Obserwatorium mediów
19-25 października 2015 r.

Przed wyborami parlamentarnymi

 25.10.2015 

A. Tydzień w skrócie

  1. W przedwyborczym tygodniu publicyści próbowali opisać, jaka jest stawka nadchodzących wyborów do Sejmu i Senatu. W „Gazecie Wyborczej” Jacek Żakowski obawiał się zastąpienia ładu „europejsko-zachodniego” ładem „azjatycko-wschodnim”; Radosław Markowski przestrzegał przed „Węgrami nad Wisłą” oraz „państwem mafijnym”. Redakcja „GW” w przeddzień wyborów w swoim oświadczeniu wyraziła obawę przed „orbanizacją Polski”, a PiS skojarzyła z „wrogami demokracji”. Według Bronisława Wildsteina z tygodnika „wSieci” wybory mogą zniszczyć panującą w Polsce „oligarchię” oraz zmienić sytuację, w której polska gospodarka jest „żerowiskiem dla zagranicznych graczy”. Na portalu niezależna.pl w wyborach dostrzeżono szansę na pokonanie „komunistyczno-liberalnej hydry” oraz zakończenie „post-PRL-u”.
  2. Wciąż pojawiają się wypowiedzi skierowane przeciwko uchodźcom oraz przeciwko muzułmanom w Europie. Na frondzie.pl można przeczytać o „micie multi-kulti”, islamie jako „nowotworze” oraz uogólniające i agresywne tytuły typu: „Islamscy migranci nie potrzebują pomocy. To prześladowcy pełni nienawiści”.

B. Fragmenty artykułów:

Punkt 1. Prawa mniejszości, rodzina, przemiany obyczajowe.

INTERNET

Anita Czerwińska, „Stop republice gender”, niezależna.pl (za „Gazetą Polską Codziennie”), 23 X 2015, dostęp 25 XI 2015, godz. 16.30.

http://niezalezna.pl/72181-stop-republice-gender

[tytuł]

„Tymczasem Platforma jest gorliwym rzecznikiem ideologii gender […]”.

„Polski biskup z Boliwii: Gender to kultura śmierci”, fronda.pl, 19 X 2015, dostęp 25 XI 2015, godz. 15.55.

http://www.fronda.pl/a/polski-biskup-z-boliwii-gender-to-kultura-smierci,58898.html

[przytoczenie wypowiedzi bp. Krzysztofa Błasika] „Różne światowe prądy propagują ideologie przeciwne rodzinie. Jedną z nich jest gender. To ideologia, która niszczy życie, a popiera aborcję, związki homoseksualne i adoptowanie przez nie dzieci, eutanazję – zatem promuje śmierć.”

Punkt 4. Stosunek do Kościoła katolickiego i katolików, stosunek do mniejszości wyznaniowych, stosunek do ludzi niewierzących i ateistów.

INTERNET

Artur Leśnodorski, „Mamrot wyznaniowy Kopacz”, fronda.pl, 21 X 2015, dostęp 25 XI 2015, godz. 15.42.

http://www.fronda.pl/a/mamrot-wyznaniowy-kopacz,58987.html

„Pani premier, jak sądzę, boi się państwa w którym do głosy dojdą zwykli obywatele wyznania rzymsko-katolickiego. To zaiste czarna perspektywa. Pamiętamy świeżo wydarzenia na Krakowskim Przedmieściu, po którym widać było jak trzęsie się tam, i w okolicy, państwo budowane na innych wartościach niż tradycyjne, polskie.”

„Wypowiedzi premier dają jednak pogląd na mechanizm wyłaniania przedstawicieli elity w naszym kraju. Widać, że wolni murarze z powodzeniem penetrują również polską prowincję.”

Punkt 6. Obcy-Inny. Stosunek do imigrantów i mniejszości narodowych. Życie międzynarodowe.

INTERNET

Krzysztof Drogowy, „Mit Multi-kulti”, fronda.pl, 24 X 2015, dostęp 25 XI 2015, godz. 14.54.

http://www.fronda.pl/a/mit-multi-kulti,59154.html

„Co najmniej niezrozumiałe, a właściwie szokujące jest to, jak wielu powtarza za politykami oczywiste kłamstwo, że islam w swej istocie jest religią pokoju, a islamscy terroryści stanowią niewielką, całkowicie niereprezentatywną grupę religii Mahometa.”

