Obserwatorium mediów
9-15 listopada 2015 r.

Zamachy w Paryżu

 15.11.2015 

A. Tydzień w skrócie

  1. Do 13 listopada dominującymi treściami w opisywanym tygodniu były kwestie związane ze zmianami politycznymi w Polsce – płynący z mediów prawicowych przekaz koncentrował się na dacie wyborów jako początku rozliczania odpowiedzialnych za lata wypełnione „postkomunizmem”, „pedagogiką wstydu” i „agenturalnymi kanałami”.
  2. Od 14 listopada najważniejszym tematem – w mediach internetowych, gdyż papierowe nie miały jeszcze takiej możliwości – stały się zamachy terrorystyczne w Paryżu. Czytelnicy niezaleznej.pl mogli się dowiedzieć, że islamiści „ubogacili kulturowo” francuską stolicę, zaś frondy.pl – m.in. tego, że zamachy są naturalną konsekwencją laicyzacji i wielokulturowości, a żądni krwi muzułmanie są również w Polsce.

B. Fragmenty artykułów

Punkt 1. Prawa mniejszości, rodzina, przemiany obyczajowe.

INTERNET

„Grecy wpadli w szał. Masowo mordują dzieci”, fronda.pl, 12 listopada 2015, dostęp 7 grudnia 2015, godz. 22.36.

http://www.fronda.pl/a/grecki-szal-masowo-morduja-dzieci-rekord-na-skale-europy,60276.html

„Grecy wpadli w iście diabelski szał mordowania nienarodzonych.”

PRASA PAPIEROWA

Krystyna Grzybowska, „Gender w natarciu”, „wSieci”, nr 45, 9-15 listopada 2015, s. 93.

Zaczęło się w Sowietach od porewolucyjnej propagandy ‘wolnej miłości’, a skończyło się na ideologii gender wdzierającej się do przedszkoli, szkół i organizacji społecznych. Jest natarczywa i coraz częściej brutalna. Wyraża się w demoralizacji młodego pokolenia, walczy zajadle z Kościołem […]. Ideologia gender zadomowiła się w krajach Europy Zachodniej i panoszy się w szkołach, siejąc spustoszenie w duszach dzieci i młodzieży. […] ludzie tego środowiska są terrorystami atakującymi dusze, są bezwzględni i bezczelni, czując za plecami tolerancję ze strony europejskich elit rządzących. W Polsce, w kraju najbardziej katolickim w Europie, dopuszczono do preparowania podręczników dla małych dzieci, w których nie ma podziału na płeć, a genderowcy lub ich tępi naśladowcy spośród niedojrzałej młodzieży wdzierają się do Kościołów i posuwają się do niszczenia świętych obrazów, relikwii, monstrancji. […] Czy Europie, Polsce zagrażają dwa terroryzmy równocześnie: islamski i lewacki? […] Są nieliczni. NSDAP Hitlera było na początku tylko partią faszystowską, a jak to się skończyło?”

Punkt 2. Historia. Polityka historyczna, formy patriotyzmu, święta narodowe.

PRASA PAPIEROWA

Bronisław Wildstein, „Żołnierze Wyklęci i poezja”, „wSieci”, nr 45, 9-15 listopada 2015, s. 13.

„Walka o Żołnierzy Wyklętych to sprawa tożsamości Polski. To wybór: czy uznajemy się za spadkobierców patriotów poświęcających się dla wspólnoty, czy kwestionujemy to dziedzictwo i relatywizujemy naszą historię. To pytanie: czy potrafimy docenić patriotyzm i przeciwstawić go zaprzaństwu, odróżnić bohaterów od zdrajców.”

Punkt 6. Obcy-Inny. Stosunek do imigrantów i mniejszości narodowych.

INTERNET

Tomasz Terlikowski, „Terlikowski: Celem islamistów jest zajęcie Europy”, fronda.pl, 15 listopada 2015, dostęp 20 listopada 2015, godz. 10.29.

http://www.fronda.pl/a/terlikowski-celem-islamistow-jest-zajecie-europy,60477.html

„Inną, na dłuższą metę, skuteczniejszą metodą jest walka na macice kobiet. Wskaźniki demograficzne (przynajmniej w pierwszych pokoleniach) muzułmanów są znacząco wyższe niż etnicznych Europejczyków, a zalew imigrantów jest także istotnym narzędziem walki o przyszłą dominację. I choć zwyczajni muzułmanie mogą zwyczajnie uciekać przed prześladowaniami, to Europa musi mieć świadomość, że niezależnie od tego, także za takimi jednostkowymi decyzjami, stoi myśl, idea, która jest prosta. Zalać Europę i stopniowo ją zajmować, tak by w przyszłości stała się islamska. Tak już się stało z Kosowem, i jakoś nie widać powodu, by podobnie nie było z Belgią czy nawet Francją.”

