyża Kawalerskiego OOP Janowi T. Grossowi, przez publicystów frondy.pl i niezależnej.pl/„Gazety Polskiej” określanego jako „osoba znana z antypolonizmu i szkalowania Polski Polaków”; oraz częstsze pojawianie się tematyki smoleńskiej, co należy wiązać z powołaniem nowej komisji w sprawie katastrofy z 10 kwietnia 2010 r.

B. Fragmenty artykułów:

Punkt 1. Prawa mniejszości, rodzina, przemiany obyczajowe.

INTERNET

Wywiad z Grzegorzem Strzemeckim, „Strzemecki: Państwo wreszcie stanęło po stronie Rodziny!”, fronda.pl, 11 lutego 2016, dostęp 3 marca 2016, godz. 19.20.

http://www.fronda.pl/a/strzemecki-panstwo-dzialalo-zbrodniczo-to-trzeba-zakonczyc,65720.html

„Potrzebna jest szeroka praca koncepcyjna i przeciwdziałanie ofensywie zbrodniczej ideologii gender. Ideologia ta jest na różnych poziomach atakiem na człowieczeństwo w samej jego istocie. Ofensywa genderowa wymaga poważnego przeciwdziałania, pracy koncepcyjnej, wypracowania i zastosowania środków obronnych. Tego jak dotąd nie widzę. Nasze organizacje próbują przebić się z tym problemem do ministerstwa, niestety, na przeszkodzie stoi schematyczne myślenie. Tymczasem zagrożenie gender wymaga podjęcia zupełnie nowych kroków. Przed różnymi zagrożeniami państwo broni obywateli specjalnymi instytucjami: Wojsko chroni przed zagrożeniem zewnętrznym, policja wewnętrznym, organy sanitarne przed epidemiami. Natomiast państwo nie posiada instrumentów do obrony przed ideologią gender, podejmuje tylko dość chaotyczne ruchy.”

„Portugalia zmienia się w Sodomę i Gomorę!”, fronda.pl, 10 lutego 2016, dostęp 3 marca 2016, godz. 19.30.

http://www.fronda.pl/a/portugalia-zmienia-sie-w-sodome-i-gomore,65678.html

[tytuł]

Austin Ruse, „Mężczyźni uprawiający seks z innymi mężczyznami wykluczają się sami ze społeczeństwa!”, fronda.pl (za crisismagazine.com), 9 lutego 2016, dostęp 3 marca 2016, godz. 19.40.

http://www.fronda.pl/a/mezczyzni-uprawiajacy-seks-z-innymi-mezczyznami-wykluczaja-sie-sami-ze-spoleczenstwa,65615.html

[tytuł przedruku – od redakcji portalu]

„Włosi przeciw nachalnej promocji homoideologii”, fronda.pl, 9 lutego 2016, dostęp 3 marca 2016, godz. 19.43.

http://www.fronda.pl/a/wlosi-przeciw-nachalnej-promocji-homoideologii,65586.html

[tytuł]

Punkt 2. Katastrofa smoleńska i jej konsekwencje.

INTERNET

„70. miesięcznica smoleńska: Wiedzieliśmy do jakiego kłębka prowadzą nici wszelkich zdrad i zamachów”, fronda.pl, 10 lutego 2016, dostęp 3 marca 2016, godz. 19.29.

http://www.fronda.pl/a/70-miesiecznica-smolenska-wiedzielismy-do-jakiego-klebka-prowadza-nici-wszelkich-zdrad-i-zamachow,65679.html  [również: http://niezależna.pl/76132-wiemy-do-jakiego-klebka-prowadza-nici-wszelkich-zdrad-i-zamachow-dzis-70-miesiecznica-smolensk]

„Doskonale wiedzieliśmy do jakiego kłębka prowadzą nici wszelkich zdrad i zamachów, począwszy od zamachu na Jana Pawła II, przez śmierć księdza Jerzego Popiełuszki aż do katastrofy smoleńskiej – mówił dziś w homilii ksiądz prałat Wiesław Kądziela, podczas mszy świętej w archikatedrze warszawskiej, w 70. miesięcznicę katastrofy smoleńskiej.”

