OBSERWATORIUM MEDIÓW
16-22 marca 2015 r.

Wokół SKOK-ów i Andrzeja Dudy

 22.03.2015 

A. Tydzień w skrócie

  1. Do wyrazistych wypowiedzi skłaniały w tym tygodniu kontrowersje związane z finansami SKOK-ów oraz postacią Grzegorza Biereckiego. W jego obronie niesłychanie stanowczo wystąpił w tygodniku „wSieci” Michał Karnowski: „Choć więc strzelają w Biereckiego, to celów jest więcej: obóz domagający się prawdy o Smoleńsku, niezależne media, największa partia opozycyjna. (…) Bo przecież obóz III RP jest w stanie wyprodukować dowolną liczbę prowokacji i kłamliwych zarzutów”.
  2. Duże emocje wzbudził artykuł poświęcony biografii kandydata PiS na prezydenta, Andrzeja Dudy, opublikowany w „Newsweeku”. Autorzy wskazują tam na żydowskie pochodzenie teścia Dudy, poety i krytyka literackiego Juliana Kornhausera. Ten fragment wywołał zarzuty o antysemityzm zespołu „Newsweeka” oraz Tomasza Lisa.
  3. Publicyści dyskutowali również o ratyfikacji konwencji przeciwko przemocy wobec kobiet oraz o katastrofie w Smoleńsku w kontekście obecnej polityki Rosji.

B. Fragmenty artykułów:

Punkt 1. Rodzina, przemiany obyczajowe

1. Jacek Żakowski, Hańba niedomowa, „Gazeta Wyborcza”, 16 marca (poniedziałek), s. 2.

„Prezydent podpisał ustawę umożliwiającą ratyfikację konwencji antyprzemocowej. To dobrze. (…) Dobrze, że Polska wreszcie daje mocny sygnał, iż mimo sprzeciwu katolickich fundamentalistów chce z tą hańbą bardziej skutecznie walczyć.”

Punkt 2. Smoleńsk

1. Antoni Macierewicz w rozmowie z Jackiem i Michałem Karnowskimi, Pierwszym strzałem był Smoleńsk, „wSieci”, nr 11, 16-22 marca 2015 r., s. 28-33.

W 2012 r. powiedziałem, że zbrodnia smoleńska była pierwszym strzałem skierowanym przeciwko Polsce, że to nam wypowiada się wojnie i że musimy być na takie zagrożenie przygotowani. (…) Tymczasem Smoleńsk był momentem zwrotnym w dziejach całej Europy. […] Przez ostatnie lata [politycy PO] prowadzili przecież otwarcie antypolską politykę, demonstrując jednocześnie, że polskość jest dla nich ciężarem, którego chcą się pozbyć, który ich uwiera, który jest przeszkodą w ich aspiracjach. A głównymi propagandystami uczynili byłych uczniów KGB i GRU.”

Punkt 7. Polityka i media

1. Michał Karnowski, Atak mafii III RP, „wSieci”, nr 11, 16-22 marca 2015 r., s. 2.

„Obraz jest jasny. Rządzący system medialno-biznesowy kolejny raz próbuje zniszczyć polską spółdzielczość finansową i jej twórcę Grzegorza Biereckiego. Metody znane od lat: kłamstwa, insynuacje, manipulacje. I przemoc. Ta ze strony nadzoru finansowego, który od kilku lat robi wszystko, by wykończyć resztki polskiego sektora finansowego. Ta ze strony służalczych, opłacanych naszymi milionami redakcji, które podchwytują każdą wrzutkę przeciw – jak to definiują – prawicowym przedsiębiorcom. I ta ze strony władzy, która szybko podąża na Wschód, nie tolerując żadnych obszarów niezależności. (…) Choć więc strzelają w Biereckiego, to celów jest więcej: obóz domagający się prawdy o Smoleńsku, niezależne media, największa partia opozycyjna. (…) Bo przecież obóz III RP jest w stanie wyprodukować dowolną liczbę prowokacji i kłamliwych zarzutów. Reakcja na takie podrzutki wymaga charakteru i świadomości, że porzucanie atakowanych na polu walki niczego nie daje, tylko bestie rozzuchwala.”

2. Anna Szulc, Michał Krzymowski, Duda Gracz, „Newsweek”, nr 12, 16-22 marca 2015 r., s. 18-21.

[Opowieść biograficzna o Andrzeju Dudzie, kandydacie PiS-u na prezydenta. Autorzy informują, że Duda był pewien czas członkiem Unii Wolności, ale kontrowersje budzi wskazywanie na żydowskie pochodzenie jego teścia, Juliana Kornhausera]

„Dlaczego akurat Unia Wolności? Czyżby wpływ na ówczesne polityczne wybory Andrzeja Dudy miał jego teść, znany poeta i krytyk literacki prof. Julian Kornhauser? W 1994 r. Duda ożenił się z jego córką Agatą. Julian Kornhauser, z pochodzenia Żyd, w jednym ze swoich wierszy rozliczał się z Polakami biorącymi udział w pogromie kieleckim, za co przez prawicowców został okrzyknięty polakożercą.”

Wypowiedz się