„Mocne słowa Waszczykowskiego po zamachach: Już słyszę dyskusję tego oszalałego lewactwa”, niezależna.pl, 14 listopada 2015, dostęp 20 listopada 2015, godz. 11.34.

http://niezależna.pl/72909-mocne-slowa-waszczykowskiego-po-zamachach-juz-slysze-dyskusje-tego-oszalalego-lewactwa

[przytoczona wypowiedź Witolda Waszczykowskiego] „Mam z tym problem, dlatego że już słyszę od rana, prawda dyskusję tego oszalałego lewactwa, które nam tłumaczy że to my jesteśmy winni, że to państwa zachodnie są winne, to myśmy nie stworzyli warunków do życia, do integracji dla tych ludzi, że jeśli oni są na tyle sfrustrowani, że sięgają po kałasznikowa, po pasy szahida, to na pewno są jakieś błędy w naszym społeczeństwie.”

„UWAGA! W Polsce też mamy wyznawców Allaha, którzy chcą nas zgładzić!”, fronda.pl, 14 listopada 2015, dostęp 20 listopada 2015, godz. 10.30.

http://www.fronda.pl/a/uwaga-w-polsce-tez-mamy-wyznawcow-allaha-ktorzy-chca-nas-zgladzic,60458.html

[tytuł]

Matka Kurka [Piotr Wielgucki], „Jak chcecie przeżyć to kujcie na blachę «Ojcze Nasz» i «Katechizm polskiego dziecka»”, fronda.pl (za kontrowersje.net), 14 listopada 2015, dostęp 20 listopada 2015, godz. 10.36.

http://www.fronda.pl/a/matka-kurka-jak-chcecie-przezyc-to-kujcie-na-blache-ojcze-nasz-i-katechizm-polskiego-dziecka,60448.html

„Rzeź we Francji jest naturalnym ciągiem zdarzeń, najpierw wprowadzono laicyzację, potem wielokulturowość, teraz rodowici Francuzi są zakładnikami religijnych fanatyków z dzikich lądów. Kto sączył do pustych łbów „narrację miłości” ponad podziałami, kolorami i nawet genitaliami? Rozmaite światłe środowiska finansowane z banków i korporacji należących do Indian. Kto w tym nie przeszkadzał? Zacofana Moskwa, jedyne potężne państwo w Europie, gdzie po upadku komunizmu natychmiast wprowadzono narodowe prawosławie i powsadzano w kibitki półnagie idiotki profanujące rosyjskie świętości i dumę. To wszystko jak zawsze można podsumować puknięciem w głowę „protokołami Syjonu” i nieodzowną ksenofobią, ale tę ostatnią świecką modlitwę odmówicie europejscy kretyni nad własnym dołem z wapnem.”

„W Europie musi się pojawić europejskość historyczna, czyli silne państwa narodowe oparte na wierze. W szkołach krzyże i odnowione kościoły, wierszyk «Kto ty jesteś, Polak mały» wykuty na blachę. Granice ze szlabanami i po pierwszym strzale w powietrze, następny między oczy intruza. I nie ma w tej wizji żadnego szaleństwa, żadnego obłędu, tak funkcjonowała Europa od tysiącleci, gdy była potęgą i rozmazała kozich synów pod Wiedniem”

„Przy obecnym bezhołowiu Europa padnie łupem Rosji, Chin i Izraela, pierwsi staną się władcami, drudzy handlarzami, trzeci skarbnikami.”

„Powrót Europy do chrześcijańskich i narodowych korzeni jest możliwy, jednak wybitnie skomplikowany. Z jednej strony szara masa z wypranymi mózgami, która właśnie organizuje marsze milczenia i rozdaje białe róże. Z drugiej strony radykalizm o rzeczywistym brunatnym kolorze, bo o ile Le Pen we Francji nie jest naszym problemem, to za Odrą bacznie wsłuchiwałbym się w rozmowy biesiadników bawarskich piwiarni. Tak, czy siak żarty się skończyły, gdzie nie spojrzysz wesoło nie jest, a na moje oko wszystko zmierza ku niemocy, coś tam się powie, wyda okólnik i zostanie po staremu, czyli eksterminacja rozłożona na raty będzie trwać.”

