Obserwatorium mediów
28 grudnia 2015 r. - 3 stycznia 2016 r.

Targowiczanie i putiniści

 03.01.2016 

A. Tydzień w skrócie

  1. W omawianym tygodniu po raz kolejny dominuje polityka krajowa. Media popierające rząd przedstawiają opozycję i protesty jako działania „odsuniętych od koryta”, gotowych do narażenia na szwank bezpieczeństwo kraju. Dość często pojawiają się określenia zrównujące KOD i inne siły opozycyjne z Targowicą, sugerujące ich zależność od zagranicznych mocodawców. Z kolei ze strony opozycyjnej płynie przekaz porównujący działania PiS-u do polityki bolszewików oraz Putina.
  2. Na okładce „wSieci” Piotr Kraśko został przedstawiony jako oficer prowadzący „Dziennik Telewizyjny” w stanie wojennym (tytuł: „Medialny zamach stanu”).

B. Fragmenty artykułów:

Punkt 1. Prawa mniejszości, rodzina, przemiany obyczajowe.

INTERNET

Mariusz Dzierżawski, „HGW, katoliczka z deklaracji, Herodem Roku”, fronda.pl (za stopaborcji.pl), 29 grudnia2015, dostęp 25 stycznia 2016, godz. 20.42

http://www.fronda.pl/a/hgw-katoliczka-z-deklaracji-herodem-roku,63034.html

„Internauci wybrali Hannę Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy, Herodem roku 2015. To trafny wybór.”

Jan Pospieszalski, Terroryści, niezależna.pl (za „Gazetą Polską”), 1 stycznia 2016, dostęp 25 stycznia 2016, godz. 21.31

http://niezależna.pl/74485-terrorysci

„Przyglądając się liderom operacji wymierzonej w demokratycznie wybrane władze, znając biografie tych, którzy nawołują do rewolty, widać, że źródła wściekłości mają bardzo silne światopoglądowe podstawy .Oto nieskrywany katolicyzm nowego prezydenta, państwowy program wsparcia rodzin, szczególna troska o trwałość małżeństw i wielodzietne rodziny, a przede wszystkim zapowiedź zatrzymania genderowej ofensywy w szkołach, mediach i kulturze ugodziła w lewacki program społecznej zmiany. Dla wielu operatorów antypisowskiej akcji ma też osobiste motywacje. Buntownik Kijowski, alimenciarz i propagator przebieranek w damskie fatałaszki, Ryszard Kalisz, obrońca pornografii, który na taśmach ujawnia zawiłości swojego intymnego życia, podstarzały aktor, bohater bankowych reklam, którego kolejną partnerką (żoną) jest córka o pokolenie młodszego przyjaciela (na ich weselu gościł Jerzy Urban) i wszyscy obrońcy gejowskiej tęczy pokazują, że w nosie mają cywilizacyjne normy, rodzinę, tradycję (o chrzecijańskiej moralności już nie wspominając).”

Punkt 6. Obcy-Inny. Stosunek do imigrantów i mniejszości narodowych. Życie międzynarodowe.

PRASA PAPIEROWA

Waldemar Łysiak, Wańka wstańka, „Do Rzeczy”, nr 1/2016, 28 grudnia – 10 stycznia 2016 r., s. 107.

„Znowu trzeba zająć się antysemityzmem. Temat bumerang, i to od tak dawna, że się nudno robi, czyli żydowskie ‘flaki z olejem’. Lecz antygoje i antyPolacy, jak druh Michnika, pseudohistoryk Gross, nie dają uciec od problemu. […] Basuje mu szurnięta tak samo feministka michnistka Olga Tokarczuk.”

Punkt 7. Polityka i media. Rywalizacja między partiami i środowiskami światopoglądowymi. Język konfliktu.

INTERNET

Roman Giertych, „List do konserwatystów nr 2”, natemat.pl, 3 stycznia 2016, dostęp 25 stycznia 2016, godz. 22.16.

http://romangiertych.natemat.pl/167193,list-do-konserwatystow-nr-2

„PiS gdyby ją charakteryzować ideologicznie jest partią bolszewicką, gdyż główny mechanizm uzyskiwaniu poparcia społecznego polega na przeciwstawieniu «my», tzn. ci, którym się nie udało i «oni», czyli ci, którym się coś w życiu udało, a więc nakradli, oszukali etc.”