Katarzyna Gójska-Hejke, „Prawda o Smoleńsku przeorze Polskę”, niezależna.pl (za „Gazetą Polską”), 13 lutego 2016, dostęp 4 marca 2016, godz. 00.36.

http://niezależna.pl/76253-prawda-o-smolensku-przeorze-polske

„Dzisiejsze ataki na nowo powołaną komisję należy interpretować przede wszystkim jako wyraz przerażenia i słabości. Media, które uczestniczyły w kłamstwie smoleńskim – odcinaniu Polaków od informacji na temat 10 kwietnia 2010 r. – mogą co najwyżej podważać autorytet jej członków. Niczego nie zablokują, niczego nie przemilczą. Prawda o tragedii nad Smoleńskiem jest już nie do zatrzymania. A obawa przed nią jest w rzeczywistości znacznie większa, niż mogłoby się wydawać. Idę o zakład, iż w głowach inspiratorów czy też pomysłodawców wojny z nową, demokratycznie wybraną władzą sprawa Smoleńska jest jednym z priorytetów. I wcale się temu nie dziwię: wyjaśnienie wszelkich okoliczności śmierci delegacji RP trwale zmieni polską scenę polityczną.

Marcin Wolski, „Piramida kłamstw”, niezależna.pl (za „Gazetą Polską”), 11 lutego 2016, dostęp 4 marca 2016, godz. 00.48.

http://niezależna.pl/76194-piramida-klamstw

„Człowiek niewinny nie reaguje agresją na proste pytania. Z szacunku dla pytających nie mataczy, nie zamierza niczego ukryć. Cierpliwie odpowiada na najgłupsze nawet pytania, wyjaśnia wątpliwości… Tymczasem ekipa Tuska zachowała się jak gang pragnący uniknąć odpowiedzialności. W dodatku gang, który opanował wymiar sprawiedliwości (z prokuraturą wojskową) i media. Co gorsza, piarowcy podpowiedzieli im, że dzielenie Polaków w tej kwestii przyniesie polityczny kapitał. Na jakiś czas przyniosło. I to, jak ktoś przytomnie zauważył, nie dlatego, że Polacy w swojej masie nie uwierzyli w zamach.”

Tomasz Sakiewicz, „Mój problem ze Smoleńskiem” (za „Gazetą Polską”), 10 lutego 2016, dostęp 4 marca 2016, godz. 00.54.

http://niezależna.pl/76140-moj-problem-ze-smolenskiem

„Chodziło o doprowadzenie do katastrofy, w której zginał prezydent Polski, jego małżonka, dowództwo armii, po prostu cała elita narodu. Chodziło o podstawy bezpieczeństwa państwa i po prostu o honor. Wiem, koledzy z mainstreamowych mediów, że nie rozumiecie tego słowa, ale dla mnie nie jest ono obojętne. W ważnej chwili nie tylko nie wykazaliście się odwagą, to jeszcze można wybaczyć, ale okazaliście się podłymi ludźmi, zeświniliście się totalnie. Dzisiaj bardzo więc Was proszę, nie pieprzcie mi o demokracji, przyzwoitości i prawach człowieka. Boli was, że kończy się kasa. To rozumiem. I jeżeli chcecie być wiarygodni, krzyczcie, że nie tak miało być. Pieniądze miały płynąć jak szambo, w którym unurzaliście siebie i cały nasz kraj. Pieniądze się skończyły. W szambie już raczej zostaniecie.”

PRASA PAPIEROWA

Jerzy Baczyński, „Kod PiS-u”, „Polityka”, nr 7/2016, 10-16 lutego 2016, s. 6.

„Patrzę z przykrością i zażenowaniem na wielu, zapewne rozsądnych działaczy PiS, jakie wykonują logiczne wygibasy, aby pozostać w kręgu smoleńskiej wiary i nie wyjść na cynika lub szaleńca. […] Kłamstwo smoleńskie należy do podstawowego kodu PiS, organizującego i wyłączającego tę zbiorowość z 70-80-procentowej reszty niewierzących.”

