Obserwatorium mediów
27 września – 4 października 2015 r.

Ks. Charamsa i ustawa o uzgodnieniu płci

 04.10.2015 

A. Tydzień w skrócie

  1. Podobnie jak w poprzednich tygodniach, w mediach internetowych i papierowych dużo uwagi poświęca się kryzysowi migracyjnemu. Na łamach fronda.pl i prawicowych tygodników kontynuowane są stałe wątki – m.in. zagrożenie dla cywilizacji europejskiej przez islamską inwazję i „wojnę kulturową” oraz destrukcyjne działania europejskiej lewicy.
  2. Głośnym echem szczególnie na portalu fronda.pl odbiła się sprawa ks. Charamsy, którego działania publicyści tego medium – szczególnie Tomasz Terlikowski – ogłosili mianem „homoherezji”.
  3. Innym wydarzeniem z dziedziny kulturowej i obyczajowej, obecnym w mediach w omawianym okresie było zawetowanie przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy o uzgodnieniu płci, co dla frondy.pl tożsame było z obroną polskiego prawa przed „chorymi lewackimi ideologiami”.

B. Fragmenty artykułów:

Punkt 1. Gender. Prawa mniejszości, rodzina, przemiany obyczajowe.

INTERNET:

„Jak znalazł na ks. Charamsę! Kard. Müller jasno o kłamstwach gender!”, fronda.pl, 4 X 2015, dostęp 2.11.2015, godz. 19.58.

http://www.fronda.pl/a/kard-mueller-jasno-przeciwko-klamstwom-gender,57934.html

„Kard. Gerhard Müller ostrzega przed mediami, które narzucają opinii publicznej ideologię gender. Zdaniem prefekta Kongregacji Nauki Wiary można dziś wręcz mówić o medialnym totalitaryzmie. Względem opinii publicznej media zachowują się one niczym «duce» – czyli dyktator.”

Anna Dryjańska, „Miłuj w domu po kryjomu”, „Dziennik Opinii”, nr 276/2015, 3 X 2015, dostęp 3.11.2015, godz. 10.05.

http://www.krytykapolityczna.pl/felietony/20151003/miluj-w-domu-po-kryjomu

„Wbrew pozorom, prawda nie wyzwala rzymskokatolickich przywódców, tylko przysparza im kłopotów, bowiem ideologia watykańska opiera się na udawaniu.”

„Reguły są przecież jasne: ksiądz nie może być gejem, tak samo jak działacz węgierskiej partii Jobbik nie może być Żydem. Przy takiej potworności blednie wszystko inne, nic dziwnego więc, że ksiądz kochający budzi większe oburzenie niż ksiądz gwałcący.”

„Ks. Charamsa – medialny agent homo-lobby”, fronda.pl, 3 X 2015, dostęp 2.11.2015, godz. 15.25.

http://www.fronda.pl/a/ks-charamsa-medialny-agent-homo-lobby,57980.html

[tytuł]

„Pojawienie się w mediach ks. Charamsy, jego deklaracja nt. orientacji seksualnej i absurdalne żądania względem Kościoła wyglądają na z góry zaplanowaną akcję homoseksualnego lobby.”

Tomasz Terlikowski, „Terlikowski: Ważna lekcja księdza Krzysztofa Charamsy”, fronda.pl, 3 X 2015, dostęp 2.11.2015, godz. 15.18.

http://www.fronda.pl/a/terlikowski-wazna-lekcja-ksiedza-krzysztofa-charamsy,57962.html

„Kapłan musi być dojrzałym mężczyzną, a homoseksualizm ową dojrzałość wyklucza […]”.

„Po drugie trzeba wreszcie jasno i jednoznacznie stwierdzić, że lawendowa mafia czy homolobby jest problemem Kościoła, i że oczyszczenie się z niego jest istotnym zadaniem Kościoła.”

„Ks. Charamsa opublikował antychrystyczny manifest”, fronda.pl, 3 X 2015, dostęp 2.11.2015, godz. 15.16.

http://www.fronda.pl/a/ks-charamsa-opublikowal-antychrystyczny-manifest,57958.html

„Na łamach antykatolickiej «Gazety Wyborczej» ks. Krzysztof Charamsa opublikował swój «manifest», którego nie wahamy nazwać się antychrystycznym. Ksiądz wzywa Kościół święty do odrzucenia wiary katolickiej, zmiany nauczania Ewangellii, odrzucenia prawdy o małżeństwie i seksualności.”