„Islamscy migranci nie potrzebują pomocy. To prześladowcy pełni nienawiści!”, fronda.pl, 23 X 2015, dostęp 25 XI 2015, godz. 14.59.

http://www.fronda.pl/a/islamscy-migranci-nie-potrzebuja-pomocy-to-przesladowcy-pelni-nienawisci,59101.html

[generalizacja w tytule]

„Chrześcijanie są prześladowani na Zachodzie – pisze «Gatestone Institute». Prawdziwy uchodźcy, którzy uciekają przed islamskimi oprawcami z Bliskiego Wschodu czy Afryki, w Unii Europejskiej nie mogą uwolnić się od swojego przekleństwa. Muzułmanie są i tutaj – i tak samo jak w krajach pochodzenia, nienawidzą Chrystusa.”

„BUNT UCHODŹCÓW. Podpalają namioty, chcą do Niemiec!”, fronda.pl, 23 X 2015, dostęp 25 XI 2015, godz. 15.05.

http://www.fronda.pl/a/bunt-uchodzcow-podpalaja-namioty-chca-do-niemiec,59106.html

„Tak – oto uchodźcy w całej okazałości. Ilu spośród tego tłumu naprawdę potrzebuje pomocy? Pięć procent? Reszta chce po prostu do Niemiec – nic więcej.”

Marcin Wolski, „Zanim powróci normalność”, niezależna.pl, (za „Gazetą Polską”), 22 X 2015, dostęp 25 XI 2015, godz. 16.32.

http://niezalezna.pl/72178-zanim-powroci-normalnosc

„A e gdybym miał do dyspozycji jedno zdanie i pewność, że leming je wysłucha, powiedziałbym coś jeszcze: twoja pani premier, w twoim imieniu, zaprosiła tu obcych (i to w znacznie większej liczbie, niż się sądzi). Chcesz Polski niebezpiecznej, z wrogimi gettami pełnymi cudzoziemców, z bezczelną agresją wobec chrześcijan, z rosnącymi wpływami islamu, z garbem socjalu dla obcych przy braku go dla swoich…? Naprawdę chcesz? To głosuj na Platformę i jej przystawki!”

Islam jak nowotwór wyrasta na tolerancji Europy”, fronda.pl [za Gatestone Institute], 21 X 2015, dostęp 25 XI 2015, godz. 15.33.

http://www.fronda.pl/a/islam-jak-nowotwor-wyrasta-na-tolerancji-europy,58993.html

[tytuł – od redakcji fronda.pl]

„Islam w Europie to dżihad. Czekamy na sygnał do rzezi!!!”, fronda.pl, 19 X 2015, dostęp 25 XI 2015, godz. 15.58.

http://www.fronda.pl/a/islam-w-europie-to-dzihadczekamy-na-sygnal-do-rzezi,58808.html

[tytuł]

Punkt 7. Polityka i media. Rywalizacja między partiami i środowiskami światopoglądowymi. Język konfliktu.

PRASA PAPIEROWA

Jacek Żakowski, „Żebyśmy przestali się wyzwalać spod naszej własnej okupacji”, „Gazeta Wyborcza”, 19 X 2015 (poniedziałek), s. 2.

„Jeśli czytacie «Wyborczą», to jesteście wystarczająco świadomi i zmobilizowani, by poprzeć europejsko-zachodni ład [PO, ZL, Razem bądź Nowoczesną – jak wynika z wcześniejszego fragm.. – red.] przeciw atakom ładu azjatycko-wschodniego [PiS, Korwin, Kukiz]”.

Radosław Markowski w rozmowie z Michałem Kokotem, „Węgry nad Wisłą”, „Gazeta Wyborcza”, 21 X 2015 (środa), s. 6-7.

„Przerabialiśmy to już podczas rządów PiS w latach 2005-07. Kaczyński teraz – podobnie jak Orbán – będzie chciał zdominować politykę i budować swoją wizję państwa rodem z przełomu XIX i XX wieku. Słuchając tego, co planują politycy PiS, uważam, że Orban powinien zażądać tantiem od praw autorskich. Bo to, co mówią, jest kalką tego, co wprowadziły Węgry. […] Na Węgrzech tak się właśnie narodziło bezprawie i państwo mafijne.

Redakcja „Gazety Wyborczej”, „Stawką tych wyborów jest sama demokracja”, „Gazeta Wyborcza”, 23 X 2015 (piątek), s. 1.