Jan Wójcik, „Wójcik: Przestańmy słuchać propagandzistów multi-kulti!”, fronda.pl (za euroislam.pl), 14 listopada 2015, dostęp 20 listopada 2015, godz. 10.41.

http://www.fronda.pl/a/wojcik-przestanmy-sluchac-propagandzistow-multi-kulti,60433.html

„Ci ludzie, propagandziści politycznej poprawności, to nasza słabość. To ci – politycy, media, «eksperci» – którzy niczym Grima Gadzi Język z «Władcy Pierścieni», sączy do ucha króla Rohanu słabość – sączą do uszu sceptycznej wobec imigracji części Europejczyków zatrute słowa.”

Tomasz Terlikowski, „Terlikowski: Terroryzm ma oblicze religijne. Jest islamski”, fronda.pl, 14 listopada 2015, dostęp 20 listopada 2015, godz. 10.44.

http://www.fronda.pl/a/terlikowski-terroryzm-ma-oblicze-religijne-jest-islamski,60411.html

„Tylko jasne postawienie sprawy, uświadomienie sobie, że walczymy z ideologią, której fundamenty tkwią w religii umożliwia proste i mocne stawianie sprawy, a także skuteczną walkę z islamizmem i terroryzmem. Trzeba też bardzo jednoznacznie stwierdzić, co zresztą już francuskie media zrobiły, że atak na Paryż (i zapowiadane kolejne ataki) to tylko początek wojny, jaką islamiści z Kalifatu wypowiedzieli Francji. Mamy więc do czynienia z wojną. Światową, globalną, ideologiczną i religijną. Islamiści nie odpuszczą, dopóki nad Bazyliką św. Piotra (i nad parlamentami Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji, Hiszpanii itd.) nie zawiśnie zielona flaga proroka”.

„Terroryści «ubogacili kulturowo» Paryż. Strzelanina, bomby, zakładnicy – wiele śmiertelnych ofiar”, niezależna.pl, 13 listopada 2015, dostęp 20 listopada 2015, godz. 11.36.

http://niezależna.pl/72901-terrorysci-ubogacili-kulturowo-paryz-strzelanina-bomby-zakladnicy-wiele-smiertelnych-ofiar

[tytuł]

Mariusz Januszewski, „Czy Druga Bestia z Apokalipsy nosi imię … Islam?”, fronda.pl, 13 listopada 2015, dostęp 7 grudnia 2015, godz. 22.16.

http://www.fronda.pl/a/czy-druga-bestia-z-apokalipsy-nosi-imie-islam,60322.html

„Ten właśnie ryk przywołał drugą Bestię czyli Fałszywego Proroka, który jest na usługach pierwszej. Na imię jej Islam. Islam nie jest niczym innym, jak w jakimś sensie zmaterializowaną niewiarą ludzi zachodu w Synostwo Boże Jezusa. Oni (muzułmanie) po prostu mówią o tym głośno, zaprzeczając Bóstwu Jezusa i o dziwo nikomu, w krajach ufundowanych na chrześcijańskiej wierze jakoś to nie przeszkadza. I całą władzę pierwszej Bestii przed nią wykonuje, i sprawia, że ziemia i jej mieszkańcy oddają pokłon pierwszej Bestii (Ap 13,12). Ponownie tak, jak w przypadku pierwszej Bestii, również tutaj potworna skala zjawiska – islamizacja świata –pozwala zidentyfikować drugą Bestię.”

Leo McKinstry, „Masowa imigracja zgładzi Europę!”, fronda.pl [za euoroislam.pl], 12 listopada 2015, dostęp 7 grudnia 2015.

http://www.fronda.pl/a/leo-mckinstry-masowa-imigracja-zgladzi-europe,60303.html

„Potrzeba było kilku tysięcy lat na zbudowanie cywilizacji europejskiej, ale jej zbliżający się upadek jest dziełem zaledwie kilku lat, grupy nieodpowiedzialnych, niepatriotycznych i karmiących się złudzeniami polityków, na czele których stoi kanclerz Niemiec Angela Merkel. Kryjąc wandalizm pod maską współczucia, a tchórzostwo pod maską moralnej wyższości, przywódcy ci stworzyli kryzys imigracyjny tak głęboki, że samo istnienie naszej europejskiej kultury i dziedzictwa jest śmiertelnie zagrożone.”