„Postulaty ks. Charamsy niczym nie różnią się od postulatów rozmaitych zachodnich grup heretyckich. Podobne głosy słyszy się przed synodem często choćby w Niemczech, gdzie nie wierzący w Pana Jezusa ludzie próbują narzucać diabelską wizję wiary. Ta przedsynodalna hucpa, nagłaśniana przez modernistyczne media, to bez wątpienia dzieło szatana.”

Jacek Januszewski, „Aborcyjna dyktatura w Australii”, fronda.pl, 2 X 2015, dostęp 2.11.2015, godz. 15.14.

http://www.fronda.pl/a/aborcyjna-dyktatura-w-australii,57914.html

[tytuł]

Tomasz Terlikowski, „Terlikowski: Homoherezja, nie Kongregacja”, fronda.pl, 2 X 2015, dostęp 2.11.2015, godz. 15.09.

http://www.fronda.pl/a/terlikowski-homoherezja-nie-kongregacja,57942.html

„Homoseksualista i zwolennik antykatolickiej homoherezji nie może być urzędnikiem watykańskiej kongregacji, ani nie powinien sprawować posługi katolickiego księdza.”

„Duda wyjaśnia weto: Ustawa była zgodą na homozwiązki i homoadopcję”, fronda.pl, 2 X 2015, dostęp 2.11.2015

http://www.fronda.pl/a/duda-wyjasnia-weto-ustawa-byla-zgoda-na-homozwiazki-i-homoadopcje,57940.html

„Prezydent Andrzej Duda sięgnął dziś po raz pierwszy po przynależącą do jego urzędu możliwość blokowania szkodliwych dla państwa ustaw. Zrobił to, by chronić małżeństwo i polskie dzieci. Ogromnie dziękujemy panu prezydentowi – gdyby nie jego jasna decyzja, Platforma Obywatelska po raz kolejny wyrządziłaby niepowetowaną stratę polskości, nurzając naszą Ojczyznę w bagnie chorych lewackich ideologii.”

Mariusz Dzierżawski, „Inkwizytorzy z Wyborczej atakują!”, fronda.pl, 2 X 2015, dostęp 2.11.2015, godz. 15.04.

http://www.fronda.pl/a/inkwizytorzy-z-wyborczej-atakuja,57916.html

[tytuł]

Miłośnicy dewiacji z GW wzięli na cel księdza Oko.”

Tomasz Terlikowski, „Terlikowski: Brawo dla prezydenta. Teraz czas na zakaz zmiany płci!”, fronda.pl, 2 X 2015, dostęp 2.11.2015, godz. 15.01.

http://www.fronda.pl/a/terlikowski-brawo-dla-prezydenta-teraz-czas-na-zakaz-zmiany-plci,57919.htm

„Prezydent Andrzej Duda zawetuje lewacką ustawę o uzgodnieniu płci. To dobry znak i dowód, że wreszcie mamy prezydenta, który potrafi zatrzymać lewacką lawinę ustawodawczą.”

Tomasz Terlikowski, „Terlikowski: Katecheza, zdrowe żywienie i wybawienie od śmierci”, fronda.pl, 1 X 2015, dostęp 2.11.2015, godz. 14.47.

http://www.fronda.pl/a/terlikowski-katecheza-zdrowe-zywienie-i-wybawienie-od-smierci,57886.html

„Kłopot polega tylko na tym, że te same środowiska, które promują zakazy w stołówkach, w imię oczywiście dobra naszych dzieci, chcą jednocześnie pozbawić je w szkołach tego, co rzeczywiście może im dać szczęście czy nadzieję na życie wieczne. Mowa oczywiście o katechezie, która jest budowaniem relacji z Tym, który jako jedyny może nam dać wieczność, i to nie przez zdrowe żywienie, ale przez zmartwychwstanie. I jakoś trudno nie dostrzec relacji między odrzuceniem wiary, którego wyrazem jest chęć wyrugowania katechezy ze szkół, a chęcią przymusowego wprowadzania zdrowego żywienia w szkołach. Obie te postawy wyrastają z tego samego, z wiary, że sami możemy sobie urządzić zdrowe życie. Bez Boga, za to z mlekiem sojowym i słodzikiem zamiast cukru.”