„Istotą niedzielnych wyborów nie jest zwykła zmiana, jak w stabilnych demokracjach, gdy opozycja zamienia się miejscem z władzą. I gdzie wszyscy szanują zasady gry. Zwycięstwo PiS może zagrozić demokracji. […] zdobycie przez PiS większości w parlamencie utoruje drogę do recydywy IV RP i «orbanizacji» Polski. Dziś uznajemy to za wielkie zagrożenie dla naszego kraju. […] [Opracowana przez PiS] to konstytucja państwa autorytarnego. […] PiS nie jest partią demokratyczną, jest partią wodzowską. […] Jeśli PiS zdobędzie pełnię władzy narzuci dyktaturę większości. Bez liczenia się z prawami mniejszości, bez respektu dla ducha i litery prawa. […] Demokracja nie obroni się przed swoimi wrogami inaczej niż kartą wyborczą.

Paweł Lisicki, „Normalna demokracja”, „Do Rzeczy”, nr 43/2015, 19-25 X 2015, s. 2.

„Nie ma jednak wątpliwości, że prawdopodobne zwycięstwo PiS będzie zarazem sukcesem polskiej demokracji. […] Na pewno nie chcą tego uznać rządowi propagandyści. Dla nich Prawo i Sprawiedliwość to partia wodzowska, na poły totalitarna, a przynajmniej autorytarna. […] Jednak 25 października będzie też zaprzeczeniem drugiej, konkurencyjnej niejako opowieści o współczesnej Polsce. Zgodnie z nią rządy PO były formą quasi-dyktatury, w której polscy patrioci mogą tylko cierpieć męczeństwo i szlachetnie przegrywać.

Tomasz Lis, „Czyja będzie Polska?”, „Newsweek”, nr 43/2015, 19-25 X 2015, s. 2.

„Po półtorarocznym wyborczym maratonie w niedzielę wszyscy wpadniemy na metę. W poniedziałek obudzimy się w tym samym państwie, które ocalało, albo w państwie, które za chwilę będzie zupełnie inne.”

Piotr Skwieciński, „Przed zwrotnicą”, „wSieci” nr 42/2015, 19-25 X 2015, s. 3.

„[N]asz kraj znalazł się właśnie na takiej zwrotnicy. Uważamy bowiem, że droga, którą od ośmiu lat prowadzi nas rządząca partia, wiedzie w kierunku katastrofalnym. Przez ten czas nasze państwo rozmontowywano i osłabiano. Jego poszczególne segmenty były parcelowane między rozmaite korporacje, jawne i niejawne kliki, grupy interesu. […] W kwestiach międzynarodowych rządzący […] wybrali rolę subordynowanych podwładnych Berlina i Brukseli.”

Bronisław Wildstein, „O co toczy się gra”, „wSieci”, nr 42/2015, 19-25 X 2015, s. 8-12.

„Stawka tych wyborów wydaje się wyjątkowa w historii III Rzeczypospolitej. Wszystko wskazuje na to, że zwycięży opozycja, która odrzuca jej porządek. […] Zniechęcanie obywateli do polityki jest bardzo istotnym wyznacznikiem ideologii III RP. Ma ona na celu uzasadnić oligarchię, czyli rządy mniejszości w swoim interesie. […] Polska staje się żerowiskiem również dla zagranicznych graczy. Polską gospodarkę w dużej mierze wykupiono, a pozbawiona wsparcia ze strony państwa […] coraz bardziej przekształca się w przemysłowe zaplecze Niemiec. […] System III RP broni możnych i terroryzuje tych, którzy chcieliby przywrócić równość wobec prawa.”

Mariusz Janicki, Wiesław Władyka, „Kaczyński: tak – nie”, „Polityka”, nr 43/2015, 19-25 X 2015, s. 13-15.

„Każdy wyborca, oddając swój głos 25 października, odpowie w istocie na jedno zasadnicze pytanie: czy chce, by Polską przez cztery lata niepodzielnie rządził Jarosław Kaczyński. Tak czy nie? […] Umożliwienie Kaczyńskiemu dojścia do pełni władzy jest zmianą znacznie dalej idącą, bo odchodzącą od przewidywalnego modelu liberalnej demokracji na rzecz idei czy obsesji jednego tylko człowieka. […] Właśnie z powodu cech osobowości Kaczyńskiego, i osobliwości jego świata, PiS nieporównanie bardziej różni się od wszystkich pozostałych partii niż one same między sobą.”

Adam Szostkiewicz, „Państwo Maryi”, „Polityka”, nr 43/2015, 19-25 X 2015, s. 23-25.