Tomasz Terlikowski, „Terlikowski: Mocne dowody na traktowanie Polski jak kondominium”, fronda.pl, 3 stycznia 2016, dostęp 25 stycznia 2016, godz. 21.20

http://www.fronda.pl/a/terlikowski-mocne-dowody-na-traktowanie-polski-jak-kondominium,63330.html

„I właśnie ona jest najlepszym chyba dowodem na to, jak Berlin (i podlegająca mu Bruksela) traktują Polskę i Polaków. Histeria jest bowiem wywołana faktem, że ich ludzie, ci kaprale, którym zlecili zarządzanie tubylcami, ich ogłupianie są obecnie odsuwaniu od władzy.”

Katarzyna Gójska-Hajke, „Tej walki po prostu nie można przegrać”, niezależna.pl (za „Gazetą Polską”), 2 lutego2016, dostęp 25 stycznia 2016, godz. 21.27.

http://niezależna.pl/74502-tej-walki-po-prostu-nie-mozna-przegrac

„Dramat – wali się Polska zaprojektowana przez Jaruzelskiego, Kiszczaka i ich zwierzchników z Kremla. Jednym słowem: mamy koniec demokracji – okrągłostołowej, oczywiście. I wszyscy jej beneficjenci, nawet ci, którzy jeszcze w czasach tzw. demokracji ludowej czuli się jak ryby w wodzie, dwoją się i troją, by jedynie słuszny system się ostał. Nie powiem, że rozumiem, raczej, iż nie jestem zaskoczona. Sieci układów, po części z resortowym rodowodem, dawały bezpieczeństwo posłusznym, członkom współczesnej PZPR.”

„Jest zupełnie jasne, iż bezpieczeństwem i przyszłością Polski są tak zainteresowani, jak choćby ich człowiek honoru czy ukochani działacze KPP. Mam jednak nadzieję, że ci, którzy kilka tygodni temu przejęli odpowiedzialność za realizację interesu Rzeczypospolitej, będą zdeterminowani w neutralizowaniu efektów takich działań. Być może zabrzmi to nad wyraz poważnie, ale na naszych oczach toczy się walka o wyrwanie Polski z postkomunistycznego bagna i kategorii państwa – potulnego klienta.”

„Brońmy Polski przed atakiem zagranicznych mediów”, niezależna.pl, 1 stycznia 2016, dostęp 25 stycznia 2016, godz. 21.54.

http://niezależna.pl/74480-bronmy-polski-przed-atakiem-zagranicznych-mediow

[grafika]

„Trwa orędzie Andrzeja Dudy, a zastępca HGW fotografuje się… pod pomnikiem zamordowanego prezydenta”, niezależna.pl, 1 stycznia 2016, dostęp 21 stycznia 2016, godz. 21.56.

http://niezależna.pl/74468-trwa-oredzie-andrzeja-dudy-zastepca-hgw-fotografuje-sie-pod-pomnikiem-zamordowanego-prezydenta

[tytuł]

Matka Kurka [Piotr Wielgucki], „Matka Kurka: Odrywani od koryta protestują głupiej niż nadaje «Lato z radiem»”, fronda.pl, 1 stycznia 2016, dostęp 25 stycznia 2016, godz. 21.10.

http://www.fronda.pl/a/matka-kurka-odrywani-od-koryta-protestuja-glupiej-niz-nadaje-lato-z-radiem,63243.html

Jęki w obronie dostępu do koryta, co się frajerom tłumaczy jako wolność słowa, zaczęły się wówczas, gdy mecenas «radiowców» wyleciał z tronu, zabierając z pałacu żyrandole, miksery i kurki od kranów.”

Tomasz Lis, „Czas honoru, czas hańby”, natemat.pl, 31 grudnia 2015, dostęp 25 stycznia 2016, godz. 22.25.

http://tomaszlis.natemat.pl/166935,czas-honoru-czas-hanby

„Papież Jan Paweł II powiedział, że każdy ma w życiu swoje Westerplatte. Dla wielu z nas, nasze Westerplatte właśnie się zaczyna. Za jakiś czas, gdy nie będziemy już pogrążeni w mroku, sami przed sobą będziemy mogli odpowiedzieć na pytanie – kim naprawdę jesteśmy. Będziemy, patrząc w lustro, mogli powiedzieć sobie – czy w godzinie próby walczyliśmy, stawialiśmy opór czy ulegliśmy.”