„Urzędniczka usłyszała wyrok: 5 miesięcy więzienia. Bo… odmówiła ślubu lesbijkom”, niezalezna.pl, 30 IX 2015, dostęp 3.11.2015, godz. 9.21.

http://niezalezna.pl/71438-urzedniczka-uslyszala-wyrok-5-miesiecy-wiezienia-bo-odmowila-slubu-lesbijkom

„Homo-presja nawet w wymiarze sprawiedliwości. Dwie lesbijki chciały ślubu, urzędniczka odmówiła. Skutek? Usłyszała wyrok skazujący. O przerażających skutkach homo-nagonki pisze serwis se.pl”.

„Kopacz: In vitro zamiast polityki prorodzinnej”, fronda.pl, 28 IX 2015, dostęp 2.11.2015, godz. 13.34.

http://www.fronda.pl/a/oto-pomysl-na-demografie-kopacz-wiecej-dzieci-z-in-vitro,57683.html

[tytuł artykułu, który nie ma nic wspólnego z treścią; in vitro jest tylko jednym z elementów przytoczonej wypowiedzi Ewy Kopacz]

Tomasz Terlikowski, „Terlikowski: Niech antyklerykałowie sami sobie sfinansują szkoły!”, fronda.pl, 29 IX 2015, dostęp 2.11.2015, godz. 14.04.

http://www.fronda.pl/a/terlikowski-niech-antyklerykalowie-sami-sobie-sfinansuja-szkoly,57758.html

„Kłopot polega na tym, że oni nie chcą normalności. Nie chcą, bo wiedzą, że na całym świecie, nawet w ateistycznej Francji, lewicowcy i liberałowie posyłają dzieci do szkół katolickich, które są zwyczajnie lepsze od laickich, które uczą jedynie wolnego myślenia. Nie chcą tego także dlatego, że im wcale nie chodzi o wolność wyboru i o pieniądze, ale o to, by odebrać ciężko wywalczoną wolność nauczania religii naszym dzieciom, i by wrócić do bolszewickich, komunistycznych standardów. I to na zgody być nie może.”

Punkt 3. Historia. Polityka historyczna, formy patriotyzmu, święta narodowe.

PRASA PAPIEROWA

Wojciech Wybranowski, „Kariera oszczercy”, „Do Rzeczy”, nr 40/2015, 27 IX – 4 X 2015, s. 20-22.

[na okładce pisma określenie Jana Tomasza Grossa jako „siewcy nienawiści” – to cytat z amerykańskiego dziennikarza polskiego pochodzenia – Alexa Starożyńskiego]

Krzysztof Masłoń, „Autor «Sąsiadów» sam się wykluczył”, „Do Rzeczy”, nr 40/2015, 27 IX – 4 X 2015, s. 23-25.

„W Grossie nie wypada wręcz widzieć naukowca, intelektualisty borykającego się z dziedzictwem Holocaustu. To zawodowy polakożerca. Opluwanie kraju, w którym przyszedł na świat, wybrał jako swoją profesję. W historii Polski mieliśmy już podobnych renegatów, prędzej czy później jakoś sobie z nimi radziliśmy. Na razie definitywnie wykluczamy go z grona osób, z którymi da się prowadzić jakąkolwiek dyskusję na temat naszej historii i współczesności.”

Punkt 4. Religia. Stosunek do Kościoła katolickiego i katolików; stosunek do mniejszości wyznaniowych, stosunek do ludzi niewierzących i ateistów.

INTERNET

Dk Jacek Jan Pawłowicz, „dk Pawłowicz: Tygodnik Powszechny – antykatolickie pismo społeczno-kulturalne”, fronda.pl, 3 X 2015, dostęp 2.11.2015, godz. 19.35.

http://www.fronda.pl/a/tygodnik-powszechny-antykatolickie-pismo-spoleczno-kulturalne,57991.html

„Ową „szczeliną” (obok wielu innych), o której mówił bł. Paweł VI, którą do Kościoła wdziera się swąd, dym szatana jest u nas w Polsce od kilkudziesięciu lat Tygodnik Powszechny, pismo które, o zgrozo, ma w swoim podtytule wypisane, że jest to «katolickie pismo społeczno-kulturalne».”