„Jeśli prawica pod wodzą PiS dojdzie do władzy, Polska będzie państwem wyznaniowym, czyli deodemokracją.”

INTERNET

„Polaku, jutro módl się i głosuj!”, fronda.pl, 24 X 2015, dostęp 25 XI 2015, godz. 14.36.

http://www.fronda.pl/a/polaku-jutro-modl-sie-i-glosuj,59188.html

„Jutro Módl się i Głosuj a potem jedz pij i popuszczaj pasa. To wszak pożegnanie Kiszczaka et consortes !!!”

„W okrągłym Stole tkwiła drzazga… Jutro koniec Okrągłego Stołu”, fronda.pl, 24 X 2015, dostęp 25 XI 2015, godz. 14.41.

http://www.fronda.pl/a/w-okraglym-stole-tkwila-drzazgajutro-koniec-okraglego-stolu,59157.html

[tytuł]

„Kolejny atak na Polskę owocem Grossa, Tokarczuk i Michnika!”, fronda.pl, 24 X 2015, dostęp 25 XI 2015, godz. 14.52.

http://www.fronda.pl/a/kolejny-atak-na-polske-owocem-grossa-tokarczuk-i-michnika,59168.html

[tytuł]

Jerzy Kłosiński, „To nie są zwykłe wybory, tu chodzi o Polskę”, niezależna.pl, 23 X 2015, dostęp 25 XI 2015, godz. 16.25.

http://niezalezna.pl/72212-nie-sa-zwykle-wybory-tu-chodzi-o-polske

„Wybory 25 października albo będą zwycięstwem albo porażką nas – Polaków.”

„Tu decyduje się czy hybryda (żeby nie powiedzieć: hydra) postkomunistyczno-liberalna, która opanowała nasz kraj od 1989 roku, będzie nadal zawłaszczać nasze państwo. Ta hybryda postkomunistyczno-liberalna jest winna temu, że mimo 26 lat wielkiego wysiłku, jesteśmy nadal ubogim kuzynem Europy Zachodniej choć mamy ogromny potencjał rozwojowy.”

Ryszard Kapuściński, „Przypilnujmy wyborów!”, niezależna.pl (za „Gazetą Polską Codziennie”), 23 X 2015, dostęp 25 XI 2015, godz. 16.28.

http://niezalezna.pl/72189-przypilnujmy-wyborow

„Ratując swój przywilej bezkarności, chcą teraz tworzyć koalicje, zawrzeć pakt z każdym, z byle kim. Z tymi, co się zawsze sprzedają, z lewakami, komuchami, zdrajcami, agenturą. Z każdym, kto da im poczucie bezpieczeństwa i uchroni przed konsekwencjami swoich niecnych czynów.”

„Chodakiewicz: Bycie Polakiem to dla mnie honor i duma” [wywiad z Markiem Janem Chodakiewiczem], fronda.pl, 23 X 2015, dostęp 25 XI 2015, godz. 15.01.

http://www.fronda.pl/a/chodakiewicz-bycie-polakiem-to-dla-mnie-honor-i-duma,59116.html

[wypowiedzi Marka Jana Chodkiewicza] „Jest demokracja i wolność w sensie teoretycznym, ale sklecone w taki sposób, aby można było z nich korzystać bardzo restryktywnie, żeby uniemożliwić rzeczywiste zmiany kontrrewolucyjne. Post-komuna to taki system, który gwarantuje kontynuację dominacji kulturowej, gospodarczej i politycznej przez tych, którzy prześladowali Polaków podczas sowieckiej okupacji i po niej, a teraz „oni” i ich dzieci i wnuki są nadal na pozycjach dominujących w post-PRL. Możliwe jest to przez utrzymywanie stanu demobilizacji narodu i odpolaczania tubylców, jak również za pomocą bodźców kulturowych i gospodarczych. W ten sposób można oszukiwać wszystkich, że chodzi o obronę demokracji i wolności. Bo wybory są i można w gazecie publikować co się chce. A nic się nie zmienia. Jest kontynuacja brudnych interesów post-komuny.”

„Ci, którzy uważali, że PRL to ich ojczyzna, są PRLowcami, czyli chamokomuną, a kontynuując patologie post-komunistyczne wygenerowane pod sowiecką okupacją i funkcjonujące nadal, są post-PRLowcami, post-chamokomuną.”