Tomasz Sakiewicz, „Spóźniona interwencja”, niezależna.pl (za „Gazetą Polską”), 31 grudnia 2015, dostęp 25 stycznia 2016, godz. 21.34.

http://niezależna.pl/74435-spozniona-interwencja

„Gdyby Berlin chciał zachować choć odrobinę wiarygodności i pokazać, że chodzi tu o coś więcej niż jego interesy, protestować powinien zdecydowanie wcześniej. […] Gdyby wtedy interweniowali, może dzisiaj warto byłoby ich słuchać. A tak ich bezczelność może budzić jedynie fatalne skojarzenia. Różnica jest taka, że dzisiaj potępia się tych, którzy nie podpisali politycznej volkslisty.”

wbw, „Świnie oderwane od koryta ryczą jak lwy”, fronda.pl, 31 grudnia 2015, dostęp 25 stycznia 2016, godz. 21.06.

http://www.fronda.pl/a/swinie-oderwane-od-koryta-rycza-jak-lwy,63109.html

[tytuł]

Dk. Jacek Jan Pawłowicz, „«Obrońcy demokracji» – szlagier wśród dowcipów!”, fronda.pl, 30 grudnia 2015, dostęp 25 stycznia 2016, godz. 21.01.

http://www.fronda.pl/a/obroncy-demokracji-szlagier-wsrod-dowcipow,63140.html

„Dopiero teraz widzimy (a jeszcze nie postawiono pełnej diagnozy) jak daleko zaawansowana jest gangrena, która 8 lat temu zainfekowała nasze społeczeństwo.”

„Pamiętajmy, że za rządów Partii Opętanych (nienawiścią do wszystkiego, co polskie, narodowe itd., dla których «polskość to nienormalność») administracja państwowa zwiększyła się o ponad 100 tys. urzędników!!! Kto dostał te etaty? Oczywiście znajomi, koledzy i pociotki, którzy później w duchu wdzięczności wspierali w wyborach PO, a teraz wychodzą na ulice pod sztandarami KOD czyli Komitetu Obrony Dochodów, którzy teraz boją się, że lipne, ustawione konkursy mogą być teraz unieważnione, bo ich protektorzy zostali odsunięci od korytka.”

„Dziwi mnie i niepokoi jedynie skala amnezji jaką wykazują się niektórzy z naszych rodaków, którzy jak przysłowiowe stado baranów dało się  wmanewrować w targowickie zagrywki PO, .Nowoczesnej i całego KOD-u. Jak bardzo trzeba być zmanipulowanym i otumanionym aby nie zauważyć kto za tym wszystkim stoi, kto tworzy dzisiejszą Targowicę w postaci KOD-u?! Czy tak trudno jest dostrzec, że w jego skład wchodzą ci, którzy od lat, od „Okrągłego stołu”  rozkradali nasza ojczyznę, dawne aparatczyki partyjne, SB-ecy oraz ich dzieci (tzw. resortowe dzieci), ci którzy latami wysługiwali się obcemu kapitałowi i brali za to grube pieniądze, którzy są na usługach banków (wiadomo o kim mowa), którzy zasiedzieli się na swoich ciepłych posadkach i na których usadowili swoje dzieci i znajomych, którzy  wiele mówią o poszanowaniu prawa a sami to prawo nagminnie łamią nie płacą np. alimentów na swoje własne dzieci, którzy są zwykłymi zdrajcami opluwającymi swoją Ojczyznę (jak np. Jan Tomasz Gross).”

Ks. Henryk Zieliński, „Ks. Zieliński: Sianie zamętu jest zawsze na rękę tym, którzy mają podejrzane intencje”, fronda.pl (za „Idziemy”), 30 grudnia 2015, dostęp 25 stycznia 2016, godz. 20.52.

http://www.fronda.pl/a/ks-zielinski-sianie-zametu-jest-zawsze-na-reke-tym-ktorzy-maja-podejrzane-intencje,63139.html

„Znam konkretne przypadki, gdy obawa przed agresją tzw. obrońców demokracji wypędzała normalnych ludzi od wigilijnego stołu na ulice. Albo inne historie z zakładów pracy, w których przed tradycyjnym opłatkiem szef proponował pracownikom, aby przypięli sobie znaczki z napisem: «Jestem Polakiem gorszego sortu». Kto nie przypiął, ten już poczuł, że jest «gorszym» pracownikiem i skutki tego niebawem odczuje. Nie tylko w nienawistnych spojrzeniach.”