„A swoją drogą to skoro TP tak bardzo broni gejów, nie widzi problemów w ich niemoralnym życiu, skoro tak wściekle atakuje tych biskupów i kapłanów, którzy mają odwagę bronić nauczania Kościoła w tej kwestii. Skoro nie widzą problemu w tym, że atakującym jest czynny homoseksualista. To może przyczyny takiego stanu rzeczy trzeba szukać w tym, że tak jak ks. Charamsa wielu pracowników TP to też krypto geje? Może w najbliższym czasie możemy się spodziewać lawiny coming outów  w TP? To by bardzo wiele tłumaczyło.”

„Czy nie nadszedł już najwyższy czas na podjęcie odważnej decyzji i zakazać TP używania w podtytule określenia „katolicki”? A rzeczywiście potrzeba tu odwagi, gdyż po takiej decyzji na Biskupa miejsca, jak hieny, rzucą się wszelkiej maści członkowie tzw. «kościoła otwartego».”

Punkt 6. Obcy-Inny. Stosunek do imigrantów i mniejszości narodowych.

INTERNET:

„1,5 milionowa Armia Imigrantów idzie na Berlin!!!”, fronda.pl, 3 X 2015, dostęp 2.11.2015, godz. 15.21.

http://www.fronda.pl/a/15-milionowa-armia-imigrantow-idzie-na-berlin,57966.html

[tytuł]

Wywiad z ks. prof. Waldemarem Cisło, „Rząd szykuje nam islamską inwazję – rozmowa z ks. prof. Waldemarem Cisło”, niezalezna.pl (za „Gazetą Polską”), 2 X 2015, dostęp 3.11.2015, godz. 8.51.

http://niezalezna.pl/71508-rzad-szykuje-nam-islamska-inwazje-rozmowa-z-ks-prof-waldemarem-cislo

[tytuł]

„Ta osławiona «solidarność» ma więc polegać przede wszystkim na słuchaniu Niemiec przez mniejsze i biedniejsze kraje, bo jakoś o tym, by Niemcy wysłuchały Polskę, Czechy czy Węgry, mowy być nie może.”

„Będzie islam, będą gwałty. Oto, dlaczego mówimy NIE”, fronda.pl, 1 X 2015, dostęp 2.11.2015, godz. 14.49.

http://www.fronda.pl/a/bedzie-islam-beda-gwalty-oto-dlaczego-mowimy-nie,57887.html

[tytuł]

Krzysztof Drogowy, „Niemcy mówią ładnie, ale myślą: «Morda w kubeł!»”, fronda.pl, 1 X 2015, dostęp 2.11.2015, godz. 14.44.

http://www.fronda.pl/a/niemcy-mowia-ladnie-ale-mysla-morda-w-kubel,57874.html

„Najgorszy scenariusz, jaki przychodzi mi do głowy, to taki, że Unia się rozpadnie w najbardziej niekorzystnym momencie, tzn. kiedy Państwo Islamskie (ISIS) okrzepnie i zdobędzie trwałe przyczółki w Europie. Wtedy, w dowolnym miejscu Europy, możemy usłyszeć: Allah akbar i poczuć na plecach oddech goniącego nas «szarego wilka» albo innego fanatyka, który bardziej jest gotowy umrzeć dla Allaha, niż my gotowi żyć dla Chrystusa.”

„Czeka nas promigrancka cenzura Facebooka. Podsłuchano obietnicę złożoną Angeli Merkel!”, niezalezna.pl, 30 IX 2015, dostęp 3.11.2015, godz. 9.23.

http://niezalezna.pl/71433-czeka-nas-promigrancka-cenzura-facebooka-podsluchano-obietnice-zlozona-angeli-merkel

„Sceny przemocy, burd i roszczeniowych zachowań imigrantów są cenzurowane – dlatego obywatele państw europejskich pełną wiedzę na temat islamskiej inwazji mogą czerpać jedynie z internetu. Czy wkrótce i tu zawita eurocenzura?”