Punkt 3. Polityka historyczna, formy patriotyzmu, święta narodowe.

PRASA PAPIEROWA

Z Piotrem Gursztynem rozmawia Ryszard Makowski, „Czas skończyć z pedagogiką wstydu”, „wSieci”, nr 6/2016, 8-14 lutego 2016, s. 36-37.

„W naszej debacie publicznej dominowały środowiska, które historii nie lubią. Uważają, że jest ona obciążeniem. Co więcej, próbowały się posługiwać «pedagogiką wstydu», wmawiając nam, że my w tej naszej przeszłości nie mamy wielu momentów chwały.”

Bogdan Musiał, „Tryumf niemieckiej propagandy”, „wSieci”, nr 6/2016, 8-14 lutego 2016, s. 58-61.

„[…] propaganda historyczna [Niemiec] największe tryumfy poza Niemcami święci w Polsce, mimo że propaguje zafałszowany i negatywny obraz polskiej historii. Jedną z głównych cech niemieckiej propagandy historycznej jest «odniemczenie» rządów Hitlera oraz zbrodni niemieckich z lat 1939-1945 poprzez ich zdefiniowanie jako «nazistowskich». Efekt uboczny «odniemczenia» to ich częściowe «spolonizowanie» przez określanie niemieckich obozów koncentracyjnych i zagłady jako polskich. […] Sukces ten zawdzięcza niemieckiej polityce personalnej i instytucjonalnej oraz patologicznym układom i stosunkom panującym w Polsce. Tę patologię w stosunkach polsko-niemieckich ucieleśnia osoba Włodzimierza Borodzieja, profesora Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. […] Wiele wskazuje na to, że Włodzimierz Borodziej zawdzięcza swoją pozycję zakulisowemu wsparciu różnych instytucji. W okresie PRL mogła to być SB. Jego ojciec Wiktor był funkcjonariuszem MSW w stopniu pułkownika […]. Dzisiaj w Polsce nie ma instytucji naukowych, które byłyby w stanie merytorycznie stawić czoła zakłamaniom niemieckiej propagandy historycznej.”

[insynuacje  dot. wpływu SB na pozycję naukową prof. W. Borodzieja; niesprecyzowane zarzuty dot. ulegania „niemieckiej propagandzie”]

Punkt 4. Stosunek do Kościoła katolickiego i katolików; stosunek do mniejszości wyznaniowych, stosunek do ludzi niewierzących i ateistów.

INTERNET

Wywiad z Arkadiusem, „Arkadius: ciemnotą łatwo jest manipulować”, „Dziennik Opinii”, nr 45/2016, 14 lutego 2016, dostęp 4 marca 2016, godz. 10.01.

http://www.krytykapolityczna.pl/artykuly/wywiady/20160208/arkadius-ludzie-interesuja-mnie-mniej-niz-natura

„Niestety Polska przez to, że jest krajem katolickim, jest też krajem bardzo zacofanym. W interesie władzy jest, aby trzymać naród w ciemnocie, bo ciemnotą łatwo jest manipulować.”

Punkt 5. Ekonomia. Obraz związków zawodowych – obraz pracodawców.

PRASA PAPIEROWA

Joanna Solska, „Jeszcze nic nie dali, a już zabierają”, „Polityka”, nr 7/2016, 10-16 lutego 2016, s. 44-45.

„Polska waluta gwałtownie się osłabiła. Raty kredytów walutowych poszły w górę. […] Prawicowy politycy traktują to jako zamach rynków finansowych na suwerenność naszego państwa, ekonomiści – jako skutek m. in. nadmiernego obciążenia finansów państwa nierealnymi obietnicami.” [uproszczone rozróżnienie]

Punkt 6. Obcy-Inny. Stosunek do imigrantów i mniejszości narodowych. Życie międzynarodowe.