„USA: Muzułmanie chcą się rozprawić z Polakami”, niezależna.pl, 9 listopada 2015, dostęp 8 grudnia 2015, godz. 12.46.

http://niezależna.pl/72764-usa-muzulmanie-chca-sie-rozprawic-z-polakami

[generalizujący tytuł odnoszący się do pojedynczej wypowiedzi z pojedynczego miasteczka – i nawet nie do końca wiadomo, o co w niej chodziło]

„Byli naziści, teraz nadchodzą islamiści”, fronda.pl, 9 listopada 2015, dostęp 7 grudnia 2015, godz. 22.55.

http://www.fronda.pl/a/byli-nazisci-teraz-nadchodza-islamisci,60124.html

[grafika do artykułu głównie o Nocy Kryształowej”

„Także ze względu na mieszkających w Europie Żydów apelujemy o to, by granice zaczęły być wreszcie pilnowane. Wiele lat po zakończeniu II wojny światowej nie potrzebujemy w Europie kolejnych fanatycznych antysemitów, którzy nie zawahają się mordować.” 

Punkt 7. Polityka i media. Rywalizacja między partiami i środowiskami światopoglądowymi. Język konfliktu.

INTERNET

Tomasz Lis, „Zamachy terrorystów, zwycięstwo rasistów”, natemat.pl, 15 listopada 2015, dostęp 20 listopada 2015, godz. 12.24.

http://tomaszlis.natemat.pl/161883,zamachy-terrorystow-zwyciestwo-rasistow

„Na razie intelektualista Kukiz wprowadził do Sejmu paru naziolków.”

„To wystarczy, by dla psychoprawicy stał się autorytetem”

Tomasz Sakiewicz, „Koniec systemu postkomunistycznego”, niezależna.pl (za „Gazetą Polską Codziennie”), 13 listopada 2015, dostęp 7 grudnia 2015, godz. 23.11.

http://niezależna.pl/72874-koniec-systemu-postkomunistycznego

„System, który zapanował na ćwierć wieku, nazwano postkomunizmem. Miał niemal wszelkie cechy demokracji, choć ją w znacznej mierze ograniczał. Stworzono go najpierw formalnie, w Sejmie, a potem nieformalnie, we wszystkich sektorach państwa i życia publicznego. Rok 2005 poważnie zachwiał tym systemem. Jednak już po dwóch latach nastąpiła restauracja postkomunizmu. Zasada uprzywilejowania rządzących kosztem reszty społeczeństwa odrodziła się w całej pełni. Symbolicznie wrócono do retoryki typowej dla postkomunistów, uroczyście chowając Jaruzelskiego i negując ludobójstwo w Katyniu. Polityka międzynarodowa stała się ponownie własnością obcych ambasad. Polacy w ostatnich wyborach cały ten system odrzucili.”

Marian Piłka, „Piłka: neobolszewizm atakuje”, fronda.pl, 13 listopada 2015, dostęp 7 grudnia 2015, godz. 22.21.

http://www.fronda.pl/a/pilka-neobolszewizm-atakuje,60356.html

„Tą kominternowską tradycję skutecznie kontynuuje Gazeta Wyborcza publikując min. rysunek Janka Kozy, porównujący polskie barwy narodowe z hitlerowskim symbolem. To pokazuje, jak bardzo antypolska jest ta gazeta, jak nienawidzi wszystkiego co polskie. To przejaw neobolszewizmu. Jest ona po prostu obrzydliwa. Gazeta z takim stosunkiem do narodu, nie ukazywałaby się w żadnym państwie. Po prostu nikt by jej nie kupował. To że jest ona kupowana, czytana i cytowana w poważnych dyskusjach, to objaw głębokiego kryzysu polskiego patriotyzmu, wykorzenianego w czasach komunistycznych i do tej pory jeszcze całkowicie nie przezwyciężonego. To gazeta wykorzenionego kulturowo i narodowo motłochu i tylko do niego są adresowane te antypolskie rysunki i artykuły.”

„Pięta dla Fronda.pl: Rząd dekomunizacji, degenderyzacji i deplatformeryzacji”, fronda.pl, 9 listopada 2015, dostęp 7 grudnia 2015, godz. 22.57.

http://www.fronda.pl/a/pieta-dla-frondapl-rzad-dekomunizacji-degenderyzacji-i-deplatformeryzacji,60113.html

„To będzie rząd, który będzie realizował oczekiwania wyborców, którzy poparli Prawo i Sprawiedliwość. To dekomunizacja, degenderyzacja i deplatformeryzacja państwa.”