Wywiad z Janem Pospieszalskim, „Pospieszalski dla Frondy: Owsiak to typowy przykład resortowego dziecka”, fronda.pl, 30 grudnia 2015, dostęp 25 stycznia 2016, godz. 20.45.

http://www.fronda.pl/a/pospieszalski-dla-frondy-owsiak-to-typowy-przyklad-resortowego-dziecka,63048.html

„Tak, Owsiak jest klasycznym przykładem resortowego dziecka. Miał dostęp do aktywów III RP w ogromnej mierze właśnie dzięki ułatwieniom, które z tego wynikały. Tak, Jurek to człowiek niezwykle utalentowany, w jakimś sensie wyjątkowy – ale jestem przekonany, że nie stałby się tym, czym stał się w III RP, gdyby nie pochodzenie z rodziny resortowej.”

„Jest znakomitym symbolem III RP: Resortowego pochodzenia i transformacji pod kontrolą służb, dostępu do mediów dla swoich, przeniesienia w sferę finansów i działalności czysto ekonomicznej wszystkich najgorszych postkomunistycznych patologii.”

Joanna Senyszyn, „PiSAD, czyli rządy zblatowanych marionetek”, natemat.pl, 29 grudnia 2015, dostęp 25 stycznia 2016, godz. 22.20.

http://joannasenyszyn.natemat.pl/166621,pisad-czyli-rzady-zblatowanych-marionetek

„PiS i prezydent Duda są tak zblatowani, że konieczne jest stworzenie i stosowanie jednej, wspólnej nazwy tego tandemu ustawodawczo-podpisującego. […] Dotychczas tak zgodna współpraca była tylko u Putina i Łukaszenki. Teraz prawdziwa demokracja rozszerza się z Rosji i Białorusi na Najjaśniejszą Rzeczypospolitą.”

Paweł Piskorski, „MY i ONI”, natemat.pl, 29 grudnia 2015, dostęp 25 stycznia 2016, godz. 22.31.

http://pawelpiskorski.natemat.pl/166667,my-i-oni

„ONI mentalnie bliscy są putinowskiej filozofii władzy. MY kierujemy się na Zachód, ku jednoczącej się Europie, z jej wszystkimi demokratycznymi instytucjami. ONI posługują się językiem nazwanym przez Orwella nowomową.”

„Wyszkowski o słowach Staniszkis: Kunktatorstwo spowoduje paraliż”, fronda.pl, 29 grudnia 2015, dostęp 25 stycznia 2016, godz. 20.40.

http://www.fronda.pl/a/wyszkowski-o-slowach-staniszkis-kunktatorstwo-spowoduje-paraliz,63003.html

„W moim przekonaniu rząd, większość parlamentarna i prezydent stoją wobec absolutnie cynicznego stanowiska opozycji, która gotowa jest podważyć już nawet bezpieczeństwo Polski i zakłócić normalne funkcjonowanie państwa, byle tylko kompromitować nowe władze.”

Wywiad z Janem Pietrzakiem, „Jan Pietrzak dla Frondy o napaściach na prezydenta Dudę: Oni chcą tylko przeszkadzać. Służą okupantom Polski, naszym wrogom”, fronda.pl, 29 grudnia 2015, dostęp 25 stycznia 2016, godz. 20.32.

http://www.fronda.pl/a/jan-pietrzak-dla-frondy-o-napasciach-na-prezydenta-dude-oni-chca-tylko-przeszkadzac-sluza-okupantom-polski-naszym-wrogom,63000.html

„Obecna reakcja nie jest więc dla mnie zdziwieniem. Są to jacyś ludzie związani z uderzeniową, propagandową antypolską grupą. Nie podoba im się, że Polacy wybrali taki rząd, jaki wybrali i ustanawiają takie prawa, jakie ustanawiają.”

„Marionetką to jest od wielu lat właśnie Tomasz Lis. Mam na niego oko i wiem, że jest to propagandowa marionetka, jakiś koszmarny aparatczyk od brudnych spraw.”