„Miriam Shaded: III wojna światowa już trwa – i zmierza teraz do Europy”, fronda.pl, 29 IX 2015, dostęp 2.11.2015, godz. 14.06.

http://www.fronda.pl/a/miriam-shaded-iii-wojna-swiatowa-juz-trwa-i-zmierza-teraz-do-europy,57762.html

[przytoczenie słów wywiadu MS dla wp.pl] „Trzecia wojna światowa już się rozpoczęła, tylko w każdym kraju w innym terminie. Ona już toczy się na Bliskim Wschodzie, idzie na Afrykę i powoli zmierza ku Europie. Trzeba nazwać to wprost – to jest wojna cywilizacyjna pomiędzy kulturą muzułmańską a chrześcijańską”.

Jacek Matysiak, „Inwazja obcej religii i kultury w Europie!”, fronda.pl, 29 IX 2015, dostęp 2.11.2015, godz. 13.59.

http://www.fronda.pl/a/inwazja-obcej-religii-i-kultury-w-europie,57742.html

„Islam, który co prawda nie wymyślił bomby atomowej, wdziera się do post chrześcijańskiej Europy ze swoją bombą demograficzną, o której sile i konsekwencjach eksplozji nie śnił nawet Alfred Nobel.”

„W sumie dziś zachód żyje już w okresie post chrześcijańskim, kwitnie ateizm. Kościoły świecą pustkami,  a w powstałą próżnię wchodzi islam, którego wyznawcy stanowią swoisty zakon. Widzimy tysiące 20-to kilku latków zbiorowo wykrzykujących «Allah jest wielki» przekonanych, że idą ze swoją świętą misją ożywić swoją wiarą ciągle bogate, ale zdemoralizowane i zagubione zachodnie społeczeństwa. Czeka ich nagroda tak na ziemi jak i w niebie…

Przypomina to bolszewickie, sowieckie przekonanie, że ich «wiara» idzie zbawić i zmienić świat na lepsze. Przecież komuniści wierzyli w «naukowy» socjalizm i gardzili rozwalaną, niszczoną kulturą i religią jako prymitywnymi bezsensownymi zabobonami przeszłości. Podobny zapał przejawiali naziści wierząc w swoją sprawiedliwą misję i nowoczesną doktrynę. Rozbijali stary zastany świat, na którego gruzach wybrani przez opaczność Niemcy mieli harmonijnie zbudować swoją przestrzeń życiową i tysiącletnią Rzeszę…”

Wywiad z Andrzejem Jaworskim, „Andrzej Jaworski dla fronda.pl: Lewica zaprasza islamistów, żeby zniszczyć naszą kulturę”, fronda.pl, 29 IX 2015, dostęp 2.11.2015, godz. 13.49.

http://www.fronda.pl/a/andrzej-jaworski-dla-frondapl-lewica-zaprasza-islamistow-zebyzniszczyc-nasza-kulture,57706.html

[tytuł – nb. rozmówca dokładnie czegoś takiego wcale nie powiedział]

„Mamy do czynienia z sytuacją walki kulturowej.”

„Z kolei lewica realizuje tak naprawdę pewien program: polega on na tym, że im bardziej rozgrywana jest nasza kultura i tradycja, tym lepiej. W związku z tym gdy tylko pojawia się jakaś kontrpropozycja dla polskiej tradycji, to propozycja ta jest popierana. Myślę, że właśnie o to chodzi u nas także w sprawie uchodźców.”

Stanisław Pięta, „Stanisław Pięta dla Fronda.pl: PO nie dba o Polaków. My postawimy islamistom tamę”, fronda.pl, 29 IX 2015, dostęp 2.11.2015, godz. 13.46.

http://www.fronda.pl/a/stanislaw-pieta-dla-frondapl-po-nie-dba-o-polakow-my-postawimy-islamistom-tame,57702.html

„Nie ma mowy o żadnej asymilacji tych ludzi.”