INTERNET

Jakub Wolski, „Szwecja na równi pochyłej! Kraj w niebezpieczeństwie!”, fronda.pl (za euroislam.pl), 13 lutego 2016, dostęp 3 marca 2016, godz. 15.53.

http://www.fronda.pl/a/szwecja-na-rowni-pochylej-kraj-w-niebezpieczenstwie,65828.html

[tytuł – artykuł dotyczy realnego, jak się zdaje problemu, ale tytuł go dodatkowo podgrzewa]

„Dania rozdziela pary uchodźców, bo żony mają 14 lat. Niektóre dziewczynki są w ciąży”, fronda.pl, 12 lutego 2016, dostęp 3 marca 2016.

http://www.fronda.pl/a/dania-rozdziela-pary-uchodzcow-bo-zony-maja-14-lat-niektore-dziewczynki-sa-w-ciazy,65794.html

[grafika – często powielane zdjęcie, które tak naprawdę nie ukazuje „par małżeńskich”]

Michał Kuź, „Premier Polski z wizytą u chorego sąsiada, czyli w Niemczech!”, fronda.pl, 12 lutego 2016, dostęp 3 marca 2016, godz. 19.13.

http://www.fronda.pl/a/premier-polski-z-wizyta-u-chorego-sasiada-czyli-w-niemczech,65764.html

„Według danych ONZ, co najmniej połowa przybyszów to nie uchodźcy wojenni, tylko imigranci z całego świata, którzy traktują Syryjczyków jako humanitarny taran przebijający kolejne granice. Oznacza to, że chętnych do natychmiastowego osiedlenia się w Europie mogą być już nie setki tysięcy, a dziesiątki milionów.”

„Shaded: Trzeba zdelegalizować islam!”, fronda.pl, 9 lutego 2016, dostęp 4 marca 2016, godz. 00.03.

http://www.fronda.pl/a/shaded-trzeba-zdelegalizowac-islam,65576.html

[przytoczona wypowiedź Miriam Shaded] „Jednym elementem jest ochrona przed islamizacją Europy i przed tym powinniśmy się chronić prawnie. Powinno być w prawie zapisane, że jest to system totalitarny, który jest nielegalny. Ten system powinien być zdelegalizowany, bo propaguje mordy i gwałty. To nie jest religia, bo religia czy sama wiara nie jest przymusowa. Ludzie, którzy są w tym systemie, stanowią zaś zagrożenie dla innych.”

PRASA PAPIEROWA

Lech Makowiecki, „Ksenofobia i rasizm”, „wSieci”, nr 6/2016, 8-14 lutego 2016, s. 66.

Demolowanie ulic, napastowanie przechodniów i policji przez rozwydrzone bezkarnością hordy przybyszów jest już na porządku dziennym w większości «gościnnych» europejskich krajów. Jednak to, co mnie najbardziej porusza to niezawiniona krzywda tych najsłabszych, najbardziej bezbronnych… Gdy widzę rozpacz w oczach obmacywanej przez kolorowych bydlaków niemieckiej dziewczyny, z chęcią starłbym im z pysków te lubieżne uśmiechy! […] Zachód jest pełen przemocy, ksenofobii i rasizmy. A biała rasa jest tego ataku celem głównym.

[pojedyncze przypadki ujęte jako reguła; ujęcie konfliktu w kategoriach rasowych]

Krzysztof Rybiński, „Co rozwali kobieta?”, „Do Rzeczy”, nr 6/2016, 8-14 lutego 2016, s. 88.

„Jedno jest pewnej: milion Ukraińców może zamieszkać w Polsce. Już teraz tysiące studentów z Ukrainy ratują przed bankructwem wiele uczelni. Miliony Arabów nie mogą mieszkać w Niemczech czy Szwecji, bo nie akceptują europejskich wartości chrześcijańskich. Tolerancja jest dobra, wielu ma gęby pełne tolerancyjnych frazesów. Do czasu, aż imigrant zgwałci im żonę lub zadźga koleżankę.”

Punkt 7. Polityka i media. Rywalizacja między partiami i środowiskami światopoglądowymi. Język konfliktu.