„Chcą tylko przeszkadzać. Ich głównym celem jest utrudnianie naprawy Rzeczpospolitej. Robią to na zlecenie naszych okupantów i wrogów. Celowo chcą zniszczyć wszystko, co pojawia się w Polsce dobrego. Tak było na Sejmie Wielkim, gdy uruchomiła się Targowica i zaczęła przeszkadzać. Oni idą dokładnie tym samym tropem.” 

Bartosz Bartczak, „Nowoczesna Targowica”, fronda.pl, 28 grudnia 2015, dostęp 25 stycznia 2016, godz. 20.20.

http://www.fronda.pl/a/nowoczesna-targowica,62984.html

„Wołanie o pomoc do Martina Schulza naprawdę niewiele różni się od wołanie o pomoc do Katarzyny II. Rosja zbrojnie broniła swoich interesów w Polsce, obalając reformatorską Konstytucję. 3 lata później Polska przestała istnieć. My musimy mieć tylko nadzieję, że siła sprawcza KOD-u, Nowoczesnej i PO będzie dużo mniejsza niż ta Konfederacji Targowickiej.”

PRASA PAPIEROWA

Michał Karnowski, „Medialno-uliczny zamach stanu”, „wSieci”, nr 52/2015, 28 grudnia 2015 – 3 stycznia 2016, s. 3.

„Za nami wyjątkowa próba sił. Przegrany w podwójnych wyborach obóz III RP bezczelnie nie uznał demokratycznego werdyktu i podjął próbę dokonania uliczno-medialnego zamachu stanu. Plan był prosty: zmienić błyskawicznie formułę opozycji, by jakiś KOD i jakaś Nowoczesna zastąpiły skompromitowane szyldy PO i PSL. Nazwać to powstaniem ludowym i z pomocą propagandy krajowej oraz uderzeń zewnętrznych sparaliżować zdolność nowej ekipy do sprawowania władzy. Pierwsze wyjście na ulice uznano za zachęcające, tym bardziej, że w mediach esbeckimi metodami łatwo sfałszowano obraz kolejnej, prorządowej i wielokrotnie większej, manifestacji.”

Ryszard Makowski, „Pojedynek na miny”, „wSieci”, nr 52/2015, 28 grudnia 2015 – 3 stycznia 2016, s. 11.

„Duże wrażenie zrobiła na mnie relacja z marszu obywateli przerażonych łamaniem konstytucji. […] trzeba zważyć, że owszem, kwik odrywanych od koryta nie jest przyjemny dla uszu, ale niezbędny, a wkrótce ucichnie.”

Krzysztof Feusette, „Ostał wam się ino Schulz”, „wSieci”, nr 52/2015, 28 grudnia 2015 – 3 stycznia 2016, s. 12.

„Można się popłakać ze śmiechu, patrząc, jak grupa trzymająca władzę przez dwie kadencję próbuje udawać, że nie zauważyła nawet obu potężnych kopów w cztery litery, jakie otrzymała od społeczeństwa. Ludzie ci zakochani w samych sobie do grobowej deski, wczepieni w koryto zębami aż do ostatniej jedynki [? – red.], prędzej je zeżrą w całości, niż dadzą się od niego oderwać. […] Tomasz Lis uznał, iż jest gotowy poprowadzić ciemny lud na antyrządowe barykady, urządzi nam tu prawdziwy Majdan. Najpierw napisał to na Twitterze, a potem poleciał do Niemca, by pluć na Polaków i łkać, że mu życzą raka. […] Idziesz, chłopie, do niemieckiej telewizji prowadzonej przez wnuków ludzi, którzy często oddawali Hitlerowi nie tylko pokłony, i robisz ze swoich rodaków podludzi zionących polityczną nienawiścią?”

Marek Pyza, Marcin Wikło, „Cel: zabić PiS”, „wSieci”, nr 52/2015, 28 grudnia 2015 – 3 stycznia 2016, s. 20-23.

Lojalni wobec poprzedniej władzy propagandyści wiedzą, że nie będzie dla nich miejsca w nowej Telewizji Polskiej. To ostatni moment, kiedy mają w ręku potężne narzędzie – dostęp do anteny. Zarówno w «Wiadomościach» Piotra Kraśki, jak i w TVP Info walą na oślep, kłamią i manipulują na skalę zdaniem wielu obserwatorów niespotykaną od czasów stanu wojennego. Celem jest zrewoltowanie kraju, swego rodzaju pucz medialny.”