„Obecny rząd nie troszczy się jednak nie tylko o los prześladowanych chrześcijan, ale także o bezpieczeństwo polskich obywateli. Jest gotowy narazić Polaków na zagrożenia ze strony imigrantów: zarówno związane z pospolitą przestępczością, jak i terrorystyczne. To niezrozumiały skandal. Politycy Platformy Obywatelskiej liczą na to, że godząc się na żądania europejskiej biurokracji znajdą atrakcyjne miejsca pracy w organach czy instytucjach UE.”

„Czy baronessa lewicy chciałaby zgwałcić islamistę?”, fronda.pl, 28 IX 2015, dostęp 2.11.2015, godz. 13.41.

http://www.fronda.pl/a/czy-baronessa-lewicy-chcialaby-zgwalcic-islamiste,57653.html

„Okazuje się, że gwałt nie zawsze musi być opresywny. Kinga Dunin, którą rok temu genderowy pisarz Ignacy Karpowicz oskarżył o gwałt i wielorakie molestowanie seksualne, dziś zachęca Polski do związków z islamistami, którzy również – jak wiemy – od gwałtów nie stronią.”

„UWAGA DRASTYCZNE! Zobacz co robi pedagog-muzułmanin w szkole”, fronda.pl, 28 IX 2015, dostęp, 2.11.2015, godz. 13.36.

http://www.fronda.pl/a/uwaga-drastyczne-zobacz-co-robi-pedagog-muzulmanin-w-szkole,57697.html

„Film dla ludzi o mocnych nerwach! Publikujemy go, byśmy wiedzieli, że islam jest dla Europy obcą kulturą, która ma na celu zniszczenie naszych chrześcijańskich korzeni!”

„Mówi konwertyta na islam – Ziomal Kalwas: «Ku…wa mać!»”, fronda.pl, 28 IX 2015, dostęp 2.11.2015, godz. 13.25.

http://www.fronda.pl/a/mowi-konwertyta-na-islam-ziomal-kalwas-kuwa-mac,57667.html

„«Jestem Polakiem i muzułmaninem, ku*** mać!». Tak polski? pisarz Piotr Ibrahim Kalwas wychodzi na wierzch ze swoim …. islamem.”

„Sami oceńcie islamistę Kalwasa”.

PRASA PAPIEROWA

Michał Karnowski, „W obronie Europy”, „wSieci”, nr 39/2015, 28 IX – 4 X 2015, s. 3.

„Z ust Tuska nie padło oczywiście ani jedno słowo krytyki wobec Berlina, który opętany lewicowym szaleństwem podeptał wszelkie zasady prawa unijnego. Gdy tłumy islamistów stanęły u wrót Europy, Niemcy nakazały otwarcie bram.”

Jan Pietrzak, „Nie robią polityki, robią wstyd”, „wSieci”, nr 39/2015, 28 IX-4 X 2015, s. 12.

„Właśnie wali się na Europę ludzka fala z Azji i Afryki. Naturalny lęk przed inwazją to dla antypolskiej propagandy dogodny powód, by nam ubliżać. Że ciemnota, ksenofobia, zacofanie itp. W gruncie rzeczy Polacy są niezwykle tolerancyjnym narodem, jeżeli dają sobą w ten sposób pomiatać moskiewsko-niemieckiej agenturze. Hordy barbarzyńców przetaczają się przez naszą równinę od wieków… niszcząc, kradnąc, mordując… Witanie ich chlebem i solą jest idiotycznym masochizmem. Takie mamy w genach i w grobach doświadczenie.”

Tomasz Łysiak, „Głowa w miodzie”, „wSieci”, nr 39/2015, 28 IX – 4 X 2015, s. 65-67.

„Polska przez długie wieki pełniła funkcję przedmurza chrześcijańskiej Europy – bijąc się z tymi, którzy z ucinanej, wbijanej na pal głowy czynili symbol tego, co myślą o świecie urządzonym według naczelnego przykazania Chrystusa, przykazania miłości. […] od wielu lat usiłuje się historię zmagań z ciągłymi falami najazdów islamu na Europę zamienić i zafałszować w jakimś chorym, niewytłumaczalnym pędzie do obarczenia siebie winą za wszystkie wojny”.

Tomasz Lis, „Ciemny lud to kupi”, „Newsweek”, nr 40/2015, 28 IX – 4 X 2015, s. 2.