„Czy katolik może ze spokojem sumienia głosować na PiS?” [wywiad ze Stanisławem Piątą], fronda.pl, 23 X 2015, dostęp 25 XI 2015, godz. 15.07.

http://www.fronda.pl/a/czy-katolik-moze-ze-spokojem-sumienia-glosowac-na-pis,59015.html

[wypowiedzi Stanisława Piąty] „Między postkomunistycznym putinizmem na Wschodzie a zdegenerowanym, promującym ideologię gender Zachodem – jest polska cywilizacja. […] Tej cywilizacji i tych wartości Prawo i Sprawiedliwość będzie bronić zawsze i wszędzie”

„Jeśli to ma być dzisiaj linia Platformy Obywatelskiej, jeżeli pani premier Kopacz chce iść śladami Związku Wojujących Bezbożników czy hiszpańskich socjalistów Zapatero, to powinno mieć to swoje konsekwencje.”

Dorota Kania, „Panika resortowych dzieci. Łabędzi śpiew mainstreamu”, niezależna.pl, 22 X 2015, dostęp 25 XI 2015, godz. 16.15.

http://niezalezna.pl/72172-panika-resortowych-dzieci-labedzi-spiew-mainstreamu

[tytuł]

„A przecież to nie Jarosław Kaczyński czy Antoni Macierewicz, lecz Adam Michnik (wychowany przez rodziców z rodowodem KPP i mający brata – stalinowskiego oprawcę) jeździł do Petersburga, gdzie spotykał się z Putinem. To właśnie gazeta Michnika nawoływała do palenia zniczy oprawcom z Armii Czerwonej po katastrofie smoleńskiej i do «pojednania».”

„Bronisław Wildstein dla Fronda.pl: To nie są media, tylko środki propagandy” [wywiad z Bronisławem Wildsteinem], fronda.pl, 22 X 2015, dostęp 25 XI 2015, godz. 15.19.

http://www.fronda.pl/a/bronislaw-wildstein-dla-frondapl-to-nie-sa-media-tylko-srodki-propagandy,59051.html

[wypowiedzi Bronisława Wildsteina] „Nazywanie «publicystą» Tomasza Lisa, czy Jacka Żakowskiego jest ogromnym nadużyciem. To tak, jakby nazywać dziennikarzem Jerzego Urbana. Oczywiście to nie są te same czasy, ale funkcje, które te media sprawują są takie same jak w PRL – u. Formalnie nie mają monopolu, choć realnie w najważniejszych sektorach medialnych zbliżają się do niego. Pełnią funkcje propagandowe.”

Wiktor Bater, „Zazdrośćmy Rosjanom. Oni nie mają wyborczych dylematów. Za to my idziemy w ich kierunku”, natemat.pl, 21 X 2015, dostęp 25 XI 2015, godz. 19.01.

http://wiktorbater.natemat.pl/158967,zazdroscmy-rosjanom-oni-nie-maja-wyborczych-dylematow-za-to-my-idziemy-w-ich-kierunku

„Teraz naprawdę możemy pozazdrościć Rosjanom: oni nie mają takich dylematów. Głosują na jedyną słuszną partię (Jedna Rosja) i jedynego słusznego kandydata. Władimir Putin, lecząc swoje kompleksy i psychobraki, skutecznie daje Rosjanom tak sobie samemu potrzebne poczucie wielkości, misji, niepowtarzalności. Buduje we własnym pojęciu wielką Rosję, odtwarza mocarstwo, nie zdając sobie sprawy z wpychania państwa w coraz głębsze bagno. Taka polityka do złudzenia przypomina politykę jednego z naszych polityków, którego partia tak skutecznie króluje w sondażach. Niechybnie podąża rosyjskim śladem: zaiste ma się na kim wzorować.”

„Trudno oprzeć się jednak wrażeniu, że przywódca jedynej słusznej partii w Polsce operuje podobną socjotechniką, jak Putin.”

„Nie będziemy może państwem wyznaniowym, jak straszą niektórzy, ale religia będzie upaństwowiona na rosyjski obraz i podobieństwo. Dla poklasku tłumów, na ich potrzeby i dla zaspokajania populistycznych potrzeb jego przywódców. Zepchnie nas to z czasem, jak rosyjską głubinkę (prowincję), której prawie nikt nie zna, na margines cywilizowanego świata i stworzy z Polski skansen, do którego z zadziwieniem będą przyjeżdżały wycieczki z Japonii czy Niemiec, swoimi smartfonami dokumentując ten swoisty rezerwat światopoglądowego zacofania.”