Tomasz Sakiewicz w rozmowie z Maciejem Pieczyńskim, „KOD broni postkomunizmu”, „Do Rzeczy”, nr 1/2016, 28 grudnia – 10 stycznia 2016, s. 72-73.

Sąd Najwyższy niejednokrotnie się kompromitował. Są dowody na to, że wydawał wyroki za pieniądze, sędziowie byli oskarżani o współpracę z mafią… Oni mają tyle na sumieniu, że będą walczyć do upadłego przeciw jakimkolwiek zmianom układu politycznego w Polsce… […] Kultura opłacana z pieniędzy publicznych musi być patriotyczna, propolska. Z jakiej racji mamy wydawać swoje pieniądze na coś, co nie wzmacnia wspólnoty narodowej, ale ją niszczy?! […] KOD to jednak przede wszystkim ludzie, którzy swoją pozycję zawdzięczają Platformie. Tak, rzeczywiście, to są tysiące, ale nie zwykłych Polaków, tylko przede wszystkim urzędników protestujących w obawie, że stracą stołki i pieniądze. Partie postkomunistyczne walczą o życie, nic więc dziwnego, że wyprowadzają swoich popleczników na ulice.”

[poważne zarzuty wobec Sądu Najwyższego bez podania jakichkolwiek dowodów, a nawet przykładów]

Jerzy Baczyński, „Niech moc będzie z nami”, „Polityka”, nr 1-2/2016, 1-12 stycznia 2016 r., s. 10.

„Zarówno zwycięzcy jak i pokonani są dziś więźniami mrocznej wyobraźni Lorda Vadera polskiej polityki. Wygląda na to, że tylko Jarosław Kaczyński ma jakiś plan rozbicia Republiki, ale i to nie jest pewne. Na razie ruszył budowa Gwiazdy Śmierci, która powinna ostatecznie niszczyć wrogów Imperium; gromadzone i składane mają być kolejne moduły: TK, TVP, CBA, IPN, NBP, NIK, RPO, ITD.”

Agnieszka Holland w rozmowie z Agnieszką Kublik, „Kłamstwo w narodowym sztandarze”, „Gazeta Wyborcza”, 30 grudnia 2015 r. (środa), s. 8-9.

„To nie przypadek, że prokurator stanu wojennego w polskim parlamencie rozmontowuje ostentacyjnie demokratyczne państwo prawa. To jakiś rodzaj policzka dla tych, którzy chcieli odrzucić ducha PRL. Bo teraz zwycięża w Polsce duch PRL. I nie ma lepszego obrońcy PRL-owskiego autorytaryzmu niż właśnie Jarosław Kaczyński. Możliwe, że wyobraża sobie, iż jest Piłsudskim – ale w rzeczywistości mówi językiem Gomułki i Moczara. […] Widzę tu ogromny cynizm, ale też przaśną skuteczność PiS-owskiej propagandy. W każdym razie jest to niezła komedia. Bareja by to szybko nakręcił. Ale czy naprawdę Polacy chcą żyć w skrzyżowaniu Orwella z Bareją? […] Potrzebna jest codzienna, organiczna praca, bo PiS nie tylko dezinformuje. Oni po prostu permanentnie kłamią. To jest ich stała, sprawdzona metoda. […] Moim zdaniem nie będzie wyborów za cztery lata. Mogą tak pomajstrować przy konstytucji, że wydłużą kadencję większości, która tak dobrze służy narodowi. A po co Trybunał rozmontowali?”

Dominik Zdort, „Breżniew z Brukseli”, „Rzeczpospolita” (dodatek „Plus-Minus”), 2-3 stycznia 2016 (sobota-niedziela), s. 44.

„Gdy po roku 1989 wyrwaliśmy się z objęć Sowietów, tylko zaciekli eurosceptycy ostrzegali, że Polska dla odmiany sama rzuci się w szpony innego totalitaryzmu, który odbierze jej nie tylko suwerenność, ale też duszę. Zakrzyczano ich jednak […] W warstwie retorycznej nasi europejscy «starsi bracia» traktują III RP jak – nie przymierzając – Leonid Breżniew traktował PRL w czasach pierwszej «Solidarności».”

Wypowiedz się