INTERNET

Philo, „Oto lista tych, co bronią polonofoba Jana Tomasza Grossa”, fronda.pl, 14 lutego 2016, dostęp 3 marca 2016, godz. 15.39.

http://www.fronda.pl/a/oto-lista-tych-co-bronia-polonofoba-jana-tomasza-grossa,65863.html

„Jan Tomasz Gross, największy polonofob ostatnich lat doczekał się … polskich obrońców.”

 Anita Gargas, „Głowy do ogolenia”, niezależna.pl (za „Gazetą Polską Codziennie”), 13 lutego 2016, dostęp 4 marca 2016, godz. 00.38.

http://niezależna.pl/76252-glowy-do-ogolenia

„A żołnierze, powtarzając rotę przysięgi AK, ślubowali być wiernymi Ojczyźnie i stać nieugięcie na straży Jej honoru. Warto przypomnieć te sentencje, patrząc na dzisiejsze Niemcy i ich politykę historyczną, i na Polaków, którzy tę niemiecką politykę realizują w naszym kraju. Czy, na przykład, bohaterowie AK mieliby wątpliwości, co sądzić o osobach, które serial «Nasze matki, nasi ojcowie» puszczają w polskiej telewizji? Czy podobnego czynu nie uważaliby za zdradę Ojczyzny i – na pohańbienie – nie ogoliliby głów autorom podobnych prowokacji? Czy za zdrajcę uznany byłby jedynie Jan Tomasz Gross, czy także Aleksander Kwaśniewski, który go odznaczył Krzyżem Kawalerskim? Tak, zwłaszcza w przypadającą w niedzielę rocznicę powołania Armii Krajowej warto pamiętać, że honor Polski to wartość uniwersalna. I że AK powstała za przyczyną tych, którzy zgotowali światu gigantyczne piekło i z którymi wciąż sąsiadujemy.”

„List naukowców ws. «resortowych dzieci»”, niezależna.pl, 12 lutego 2016, dostęp 4 marca 2016, godz. 01.15.

http://niezależna.pl/76207-list-naukowcow-ws-resortowych-dzieci

[przytoczona treść listu AKO im. Kaczyńskiego] „Z uwagą obserwujemy aktywizację liberalnie-lewicowo nastawionej części środowiska akademickiego wobec zasadniczych zmian społeczno-politycznych inicjowanych przez obecną władzę i wspierającą ją większość społeczeństwa. Środowiska określające się jako liberalne utrudniały proces odradzania się demokratycznych zasad funkcjonowania życia publicznego w Polsce np. poprzez blokowanie reprywatyzacji, dekomunizacji i lustracji, przez milczącą akceptację aferalno-korupcyjnego związania uczestników życia politycznego i gospodarczego,  wyprzedaż majątku narodowego. We wszystkich tych procesach brali udział  członkowie PRL-owskich służb i «resortowe dzieci». […] Ciągłość interesów grupowych «resortowych dzieci» nie jest – jak piszą sygnatariusze listu otwartego – koncepcją, lecz rzeczywistością polskiego życia społecznego. Ponad dwadzieścia lat temu ta wspólnota interesów zablokowała dekomunizację i lustrację, niezwykle ważne procesy, które mogły oczyścić polskie życie publiczne (także naukowe) z dramatycznie szkodliwych elementów myślenia i działania systemu komunistycznego.”

„Matthew Tyrmand dla Fronda.pl: Naszą rolą jest pokazywać zakłamania lewaków!”, fronda.pl, 12 lutego 2016, dostęp 3 marca 2016, godz. 15.58.

http://www.fronda.pl/a/matthew-tyrmand-dla-frondapl-nasza-rola-jest-pokazywac-zaklamania-lewakow,65754.html

„Nawet tabloidy, takie jak «Super Express» są bardziej wiarygodne niż skorumpowane mainstreamowe media sprzedawczyków, szczerze wierzących w socjalizm? (takie jak «Gazeta Wyborcza», «Duży Format», «Newsweek», «Polityka» itd.).”