„Na razie jednak dobrowolnie kręcimy sobie niezły bat na najbliższe lata, chyba pilnie przyglądając się, jak robi to Putin. Bo innego wzorca dla takiej a nie innej polityki jedynie prawej i sprawiedliwej partii ze świecą szukać.”

Tomasz Sakiewicz, „Niech wróci duch Solidarności”, niezależna.pl (za „Gazetą Polską”), 21 X 2015, dostęp 25 XI 2015, godz. 16.34.

http://niezalezna.pl/72134-niech-wroci-duch-solidarnosci

„Naprawdę nie musi być tak, że każda państwowa inwestycja nosi na sobie piętno korupcji. Nie musimy w kółko słuchać i oglądać kupionych – i to za pieniądze z naszych podatków – dziennikarzy. Polski minister nie musi czekać na telefon z Brukseli, Berlina czy Moskwy, żeby wiedzieć, jak prowadzić naszą politykę zagraniczną albo emigracyjną. Czy to jest rewolucja? Tak, ale wtedy, gdy rewolucja oznacza oddanie Polakom ukradzionego im kraju. Do tego potrzebny jest każdy głos i każde zaangażowanie. Powstanie Solidarności rozpoczęło erozję systemu komunistycznego. Zwycięstwo zjednoczonego obozu patriotycznego zapoczątkuje w Polsce i w całym regionie budowę państw wolnych od postkomunistycznej oligarchii i układów wyrosłych na zdradzie i korupcji.”

„Warzecha dla Fronda.pl: „Razem” to niebezpieczni neokomuniści” [wywiad z Łukaszem Warzechą], fronda.pl, 21 X 2015, dostęp 25 XI 2015, godz. 15.32.

http://www.fronda.pl/a/warzecha-dla-frondapl-razem-to-niebezpieczni-neokomunisci,58979.html

„Ja na temat «Razem» mam od dawna wyrobione zdanie. Obserwowałem ich postulaty i mogę krótko stwierdzić: mamy do czynienia z niezwykle niebezpiecznymi neokomunistami. To, co głoszą, to nie jest socjaldemokracja, etatyzm, czy nawet socjalizm. To jest po prosu komunizm. Tylko komuniści mogą planować odebranie komukolwiek 75 proc. jego przychodów przez podatek.”

„Jeśliby wtedy zdobyli np. 5,5 proc., to kilkunastu neokomunistycznych fanatyków w sejmie może bardzo zaszkodzić.”

Cezary Kaźmierczak, „Debata: Adrian Zandberg to socjalista z XIX wieku”, fronda.pl (za wei.org.pl), 21 X 2015, dostęp 25 XI 2015, godz. 15.47.

http://www.fronda.pl/a/debata-zandberg-to-socjalista-z-xix-wieku,58974.html

„Najśmieszniejsze jest to, że ci chłopcy i dziewczęta, produkty dalej biednej, ale w stosunku do tego co było relatywnie bogatej Rzeczpospolitej, są przekonani, że wymyślili cuś nowego i odkrywczego, a nie, że to są te same lewackie brednie powtarzane od ponad 100 lat, które nigdzie się nie sprawdziły, ale za to w ich imię, w imię sprawiedliwości i socjalizmu wymordowano: 78 mln ludzi – Mao Zedong, 23 mln – Józef Stalin, no 17 mln – narodowy socjalista Hitler. Skądinąd program gospodarczy NSDAP z 1920 r. za wiele od programu Partii Razem się nie różni.”

„A. Gwiazda dla Fronda.pl: III RP to kontynuacja systemu komunistycznego” [wywiad z Andrzejem Gwiazdą], fronda.pl, 21.10.2015, dostęp 25.11.2015, 15:49

http://www.fronda.pl/a/a-gwiazda-dla-frondapl-iii-rp-to-kontynuacja-systemu-komunistycznego,58940.html

[wypowiedzi Andrzeja Gwiazdy] „[W] istocie III Rzeczpospolita to kontynuacja systemu komunistycznego, bo przecież właśnie z niego wyrosła.”

„Oszukała nas partia antypolska i używam tego sformułowania z pełną świadomością. Jest to partia antypolska tak pod względem polityki historycznej, jak i pod względem przekonywania Polaków, że państwo polskie nie jest potrzebne, nie jest ważne. Platforma prowadziła tym samym pewnego rodzaju politykę wynarodowienia.”

„Świadomie działali przeciw Polsce i gdyby zostali jeszcze raz wybrani, robiliby to samo”

Wypowiedz się