Matka Kurka [Piotr Wielgucki], „Matka Kurka: Kiszczak trafił do dołu zalanego betonem. Piękny symbol, ale brakuje zwieńczenia!”, fronda.pl, 9 listopada 2015, dostęp 7 grudnia 2015, godz. 23.02.

http://www.fronda.pl/a/matka-kurka-kiszczak-trafil-do-dolu-zalanego-betonem-piekny-symbol-ale-brakuje-zwienczenia,60079.html

„Kolportowane łgarstwa i gwałty moralne straciły swoją moc, a niegdysiejsi mocarze zarządzający pedagogiką wstydu i pogardy podwinęli skundlony ogon i nawet nie mają siły odszczekać się karłom reakcji. Tak dokonał się przełom, wymarzony, wyczekiwany, wymodlony. Wojnę wygrywa się nie na froncie, ale na najwyższej górze wroga, gdzie zatyka się własny sztanda Wygraliśmy i to widać coraz dobitniej, w sferze symboli, wartości, wiary i powrotu do normalności. Spadkobiercy komuny ucichli, wycofali się, zwiesili łby i klepią nad swoimi grobami swoje zdrowaśki.”

PRASA PAPIEROWA:

Krzysztof Feusette, „Wyparcie Żakowskiego”, „wSieci”, nr 45/2015, 9-15 listopada 2015, s. 10.

„Co tu kryć, w wielu «pustostanach» umocowanych na szyjach gwiazd Czersko-Wiertniczo-Lisowej Propagandy Oszustów toczy się dziś walka Dobra ze Złem. Pisałem o tym wielokrotnie: mainstream publiczny trzeba zaorać. Media prywatne można bojkotować […]. W przypadku red. Sobieniowskiego wystarczy już nagłośnienie samego nazwiska, bo nie zbrukał sobie ten człowiek ust prawdą, od kiedy tylko jego biedne oblicze przejrzało się w małym ekranie i zakochało w nim po uszy Urbana” [sic!]. 

Jan Pietrzak, „Ręce precz od Polski”, „wSieci”, nr 45/2015, 9-15 listopada 2015, s. 12.

„Dzikie napaści na rząd, którego nie ma, to codzienny rytuał medialnego mainstreamu. Wściekłość przelewa się przez teleekrany i granice. Agenturalne kanały opluwają Polskę ze wszystkich stron Europy, że nacjonalizm, że ksenofobia, państwo wyznaniowe i tym podobne «odmęty szaleństwa» ze zdartej płyty nienawistników. […] Trwa histeryczny atak na demokrację. Ponieważ nie mamy służb specjalnych, nie ma kto wykryć i zdemaskować ośrodków toczących wojnę propagandową przeciwko państwu polskiemu. […] Wezmę to na swoje barki, używając uproszczonego wywodu, by bolszewickie i nazistowskie pomioty zrozumiały, o co chodzi… […] Ręce precz od Polski!” 

Rafał Ziemkiewicz, „Anatomia strachu”, „Do Rzeczy”, nr 46/2015, 9-15 listopada 2015, s. 20–22.

„Odchodzącej władzy, której nie spaja żadna ideologia, pozostaje szaleńcza strategia, budowane wspólnoty na lęku, choćby irracjonalnym. […] Propagandyści przegranego modelu Polski pomagdalenkowej – państwa jednej partii, jednej gazety i jednej elity monopolizującej wszelkie opiniotwórcze i decyzyjne stanowiska w podobny sposób jak za czasów PRL partyjna nomenklatura – wskazują, że wygrana PiS oznacza «państwo wyznaniowe», «średniowiecze», «faszyzm» etc. […] jeden z przejawów charakterystycznej cechy antypisowskiego dyskursu, która sprawia, że od dawna nie można go już traktować jako polemiki z prawicą lub jej choćby surowej krytyki. Można go tylko analizować jako przykład silnie rozwiniętej fobii i zbiorowej psychozy. […] Oczywiście wśród rezonerów antypisowskiej propagandy nie brakuje ludzi, których podejrzewać można o autentyczne szaleństwo, obsesje lub zgoła – przepraszam za brutalność, ale to niestety widoczna gołym okiem prawda – zidiocenie starcze, uniemożliwiające im dostrzeżenie, w jaki absurd w swej nienawiści zabrnęli.

Agata Kondzińska, „IV RP wraca po przerwie”, „Gazeta Wyborcza”, 10-11 listopada 2015 (wtorek-środa), s. 2.

„Kandydatka PiS na premiera Beata Szydło przedstawiła w poniedziałek skład Rady Ministrów. To gabinet kontynuacji IV RP, z jej bohaterami i najcięższym grzechami. Ministrem obrony będzie radykalny w opiniach i poglądach Antoni Macierewicz. Polityk, który uważa, że od 10 kwietnia 2010 Polska jest w stanie wojny z Rosją. Lustrator, tropiciel agentów w Wojskowych Służbach Informacyjnych, główny śledczy smoleński.”

Wypowiedz się