Dorota Kania, „Niemiecki apetyt na Polskę”, niezależna.pl (za „Gazetą Polską Codziennie”), 11 lutego 2016, dostęp 4 marca 2016, godz. 00.51.

http://niezależna.pl/76149-niemiecki-apetyt-na-polske

„Sąsiedzi zza Odry tracą w naszym kraju wpływy. Przede wszystkim nie ma już polityków, którzy potulnie i bez szemrania wykonywaliby polecenia płynące z Niemiec, za co byli nagradzani lukratywnymi synekurami. Dostawali ordery, a na europejskich salonach poklepywano ich po plecach i prawiono komplementy. I nagle wszystko uległo radykalnej zmianie. Wprawdzie nadal są media będące «głosem Berlina nad Wisłą», jednak ich kondycja jest coraz słabsza.”

„Resortowi rodzice: Ojciec Włodzimierza Cimoszewicza”, fronda.pl, 11 lutego 2016, dostęp 3 marca 2016, godz. 19.17.

http://www.fronda.pl/a/resortowi-rodzice-ojciec-wlodzimierza-cimoszewicza,65734.html

[tytuł]

„WRESZCIE! Program 500 plus przyjęty przez polski SEJM!”, fronda.pl, 11 lutego 2016, dostęp 3 marca 2016, godz. 19.22.

http://www.fronda.pl/a/wreszcie-program-500-plus-przyjety-przez-polski-sejm,65710.html

„To naprawdę rewolucyjny program – nie socjalny – dla polskich rodzin. Przez tyle lat rządów PO-PSL polska rodzina była niszczona, że dziś możemy powiedzieć że Polskie państwo WRESZCIE stanęło po stronie OBYWATELI!”

Katarzyna Gójska-Hejke, „Doradczyni Kiszczaka i komisja wenecka”, niezależna.pl („Gazeta Polska Codziennie”), 10 lutego 2016, dostęp 4 marca 2016, godz. 00.57.

http://niezależna.pl/76093-doradczyni-kiszczaka-i-komisja-wenecka

„Prezes Andrzej Rzepliński ma na szczęście w swoim najbliższym otoczeniu autorytet w dziedzinie uciszania niezgodnych z obowiązującą linią polityczną głosów. Radą może mu wszakże służyć doradczyni prawna zbrodniarza komunistycznego Czesława Kiszczaka – sędzia Wronkowska-Jaśkiewicz. Doprawdy trudno o lepsze rekomendacje, jak współpraca z człowiekiem skazanym za udział w grupie zbrojnej, która zaatakowała własny naród. Oto III RP w pełnej krasie: doradczyni zbrodniarza komunistycznego i zdrajcy Polski wyznaczają standardy praworządności.”

„Duda odbierze Grossowi order za szkalowanie Polski”, fronda.pl, 9 lutego 2016, dostęp 4 marca 2016, godz. 00.12.

http://www.fronda.pl/a/duda-odbierze-grossowi-order-za-szkalowanie-polski,65558.html

„Jan Tomasz Gross znany z publikacji szkalujących Polskę i Polaków takich jak «Strach. Antysemityzm w Polsce tuż po wojnie», czy «Złote żniwa. Rzecz o tym, co się działo na obrzeżach zagłady Żydów» może wkrótce stracić Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi RP.”

„KOD lewactwem i bezbożnictwem stoi”, fronda.pl, 8 lutego 2016, dostęp 4 marca 2016, godz. 00.21.

http://www.fronda.pl/a/kod-lewactwem-i-bezboznictwem-stoi,65541.html

„Jak można się domyśleć, KOD popierają głównie lewacy i bezbożnicy. Poparcie dla Komitetu deklaruje 75 proc. zwolenników lewicy a także 61 proc. osób w ogóle niepraktykujących wiary chrześcijańskiej.”