„Jest jeszcze jedno kłamstwo serwowane Polakom w tym sezonie – kłamstwo uchodźcze. Twierdzenie, ze kilka tysięcy Syryjczyków pozbawi nas tożsamości i głów, to horrendum, ale powtarzane jest z iście goebbelsowską konsekwencją. PiS, na wyścigi z partią KORWiN, z imć Kukizem gra na najniższych instynktach, by uszczknąć jeszcze punkcik albo dwa w sondażach. Z obchodów rocznicy dawnej solidarności PiS wypycha wszystkich innych, ale od zwykłej solidarności ucieka przed wszystkimi. Polityka kija bejsbolowego jest prosta jak konstrukcja cepa.”

Punkt 7. Polityka i media. Rywalizacja między partiami i środowiskami światopoglądowymi. Język konfliktu.

INTERNET

Cezary Michalski, „Paru młodszych panów, którzy nie potrafią zacząć”, „Dziennik Opinii”, nr 275/2015, 2 X 2015, dostęp 3.11.2015, godz. 10.16.

http://www.krytykapolityczna.pl/felietony/20151002/paru-mlodszych-panow-ktorzy-nie-potrafia-zaczac

„Ja tan gorzki i czasem zbyt pasywny polityczny realizm uważam za lepszy od liberalnego populizmu, dlatego dziś bronię PO przed formacją Petru, która jest jeszcze prostszą i jeszcze bardziej zdziczałą formułą liberalnego populizmu, w dodatku pełniącą obiektywnie (czy wyplączę się w ten sposób z ewentualnego wniosku Ryszarda Petru do prokuratury w trybie wyborczym?) funkcję politycznego lobby najbardziej zdziczałego naszego «kapitału narodowego», który doprowadził do największego zdziczenia polskiego rynku pracy, a po ucieczce przed tym zdziczeniem milionów polskich pracowników do Anglii ten najbardziej prymitywny «narodowy kapitał» próbuje to zdziczenie kontynuować za pomocą milionów pracowników z Ukrainy. Ale potrzebuje do tego celu „własnej” partii, najlepiej o wizerunku jak najbardziej «nowoczesnym».”

Joanna Lichocka, „Prosty wybór”, niezalezna.pl (za „Gazetą Polską Codziennie”), 2 X 2015, dostęp 3.11.2015, godz. 9.42.

http://niezalezna.pl/71486-prosty-wybor

„Jedynym ugrupowaniem zmiany, które chce wyprowadzić Polskę z postkomunizmu, jest Prawo i Sprawiedliwość. Wszystkie inne partie służą zachowaniu układu sił systemu III RP. Wybór jest więc naprawdę prosty. Mamy dwie partie – jedną, rozpisaną na kilka nazw formację systemu III RP, układu postkomunistycznego, drugą – partię zmiany.”

Marcin Wolski, „Polacy nie gęsi”, niezalezna.pl (za „Gazetą Polską Codziennie”), 30 IX 2015, dostęp 3.11.2015, godz. 9.47.

http://niezalezna.pl/71436-polacy-nie-gesi

„Pewne zdziwienie opinii publicznej wywołał fakt, że zaginiona z Pałacu Prezydenckiego «Gęsiarka» odnalazła się sprzedana na aukcji prywatnemu kolekcjonerowi. A czemu tu się dziwić? Nie takie rzeczy wyprzedawała rządząca ekipa. Przemysł, banki, polską młodzież jako siłę roboczą… Przez wszystkie lata systematycznie wyprzedawano też naszą suwerenność. Co prawda istniała pewna dywersyfikacja nabywców, ale fakt pozostaje faktem. Ostatnio prawie rzutem na taśmę wyprzedano nasz honor i solidarność w ramach Grupy Wyszehradzkiej.”

PRASA PAPIEROWA

Radosław Markowski, „Jak PiS omamił Polaków”, „Gazeta Wyborcza”, 28 IX 2015 (poniedziałek), s. 4.

„Te wybory nie są o tym, czy będzie więcej autostrad, czy będzie po 500 zł na każde dziecko. Te wybory są o tym, czy w Polsce uchowa się demokracja, czy nie.”

Wypowiedz się