Grzegorz Strzemecki, „Jak tresuje się Polskę”, niezależna.pl (za „Gazetą Polską Codziennie”), 8 lutego 2016, dostęp 4 marca 2016, godz. 01.03.

http://niezależna.pl/76003-jak-tresuje-sie-polske

„Poparcie posłusznych rządów (jak Tuska i Kopacz) oraz organizacji (jak EBU), umocniło Niemcy w przekonaniu, że jest to droga do zdominowania Unii przez swoistą «IV Rzeszę» z grupą wasalnych wobec niej krajów. Oczywiście tę «nową Rzeszę» konstruuje się względnie «miękkimi», polityczno-ekonomicznymi narzędziami, a nie przemocą militarną, jak to się działo za trzeciej poprzedniczki. W odniesieniu do Polski takim narzędziem jest niemiecki kapitał w polskojęzycznych, adresowanych do Polaków i operujących w Polsce, ale przecież niemieckich ze względu na własność, mediach. Owe «polskie», a faktycznie niemieckie, ale rzekomo «niezależne», bo prywatne media finansują polskie „gwiazdy mediów”, by w obronie hegemonii Niemiec atakowały nowe polskie władze i jej reformy w publicznych mediach i na manifestacjach KOD-u. […]

Niemieckiej agresji politycznej i medialnej towarzyszy serwilizm tamtejszych mediów, przypominający czasy, kiedy politykę wymierzoną przeciw własnym i innym obywatelom w imię «wyższych» wartości wspierały medialnie «Volkischer Beobachter» (za socjalizmu narodowego) i «Neues Deutschland» (za socjalizmu moskiewskiego). […] Dyktat samobójczego multi-kulti miesza się z genderyzmem, niszczącym samą esencję człowieczeństwa i depczącym prawa dzieci i rodziców, których wsadza się do więzień za niepodporządkowanie się «liberalno-demokratycznemu» Państwu (koniecznie przez duże «P»), które uważa się za właściciela tych dzieci (kolejne podobieństwo do III Rzeszy).”

wg, „Gross straci polski order? Prezydent Andrzej Duda chce mu go odebrać”, niezależna.pl, 8 lutego 2016, dostęp 4 marca 2016, godz. 9.52.

http://niezależna.pl/76033-gross-straci-polski-order-prezydent-andrzej-duda-chce-mu-go-odebrac

„Prezydent Andrzej Duda poprosił MSZ o opinię ws. odebrania prof. Janowi Tomaszowi Grossowi ważnego państwowego odznaczenia – Krzyża Kawalerskiego Orderu Zasługi RP – dowiedział się Onet.pl. Gross słynie z antypolskich wypowiedzi i publikacji szkalujących Polaków. Decyzja prezydenta jest więc jak najbardziej słuszna.”

PRASA PAPIEROWA

Jan Pietrzak, „Petru, czyli Beka”, „wSieci”, nr 6/2016, 8-14 lutego 2016, s. 12.

„Zbiera się coraz więcej przykładów na to, że z tego Petru będziemy mieć w kabarecie pożytek. […] Pracowicie przygotowywana ze Schetyną, pewnie z niejawnym udziałem Tuska, dywersja przeciwko polskiemu rządowi niestety spaliła na panewce, po zasadniczym wystąpieniu premier Beaty Szydło. […] Petru widocznie zna kogoś, kto naprawdę decyduje, i następnym razem odwoła się do niego, by szkodzić «pisowskiemu rządowi». Takie ma polecenie służbowe.”

Tomasz Łysiak, „Cokolwiek zrobisz…”, „wSieci”, nr 6/2016, 8-14 lutego 2016, s. 15.

„Sobota, wedle nowej świeckiej tradycji, miała być dniem spotkań alimenciarzy i bankowców protestujących przeciwko kaczyzmowi.” [o manifestacjach KOD-u]

Tomasz Lis, „Polsza today”, „Newsweek”, nr 7/2016, 8-14 lutego 2016, s. 2.

„Nie program, nie obietnice, nie charyzmatyczny lider i nie inspirujące przesłanie są najważniejszymi atutami PiS i Jarosława Kaczyńskiego. Jest nim propaganda tej partii. Toporna, bezceremonialna i bezczelna, ale wyjątkowo skuteczna. […] PiS-owska propaganda oparta jest na dwóch klasycznych założeniach. Prostota i powtarzalność. Krótkie hasło, najlepiej jedno słowo, wbijane jest do głów non stop przez PiS-owskich polityków, PiS-owskich propagandystów i PiS-owskich hejter

Wypowiedz się